Fidibus Fidibus komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

(SPOILER) "Můj život byl na román. Jen kdybych ho uměla napsat."
Hezky napsaný příběh dívky a ženy, zdánlivě obyčejný, avšak s hlubokým kontextem. Vypráví o síle této ženy, která ze všeho, co jí postihlo, dokázala vytěžit to dobré... Nad vším leží vůně údolí, kam se dostala ne zcela chtěně, milovala ho, aby ho musela opustit. Smutné.
"No, řekla bych, že se v životě neztratíš. Vypadáš sice jako tichá voda, ale tam uvnitř je něco víc. Jestlipak to ten tvůj ví?"

18.02.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Klasika, kterou jsem dosud nečetla, i když příběh a citáty dobře znám. Osobité ilustrace a hluboké myšlenky, přitom je kniha útlá.
"Nikdy nejsme spokojeni, tam kde jsme."
"Jsou na té planetě lovci?" "Nejsou."... "A slepice?" "Také ne." "Nic není dokonalé."

22.01.2022 5 z 5

Na druhý pokus Na druhý pokus T. L. Swan

(SPOILER) Tristan, kterého Claire nesnáší, protože od ní chtěl převzít společnost, se jí na semináři ve Francii dostal pod kůži. No co, užije si a pak se vrátí k normálu. Což ovšem Tristan nezamýšlí a statečně se seznamuje s jejími syny a zvěří. Nemá to jednoduché (úžasná scéna jeho 1. návštěvy) a navíc Claire stále miluje svého zesnulého muže. Nakonec to kluci vyřeší sami.
Hodně erotiky i vtipných scén, akorát trochu obsahově delší.

30.09.2022 5 z 5

Skvěle vybraný motiv příběhu dotvořený fantazií tak, že jsem se dokázala do hlavní hrdinky vcítit. Opravdu působivé, i když smutné zamyšlení nad osudem šlechtičny, které vlastně nezbylo skoro nic, jen troska majetku, o níž se stará.
Líbil se mi styl vyprávění a nevadilo mi skákání v čase, naopak. Myslím, že tahle kniha ve mně bude dlouho rezonovat. Navíc jsem viděla i krátký dokument, podle něhož to autorka napsala, ten působí ještě děsivěji, život na jeho konci bez smyslu...

22.11.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Četla jsem už knih na téma holocaust a válka víc, z poslední doby porovnatelná kniha Kufr p. Lederera. Četlo se to celkem dobře, příběh je promyšlený a ozvláštněný trojicí přátel i drobnými detaily. Syrovost Zuzanina osudu je děsivá, přesto mi konec přišel divný. Ne tou otevřeností, ale nereálností. Jinak prostředí cukrovaru bylo moc pěkné.

22.11.2021 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

(SPOILER) Přišlo mi to celkem dobré, zejména scéna se psí akcí a zásahem policie je opravdu vtipná. Taky samozřejmě pobaví jednotlivé postavy a zejména jejich zaláskování, které souvisí s natáčením dokumentu o rodině nizozemskými filmařkami. Kromě něj je to o Mariině dilematu mezi Maxem a Markem. Nezajímavé mi v knize přišly povídky.
Je trochu vidět, že už je to několikátý díl, ale přesto doporučuji. Určitě se k němu budu vracet.

13.10.2022 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

(SPOILER) Takovéhle scifi mám ráda a líbila se mi. Vypráví o světě organizovaném v bývalém silu, protože venku žít nelze, kterému vlastně vládne IT oddělení. A něco tají. Celé silo je dost detailně popsáno.
Zápletkou je to, že ten, kdo prozří, nebo za trest jde ven čistit vyhled, aby vzápětí zemřel. Všichni to tak v poslední době udělali, až na instalatérku Juliette. A to znamená vzpouru, která opravdu vypukne. Mezitím ona objeví další, takřka prázdné silo... A pokusí se vrátit kvůli záchraně toho, koho miluje.
Je zde dost postav, začátek - šerifova smrt a cesta starostky jsou poněkud zdlouhavé a vlastně navodily děj a scénu. Ale zamyšlení nad ovládáním lidí a společnosti je aktuální vždy.

30.09.2022 4 z 5

Taju pro tebe Taju pro tebe J. T. Geissinger

(SPOILER) "Upeč mi jeden z těch svých pastýřských koláčů a budu tichý jako myška."
Takhle to začalo - nový soused, známý sportovec, a holka, co miluje 10 let šéfa a myslí si, že je ošklivá a tlustá. On jí ovšem nabídne pomoc s tím, jak na chlapy, a pak už jen čekáme, který z těch dvou vyhraje. Víme, že... , ale vztahy nejsou jednoduché, včetně toho s kocourem. Vtipná oddechovka, zajímavé myšlenky a romantika k tomu.
"Bylas vždycky labuť, ty trdlo."
"Žij svou pravdu... Nelez nikomu do zadku, ale taky nebuď potvora."

18.02.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Zajímavě napsaný příběh dívky, poznamenané vlastní rodinou a obviněné, že je to její vina. Uchýlila se do lesů a živí se sběrem hub, avšak svět kolem nelze úplně vymizet.
A tak paradoxně chodí v tátových pohorkách po jeho houbové stezce a přemýšlí o životě.
Akorát ten konec...

03.07.2023 4 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

De facto jsem si chtěla ověřit, o čem je film. Celkem to sedí, je tam pár věcí navíc, třeba to že bude optička, Gustův příběh, pár dalších postav. Naopak to vyšetřování krádeže mi ve filmu policajtem - otcem kamarádky přišlo uvěřitelnější.

18.01.2023 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

(SPOILER) "Dal jsi mému životu smysl." "Ty také."
Další ze zajímavých pohledů na válku z druhé strany. Žena, Němka, která ztratila ve válce kromě své rodiny i ideály o životě a lásku, na pokraji smrti zachrání neznámého muže, Američana. Postupně oba odhalí svou minulost a sblíží se, to už je ale čeká náročný útěk a boj o život.
Reálie jsem detailně neřešila, ale líbilo se mi nastínění pocitů lidí s nástupem Hitlera, nic není černobílé. Výsledně čtivé a mnoho podnětů k zamyšlení.
"Doufám, že za tu záchranu stojíš."

23.02.2022 5 z 5

V mlze V mlze Vanda Tomasová

(SPOILER) Pro mne omyl, čekala jsem něco jiného. Je to opravdu thriller, detektivní pátrání mladé ženy pracující u koní po kolegyni a důvodu nehody kamarádky. Je donucena odejít a dělá hospodyni (všichni jsme jedna rodina), kdy udržuje se šéfem jakýsi vztah (on ji vždy okouzlí a pak je zase odtažitý), do toho si začne s IT Filipem. Tam je jediná erotika tohoto románu. Postupně zmizí další ženy a kolem ní to houstne. I když na konci vypátrá a zastřelí! původce zla, zjistí, že je tu ještě někdo jiný.
Je tu mnoho postav, zvířata, prostředí dobře popsané, ale nějak mi to přišlo nereálné a občas dost naivní. Do dalšího dílu nejdu.

18.01.2023 1 z 5

Můj klenot Můj klenot Lauren Blakely

(SPOILER) "Viděl jsem ženu, která za tebou přišla se srdcem na dlani." "No, do pr-."
Sebevědomý sukničkář Spencer potřebuje být na týden slušný, aby jeho otec mohl prodat svůj obchod. Domluví se s kamarádkou Charlotte, se kterou už se takto dřív kryli. Ovšem postupně po sobě touží, domluví se tedy, že si týden užijí. Nakonec je podvod odhalen ve chvíli, kdy už je pravdou, a paradoxně otec je rád, protože si obchod rozmyslel. Ti dva si nakonec vše vyjasní a "Šťastná manželka=šťastnej život.".
Prostě klasický, ale vtipný eroťák.
"Moje kočka je úchyl." "Zdá se, že my tři spolu budeme vycházet dobře."

07.06.2022 5 z 5

Konflikt Konflikt Michaela Brnková

(SPOILER) "Život není krásný, jen krátký. Zabijou mě nebo zemřu."
Příběh mafiána, který si svou, byť milující, rodinu nevybral a dle tradice je donucen k domluvené svatbě. Jenže zasáhne osud a on si vybere tu druhou, která ho nejdříve nechce a pak už neví, aby se nakonec zamilovala a zachránila ho. Paradoxně si tou změnou život zachrání, aby ho její minulost opět ohrozila. Hezky napsané, vztah obou se postupně vyvíjí a k tomu vliv okolí.
"Není umění s mafiánem žít, ale s ním přežít."
"Jsi mafián. Jsi vrah. To nejsou předsudky. To je realita."

03.03.2022 5 z 5

Inspektor s velkým mozkem Inspektor s velkým mozkem František Niedl

(SPOILER) Třetí díl mi přišel o fous slabší, i když humorných scén i krve je opět dost. Prevít si našel při pátrání parťáka a je úspěšný, přesto je nespravedlivě nařčen a odchází od policie. Věnuje se pátrání po Oskarovo synovi a jeho vrazích, aby na konci opět dostal nabídku.
Moc pěkná scéna, jak se převlékl za domorodce.

30.09.2022 4 z 5

Vojvoda z Montgomery Vojvoda z Montgomery Evie Dunmore

(SPOILER) Historický eroťák s bojem za ženská práva z anglického prostředí. Chudá nadaná dívka začne studovat v Oxfordu a zároveň se angažuje za ženy. Jejím protivníkem se stává vévoda z Montgomery a od začátku to mezi nimi jiskří... Jenže ona nechce být jen milenkou a on jako vlivný bohatý šlechtic nechce skandál. Takže si musí oba uvědomit, co je pro ně důležité.
Hezká scéna s útěkem hlavní hrdinky ze zámku, její zatčení se záchranou a závěrečná scéna v parlamentu. Je to pohádka, ale vtipná a čtivá.

30.09.2022 5 z 5

Pomsta Mafie: Příběh lásky a nenávisti Pomsta Mafie: Příběh lásky a nenávisti Natálie Soldátová

(SPOILER) Dle mého autorka viděla nebo četla "365 dní" a rozhodla se to napodobit. Bohužel zatím nedošla takových spisovatelských kvalit a vyšla z toho celkem nudná harlekýnka. Jazykově chudé, dějově zpravidla předvídatelné a ty postavy...
Číst to lze a asi si to své publikum najde, ale já lituju času a peněz. A přitom je kniha vydaná z projektu, který (dle vysvětlení v knize) shání peníze na to, co se líbí a zaujme. I když je pravda, že nějakou ukázku jsem také četla... No, vypadalo to nadějněji.
SPOILER
Jinak od 365 dní se příběh liší de facto tím, že hlavní hrdinka měla za otce Itala, který byl v kontaktu s mafiány a zahynul spolu s otcem nynějšího mladého šéfa, který ji chce ochránit před pomstou těch druhých, špatných... Ona nic samozřejmě nevěděla. Jo, a změna postavy strýce.

26.08.2022 1 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

(SPOILER) Pták se dostal i do názvu, ale co ti ostatní? I napodruhé mě inspektor zaujal, tentokrát se, původně opět náhodou, stal volavkou pro Sněhurku a její trpaslíky. Pohádka to ale rozhodně není... Na chvíli se odstěhoval (žena si stejně našla náhradu) a on se potýká se sebevědomým sousedem, místním šerifem a zabijáky. Najde si nové přátele a má novou zvířecí image, které nechce věřit ani učitelka jeho syna. Spousta vtipných scén s inspektorovým nadhledem a taky opět spousta krve.

23.08.2022 5 z 5

Drahý nepřítel Drahý nepřítel Kristen Callihan

(SPOILER) Odmala to mezi nimi jiskřilo, ale Delila byla ta třetí, to káčátko. Teď se rozhodne zachránit pověst rodiny za sestru a nechá se u Macona zaměstnat. Následuje mnoho vtipných dialogů i situací...samozřejmě se sblíží a do toho se její sestra vrátí. Delila s úžasem zjistí, že vše bylo kdysi jinak.
Odhadnutelné, ale moc pěkně napsané. I když já čekala ještě zápletku s tou stalkerkou...

23.08.2022 5 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

(SPOILER) "On má prostě takový dar tyhle věci přitahovat..."
Po dlouhé době super detektivka, takový Exner z Ameriky. Kolegové ho nechápou a přitom úspěšně řeší své i cizí případy. Jeho zvláštní obranné metody (mečoun, upír...) zpočátku způsobí ztráta jeho pistole, ale nakonec pomůže FBI, odhalí zrádce mezi kolegy nebo přelstí surovce, s nímž" chce" skočit z okna. To souvisí s jeho soukromým životem - zejména s manželkou (středy ) a dětmi. Jeho suchý humor odlehčuje celkem dost krvavé případy.
"Kolik jsi jich zabil? " "Nevím, ještě to počítají."

20.08.2022 5 z 5