Fleur213 Fleur213 komentáře u knih

Rozlučka na ostrově Rozlučka na ostrově Lucy Clarke

Skvěle vystavěný thriller, neustálé napětí, někdy jen jemně bublající pod povrchem, jindy do očí bijící. Propletence vztahů a skvěle vykreslené charaktery postav.
Šest kamarádek míří na řecký ostrov na rozlučku se svobodou a každá si s sebou veze nějaké to tajemství, bolístku nebo zátěž z minulosti.
Autorka nás napíná až do konce, často svádí na scestí a opět předkládá nové indicie. Jestli jste thrillerům Lucy Clarke doteď odolávali/y, tento vás minout nesmí! :) Vřele doporučuju 5/5.

12.09.2023 5 z 5

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

Holy Moly! To byla jízda! Přečteno jedním dechem, jak to bylo napínavé. Knížka má za vše, co dělá knihu čtivou - tajemno, spád, napětí, zajímavé postavy i zápletky, propletence vztahů, a parádně vygradovaný závěr. Hodnotím top - nejvyšším možným 5* podtržených. Vřele doporučuju. Těším se, až si přečtu další knížky autorky.

28.01.2022 5 z 5

Mezi nimi Mezi nimi Veronika González

Hodně intenzivní, hluboký a otevřeně napsaný příběh jedněch rodinných vztahů, které mají své pády i výšiny. Tohle je skvělá prvotina a četla se úplně sama. Hltala jsem ji a nemohla přestat, dokud jsem nevěděla, jak to dopadne. Ten zamotanec vztahů byl geniálně propletený a závěr? Ten vám vezme vítr z plachet, jak byl silný. Doufám, že autorka bude psát dál, protože neobyčejných příběhů obyčejných lidí je v české kotlině potřeba.

01.11.2023 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Velice, velice dobře napsaná kniha a maximálně zajímavá zápletka. Stejně jako ostatní tady říkám: WOW!
Colleen si už dávno vybudovala místo v mém top žebříčku zahraničních autorů. Ano, také jsem byla zvyklá na slaďárny a vztahové pletence, ale tohle mi sedlo moc. Doufám, že z tohoto žánru nebyla poslední.
Nic není jak se na první pohled zdá a jak se říká: Papír snese všechno. Jestli máte rádi romanci s nádechem mysterióznosti a nakouknutí za "oponu" života spisovatelů, určitě nebudete zklamáni. Vřele knihu doporučuju. Kdo má rád Colleen, tohle je "must read".

09.02.2022

Poslední dům v ulici Poslední dům v ulici Diane Chamberlain

(SPOILER) Plný počet bodů si tato kniha zaslouží oprávněně. Zde na Databázi označení žánru nemá, na GoodReads ji řadí mezi mystery thriller, historical novel/fiction.

Musím říct, že jsem od knihy dostala mnohem víc, než jsem očekávala. Anotace lákala na jakousi záhadu domu, který nese svá tajemství - vlastně představuje pouze dějovou linku v současnosti. Avšak to, že děj zabrousí v druhé dějové lince v minulosti do roku 1965 v Jižní Karolíně, kde černí neměli stejná práva jako bílí, bylo překvapující a hluboké. Na tohle čtení, které mě dovzdělalo v americké historii z období Martina Luthera Kinga a prezidenta Lyndona B. Johnsona, jsem vskutku hltala. Pokud se o téma rovnoprávnosti zajímáte, tato kniha vám toho mnoho sdělí, sevře vám srdce a vyrazí dech. Na tento příběh (fabulovaný), ale s reálnými událostmi (protesty, proslovy, agitací), nikdy nezapomenu. Doteď se mnou silně rezonuje.

25.04.2024 5 z 5

Příběh mateřídoušky Příběh mateřídoušky Miriam Blahová

Knihy Miriam Blahové jsou sázkou na jistotu, především pokud si užíváte historické reálie, které si autorka poctivě rešeršuje.
V obou příbězích cítíme vliv ženské rodové linie a touhu nevzdávat se - ať se to týká vztahů nebo vzdělání. Zajímavá pro mě byla témata svárů mezi Poláky a Čechy, zásah druhé světové války do života v pohraničí. Jelikož to nebyla doba nijak růžová, připravte si kapesníčky. Nejedno oko u těchto příběhů zůstane suché. Neubránila jsem se dojetí. Vřele knihu doporučuju a těším se na další.

29.02.2024 5 z 5

Kapitánova čest Kapitánova čest Lucie Jehličková

Smekám pomyslný klobouk a tleskám! Jestli je tohle prvotina, tak jsem Johanka z Arku. Autorka vládne vyspělým stylem psaní a osvojila si slovní obraty z minulého století. Kniha se četla jako po másle. Čekala jsem vesměs jednoduchý příběh ve stylu "chci tě - nechci tě", jak jsme zvyklí i Bridgertonových, ale tento příběh je mnohem více propracovaný a zajímavý.
Hlavní dějovou linku tvoří sice romance, ale oživují ji další témata. Hlavní hrdinka Frances mi byla sympatická se svojí odvahou, drzostí a sebevědomím, které tak příhodně kopírovalo sebejisté chování kapitána Jacka. Na nějaké ty popisy okolí a oblečení si příliš nepochopím, ale zde se to k dokreslení dobové atmosféry hodilo a díky zajímavosti příběhu jsem to akceptovala.
Vřele doporučuji si knihu přečíst, rozhodně nabídne mnohem více, než jen romantické dvoření a čaje o páté. Dokonce si myslím, že by si některé vedlejší postavy zasloužily své vlastní pokračování.

16.08.2023 5 z 5

Námořní bouře Námořní bouře Andrew Mayne

Vynikající série, kterou naprosto hltám. Nikdy bych neřekla, že mě strhne thriller, který se odehrává pod hladinou. Celkově na vyšetřovačky a detektivky moc nejsem, ale tohle dostalo úplně nový rozměr. Sloan je sice takový napůl McGaver a napůl delfín, ale její neohroženost je mi sympatická, právě proto, že je tak odlišná od té mojí. A taky, že je lidská, dělá běžné chyby jako máma i jako podřízená, která se občas "utrhne".
Kniha má vše - napětí, dramatické situace, super vývoj postav (který zaznamenáte když přečtete postupně všechny díly), dokonce v předchozích dílech najdeme i romantickou linku. Za mě nej jsou právě ty ponory i to, že si rozšiřuju povědomí o potápění a námořnictví.
Mayne je rozhodně špičkou mezi autory thrillerů a tvůrcem zajímavých hlavních postav. Těším se na další díl! Snad u nás již brzy.

18.07.2023 4 z 5

Poslední slova Poslední slova Kerry Lonsdale

Příběh měl potenciál. Tři sourozenci, jedna rodina a hromada dávných tajemství a polopravd. Tím výčet pozitiv končí. Zkoušela jsem vícekrát se začíst, neřešit, jak je to napsáno, ale nešlo to, bylo to utrpení. Autorka má opravdu prapodivný styl psaní. Jednak skáče v rámci jednoho odstavce z přítomnosti do minulosti a zase zpět, což působilo dost zmatečně, rušilo mě to. Možná byl úmysl nalákat tím, že podsouvala různé náznaky a domněnky, mě to ale spíš vadilo, míjelo se to účinkem.
Za druhé, je to psáno dost popisem, než-li samotnou akcí. Ale budiž, někomu takový styl vyhovuje, mě ne.
Dále má kniha slabší překlad, úplně jsem tekla u: Olivia třískla rozteklým nanukem do koše... Jako jak třískla?
Konec mi přišel už uspěchaný, opravdu narychlo odvyprávěný, jako když stojíme mezi dveřmi a rychle to ze sebe sypete kamarádce, než vás zažene domů mráz. A to, že autorka nechala některé otázky a situace nedovysvětlené záměrně, aby je mohla nacpat na druhého dílu, mě vyloženě naštvalo. Mohla to celé zakončit lépe. Takže za 2* jen za zajímavý námět, jinak přes 300 stran trápení. Náročnějším čtenářům nedoporučuju.

08.02.2023 1 z 5

Hluboký sníh Hluboký sníh Brian Freeman

Klobouk dolů. Kniha si právem zaslouží vysoké hodnocení. Obdivuju autora, jak vydržel příběh táhnout po toliko let. Tempo není nijak převratné, rozhodně to zkoušelo moji trpělivost a pozornost. Zvláštní pro mě bylo vyprávění hlavní hrdinky, která se přímo obracela na čtenáře. Mám malou výtku - občasná vata, kterou nás autor krmil. Domnívám se, že ne všechny informace z Shelbyina dětství byly pro děj podstatné. A monolog, který vedla, namísto, aby dostal slovo pachatel mě také zamrzel. Nicméně si ráda od autora přečtu další knihy. Tuhle knihu vřele doporučuju všem milovníkům detektivek/krimi.

21.01.2024 4 z 5

Rodinná dovolená Rodinná dovolená Shalini Boland

Měla jsem problém ztotožnit se s vypravěčkami. Beth mě svojí naivitou a hlavou strkanou do písku vyloženě štvala. Konec byl hodně divný, takový nedokonalý, useknutý. To, co se stane, stejně celou dobu tušíte. Jakýsi vypravěč mezi kapitolami mi tam přišel zbytečný a divný. Námět nebyl špatný, ale něco tomu chybělo, snad více drama nebo silnější hlavní hrdinka, či hlubší motivace jednání a rozhodování postav.

21.09.2023 1 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Ach, paní autorko, nepotěšila jste mě, ani já vás nepotěším :( Musím na úvod říct, že jsem fanoušek Shari Lapeny. Všechny její předchozí knihy jsem zhltla jako malinu, nemohla je odložit, ale u téhle jsem se vyloženě trápila. Proč redaktorka před vydáním např. nezmínila: "Shari, mohla bys to víc zdramatizovat?"
Děj nikdo a nic netáhne, velké šponování a přemílání "kdo a co", jak jsme u autorky zvyklí, se nekoná. 70% děje tvoří manželčiny úvahy, které mě vysloveně nudily. Nevěřila jsem jí ani nemožnost spánku, to mi přišlo nelogické. Několikrát jsem knihu odložila, neboť jsem měla malou vůli vůbec pokračovat. Hlavní postavy jsou plytké, vedlejší snad jen do počtu. Vlastně mi bylo téměř jedno jak to dopadne, hlavně ať už to dopadne. Posledních pár desítek stran, kdy konečně autorka šlápne na pedál to nemohlo zachránit. Čeká mě čtení její nejnovější knihy Nepříliš šťastná rodina, ale mám jaksi pochybnosti... Snad svoji reputaci dalšími knihami napraví.

16.07.2022 1 z 5

Tři dny do pekla Tři dny do pekla Heather Chavez

Jak už to zaznělo - děj, hlavně ty narychlo vymyšlené zápletky na závěr působí překombinovaně. Některé "háčky" nejsou dovysvětlené - během děje ani v závěru. Autorka dokáže detailně vykreslit rodinný život a zároveň to nejdůležitější, tu celou pointu toho PROČ se to děje si nechá jen na několika odstavcový popis. Děsná škoda. Přijde mi, že se tak zaměřila na to, co hlavní hrdinka prožívá, cesta z bodu A do bodu B, že chybělo jakési dokreslení toho ostatního - co dělala celou dobu policie, jaké byly pocity manžela? Jakoby tam jeden vypravěčův pohled chyběl, aby to mělo šťávu. Zkrátka z obyčejné matky a veterinářky soukromým detektivem. Ne, to mi hlava fakt nebrala.
Jediné co oceňuju, je dobře vygradovaný závěr, který jsem přečetla jedním dechem. Nicméně to už moje hodnocení na tuto knihu nespraví. Snaha se cení, především u prvotiny, ale třeba to příště vyjde líp.

09.02.2022 2 z 5

Můj sexy šéf Můj sexy šéf Renáta Navrátilová

Nenechte se zmást obálkou a názvem - v této knize nejde jen o sexuální přitažlivost, ale příběh přináší i těžká témata. Některé hlubší myšlenky matky samoživitelky na mě opravdu zapůsobily. Dokázala jsem se do hlavní hrdinky vcítit a porozumět jí. Cestování po New Yorku jsem si vyloženě užívala. Tento příběh mě v podzimních dnech příjemně pohladil a nechávám ho doznívat. Slupla jsem ho jako malinu za jediný den, nešlo odložit. Vřele doporučuju všem romantickým duším i těm, které své sny ztratily, ale v koutku duše stále doufají.

01.10.2023 5 z 5

Můj drahý manžel Můj drahý manžel Kimberly Belle

Děj má spád a o tajemnou atmosféru není nouze. Tento um autorka prokázala již v thrilleru Drahá ženo, líbily se mi i Manželské lži.
Kam až je žena, matka, ochotna zajít, aby ochránila své děti? Kam až je manžel ochoten zajít, když se mu vše sype pod rukama?
Rozhodně jsem si napětí, které by se dalo krájet, užívala. Strach a zoufalou touhu uniknout autorka parádně dávkovala a hodně detailně popisovala pocity hlavní hrdinky Jade. Její odvahu a sílu mateřského citu jsem obdivovala.
Nedávám nejvyšší hodnocení, neboť mi konec přišel dost useknutý. Ještě nějaké to doklepnutí co bylo pak, mi tam chybělo.

17.09.2023 4 z 5

Podívej se podruhé... Podívej se podruhé... Dagmar Digma Čechová

Wow, to byla jízda! Nemohla jsem se knihy dočkat a zakoupila si ji v podobě e-knihy. Nešlo se od ní odtrhnout, nebýt nutnosti spát a pracovat, slupla bych ji na jeden nádech. Autorka přišla z neotřelým stylem vyprávění z mužského pohledu spisovatele Oldřicha a jeho alter ega Xavera. Skvěle vypracované charaktery a motivace postav, neustálé zápletky a napjaté situace, perfektní gradování děje a vývoj hlavní postavy. Oceňuji, že postava roste psychicky po své ose, nepoužívá "berličky" zvnějšku, které by "magicky" vyřešili její situaci. Excelentní zanesení mluvy nespisovné a té z podkrkonoší - pobavilo a ocenila jsem. Tuto knihu stavím na piedestal jako jednu z nejlepších od autorky a rozhodně budu vřele doporučovat na všechny strany. Kniha si zaslouží pozornost, ne-li rovnou ocenění.

24.01.2023 5 z 5

Útěk ze světa Útěk ze světa Lucinda Berry

Wow! Tak tohle je jedna z nej knih, kterou jsem za poslední dobu četla a že jich přečtu za rok hodně. Vůbec jsem nečekala takový vývoj děje. Autorka šla až na dřeň, a já to jako čtenář vítám a zároveň mám oči na vrh hlavy a ptám se: Je tohle fakt možný? No, bohužel ano a autorka se toho zhostila velmi zdařile. Knížku jsem zhltla tahem za šest hodin, nemohla jsem ji odložit, jak mě zajímalo, jak to celé dopadne. Tady vlastně nebyl tak důležitý ten konec, ale ta cesta, to odkrývání. Žádná postava ani scéna nebyla zbytečná. Mezilidské vztahy a náhled do mysli manipulátorů byl brilantní. Tuhle autorku si ukládám do oblíbených a určitě sáhnu po další knížce, kterou napíše. Vřele doporučuju.

13.09.2022 5 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Zbožňuju literární styl Kateřiny Petrusové! Tak vtipné, vkusně popsané, zajímavé postavy, kterými žijete. Kniha má všech pět P: pohodová, kPopukání, parádní čtení, ponurejší téma a pamatovák - ano, tento příběh vám utkví v paměti. Navíc jsem ocenila téma "vaření" a přidané recepty. Dvojsmysl s pekáčem buchet se mi moooc zamlouval :-)

28.01.2022 4 z 5

Noční agent Noční agent Matthew Quirk

Skvělý špionážní román z prostředí Bílého domu. Autor píše velmi kvalitně a čtivě, opravdu jsem si ten text užila. Díky také kvalitnímu překladu. Je to poutavé, žádná vata, má to hlavu a patu, bavilo mě to. Oproti seriálu se druhá polovina knihy i závěr liší, ale užila jsem si obojí stejně. Doufám, že autor napíše v brzké době něco dalšího, ráda si počtu.

11.04.2024 5 z 5

Přeživší Přeživší Jane Harper

Pro mě bylo tempo románu příliš rozvleklé, dialogy nudné, postavy se ničím nevymezovaly, extra nezaujaly, neztotožnila jsem se s nimi. Jediné co se mi líbilo - samotné vyústění děje - to bylo vskutku zajímavé. Zkrátka příběhu za mě chyběla jiskra, i míň stránek by knize prospělo. Nad spisovatelkou ještě nelámu úplně hůl, uvidíme s čím přijde příště.

26.03.2024 2 z 5