freddy freddy komentáře u knih

Den co den Den co den David Levithan

Úchvatné. Tahle kniha mě vtáhla do děje již od první stránky a nemohl jsem ji odložit, dokud jsem ji nedočetl. Zvládl jsem ji přečíst během jednoho sobotního odpoledne a četl bych rád dál, kdyby to šlo. Tenhle příběh by mohl mít tisíc stran a já bych ho se zájmem a napětím četl klidně až do vyčerpání. Autor vymyslel příběh s lehce fantazijním prvkem, ale přesto mám pocit, jako bych nikdy nečetl reálnější příběh. Ba co víc, mám pocit, že tohle je jeden z nejlepších, dokonce snad možná úplně nejlepší příběh, který kdy kdo napsal. Všechny postavy, všechny charaktery, všechny světy, které jsou nám v knize představeny, jsou zajímavé, mají své opodstatnění a smysl a jsou uvěřitelné. Láska hlavního hrdiny k Rhiannon je ryzí, čistá, upřímná a jeho nesobecký čin v závěru knihy to jen potvrzuje. A upřímně, právě ten závěr knihy vytlačil z mých očí nejednu slzu dojetí a smutku zároveň. Mám pocit, že takhle zajímavý a úžasný příběh jsem ještě nikdy nečetl a bojím se, že už možná ani nikdy číst nebudu. Vůbec mám strach se nyní začíst do jakékoliv jiné knihy, protože se bojím, že podvědomě ji budu srovnávat právě s tímto příběhem, a že mi žádná další kniha už nepřijde takhle dobrá. Kdyby to šlo, dám této knize milion hvězdiček. Každopádně je jasné, že od nynějška mám novou nejoblíbenější knihu. Chci ji číst znova a znova. Chci poznat více hlavního hrdinu a to, jakým směrem se ubíral jeho další život. Chci vědět, že Rhiannon je spokojená a šťastná. Chci vědět víc o tom, jak funguje systém výměny těl, který hlavní hrdina podstupuje. Chci poznat další podobně postižené hrdiny, jako byl ten v této knize. Doufám, že se k tomuto námětu autor ještě někdy v nějaké knize vrátí. Třeba s jiným hrdinou a jiným příběhem, ale sakra, tohle je úžasný nápad zpracovaný perfektně čtivou formou. Chci víc. Chci mnohem víc! Ale vím, že to víc asi nedostanu, stejně jako hlavnímu hrdinovi došlo, že nemůže být se svou první a jedinou láskou, Rhiannon, navěky. Ale nevadí. Díky alespoň za tuto knihu, za tento příběh, ale hlavně za to, že jsem si k této knize našel cestu. Nelituji a nikdy litovat nebudu. A a Rhiannon a jejich příběh mi za to stáli.

18.10.2015 5 z 5

Líbali jsme se Líbali jsme se David Levithan

Tuto knihu jsem si koupil především proto, že příběhů s gay tématikou z mého pohledu není nikdy dost. A musím říci, že zpočátku jsem měl problém se zorientovat nejen v postavách, ale i v tom, kdo ty jednotlivé příběhy vlastně vypravuje a vkládá do těch příběhů své vlastní zkušenosti. Po prvních 10 stranách už jsem ale stylu knihy přivykl a ve výsledku to bylo velmi zajímavé čtení, kdy ke konci už jsem to přelouskal jedním dechem. Ale z mého pohledu je problém v tom, že jednotlivé příběhy byly nevyrovnané. Od samého začátku mě nejvíce zaujal příběh Coopera, který i v závěru gradoval nejzajímavěji, a který by si dle mého názoru zasloužil svou vlastní knihu, rozhodně bych si rád o něm a o tom, jak jeho život pokračoval, přečetl více. Dějovou linii Harryho s Craigem vnímám taktéž jako zajímavou, ale možná příliš rozvleklou, Ryan s Averym mě bavili ještě o něco méně a Neil s Peterem mě zajímali nejméně. Stejně tak myšlenky vypravěčů mě občas nudily. Ale ve výsledku je tahle kniha zajímavě namíchaným koktejlem, kde každý příběh má své opodstatnění a každý nahlíží na gay problematiku a popisuje jí trochu jinak. Ve výsledku nelituji ani peněz investovaných do koupě knihy, ani času s touto knihou stráveným.

03.10.2015 4 z 5