ferdada ferdada komentáře u knih

Příběh opravdové vášně Příběh opravdové vášně Blanka Milfaitová

Knihu jsem si koupila proto, že mě zaujala reklama na ni, těšila jsem se. Tuto recenzi píši s velkým odstupem. A to je dobře. Protože to mi umožní nebýt hnusná. Spíš shovívavá. A vlastně vidím, že ani to nejde. Když se zamýšlím, i ta chtěná shovívavost jde do kopru. Zakomplexovaná negativní ukřivděná paní Blanka... A já jí to nevěřím. I když bych vlastně chtěla. Něco tu páchne. Nějaký záměr. A říkám si, pryč od toho všeho. Šup s knihou do knihobudky, ať soudí ostatní a já se jdu očistit. Brr.

17.08.2021

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Další kniha k jídlu. (Teda... to je můj zlozvyk, jíst u jídla. Tzn. u víkendové snídaně a v po - pá když přijdu z práce domů. Na to se těším.) A pro relax.
Je to týden, co jsem ji přečetla a už teď nevím, o čem se psalo. Musela jsem se podívat do anotace! Takže tak.

08.02.2021 3 z 5

Pražské orgie Pražské orgie Philip Roth

Oh. Z toho už jsem vyrostla. A tuto větu, prosím, nechápejte, jako nějaké povyšování. Pel mládí prostě v Pryč a zkrátka - už tak nekulím vočiska.

29.12.2020 2 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Předvídatelné. Jako jiné knihy, jiné filmy. Je to jen můj boj, zda to apod. budu číst (koukat se) a trávit touto aktivitou drahocenný čas. Takže - k sobě se obracím a nebudu kritizovat autorku, že to napsala jak napsala, popř. nenapsala. Kdo jsem, abych tepala jiné, když se mohu samodobrovolně rozhodnout, co budu dělat. Ale asi jsem takové jednodušší čtení zrovna potřebovala, když jsem dočetla do konce. Po práci, ať už v práci :-) nebo doma nemám mnohdy tolik energie k hlubokomyslným rozborům a myšlenkové třeskutosti.

26.12.2020 3 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Jako předchozí knihy v sérii - očekávaný, chcete li, předvídatelný děj. A znovu to samé - kniha dokázala potěšit, zklidnit duši a navnadit ji k očekávání toho lepšího, co musí přijít (myslím v mém životě, ne v knížce :-).
Při čtení jsem si uvědomila, jaké štěstí mám, když chodím do práce, kde mě to baví a hlavně, že se vesměs těším na lidi, kteří tam jsou se mnou na jedné lodi

07.11.2020 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Kniha ze života, o životě. Živé dialogy, absence smyšlenek, žití ve své syrovosti, bez příkras. Zkrátka, růžové brýle nejsou vždycky k mání. Přiznejme si to.

15.09.2020 4 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Těžký oddech a lehce odhadnutelný vývoj. Schválně - Cukrárna v Paříži bude asi to samé?

29.01.2020 2 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Předešlé autorovy tituly znám, docela příjemný oddech. Nejlepší víkend patří k tomu horšímu, co jsem kdy četla - pocit jakési popisné vlekoucí se rozplizlosti na náladě nepřidal.

26.10.2018 1 z 5

Ale jo, hezký příběh. Říkala jsem sim že tohle bych chtěla prožít. A vytáhnout moji mámu s tátou z jakéhosi kruhu, kde jsou, a dát jim ještě jiné chvíle štěstí a potřebnosti. Vrátit paměť hezkých časů.

05.08.2023 3 z 5

Pozlacená klec Pozlacená klec Hana Marie Körnerová (p)

Ale proč ne? Romantiku už jsem nečetla dlouho. Rozhodně překvapivé od H. M. K., doteď jsem ji pro sebe totiž, dle přečtených knih, měla zařazenu jinak, naopak, realita, i drsnější. Ale pěkné, takový útěk od přiblblých starostí dneška.

05.08.2023 3 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Obdivuhodné, že celá kniha pokrývá pouze děj jediného den. Množství postav však skýtá spoustu materiálu. A tahle matérie dává zase prostor k zamyšlení. Byť jsme z jedné rodiny, každý jsme jiný, máme jiný charakter, jiný osud, jiný způsob přemýšlení. I v tomhle příběhu se o tom můžete přesvědčit černé na bílém. Sakryš, ale že to bylo dlouhé. Možná, až moc.

09.05.2023 2 z 5

Z kopce do kopce Z kopce do kopce Kateřina Dubská

Ale no, tak, máme to za sebou.

09.05.2023 1 z 5

Ledové střepy Ledové střepy Lenka Chalupová

Se stylem Lenky Chalupové nejspíš extra souzním, soudě dle toho, že předložené rozuzlení celého příběhu pro mne překvapením nebylo. Tahle skutečnost však nebyla žádným zklamáním.
Ač děj přináší množství absurdit, ty do sebe průběžně realisticky zapadají. Spisovatelka nic neláme přes koleno, díky čemuž je příběh uvěřitelný, plynulý a bez děr. Nenudí a zasáhne vás. Říkám příběh, ale přitom se tu odvíjejí dva. A nakonec ani ten "vedlejší" nevyznívá naprázdno, jako podružný, ale zanechá ve čtenáři dojmy a pohnutky k zamýšlení.
Krásný spisovatelský počin, za který nezbývá než poděkovat.
A spoiler se mi snad žádný nepovedl, že?

29.08.2022 5 z 5

Opuštěný dům Opuštěný dům Mirka Skočílková

Na hodnocení knihy ihned po přečtení (zhruba před měsícem) jsem nenašla čas, tak sedám ke klávesnici až teď, že se o něco pokusím. A vida - pustina, nepamatuju si nic, dokonce jsem schopna si ji poplést s jiným titulem! Musím rychle kouknout na anotaci, abych si přiblížila, čemuže jsem věnovala čas. Řekla bych, že tento stav je poněkud vypovídající. Pro knihu, bohužel.
Jde však o lidský příběh, který když si budeme vyprávět s kamarádkou, nebudu se asi nudit (pořád lepší než "tak co, jak se máš"). Ale na knihu bych to neviděla. Zase však - obdivuju někoho, kdo se pustí do psaní. Já bych na to neměla nerv a šroubovala bych a šroubovala v dokonalý paskvil. Styl psaní mi přišel unylý, na pokračování ve čtení jsem se vlastně netěšila.
A obálka je pěkná, což?

02.05.2022 2 z 5

Knihkupectví poslední naděje Knihkupectví poslední naděje Emily Blaine

Těžký oddych, ale popravdě, někdy ho potřebuju. Byly pasáže, které jsem zkonzumovala ještě rychlejším rychločtením, protože jsem si říkala, že tolik času zase nemám. Ale jako odreagování dobré. A vlastně… Taky bych chtěla mít knihkupectví, kavárnu - nejlépe obé v jednom - zde se však skýtá otázka - kdo by mě živil a tak. Tak místo této zhmotnělé vize produkuji v kanclu a občas si dopřeji úlet se sladkou romantikou.
A obálka se mi líbí. :-)

14.03.2022 2 z 5

Uff, co to bylo? A hlavně - proč jsem to dočetla?! Styď se, ferdiku.

14.03.2022

Modrá hvězda Modrá hvězda Jan Guillou

U tohoto, pátého dílu série Velké století, autora J. Guillou, už mám neodbytný pocit nastavené kaše. Nastavované. Ale ano, několik překvapení se tu objevilo - radost z nich však pokažena povinnými odstavci. Ba co, odstavci, celými kapitolami. Vlastně v tom jede celá kniha. Nebudu spekulovat, zda ze dvou třetin, čtyř pětin nebo sedmi osmin. Poučení pro mne - býti opatrná ve vědomí vlastní citlivosti na ona témata, která čím dál víc podivně hýbou dnešním světem, ač jsou s každou prodýchanou minutou časově vzdálenější . Přece to už vím dávno, že nemám býti chamtivá a měla jsem si vystačit s předešlými čtyřmi díly.
Tak ještě ty další dva na mě čekají. :-)

15.02.2022 3 z 5

Slib Slib Jiří Kratochvil

Nečekaně příjemný čtenářský zážitek z této knihy… Postav a vypravěčů víc, jak na orloji, přesto jsem neměla pocit, že se ztrácím. Realita minulého režimu snoubící se s fantaziemi. Vše jaksi slovně hravé, záživné. Už pokolikátý jsem si řekla, že si při čtení budu dělat výpisky. A ještě pořád to nedělám! Teď mám jasno, že knížku budu muset pročítat znovu, listovat, abych na jejích stránkách znovu našla momenty, které mě zaujaly, překvapily. Nebylo jich málo. (A taky proto, abych objevila to, co mi uteklo.)
Druhá část knihy si pohrává se scifi, to je pro mě mínus, scifi (ač jsem učinila pokusy - alespoň o smír) ráda nemám.

13.09.2021 5 z 5

Česká poezie dvacátého století Česká poezie dvacátého století * antologie

Byla jsem tehdy velmi šťastna, když se mi ji podařilo zakoupit. V knihovně ji mám doteď, obstála při velmi zevrubné probírce všerůzných titulů. Vskutku, moc pěkná a obohacující publikace o básnické kultuře. Díky za ni.

20.05.2021 5 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Byly jsme s dcerou zvědavé na další pokračování. Mě už tedy nezaujalo, nepřekvapilo, snad jen povzbudilo můj zájem o Japonsko. To je určitě přínos. Jinak oddech, spíš nuda. Je dobré, že po Čajovně můžete sáhnout i bez znalosti předchozích dílů - propojení s postavami nehraje roli.
Nechci být za chytráka, Všeználka a negativistu - uznávám, že knížky této klasifikace se v různých obdobích můžou hodit. Člověk potřebuje útěchu a tu jistotu, že nakonec všechno dobře dopadne. Takže - proč si ji nepřečíst, když máte čas (třeba při čekání na poště, u lékaře nebo na NĚCO)?

21.04.2021 2 z 5