Francesca14 Francesca14 komentáře u knih

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Děj sám o sobě nebyl špatný, ale kniha mě nějak zvlášť nebavila. Postavy byly ale zajímavé, vypravěč trochu nesympatický, každopádně se v knize objevily zajímavé charaktery. Nejvíc jsem si užila ale autorův styl psaní, jeho popisy a přirovnání, některé věci opravdu úžasně vystihl a popsal krátce, ale přesto neuvěřitelně výstižně. Není to špatná kniha.

19.01.2019 3 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Ze začátku to vypadalo, že knihu ani nedočtu. Dokud byli Rowan s Citrou u smrtky Faradaye, což bylo něco přes 100 stránek, vůbec mě to nebavilo, přišlo mi, že se tam opakuje furt to stejné a všechny postavy mi byly silně nesympatické. Pak se ale věci začaly dávat do pohybu, postavy si mě získaly a příběh mě konečně chytnul. Nápad a spousta myšlenek s ním souvisejících jsou skvělé, knížka je napínavá a dobře napsaná. Kvůli některým nudnějším částem a místy až moc pochmurné atmosféře dávám 3,5 hvězdičky, ale myslím, že druhý díl si přečtu.

21.12.2018 4 z 5

Jen 27 dnů Jen 27 dnů Alison Gervais

Byla to vážně pěkná oddechovka se zajímavým námětem. Hlavní hrdinka nebyla špatná, Archer byl dost sladký, ale jednu (celkem zásadní) věc jsem mu nevěřila a to tu jeho sebevraždu, přišlo mi, že autorka jeho ani jeho situaci nevykreslila dost na to, aby člověk chápal, že se rozhodl se zabít. Ke konci už se kniha trochu vlekla a konec nebyl žádné překvapení, ale hezky se to četlo a navozovalo to příjemnou podzimní až zimní atmosféru.

12.11.2018 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

"Prohnilé město" bylo možná o trochu méně strhující než první díl, ale na tom mělo nejspíš svůj podíl hlavně to, že jsem na čtení měla málo času a často jsem neměla příležitost pořádně se začíst. Jinak nemám knize co vytknout. Postavy skvělé, vtipné a skvěle napsané dialogy i bojové scény, dobře zvládnuté napětí. Neuvěřitelně obdivuju autorku nejen za to, jak dobře píše, ale i jak umí příběh dobře promyslet a vymyslet všechny zápletky. Líbilo se mi, že i na rozdíl od druhého dílu Kaz působil méně nedotknutelně a neomylně a užívala jsem si pohledy do minulosti postav. Tyhle dvě knihy si mě vážně získaly a určitě se k nim budu vracet. Rozhodně doporučuju.

15.10.2018 5 z 5

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

U minulého dílu jsem psala, že série je díl od dílu lepší, a platí to i u toho posledního, který byl z celé série určitě největší bomba. Samozřejmě mě bavil jako ty předchozí, ale byl nejnapínavější, měl nejvíc překvapivých odhalení a zvratů, bylo na něm poznat i jak moc se Percy od prvního dílu změnil a vyspěl a samozřejmě tomu nechyběly naprosto nemístné a vtipné sarkastické postavy jak Percyho, tak kohokoliv jiného. Tenhle díl nabíral místy docela tajemný nádech, se všemi těmi sny a věštbami a minulostí, sám Percy byl trochu naštvanější a vážnější než dřív, ale k příběhu to sedělo. Bylo to naprosto perfektní zakončení, které jsem nemohla dát z ruky a zatím jsem ještě pořád tak nadšená z četby, že nemůžu napsat objektivnější hodnocení. Série si mě rozhodně získala, naprosto zoufale mám ráda hlavní postavy, Percabeth, řecké bohy a celý ten svět a příběh a rozhodně se v nejbližší době pustím i do série "Bohové Olympu".

10.09.2018 5 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Velké zlepšení oproti předchozím dvěma dílům (hlavně oproti dvojce), ale pořád to není úplně ono... nevím, co "Dvory" měly a "Skleněný trůn" ne, ale kniha mě pořád místy nebavila a četla jsem ji dost dlouho na to, že není až tak tlustá. Každopádně jsem ráda za Jeřába, který celkem ujde, Aelin mám taky ráda a obzvlášť jsem si oblíbila Manon. Oceňuji, že Maas celkem zvládá postupný vývoj postav. Některé části skvělé napsané, konec dobrý, sem tam mi ale zkrátka přišlo, že se to vleče nebo mě to nenapínalo tak, jak by mělo. Obzvlášť zajímavý byl ale pohled do minulosti Aelin, naopak kapitoly ze Zlomuvalu mě skoro nebavily. Autorka má skvělý styl psaní a krásně vykreslený příběh, jen tomu ještě něco trochu chybí, doufám, že další díly už to mít budou a já se konečně do série opravdu zamiluju.

05.09.2018 4 z 5

Bitva o labyrint Bitva o labyrint Rick Riordan

Tahle série je prostě díl od dílu lepší. Tenhle byl akčnější a napínavější, objevuje se tam spousta Percabeth momentů (já ty dva vážně zbožňuju) a Percyho samozřejmě stále neopouští jeho sarkasmus. Jediné, co mi tam trochu nesedlo bylo, že všichni pořád opakovali, jak hrozně nebezpečný labyrint je a kolik lidí v něm zešílelo a skupinka patnáctiletých polokrevných to projde skoro bez újmy. Ale jinak knize nemám asi co vytknout, pohltila mě, posledních sto stránek jsem ji skoro nedala z ruky a těším se na závěrečný díl.

19.08.2018 5 z 5

Třetí stříbrná kniha snů Třetí stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Už mě to nějak nebavilo tolik, jako předchozí díly. Kniha sice neztrácí na vtipnosti, čte se lehce a má sympatické postavy, ale co se děje týče, přijde mi, že už se to trochu zbytečně protahuje. Ve druhém díle ještě aspoň došlo ke konfliktu mezi Henrym a Liv a bylo tam to s tou Miou, ale tady už se nic moc nového neděje. Zakončení se mi líbilo, ale přijde mi, že by sérii stačily dva díly místo tří. Obálka samozřejmě krásná a autorky styl psaní je super.

07.07.2018 3 z 5

Kdyby tak na mě někdo někde čekal Kdyby tak na mě někdo někde čekal Anna Gavalda

Mám ráda autorčin styl psaní, její mírný sarkasmus a břitký smysl pro humor. Všechny povídky mají zajímavá témata, některé jsou lepší a některé horší, u některých se člověku trochu zvedá žaludek, občas jsou vtipné nebo naopak smutné. Při čtení jsem se nenudila, knihu jsem přečetla za dvě cesty autobusem a ráda si ji časem přečtu znovu.

21.06.2018 4 z 5

Slunce je také hvězda Slunce je také hvězda Nicola Yoon

Na knize se mi líbilo několik věcí - bylo tam dost hezkých a zajímavých myšlenek, námět nebyl špatný, hodně se mi líbil pohled do životů ostatních "nepodstatných" lidí a oceňuji konec. Jinak mě ale knížka moc nenadchla. Neměla jsem ráda hlavní postavy, moc jsem jim nevěřila to, čemu věřili ani to, co cítili a příběh mě docela často nudil, ke konci jsem se už dost těšila, až to dočtu. Kdybych to měla srovnat s autorčinou první knihou, tak ta se mi určitě líbila víc.

31.05.2018 3 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Oproti prvnímu dílu se mi ten druhý zdá horší, za prvé proto, že první polovina se mi zdá příliš rozvleklá a za druhé tam Katniss příliš často řeší svůj milostný život a všechny svoje ostatní pocity. Jejich milostný trojúhelník mě teda rozhodně nijak nebral. V první části je sice taky nějaká akce, ale je jí méně a samotné Hunger Games jsou pak poměrně krátké a uspěchané. Chápu, že druhý díl už je spíš o vzpouře a ne o hrách, ale nějak mi přijde, že to sérii ubírá na kráse. Každopádně čtivost i napětí a hezká promyšlenost platí stejně jako u prvního dílu a kniha mě každopádně bavila, hlavně druhá půlka.

30.05.2018 4 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

V knize se střídaly dobré a špatné části - za začátku mě to vůbec nebavilo a trvalo mi čtyři měsíce, než jsem se přiměla pokračovat ve čtení, pak mě děj chytl a za polovinou zase bavit přestal, načež ke konci to bylo fajn. Oceňuji autorčinu promyšlenost příběhu, i když závěrečné odhalení nebylo žádné překvapení a co se mi na knížce líbilo asi nejvíc, byla tajemnost a napětí, se kterým byl příběh kolikrát vykreslen - všechny ty chodby, katakomby, stíny... Ale trochu mě tam rozčiloval milostný trojúhelník a upřímně jsem v druhé polovině moc nechápala chování a uvažování hlavní hrdinky, kterou jsem předtím měla docela ráda. No, když to tak nějak sečtu, tak je kniha na ty tři hvězdičky. První díl mi asi přišel o něco lepší, i když v něm bylo méně akce a styl psaní byl horší, ale určitě si přečtu ty nadcházející a doufám, že od nich dostanu končeně to, co většina lidí ohledně této série slibuje.

04.05.2018 3 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Po knize jsem pokukovala v knihkupectví, ale nebyla jsem si jí moc jistá, tak jsem si ji raději později půjčila od kamarádky. A myslím, že ani kdybych si ji tenkrát koupila, tak bych toho nelitovala. Příběh mě hned vtáhl, oblíbila jsem si všechny vypravěče a byla jsem hodně, hodně zvědavá na konec. Abych pravdu řekla, tak rozuzlení nakonec nebylo moc velkým překvapením - čekala jsem nějakou větší bombu, ne něco, co mě v průběhu čtení napadlo hodněkrát, ale většinou jsem to zavrhla jako příliš jednoduché. Ale knížka se četla skoro sama a její čtení není ztráta času. Je to skoro jako obyčejný příběh amerických středoškoláků, akorát říznutý zločinem a s překvapivě sympatickými postavami.

18.04.2018 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Nebyla jsem si touhle knihou úplně jistá, ale hned jak jsem ji vzala do ruky jsem se hrozně rychle začetla. Celou dobu jsem se nemohla vyvarovat porovnávání se "Skleněným trůnem", který jsem četla nedávno a oproti němu mi ACOTAR přijde o dost lepší - autorčin styl psaní, propracovanost postav i děje mi přijde vyspělejší. Knížka mě bavila od začátku do konce, byla napínavá, nezklamal mě konec (až na jednu drobnost), oblíbila jsem si hlavní postavy a svět víl a bylo tam hezké skloubení fantasy s romantikou. I ty scény mezi Feyre a Tamlinem mi do toho seděly. Do příběhu jsem se zamilovala a nemůžu se dočkat, až si přečtu druhý díl.

01.01.2018 4 z 5

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

V první řadě musím říct, že mám z knihy celkem depku. Má dost temnou a depresivní atmosféru, prosakuje celým příběhem a z Levany i její sestry člověku fakt běhal mráz po zádech. Ale příběh byl čtivý, stejně, jako všechny ostatní knihy ze série a byl skvělým doplněním, spoustu věcí to vysvětlilo a určitě to přispělo k aspoň nepatrnému pochopení Levanina chování. Kromě smutného nádechu, bez kterého by se ale kniha neobešla, nemám knize co vytknout už proto, jak moc "Měsíční kroniky" miluju.

27.12.2017 5 z 5

Knihu jsem si koupila už dávno, ale první dvě povídky nebyly nic moc, tak mi pak trvalo dlouho, než jsem se k ní vrátila. A teď k blížícím se Vánocům se hodila výborně. Jsou tam tak dvě, tři povídky, které za moc nestojí, ale jinak mě knížka bavila. Všechny příběhy jsou dost romantické, dost americké a dost vánoční. Pokud někomu vadí klišé a to, že skoro všechny povídky obsahují pohádkové schéma - princ/občas princezna na bílém koni, který/á se objeví ve chvíli, kdy to s holkou/klukem jde z kopce (většina postav je buď chudých, nebo má nějaké problémy v rodině nebo oboje) - tak tohle čtení asi nebude nic pro něj, ale jako odpočinkové vánoční čtení je to ideální. Navíc je zajímavé pozorovat na tom rozdílný styl autorů a člověk je vždycky zvědavý, o čem nadcházející povídka bude.

10.12.2017 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Moc jsem si od té knihy neslibovala, takže mě celkem překvapila. Čte se dobře, je poměrně napínavá a i zápletka se mi líbí a jsem hrozně zvědavá na další díly. Jediný, co mi tam trochu vadilo, bylo za prvé to, že se tam jednu dobu řešila víc Celaena a její vztah s kluky, než turnaj, který byl odsunut do pozadí a za druhé to, že jsem nájemnou vražedkyni čekala o něco víc... vražednou. Měla sice výborné schopnosti a taky se uměla naštvat, ale jinak jsem ji čekala víc chladnokrevnou a "s ledovým srdcem" a ona tam místo toho v jednom kuse rudla a zachraňovala štěňata. Ale jinak jsem si knihu fakt oblíbila, stejně jako postavy a prostředí a těším se na druhý díl.

30.11.2017 4 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Knížku jsem poprvé četla když mi bylo asi dvanáct a byla to první YA knížka, která mě naprosto nadchla a do které jsem zamilovala - tenkrát se nějaký čas držela na první příčce mého žebříčku. Milovala jsem ty scény, myšlenky, postavy... Pak jsem se ke knize ale i přes prvotní nadšenost hrozně dlouho nevrátila, až teď po dvou letech. Za tu dobu jsem přečetla už dost jiných YA knih a spousta z nich mě nadchla víc. Když už pro nic jiného tak proto, že nejsou tak depresivní a nepouštějí se hned do tak závažných a strašidelných témat a problémů. A nemám prostě moc ráda smutné knihy, já jsem spíš na ty happy endy, takže se mi teď knížka četla trochu hůř, obzvlášť ke konci. Nic se ale nezměnilo na tom, že příběh má pořád své kouzlo, pořád je tam spousta krásných, sladkých scén a Finch je naprosto skvělý. Je to čtivá kniha a když odhlédnu od hlavního tématu, který mi v mnoha směrech vadí, je pořád na celých pět hvězdiček.

05.11.2017 4 z 5

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Když jsem knížku četla úplně poprvé, zdála se mi nudná a přišlo mi, že se v ní nic moc neděje. Po roce jsem se jí ale dala druhou šanci a jsem za to ráda. Je pravda, že to není knížka nabitá akcí, ale je neuvěřitelně hezky napsaná, má sympatickou hlavní hrdinku, skvělé dialogy a reálné postavy. Čte se skoro sama a hlavní postava je mi ve spoustě věcech podobná, takže mi vážně sedla. Mimoto je tam opravdu moc dobře zpracovaná sociální fóbie a úzkost, nic tam není přehnané a čtení si člověk užije i si z něj něco vezme. "Fangirl" patří rozhodně mezi mé oblíbené knihy a naprosto miluju Baze se Simonem.

04.11.2017 5 z 5

Legenda Legenda Marie Lu

Knížku a celou trilogii jsem četla už nějaké dva roky zpátky a teď se k ní vrátila a bavila mě úplně stejně. Je dobře napsaná, postavy poměrně sympatické, příběh je napínavý a odsýpá. Spousta lidí si tu stěžuje na věk hlavních postav a je pravda, že v patnácti by se opravdu děti asi takhle nechovaly... Ale na druhou stranu to není nějak rozptylující prvek, spíš jen nelogičnost. A ačkoliv už jsem trilogii jednou četla, zas tak si z ní nepamatuju, takže se těším na druhý díl - až ho v té knihovně konečně někdo vrátí.

12.09.2017 5 z 5