fojtikjirik fojtikjirik komentáře u knih

Satanské verše Satanské verše Salman Rushdie

Rok jsem se odhodlával k přečtení Satanských veršů. Nebál jsem se ani tak skutečnosti, že nad autorem je vyhlášena fatwa, jako spíše velkého rozsahu díla.
Před několika týdny jsem se konečně rozhodl knihu přečíst a vypůjčil jsem si první vydání z roku 1994.
Teď mé hodnocení. Sice rozhodně nelze popřít, že kniha je rouháním doslova prosáklá (Mohamed jako Muhamák, obecné zesměšování vzniku a šíření islámu, prostitutky se jmény Mohamedových manželek atd.). Dílo ovšem přesto něco do sebe má. Nicméně děj je velmi zdlouhavý, takže po určité době jsem se začal nudit. Proto dávám 3*.

20.10.2016 3 z 5

Starověké báje a pověsti Starověké báje a pověsti Rudolf Mertlík

Řecky báje a pověsti rozhodně patří do každé knihovny. Obsahují základ Evropské kultury, většina příběhů obsahuje poučení i pro současného člověka.

09.10.2016 5 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Sławomir Rawicz

Kniha výborně dokazující, že lidská vůle je opravdu silná. Doporučuju všem, kteří se při každém nezdaru snadno vzdají.

A uživatel peří by se měl za svůj komentář stydět.

02.10.2016 5 z 5

Dospívání nad propastí-Deník Jiřího Münzera Dospívání nad propastí-Deník Jiřího Münzera Jiří Münzer

Další válečná kniha. Deník sice nebyl příliš obsáhlý, ale pro poznání těžkých časů výborný. Opět kniha, kterou bych zavedl jako povinnou četbu.

02.10.2016 5 z 5

Modrá, nikoli zelená planeta Modrá, nikoli zelená planeta Václav Klaus

Pro mě nejhlubší dno odpadu. Už jen fakt, že autor (který ještě k tomu byl deset let naším prezidentem) pokládá peníze za důležitější než přírodu, stačí na to, abych dal v klidu odpad. I malé dítě ví jedno-prachy nejsou vše. Navíc ten úvodní obrázek (kde ho upalují na hranici) byl opravdu trapný. Ale úplně nejvíce mě dostaly tři věci:
1.) Jak enviromentalisty hned srovnává s komunisty nebo fašisty,
2.) kritizuje údajnou aroganci Al Gora a spol. (zrovna on)
3.) a má plnou pusu demokracie. Ten, který bez referenda (ještě k tomu v rozporu s tehdejší ústavou) rozdělil ČSFR.

27.09.2016 odpad!

2003: Česká fantasy 2003: Česká fantasy Vlado Ríša

První dvě povídky byly výborné. Nicméně s úrovní dalších příběhů to šlo z kopce, takže jsem nakonec dokázal přečíst z deseti povídek pouze šest.

27.09.2016 3 z 5

Epos o Gilgamešovi Epos o Gilgamešovi neznámý - neuveden

Představa, že jsem četl knihu, jež byla napsaná v době, kdy se mí předkové teprve učili zpracovávat bronz, je opravdu zvláštní. Zvláště, pokud autory příběhu jsou předci těch, které teď označujeme za primitivy a hrozbu.

07.09.2016 5 z 5

Neznámí hrdinové: O české statečnosti Neznámí hrdinové: O české statečnosti Adam Drda

Knihu rozhodně doporučuju všem! Lidi v příbězích jsou pro nás příklady.

16.08.2016 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Napřed se přiznávám, že filmové zpracování jsem neviděl. Po přečtení knihy ani nechci. Kniha má v sobě sama určitě mnohem více kouzla než nějáký film, ve kterém se z toho pokusili mermomocí udělat trhák. Popis pěkných (ač vymyšlených krajin) a vysoká autorova fantazie. Jen kdyby nebylo tolik těch kostrbatých jmen.

PS: Pro opravdové fanoušky - tady se můžete naučit vznešenou elfštinu.

16.08.2016 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Velmi děsivý příběh. Představa, že v budoucnosti bude čtení knih zločin, je děsivá. (Teď mě možná ukřižujete, ale ta mánie s hledáním pokémonů patří mezi faktory, které naznačují, že se příběh stane skutečností).

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Prostě klasika vyprávějící o těžké době, ze které i přes všechny hrůzy stále nevyprchala láska.

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

V první části bylo zvláštní pozorovat Masarykovo mládí. Druhá část obsahovala i mnoho napětí a sporů (ani nemůžu uvěřit tomu, že člověk, kterého ještě na přelomu 19. a 20. století většina národa neměla v lásce, se po vzniku ČSR stal prezidentem). Třetí část pro mě byla nejlepší, protože obsahovala mnoho myšlenek, které jsou aktuální dodnes.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Mi se kniha líbila, neboť byla velmi humorná. Podle výsledků ankety Kniha mého srdce lze usoudit, že Saturnin je nestárnoucí klasika.

Pozdrav z Frýdecko-Místecka Pozdrav z Frýdecko-Místecka Václav Peter

Kniha obsahuje staré pohlednice a informace o jednotlivých obcí, byť jen stručné. Své místo dostaly i již neexistující obce (například Hodoňovice a Kunčičky u Bašky, které byly roku 1960 sloučeny s Baškou).

Zelená kniha Zelená kniha Muammar Al-Kaddáfí

Přiznávám, že v NĚKTERÝCH názorech jsem s autorem souhlasil, navíc se kniha snadno četla. Na druhou stranu měly texty jasně manipulativní charakter, ještě k tomu mi některé jeho nápady (například v kapitole o vzdělání) přišly hodně ztřeštěné . A nemusím snad připomínat, jak se ve skutečnosti Kaddáfí jako nejvyšší představitel Libye choval k civilnímu obyvatelstvu.

29.06.2016

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Kniha se mi velmi líbila, dostal jsem z četby spoustu nových vědomostí. Vondruškova díla obsahují mnoho informací o české historii, bývají nestranná a přitom jejich četba není náročná, takže se dle mého názoru hodně hodí pro mládež.
Nicméně jsem si všiml jedné zvláštní věci. Vondruška jako by byl posedlý popisováním středověkého sexuálního života. Asi tím chce zvýšit atraktivitu svých knih.

27.06.2016 5 z 5

Ezopovy bajky Ezopovy bajky Ezop

Výborná kniha, která patří do každé knihovny. Mnohé bajky jsou aktuální dodnes.

25.06.2016 5 z 5

Jiné hodnocení mě nenapadá. Kniha se velmi dobře četla (na čtivosti jí neubíral ani počet stran). Navíc nikomu nestranila a představila argumenty jak katolické, tak kališnické strany.

16.05.2016 5 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Ze začátku se mi kniha líbila, ale poté si byly příběhy příliš podobné, takže brzy začalo být čtení dost zdlouhavé. Zvládl jsem knihu přečíst do poloviny, ale dále to nešlo :(.

28.04.2016 3 z 5

Příběhy z dávných dějin země moravské: I. díl – Vzdor, slzy a krev, - II. díl – Sláva a pád Příběhy z dávných dějin země moravské: I. díl – Vzdor, slzy a krev, - II. díl – Sláva a pád Jindřich František Bobák

Chválím autora za tuto knihu. Je nespravedlivé, že se moravské historii věnuje jen minimální pozornost.

06.03.2016 5 z 5