Frizer Frizer komentáře u knih

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Povinná četba pro všechny. Není co řešit.

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Pravděpodobně jedna z nejintenzivnějších knih, které jsem kdy četl. Je to znepokojivé, bolestivé a pravděpodobně není daleko od toho, jak by taková věc probíhala. Dobrý konec, přesto bych to nedoporučoval slabším povahám...

18.12.2022 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Dunu jsem četl potřetí, první čtení bylo asi před 25 lety a druhé asi před 15 lety...s každým přečtením jsem si knihu užil o něco víc...pro mé desetiletá byla kniha bolestně pomalá, pro 20 rok staré já byla kniha v pořádku, ale nic zvláštního. V dnešní době velmi oceňuji tempo a prózu knihy.

Příběh je možná trochu zastaralý (a to určitě je), určitě jsou sci-fi příběhy, které mě bavily mnohem víc, ale v Duně jsou i docela velké myšlenky, myslím, že pokud vás to baví, můžete diskutovat o příběhu, důležitosti myšlenky a všeho toho myšlení za myšlením až do konce světa.

Mně stačí určité postavy a pohled do jejich hlav k tomu, abych se k této knize určitě znovu vrátil.

Baron Harkonen, Liet-Kynes, Lady Jessica a hlavně Gurney Halleck jsou pravděpodobně jedny z nejlepších postav, které kdy byly napsány

Němé duše Němé duše Jitka Ládrová

(SPOILER) Nevím proč je kniha označována jako Fantasy...jde spíše o "civilní beletrii" od ženy pro ženy.

City, vztahy a nekonečné promluvy hrají prim. Pokud očekáváte dynamiku, napětí, akci nebo drama...poohlédněte se jinde.

Svět/ Worldbuilding- bungalovy u džungle, město s palácem a pár jmen království....toť bohužel vše...žádná historie, žádné zajímavosti....nic. 1/5

Postavy/ Characters- Prospěchářský nesympaťák a jeho sestra " Mary Sue" jsou hlavní postavy plus pár dalších. Chování, minulost a záměry postav nejsou nijak extra prokreslené...hlavně že vedou nekonečné debaty. Mužské postavy dbají na city a pocity ostatních. "Velitel stráží" se baví se šetnáctiletou burankou jako se sobě rovným a ještě dbá na její city...ježišikriste. Vlastně se většina postav točí kolem naší hlavní dvojce i když není vysvětleno proč. Umíš pár jazyků a jsi hudebně nadaná...šup do nejvyšších pater říše. Muži se chovají a přemýšlí jako ženy a to je také poměrně zásadní problém....alespoň v "dospělém a drsném světě" jakým by kniha asi chtěla být. 1/5

Příběh/Plot - Zápletka jako taková není špatná. Sem tam se objeví i překvapení nebo záhada. Hlavně v první polovině knihy, pak už byla trochu moc překombinovaná. Hlavní problém spatřuji v nelogických věcech a "hlouposti" hlavních postav. V celku je příběh ale hrozně placatý a takový nijáký.....asi jako když jede na monitoru v nemocnici zelená linka a občas dojde k malému zakolísání. Taky mi přišlo že se autorka vyhýbá záměrně drsnějším nebo naturálnějším popisům které by se často nabízely. To může být ale práce redakce. 3/5

Moje hodnocení bude stejně přejeto mnoha nadšenými ohlasy o jak skvělé a propracované dílo se jedná a jak jsou "ty naše autorky" úžasné....proč ne, napsat příběh není jednoduché.

Nečekejte nicméně Fantasy klasického střihu nebo dokonce drsný a dospělý příběh....čekejte "vztahovku" s pár naprosto zbytečnými prvky žánru. Fantasy prvků má kniha naprosto minimálně, a to ještě možná tak v poslední třetině. Bylo by dobré mít v žánru trochu načteno....možná se autorka inspirovala mnoha "romantasy" příběhy různé kvality, ale alespoň to není young adult...

27.11.2023 2 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Jedná z mých top Kingových knížek. Celý nápad s tajemným cizincem "plnící přání" za malé úslužby je výtečný a od začátku knihy můžeme sledovat rozklad jednoho malého městečka a jedné malé komunity. Knížka v podstatě nabírá od začátku tempo, které nepolevuje a z jednoho malého kamínku který se sám valí krajinou je ke konci lavina které srovná vše se zemí. Skvělé postavy, originální příběh, nekompromisní tempo a napětí....nic víc od Kingových knížek nepotřebuji. Spíše než o horror jde ale o sžíravý thriller.

29.06.2023 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Ne nadarmo je kniha povinnou četbou....snad ještě stále. Petiškovo převyprávění klasických příběhů Starého Řecka je naprosto geniální. Jak knížka, tak audiokniha na Youtube stojí za to. Kniha a příběhy v ní patří v podstatě k základnímu vzdělání které by měl znát každý a pak pokračovat ihned Homerem. Z Řecké mytologie vychází základ pro mnoho pozdějších příběhů všech možných žánrů. Kdo nečetl...měl by to co nejdříve napravit.

17.04.2023 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Smrt indiána čekajícího na kapku vody z krápníku se mi vepsala do nočních můr na hodně dlouhou dobu.

Jinak naprosto parádní dětské dobrodružství z konce 19. století. Kniha funguje i jako malý tunel do minulosti a důkaz toho, že dětské roky jsou v jakékoliv historické době a věku víceméně stejné....

23.12.2022 4 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Jedna z nejlepších knih od Terryho Pratchetta. Jedna z nejlepších knih vůbec.

Elánius a celá kniha je na tak vysoké úrovni, že jen těžko hledám srovnání. Celý příběh je temný, melancholický, nostalgický, s velkou moudrostí a humorem.

Není to jednoduchá fantasy, není to humoristický román, je to jedna z nejlepších knih s humanistickými názory. Srovnání může být v některých válečných příbězích. Moudrost, kterou čtenář v této knize najde, může vydržet navždy, a kdyby ji četl každý, svět by byl mnohem lepší

Pokaždé, když tu knihu čtu, ukápne mi alespoň pár slz. A to alespoň pro mě osobně něco říká. Čteno asi osmkrát a rozhodně nekončím....

19.12.2022 5 z 5

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Skvělá kniha. O lidskou linii jsem se tolik nestaral, bylo to v pořádku, ale nic zvláštního, ale příběh o mravencích byl obzvláště dobrý. Získal jsem o nich docela dost znalostí, které se mi moc líbí. Co jsem nečekal, byly nějaké vážné brutální věci kolem setkání s datlem, ještěrkou a nějakým dalším hmyzem a zvířaty, které každý obvykle považuje za samozřejmost. Rozhodně by mi nevadila podobná kniha o některých jiných druzích

18.12.2022 4 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Tak jsem si po čase zase řekl že zkusím místního autora. Dáma je vychvalována, v Pevnosti si z ní můžou ucvrnknout, tak si říkám za pokus nic nedám. Měj otevřenou mysl a třeba to bude v pohodě. Bohužel nebylo. Knížka začíná jako kombinace 1984 a Fahrnhaita...ok. Slovo "pamfletar" mě bude budit že sna ale budiž. Antiutopickemu městu v oblacích vládne obligátně "Císař". Proč, netuším, stejně tak by to mohl být První Občan, Dohlížitel whatever. Z postav mi žádná k srdci nepřirostla, možná proto že nejsou nijak extra vykreslené. První část knížky uběhla, a dejme tomu. I když netuším kdo a jestli to editoval vzhledem k tomu že se na jedné stránce dozvím "Císař ti nevěří" abych se po dvou stránkách dozvěděl "Císař ti bezmezně věří". No stránkách...to asi není vina autorky, ale kniha čítá 540 a víc stran které by bohate zabrali klasickou knížku o 200-250 stranách. Co k tomu vydavatele vede jde mimo mě. Zpátky k příběhu...hlavní postava je do Císaře asi zamilovaná a i když má spoustu pravomoci, stejně netuší co se kolem děje. Druhá část začne slibne, abysme se dostali na zhuntovanou zemi kdy se už nejezdí na koních ale všichni mají pušky, auta se objeví atd. Hlavní postava chce na zemi uniknout, v poslední chvíli se jí to podaří, aby se vzápětí opět chtěla co nejdřív vracet zpět. Autorka má taky nejspis něco proti nosum, protože během knihy jich krupne nebo je přerazeno nejméně 6. Možná by bylo fajn si zjistit jak je těžké se někomu trefit do nosu natož ho přerazit. Konec knihy už v podstatě odsypa jen tak aby byla kniha dopsána. Jo a ještě je někomu na pár stránkách furt něco vstřikováno do těla. Jed, protijed, falešný jed, vakcína...to bylo zajímavé...:D Chování lidí na zemi bylo úplně retardované, ale totálně. Upřímně v půlce knihy jsem si říkal že by se dalo hodnotit 3, 3-5 hvězdy. Druhá část to poslala ke dvoum. Přitom pár dobrých nápadů tam bylo, ale editace opravdu marná. Takže dvě hvězdy za nápad s plovoucím městem, to jsem zatím zažil jen v Bioshocku.

17.12.2022 2 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Bouře mečů je Martinův magnum opus, který se obávám, nemá šanci nikdy překonat. Linky prvních dvou knih se zde potkávají a střetávají ve smrtícím, dynamickém tanci který nešetří nikoho. Událostmi které jsou zásadní jak do budoucna, či k otevření a uzavření mnoha linek, kniha nešetří. V tomto díle se ukázalo Martinovo "zahradničení" v té nejlepší formě aby v dalších dílech začal příběh pomalu upadat a nabírat na unylém tempu.

Být v mé moci poradit svému mladšímu já, poradil bych toto. "Z Her o trůny si přečti první tři díly. Třetí díl klidně dvakrát za s sebou...nikdy ale nepokračuj dál"

Z Martina vychází a bude vycházet mnoho dalších úspěšných autorů, jeho přínos pro Fantasy žánr je naprosto neoddiskutovatelný a Bouře mečů je to nejlepší vůbec.

11.09.2023 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Druhé čtení po deseti letech bylo ještě lepší než první. Dějová linka není nijak zásadně rozvinutá či obsáhlá....jde přeci jen o první díl....v čem kniha ale exceluje jsou postavy a jejich charakter. Nikdo nepíše vnitřní myšlenky postav lépe než Joe Abercrombie. Glokta a Logan nemají nejen v grim dark fantasy knihách konkurenci...oni vlastně nemají moc konkurenci v jakékoliv Fantasy. Povinná četba pro každého kdo se považuje za fanouška fantasy příběhů, bez diskuze....neznat Abercrombieho je jako neznat Pratchetta, Tolkiena či Sandersona.

29.06.2023 5 z 5

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

Příběh Valentina J. Smitha může působit v dnešní době lehce naivně, já si ho ale nesmírně užil. Heinlein se musel inspirovat érou Hippies a na knize je to znát. Celá se nese v poměrně naivním duchu kdy se Valentine setkává s pro něj neznámou "civilizací" a pokusí se jí zlepšit. Naivita " Marťana" vs cynismus politiků nemá nakonec zas tak jednostranného vítěze jak by se mohlo zdát. Kniha je plná myšlenek a úvah které ale sledujeme z pohledu moc sympatického hrdiny....za mě jedno z deseti nejlepších sci-fi které jsem četl a zase budu číst.... možná mě ale jen láká v knize popsaný "kult".

16.06.2023 5 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Velice dobře psaná "historická detektivka". Autor je vypsaný profesionál a jako jednoho z nemnoha "místních autorů" stojí za to jeho knížky číst. Tentokrát se naši dva hlavní hrdinové dostávají do Prahy která je skvěle napsaná. Zvláště Petřín a Jedová chýše potěšily. Celý příběh má nakonec trochu menší záběr než se zdálo ze začátku ale pro fandy historických dobrodružství skvělé dílo.

16.06.2023 4 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Geniální vyprávěcí postupy vytváří z Nadace klasiku Sci-Fi žánru. Parádní dílo, ať už v psané či mluvené formě. Nicméně chápu že "happy trigger, space opera scifisty" nemusí toto dílo vůbec zaujmout, jde spíše o konverzační a myšlenkový příběh a tím je tempo pomalejší.

01.05.2023 5 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Zapomeňte na film, tahle kniha je naprosto jiná káva, v podstatě mají díla společný asi jen název. Kniha je psána formou deníků, vyprávění a poznámek po vypuknutí epidemie. Většina příběhů je velice dobrá, některé naprosto skvělé. Osud Severní Korey, příběh Japonce v paneláku a "Americké řešení" byli obzvláště skvělé. Společně s Walking Dead jedno ze zásadních děl "Zombie literatury".

06.01.2023 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Kultovní klasika....bohužel ne úplně pro mě. Kdysi jsem přečetl všechny díly a asi fajn čtení a humor...nicméně já radši úderný ironický a sarkastický humor než absurdní...asi to ve mě ručníkovou stopu nijak nezanechalo, vzhledem k tomu že si vybavím jen první díl a to ještě spíše kvůli filmu. Nicméně chápu co na tom lidi baví.

04.01.2023 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Klasika klasik...těžko říci jestli mě víc bavila kniha nebo film, oboje je na špičce svého media. Povinné čtení pro každého kdo má rád "kriminální" příběhy. Mario se nadmíru skvěle inspiroval reálnými " gangstery a mafiány". Ti ještě měli alespoň trochu stylu a pravidla, ne jako v dnešní době.

02.01.2023 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Když jsem byl na střední a knížka vyšla, podpořená vydatným marketingem, četl jí každý. Myšlenky se probíraly shora zdola a každý měl na knihu názor. Pamatuji si že jsem jí přečetl za chvilku a nějáká myšlenka se mi líbila...ale jaká to bylo....nyní si z knížky nepamatuji zhola nic....nic. To se mi obvykle nestává a jsem schopen říct něco o příběhu knihy který jsem přečetl před třiceti lety....tady nespíná nic, z toho mi vychází že Alchymista je pěkná, ale nafouklá a prázdná bublina.

11.04.2023 2 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Výjimečné čtení. Jedna z nejlepších sci-fi, kterou jsem četl, bohužel až tak dlouho po vydání. Vím, že struktura je založena na Canterburských příbězích, které jsem ještě nečetl, ale vyprávění mi opravdu sedlo. Všechny příběhy poutníků byly skvělé a zajímavé skrz na skrze, zvláště ten o světě souostroví. Vedle Carda, Herberta, Asimova, Henleina a Clarka mohu zařadit další skvělé jméno,