FirstDaw8ID FirstDaw8ID komentáře u knih

Biotopia: Svitek a čaj Biotopia: Svitek a čaj Jana Růžičková

Po delší době jsem se vrátil k tomuto počinu, který jsem tenkrát bez váhání na Startovači podpořil (takže moje jméno je dokonce na seznamu na konci knihy). Jedná se sice o vedlejší příběh, ale číst si komiks na papíře, v pěkném formátu, příjemným papírem a krásně vyvedenými barvami, to je úplně něco jiného, než čtení na webu. Takhle je jen jediná škoda, že takto nejsou vydané i kapitoly hlavního příběhu, to by byla v knihovně jiná věc! Kresba je neskutečně propracovaná, má živou atmosféru a postavy jsou konzistentní. Autorka na komiksu stále pracuje, ve čtvrté kapitole se má příběh Svitku dokonce protnout s hlavním příběhem a zároveň zvažuje vydání celé první kapitoly na papíře, takže se snad opravdu dočkáme.

20.03.2022 4 z 5

Bezceler - život bez zeleniny Bezceler - život bez zeleniny Fagi

Těch 80 stránek je opravdu minimální výsek ze všech publikovaných stripů. Komiksy jsou tematicky roztříděné a knížka potěší každého, kdo si libuje ve slovních hříčkách. Některé z nich jsou i částečně vizuální. Některé vtípky jsou "hezky debilní", ale to je pro mě půvab Fagi, někomu to sedne, někomu vůbec. Za mě originální počin.

19.03.2022 5 z 5

Železný muž Železný muž Ted Hughes

Nemám děti, kterým bych knížku četl, znám ovšem téměř zapomenutý animovaný film Železný obr od režiséra Úžasňákových, který se v této knížce inspiroval. Věřím, že se dětem příběh musí líbit, obr pojídající železné stroje a další harampádí, do toho vesmírný netopýr, anděl, drak či co a spousta přirovnávání, díky nimž si dokážou představit velikost protagonistů (hlava velká jako pokoj, noha jako postel...). V neposlední řadě samozřejmě i pěkné poselství. K tomu navíc krásná, pevná vazba s výraznou ilustrací na obálce, o kterou se postaral Nikkarin, stejně jako o další povedené kresby uvnitř. Tahle útlá knížečka se jeden čas vyprodávala za 30 korun, bylo tak skoro hříchem ji nekoupit....

19.03.2022 4 z 5

Mickey Mouse 12/1992 Mickey Mouse 12/1992 neznámý - neuveden

Babička Kačerová: Vánoce ve stodole - Jak to tak bývá, jedná se o takový klasický vánoční patos, ale i tak je to pěkné. Babičku Kačerovou nelze nemít rád. 4/5
Goofy: Dopravní strážník - Jak slepý k houslím... 4/5
Kačer Donald: Ledová planeta - Méně povedené, ale pořád fajn. 3/5
Pluto: Příhoda v cirkusu - Tygr a krokodýli jsou tedy nakresleni mnohem realističtěji než zbytek zvířat. 4/5
Hiawatha: Jak nosit led - Tak tyhle postavy neznám, ale příjemné překvapení. 4/5

02.02.2022 4 z 5

Star Wars - Pokrevní linie Star Wars - Pokrevní linie Claudia Gray (p)

Tento počin nenadchne ani neurazí, ale zřejmě je to daň za to, že se dílo čte hladce a člověk u něho může dobře vypnout. Rozvinout politické téma ohledně princezny Leii a do toho zasadit její tajemství, o kterém ví jen opravdu hrstka, čili že je dcerou obávaného Dartha Vadera, to se povedlo a bavilo mě to. Míň mě bavil styl dialogů a časté klišé příměry (nehledě na klišé děj), přesto kniha skvěle funguje jako pojítko mezi filmovými bratříčky a vysvětluje mimo jiné co dalo za vznik Prvnímu řádu. Oceňuji i to, že ne všechno je tu "růžové"...

19.10.2021 3 z 5

Asterix a Caesarův vavřínový věnec Asterix a Caesarův vavřínový věnec René Goscinny

Příběhově lehce slabší než předchozí sešity, ovšem velice bývorné komické situace a zápletky to skvěle vyvažují. Jen se divím, jak rychle se Obelix, při své tělesné konstituci dokáže opít. :) A možná by tento díl fungoval ještě lépe než kdejaká brožurka upozorňující na nebezpečí alkoholu - přeci jen, ten přeci způsobil nejen úpadek nejúžasnějšího města, ale i samotné Římské říše.

07.09.2021 4 z 5

Asterix v Helvetii Asterix v Helvetii René Goscinny

Další z velmi povedených dílů. Kresba se hodně posunula, vtípky baví a spousta je jich je lehce skrytých, jsou vážně chytré a to mě na těchto příbězích baví asi nejvíc. Číst to jako dítě, asi bych spoustu vtipů vnímal jinak nebo vůbec nepochopil.

06.08.2021 5 z 5

Zběsilost v srdci Zběsilost v srdci Barry Gifford

Nebudu lhát, jako první jsem viděl Lynchovo zpracování, ovšem knižní předlohu s ním srovnávat nebudu. Známé jméno na mě vyskočilo v e-shopu za příjemných 59 korun, tak jsem neváhal a následně knížku sbalil s sebou na dovolenou, kdyby na ni třeba zbyl čas. Literatura je to nenáročná a oddychová, milostný pár na útěku, do toho si vyprávějí příběhy stylem: "Už jsem ti říkal příběh o tom,...?" Dějovost je téměř minimální, skrze podivné historky se dozvíte o různých obskurních postavách a dokonce si přečtete povídku (Dobré spojení) od detektiva, kterou dvojici pronásleduje. Celkově mě to příliš neoslovilo, zřejmě takový typ knížek není pro mě, ale pokud hledáte malou, skladnou knížku na cestu vlakem, zkuste to, třeba vám to dá víc než mně.

26.07.2021 2 z 5

George Lucas: Život stvořitele Star Wars George Lucas: Život stvořitele Star Wars Brian Jay Jones

Knihu jsem si, i přes její tloušťku, sbalil na dovolenou a pravidelně se do ní začetl. Čte se lehce, ale přesto je nabitá informacemi. Nečekejte, že se dozvíte o natáčení Star Wars první a poslední, tohle je především knížka o životě George Lucase, jeho cestě k filmu a jeho vlivu na filmový průmysl, když se snažil vymanit ze spárů nekompromisního Hollywoodu. Samozřejmě, o samotných Star Wars se dozvíte spoustu zajímavých věcí, kniha například úspěšně vyvrací mýty o tom, že měl režisér celou ságu promyšlenou už od začátku, ale není to alfa a omega knihy. Kniha je hodně podrobná, v úvodu rozebírá nejen Lucasovo mládí, ale i rodinné poměry, do kterých se narodil, včetně života jeho otce. Čtenář tak získá širší obraz o životě autora a podobně podrobný je popis i jeho školních let nebo prvních filmových zkušeností. Autor knihy si dal s podklady neskutečnou mravenčí práci, všechny výroky má řádně ozdrojované, vše vypráví v podstatě chronologicky a musím velmi docenit i to, že se nejedná o autorizovanou biografii, jen díky tomu se člověk může dozvědět věci, které by sám George Lucas nepřiznal nebo je raději zamlžil. Části v knize, které zmiňují režisérovi digitální zásahy do původní trilogie mně navíc připomněli, že mám dlouho v hledáčku na dokument The People vs. George Lucas, který si po přečtení knihy musím brzy pustit. Pokud jste někdy toužili poznat George Lucase do hloubky a dozvědět se něco víc o fungování filmařiny, určitě budete nadšeni stejně, jako já.

25.07.2021 5 z 5

Hlava nehlava Hlava nehlava Augusten Burroughs

(SPOILER) Původně jsem hledal úplně jiného Burroughse, ale nakonec mě zaujala i tato knížka a nezvolil jsem vůbec špatně. Kniha má sice trochu příliš pomalou počáteční část, ale ta je důležitá pro kontrast s první návštěvou domu Finche. Šok protagonisty byl zároveň šokem mým a i když si musel v oné rodině zažít krutá léta, příběh je psaný s nadsázkou a nadhledem. Místy je dost explicitní, ale knize by uškodilo, kdyby byly určité části umírněny. Sice se na příběh díváme očima autora v jeho třinácti letech, ale myšlenkové pochody hlavního hrdiny jsou úderné a vtipné, zároveň je v nich zachycena ona zoufalost ze situací, do kterých se dostává. Neprávem mi přijde tohle dílo opomíjené a přehlížené, já se skvěle bavil a kupodivu jsem neprokoukl finální rozuzlení.

24.06.2021 4 z 5