Franc Franc komentáře u knih

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

V tomto poměrně útlém díle se nacházejí množství sdělení a myšlenek, které nutí čtenáře zastavit se a přemýšlet.

V knize lze nalézt obžalobu společnosti, která ač povznesena nad úroveň divošství, za maskou civilizovanosti a morálnosti, klesá pod úroveň, ze které vzešla.

V knize lze nalézt oslavu lidského ducha, který nelze spoutat okovy a zákony společnosti. Tento je svobodný a volný, podřízený pouze vůli a potřebě jedince samotného.

Knihou se proplétá historie lidstva, která ač neviditelně, stále vstupuje a ovlivňuje jednání aktuální doby. Autor umně poukazuje, že naše historie je dědictvím a současně okovy, které nelze sejmout.

Nesmírně intenzivní příběh, který je velice smutný, a zároveň optimistický. Konec dneška je dveřmi do zítřka. Smrt není konec, ale začátek.

12.09.2023 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Velice smutná kniha.

Kniha, kterou autor poukazuje na osud generace, která byla vytržena ze života, který ji již neměl být vrácen. Generace, který byla odsouzena k samotě, generace, která zůstala nepochopena jak rodiči tak potomky.

Kniha, ze které sálá touha po životě, ale současně přijmutí faktu, že život je věc, kterou má více ve své moci Váš nepřítel než Vy.

Kniha o okovech přátelství, jejichž pevnost může ukovat pouze síla prožitých zážitků.

08.11.2022

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Jedinečné. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem měl to štěstí v poslední době číst.

Autor skvěle pracuje s psychologií postav. Způsob, kterým přivedl živého člověka k životu je jedinečný. Doslova s Paulem objevujete během života život nový. Toužíte po poznání, toužíte pro prozření. To je největší plus knihy. Pouto, které Vás spoutá s hlavním hrdinou, kterým se sami při čtení stáváte.

Z knihy sálá deprese a současně optimismu, rezignace a současně boj, zapomnění a současně poznání. Toto konfrontace vystupující ze stránek knih je úžasná a přinutí Vás přemýšlet. Přemýšlet, zda-li by jste v sobě našli stejnou sílu jako Paul vzepřít se osudu, osudu který Vám byl nalinkován pro Vaše dobro, nebo zda-li půjdete s proudem.

Je toho spoustu, co by člověk mohl o této knize napsat, ale nic nevystihne pocit z čteného. To si musí každý prožít sám. Toto není kniha, kterou si přečtete, ale kniha, kterou spolu s Paulem prožijete.

19.06.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Musím konstatovat, že v mých očích se jedná o mimořádnou knihu. Atmosféra a příběh mě uchvátil od prvního písmenka a nepustil do poslední tečky.

Autor umí pracovat s emocemi, lidskou představivostí, vysvleče podstatu lidskosti až na dřeň. Na pár stránkách nastíní rozpad lidského jedince z myslící a racionálně uvažující bytosti na chodící mrtvolu. A v tomto spatřuji největší pozitivum knihy.

Autor nepotřebuje armádu zombií, hektolitry krve, moře duchů, aby ve Vás vyvolal strach a mrazení v zádech. Právě naopak, stačí pouze les, samota, pár kopců. Ano, tak málo se muže ukázat být současně tak moc. Moc, aby jste se báli, přemýšleli, nesnášeli či obdivovali hlavního hrdinu.

Nemohu než knihu doporučit, směle do ní, fenomenální, mrazivé, poutavé, napínavé. Už dlouho se mi nestalo, aby se na každou stránku tak těšil.

12.03.2020 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Útlá kniha, která sděluje více, než by napovídal počet stránek.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je o knihách a lásce k nim, není tomu pouze tak.

Autor především vypráví příběh o hledání cesty jednoho člověka k druhému. Tam kde nedorozumění či nepochopení tvoří řeku, která odděluje jednoho od druhého, kniha je mostem, který jim umožní dostat se k sobě.

Knihy, jejich příběhy, lásky k nim jsou klíčem, které otvírají zámky našich světů, umožňují překročit prahy, které by nám byly jinak zapovězeny.

A občas na tom prahu potkáme někoho, koho bychom se nenadáli.

Vskutku krásný příběh.

18.04.2022 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Knihu jsem otevíral s velkým očekáváním, které, když to vezmu zpětně, zůstalo vlastně nenaplněno. Víte proč? Protože kniha toho nabídla a i po přečtení nabízí stonásobně více, než si vůbec dovolíte doufat.

Poutavé, neřku-li hyponotické vyprávění. Mrazivý příběh chlapců s hlavou v oblacích, kteří naivně věří, že jsou pány svého osudu. Osudu, který z nich záhy udělá muže, kterými být nechtěli. Osudu, který z nich vysál téměř vše lidské na úkor potřeby žít pro svůj cíl. Příběh o druhé šanci, která nebyla o milosti a odpuštění, ale ještě větším zatracení.

Autor umně zkombinoval fikci se skutečnými historickými událostmi s takovým umem, že máte chvílemi pocit a potřebu uvěřit, že to všechno vlastně mohla být pravda.

Autor si nebere servítky, a stejně tak, jak jím popisované historické události byly kruté a brutální, i příběh je surový a drsný.

Můžete mít přečteny stovky knih a myslet si, že už Vás nic nemůže překvapit a ohromit, ale nenechte se mýlit, může. Jozef Karika to umí.

Knihu nejvíce vystihuje ve svém citátu Graham Greene: "Vím jen to, že ten, kdo si vytvoří nějaké pouto, je ztracen. Do jeho duše už vnikl zárodek zkázy."

06.02.2021 5 z 5

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Úžasná kniha, která je neprávem opomíjena. Je až překvapivé v kolika málo vydáních byla uvedena na československý, potažmo český literární trh. Já měl tu čest s vydáním z roku 1929 jejíž grafické provedení je věru kouzelné. Ač jazyk tohoto roku se trochu liší od jazyku roku 2016, není tomu naštěstí tolik, aby si na něj čtenář po pár patrech nezvykl.

Pokud hledáte Velkého bratra v podání českého autora, který spatřil světlo světla v době, kdy si Orwell teprve seřezávál brk, pak sáhněte po této knize. Pokud chcete vstoupit do bran literární Babylonské věže, sáhněte po této knize.

Nevím proč, ale pořád se mi honí hlavou myšlenka, jaká by to byla krása, kdyby tuto knihu převedl na filmová plátna Karel Zeman s jeho fantazií.

22.07.2016 5 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Nejsem schopen určit, která z obsažených povídek se mi líbila více. Způsob, kterým se autor vcítil do uvažování především dětských hrdinů je fenomenální. Hlavně pak v povídce Tělo. Psané Vas natolik vtáhne, že máte pocit býti sami účastníkem výpravy. Zažíváte její strasti i napětí. V tomto nelze nic vytknout, chtělo by se říci - myšlenka triviální, zpracování fenomenální. Stejně tomu je i u Nadaného žáka. Psychologické zpracování a přerod hlavního hrdiny nemá chybu. Zdá se být natolik autentickým, že máte potřebu uvěřit, že něco takového je skutečně možné.

Za mě rozhodně to nejlepší, co jsem od pana Kinga dosud četl.

21.03.2018 5 z 5

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

Tak tohle se autorovi rozhodně podařilo.

Tento typ literatury je spíše o formě než o obsahu, a je na autorově zručnosti, zda-li Vás po celou dobu četby bude schopen bavit.

Děj není nikterak složitý či originální, ale podaný způsobem, pro který budete autora milovat či nenávidět.

Já se opravdu bavil. Musím říct, že Strašák si do mého srdce našel cestu rychleji, než nožem do ledvin prvního nepřítele. Rozhodně to není kandidát na Nobelovu cenu míru. Taková kombinace Ramba, McGaivera, Šileného Maxe, a pokud by měli děti, tak potomka Mirka Dušína a Červeňáčka. Takže pokud násilí v knihách nemusíte, této se obloukem vyhněte.

Navíc celý příběh se nese v humorno - ironicko - sarkastickém duchu. Každé dění je trefně okomentováno. Autor se neopakuje a po celou knihu udržuje laťku zábavy vysoko nasazenou. Takže, ač potoky krve, proč se u toho nepobavit, když nám pánbůh humor dal.

V hodně komentářích jsem četl o autorově srovnávání s mistrem pera Kulhánkam a Kotletou. Proč? Autor si jde svojí cestou a má svůj styl.

Pokud se Vám tento styl literatury líbí, chtete se pobavit, četbu si pouze užít, směle do toho.

05.08.2023 5 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Jedinečné. Autor opět dokázal, že knihu je možné nejen číst, ale i prožít.

Emoce hlavních hrdinů prostupují ze stránek knih do Vás. V jednu chvíli jste opojeni z toho, že dáváte, cítíte se býti Bohem, záhy chcete utéct, skrýt se před celým světem, před závazky, které Vás nechtěně spoutávají.

Míra empatie, se kterou je autor vystihuje vnitřní hnutí hrdinů je neuvěřitelná. Při četbě nezůstanete nezúčastněným čtenářem. Hloubka spirály, která se nevině roztočí v začátku Vás neúprosně stahuje spolu s hlavním hrdinou.

Nelze než doporučit k četbě, míra čtenářského zážitku z knihy je nezměrná.

28.09.2021 5 z 5

Brodeckova zpráva Brodeckova zpráva Philippe Claudel

Nikdy mě nepřestane překvapovat, kolik knih na našem trhu se honosí tituly besceler, kniha roku, aby se Vám poté dostala do rukou takováto KNIHA, a Vy zjistíte, jak málo lidí ji četlo.

Nemohu než nepřiznat, že jsem unešen. "Krásný" příběh o odsouzení a odpuštění, lásce a nenávisti, zradě a pomoci, lidské proradnosti oblečené do kabátu přátelství. Autor si zvolil silné téma, kterého se zhostil více než přesvědčivě. Tuto knihu nelze po mém soudu číst v kuse. Každá kapitola Vás nutí přemýšlet o lidech, jejich pocitech, motivacích, či skutcích.

Chtě nechtě konfrontujete přečtené se sebou samým, jak by jste se v daném případě zachoval, jak by jste v daném okamžiku jednal. A to je dle mého největší plus této knihy.

24.10.2017 5 z 5

Amok Amok Stefan Zweig

Obávám se, že žádná slova nemohou v plné míře vystihnout, kterak silně na mě tato kniha zapůsobila. Tváří tvář k přečtenému si člověk musí uvědomit, jak moc jsou jeho vyjadřovací schopnosti omezené. Žádný oslavný komentář nemůže přiblížit atmosféru knihy. Protože tuto knihu si musíte prožít. Ne přečíst, ale prožít. Při četbě doslova a do písmene prožíváte příběhy jednotlivých hrdinů. Ta hloubka s jakou autor přibližuje prožitky a pocity účastníků jednotlivých novel je neskutečná. Autentičnost knihy ve Vás budí dojem, jako by se čtené dělo opravdu Vám. Autor jde až na dřeň člověka samotného. To co by jste za jiných okolností považovali za banální námět pro literární počin Vás v tomto podání přiková ke knize.

Jednou větou zde autor stačí říci více, než k čemu jiní potřebují celé kapitoly. Síla čtenářského zážitku je opravdu neskutečná.

Takhle kniha je mi dalším důkazem, proč film nikdy nemůže nahradit knihu. Toto prostě nelze natočit. Film nikdy nemůže zprostředkovat tu bohatost, kterou Vám nabídne pouze četba.

05.09.2017 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Autor je bezpochyby skvělý vypravěč. Prostředí a systém v němž žijí je popsán velice sugestivně.

Narozdíl od některých čtenářů jsem neměl pocit, že by se děj v některých částech táhl. Vše mi utíkalo svižným tempem a rozhodně nemůžu tvrdit, že bych se u některé pasáže nudil.

S čím se naopak shodnu je názor na konec knihy, který vyvrcholil tradičním bojem těch dobrých s těmi zlými, kteří mi svým způsobem způsobem připomínali Orwellovi členy strany s jedním z jejich hesel: "V nevědomosti je síla"

20.02.2015 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Knížka, která nabídne přesně to, co od ní očekáváte. Zábavu, akci, jadrný jazyk vlastní tomuto národu. A hlavně hrdinu, který ví, že lépe už bylo.

Praha si žije sama pro sebe, rozdávajíc jedněm, ubírajíc druhým. Život je otázkou dneška, zítřek je luxus, který není pro každého. Pod tím vším bují boj o moc, která má být definitivní a konečná. Naštěstí jsou tu jedinci, kteří vědí, co je správné, a stojí za to bojovat.

To vše zabaleno a servírováno svižně, proloženo hláškami, které buď rozechvějí bránici, nebo vženou nach na líce. To už podle vkusu čtenářova.

Já se každopádně bavil.

30.01.2022 5 z 5

Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Michael Crichton

Tato kniha mě ujistila v přesvědčení, že pan Crichton není spisovatel, ale Pan spisovatel.

Velká vlaková loupež je knihou, která nic nepostrádá, a naopak spoustu nabízí. Zábavu, napětí, poučení, hrdinu, kterého budete nenávidět pro jeho aroganci, hrdinu, kterého budete obdivovat pro jeho urputnost. Tedy vše to, co četbu činí tak úžasnou zálidbou.

Příběh Vás upoutá měrou vrchovatou ke stránkám knihy. Máte potřebu číst rychle ve snaze dozvědět se, zda-li cíl hlavního hrdiny dojde úspěšného naplnění, a zároveň pomalu, aby ste radost a zážitek z čteného prodloužili co nejdéle.

Autor opět jako v knihách předešlých zároveň nejen zaujme výborným příběhem, ale současně rozšiřuje Vaše obzory. Píše tak zajímavě, že mimoděk od čteného dohledáváte informace k událostem, které ve svých knihách zmiňuje. Proto i já jsem se dozvěděl mnoho nových informací o událostech, které se nesmazatelně zapsaly především do historie Britského království.

Jako v komentářích k dalším knihám autorovým nemohu než doporučit knihu k přečtení. Sice je stránkově rozsahu menšího, ale obsahově toho nabízí více, než se z anotace na první pohled může zdát.

18.12.2020 5 z 5

Léčba neklidem Léčba neklidem Saki (p)

I přes léta, která kniha od svého stvoření nasbírala, je stále neskutečně aktuální. Je zajímavé pozorovat, jak některé nešvary zůstávají lidem i po více jak sto letech stále vlastní. Autor tyto vlastnosti velice lehce odhaluje, nenásilně zesměšnuje, vtipně ironizuje. Zdání důstojnosti a výjimečnosti dokáže v jednom odstavci totálně vyvrátit, aniž by nositel těchto představ měl šanci něco takového vůbec zaregistrovat.

Nejen milovníci anglického humoru musí být knihou nadšeni. Její svěžest, lehkost, nadčasovost je tím nejlepším doporučením k její četbě. Pakliže se říká, že není nic staršího než včerejší noviny, dovolím si tvrdit, že tento osud knize není souzen.

03.07.2017 5 z 5

Tažení v Rusku 1941-1945 Tažení v Rusku 1941-1945 Léon Degrelle

Skutečně se jedná o velice zajímavou knihu. Do jisté míry se mi příčí to takto napsat, když si člověk uvědomí, kolik utrpení, bolesti a lidského neštěstí toto "zajímavé čtení" představuje.

Ano, z knihy čiší neskrývaný obdiv k nacismu a všem jeho představitelům od nejprostších vojáků až po Hitlera samotného, těžko pochopitelný idealismus, kterým autor nešetřil ani v době, kdy bylo očividné, že válka je prohraná a říše mele z posledního, přesto nelze do jisté míry nezaregistrovat, co vše byl ochoten obětovat ve prospěch toho, čemu věřil.

Kniha je poměrně detailní v popisu bojových přesunů, pozic v kraji, popisu operací jednotlivých vojenských uskupení. Tato detailnost může být někdy až nepřehledná. Přesto si člověk může udělat jasnou představu, co vojenské řemeslo v dané době obnášelo.

Proto každý, kdo by měl zájem dozvědět se něco podrobnějšího o událostech na východní frontě za 2. sv. války od počátku bojů až po vykrvácení německé armády před branami Berlína, měl by zvolit tuto knihu. Každý, komu se však příčí číst chvalozpěvy a provolávání slávy nacismu a jeho představitelům, měl by se této knize radši vyhnout.

02.08.2016 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Tato kniha v mých očích patří bezesporu k tomu lepšímu z autorovi tvorby.

Na poměrně malém prostoru dokázal vytvořit poutavý a mrazivý příběh. Z bezstarostně plánovaného odpočinku se záhy stává boj nejen s okolím, ale hlavně se sebou samým.

Bezdůvodná ztráta jednoho smyslů uvrhne hlavního hrdinu do víru událostí, kde on tahá za kratší konec. Již není pánem situace, ale hercem ve hře, jejíž scénář nenapsal. Účastník ve vedlejší roli nenápadně, neviditelně, ale o to slyšitelněji vstupuje do děje, aby události nasměroval novým směrem, a opět ustoupil do pozadí. Autorovi se opět bravurně podařilo vybudovat atmosféru, která není o viditelném, ale slyšitelném, atmosféru, kde prim hraje vlastní mysl, která Vás nakopne nebo zničí. Atmosféru, kde více děsu může budit pohozená panenka, než frajer s motorovou pilou.

05.04.2024 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Další z autorových knih, která mě oslovila a připoutala ke stránkám knihy silou, kterou by ani žádná Smršť nepřetrhla.

Tentokráte se jedná o krapet jinou knihu, než často srovnávaný Strach či Trhlina. V této knize je hybatel událostí téměř od začátku jasný a děs a hrůzu přináší jeho přítomnost, nikoli nepřítomnost či jeho neviditelnost.

Náhodný nález kamery rozjede sled událostí, na jehož konci stojí odhalení fenoménu, který vstupuje do osudu lidí, kteří se jedním pohledem odsoudí k smrti v šílenství.

Autor opět umně pracuje se ztrátou lidskosti v okamžiku blížící se smrti, která je neodvratná, viditelná, děsivá. Její blízkost po vrstvách strhává ze své oběti to dobré, aby se dostala na dřeň toho zlého.

Mnohými zmiňovaný závěr knihy nebudu hodnotit. Nějak jsem se s ním popral. Nemohu posoudit, jestli jsem správně navnímal autorovo sdělení. Ale přijde mi nespravedlivé tvrdit, že právě závěr mi zkazil dojem z knihy jenom proto, že jsem ho správně nevstřebal.

19.10.2023 4 z 5

Osada Osada Kir Bulyčov (p)

Již několik zim uplynulo od okamžiku, kdy jsem se naposledy vydal k průsmyku v původním dvousvazkovém vydání této knihy. A pamatuji si, kterak silně na mě tehdy kniha zapůsobila.

Teď, po letech, na její síle ničeho neubylo, naopak, čtenářský zážitek je možná ještě silnější než při prvním seznámení se s ní. Při četbě jsem si vzpoměl na Šachovou novelu od mistra pera Stefana Zweiga. Hlavní hrdina tehdy podlehl rozdvojení osobnosti při hře v šachy se sebou samým. Něco podobného zažíváte při četbě této knihy. Jednou částí mozku nahlížíte na planetu očima trosečníků, druhou pak očima průzkumné výpravy. Před očima máte stále jeden svět, ale svět, který současně znáte a neznáte, svět kterému se umíte přispůsobit, svět který nechápete.

Je neuvěřitelné, kterak barvivě, drsně, a neúprosně vykreslil autor prostředí, ve kterém trosečníci musí žít. Prostředí, který Vám nic nedaruje, ale naopak téměř vše bere.

Řeklo by se, že nosnou myšlenkou první části je pouhá cesta, ale jde o to, co tato cesta představuje. Střet mizející civilizace s nastupujícím divošstvím. Zoufalé lpění jedněch na minulosti, pragmatismu a přizpůsobení jiných současnosti. Mimořádně čtivě je zde popsaná rezignace v konfrontaci s vírou, vírou, že vše se v dobré obrátí.

Způsob, jakým nechal autor plynout a splynout dvě dějové linie vedle sebe v druhé části byl a je prostě fenomenální. V jeden okamžik jdou téměř ruku v ruce a Vy si říkáte "Teď", aby mezi ně během doby potřebné k vyslovení onoho "Teď" vstoupila vzdálenost vesmírných pustin.

Naděje a doufání jedněch může být během chvilky zhaceno znechucením druhých, při každé stránce, větě, neřku-li slovu fandíte a věříte, že ta urputná touha dojít vytyčenému cíli bude naplněna.

Jak jsem již uvedl, jedná se o mimořádně silnou knihu, které v nevelkém rozsahu nabízí mnoho k zamyšlení, zamyšlení nad vůlí přežít, nepodlehnout, nepřestat věřit ani v okamžiku, kdy se vše zdá být ztraceno.

06.12.2021 5 z 5