Foks Foks komentáře u knih

Jeruzalém: Rok v rozděleném městě Jeruzalém: Rok v rozděleném městě Guy Delisle

Knihu jsem si pořídil především proto, že jsem se těšil na nezaujatý a humorný pohled na problémy izraelsko-palestinského konfliktu. Dočkal jsem se zaujatého vykreslení Izraelců jako původců všeho zla, palestinských arabů jako andělů, kterým je na každém kroku ubližováno. Když jsem se ke konci knihy dočetl, že ďábelský žid zastřelil araba a chtěl pozabíjet všechny araby, načež mrtvý arab měl velké jizvy na břiše a proto mu určitě vzali orgány, tak jsem zbytek dočetl s velkým sebezapřením. Ještě fakt chyběla informace o tom, že židi pijí krev malých dětí... Z devadesáti procent je to žaloba na Izrael. Buzerace, checkpointy, zeď, teror Izraelců vůči arabům, válka vůči arabům... Ani slovo proč tam je zeď, ani slovo proč bylo "Líté olovo". Hrůza. Místo abych se dozvěděl něco více o obou stranách konfliktu nezaujatým Delislem, četl jsem jen a jen žalování a naivní pro-palestinský pohled, aniž by se alespoň náznakem snažil zjistit fakta z druhé strany. Plusem knihy je určitě podrobný popis památek, ale to je žalostně málo. Pro pro-palestinské aktivisty musí být Delisle bůh.

26.12.2013 2 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

To je prostě radost číst. Více slov netřeba.

30.12.2021 5 z 5

Spravedlnost Spravedlnost Lee Child

Co udělá obyčejný člověk, který se setká tváří v tvář tomu nejhoršímu násilí a vraždění? Reacher má obrovské štěstí, že potkal čtyři náhodné lidi a všichni s tím neměli žádný problém. Přestřelky, rvačky, zabíjení holýma rukama... Dokonce měl takové štěstí, že všichni čtyři měli taktické vojenské myšlení stejné jako on. Jako by odjakživa byli vojenští vyšetřovatelé. No nekupte to. A dočkáme se i nefalšované grotesky, když se banda mafiánů navzájem pozabíjí. Lee, prober se!

09.11.2020 2 z 5

V temnotách V temnotách Martin Stručovský

Odkládám, nedočteno. Drsňák, který nejde pro ránu daleko, se doma chová jak blembla z červené knihovny. Neopodstatněné a nelogické výbuchy hněvu, kožené dialogy, věčná ubrečenost. Psychologie postav vykreslená neskutečně amatérsky. Pro mě ztráta času.

30.09.2020 1 z 5

Nevieš dňa, nevieš hodiny Nevieš dňa, nevieš hodiny Dominik Dán

Vysoký standard. Dostal jsem co jsem očekával. Tentokrát dostal nejvíc prostoru Krauz a společně s jedinečným černým humorem mě zase ubezpečil v tom, že se těším na léto a s ním další díl.

03.01.2020 4 z 5

Meyrovo sklo - Kam před Rudou armádou schováte svůj poklad? Meyrovo sklo - Kam před Rudou armádou schováte svůj poklad? Martin Sichinger

Tak mám za sebou jeden z nejlepších knižních zážitků tohoto roku. Příběh tak krásný, že jsem k němu strašně rád odbíhal od toho předvánočního shonu.
Např. příhoda o omylem zbarvenému sklu zavařovaček na okurky do modra. To je prostě tak krásně vyprávěný příběh. Jak kdybych se vrátil do dětství, seděl u prarodičů v kuchyni a poslouchal dědečkovo vyprávění. Nádhera.

17.12.2018 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Skvělá kniha ze života. Humorný příběh to je, ale po přečtení z něj moc do smíchu není. Člověk se až děsí představy, co s lidským charakterem udělá touha po dvou stovkách...

13.07.2018 5 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

Už tu nebudu psát, jak moc se mi další Dánovka líbila. Tam je to bez debat za plný počet. Jen mě u tohoto dílu štve, že duo Krauz/Chozé zase nedostali tu mrchu Kowalskou. :-)

29.09.2016 5 z 5

Hra bez pravidel Hra bez pravidel Vince Flynn

Flynn by Rappa určitě nepředal jen tak někomu, takže jsem věřil, že nová Rappovka bude stejně dobrá jako předchozí. A nemýlil jsem se. Vše je jak má být, dávám plný počet. A pevně doufám, že u nás vyjde i pokračování.

29.07.2016 5 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Moc dobrá detektivka, ale oproti předchozím dvěma Mikovým příběhům jsem se nějak nedokázal zotožnit se zápletkou. Ale pořád je to vysoký standard.

12.07.2016 4 z 5

Odpočívej v pokoji Odpočívej v pokoji Lee Child

To co jsem od Reachera očekával, to jsem dostal. Prostě mě to baví. Inteligentní přístup k věci, originální řešení a chybět nesmí ani ta bezedná káva. Moc jsem na knihu neměl náladu, ale jako vždycky jsem si uvědomil, že takto chytré thrilery umí psát opravdu málo lidí. Knihu jsem si moc užil. A Child má u mě v knihovně už celé jedno patro.

04.06.2016 5 z 5

Pětidomí Pětidomí Tomáš Přibyl

Já se bavil. Má to tempo, žádné nudné pasáže. Postavy sympatické. Za mě výborně. Těším se na připadné pokračování.

03.01.2020 5 z 5

Rudá válka Rudá válka Vince Flynn

V předešlých příbězích byl Rapp "dokonalý zabiják", ale na hraně uvěřitelnosti. Toto už je James Bond...

11.07.2019 3 z 5

Lovci lebek : český thriller z prostředí speciální pátrací jednotky Lovci lebek : český thriller z prostředí speciální pátrací jednotky Hana Hindráková

Po přečtení mám smíšené pocity. Autoři dle mého promarnili šanci. Celkem zajímavá zápletka celkový dojem z knihy prostě nezachránila. Hrozně kožené a strojené dialogy. Kolikrát jsem si říkal, že takto prostě lidi se svými dětmi nemluví. A policajti mezi sebou? To jako vážně to strojené, spisovné rozmlouvání? Zbytečně strohý děj mi připadal, jako kdyby měli autoři určitý počet stran a co bylo navíc, prostě vyškrtali. Celou dobu při čtení jsem měl pocit, že to psal začínající spisovatel, který prostě zkusil téma, které ho láká, ale nic o něm prakticky neví. Ty scény s mafiánem byly až směšné.

07.07.2017 2 z 5

Životy ve vypůjčeném čase Životy ve vypůjčeném čase Rudolf Roden

I když to bylo jen o štěstí (v textu pana Rodena bylo několikrát zmíněno, že stačilo málo a čekal ho plyn), bylo to i o velmi silné vůli přežít. Při posledním pochodu smrti stačilo málo a byl konec. A v neposlední řadě jsou tu potom zmíněné obrovské výčitky svědomí lidí, kteří to peklo přežili. Z pohledu dneška se to může někomu zdát jako nepochopitelná věc, ale už jen to, že mohl několikrát utéct, ale neudělal to z obavy msty esesáků na ostatních vězních, je důkazem o jeho lidskosti. Děkuji manželům Rodenovým, že jsem si knihu mohl přečíst.

21.06.2017 5 z 5

Anglický špion Anglický špion Daniel Silva

Tedy ten konec mi na Silvu přijde trochu odfláklý. V tomto díle se pro mě to charisma Allonových příběhů jaksi vytrácí. Chvílemi jsem se nudil. A doporučil bych vydavateli změnit korektora. Těch chyb a překlepů... Hrůza. Dávám 75%.

29.05.2017 4 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Jiří Březina u mě patří do jakési Nové vlny české detektivky. Baví mě jeho čtivý styl, i když ještě není zcela vybroušený. Dvojice detektivů mi sedí, jen je mi líto, že tímto příběhem zřejmě skončí (soudě dle Promlčení, které právě čtu). Tam by byl velký potenciál pro další příběhy. Nejsou zde hluchá místa a to, že je brzy jasné, kdo je pachatel, není vůbec na škodu. Malé bezvýznamné plus dávám za detektiva, co poslouchá heavy metal. :-) Moc se těším na další autorovu knihu.

10.10.2016 3 z 5

Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Adam Drda

Velká poklona všem autorům tohoto klenotu. Mikuláš Kroupa sice v doslovu píše, že nechce, aby to vypadalo nafoukaně, že chce vydat stejně dobrou knížku jako je Maus, ale s klidným svědomím říkám, že může minimálně stát v knihovně hned vedle něj. Děkuji, že jsem si ji mohl koupit.

20.09.2016 5 z 5

Elitní sniper: Vlk Elitní sniper: Vlk Scott McEwen

Laťka je stále nastavená sakra vysoko. Shannon jde i tentokrát po hlavě za svým cílem a nekouká napravo nalevo. Nevypočitatelný, nepoučitelný, vtipný. Parádní akce, stejně jako v předchozích dílech. Technický popis zbraní vůbec nepůsobí rušivě, naopak i pro laiky velmi poučně. Řekl bych, že kniha i poměrně přesně vystihuje ruskou mentalitu. Otevřený konec slibuje věci příští... Těším se na další díl.

27.06.2016 5 z 5

Moucha Moucha Dominik Dán

Dominika Dána jsem objevil celkem nedávno a toto je jeho šestá kniha, kterou jsem přečetl. Je fajn pocit vědět, že jeho příběhy jsou ve svém ranku top a mám jich ještě tolik před sebou. Moucha je opět vysoký nadstandard. Duo Burger-Krauz opět nezklamalo svým ostrovtipem. Scéna z bunkru je napsána opravdu mistrně. Bravo.

25.05.2016 5 z 5