Felidae Felidae komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Vše již bylo řečeno. Pevně doufám, že paní Lednickou nemine Magnesia Litera.

08.04.2021 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Výborně napsané, vynikající historický základ, čtivé. Prostě knížka, která si zaslouží dvojnásobný počet hvězdiček.

05.11.2021 5 z 5

Klasika lágrové literatury, stále aktuální, výborně napsaná. V současném zaplavení trhu děsivě napsanými příběhy z koncentračních táborů, kdy reálie nejsou reálie, příběh je naivní a doslova působí medvědí službu - v prvé řadě obětem, v další řadě opravdu skvostným literárním dílům - je Jeden den Ivana Děnisoviče nebeský úkaz.

23.10.2021 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Povedená česká detektivka. Příběh, za který by se nemusela stydět velmi dobrá severská krimi, vyšetřovaná jako v seriálu První oddělení - čili zápletka má logiku, detektivové jsou z masa a kostí, zločinci rovněž. Zkrátka jak začneš číst - nelze odložit.

20.03.2021 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Literární skvost, skvělá analýza lidských vztahů. Příběh nevěry a odchodu otce rodiny vyprávěný manželkou, manželem, dětmi. Všichni nešťastní, všichni poznamenaní.

24.12.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová patří k našim nejlepším současným autorům. Každé dílo je nesmírně vyspělé, skvěle komponované s živými postavami, perfektní psychologickou sondou, uspokojující náročného čtenáře a přitom velice čtivé. Na hodnocení 5 hvězdiček nestačí.

08.05.2018 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Trochu moc červená knihovna, měla mě varovat barva vazby. Zklamalo také nakladatelství Argo, které se tomuto typu vyhýbá a v knize je docela dost chyb. Některé okamžiky - například pilot RAF procházející se v kombinéze po Paříži, či německý důstojník žvýkající mátovou žvýkačku dokázaly přes dramatičnost situace rozesmát. Také nevím proč je natolik důležité stále vědět jak je kdo oblečený.... Tři hvězdičky za posledních 100 stránek, které konečně splnily očekávání.

18.08.2019 3 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Skvěle napsaný silný příběh čtyř generací svobodných matek a jejich dcer, stíhaných tehdejší morálkou a dějinami naší země. Literární skvost a událost letošního roku.

25.03.2017 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Myšlenka by nebyla špatná ALE příběh se rozbíhá do nesmyslných odboček a postav, dialogy jak vystřižené z nejhrůznější červené knihovny, autor nás chce neustále uvádět do historických fakt - které buď nemají s dějem co společného (v lepším případě) nebo jsou chybné (vylodění v Normandii v dubnu?!), zkrátka ztráta času....

23.01.2022 odpad!

1793 1793 Niklas Natt och Dag

Začátek knihy je neslaný - nemastný, naturalistické scény někdy až odporné. Moje vřelé doporučení - vydržet - čím jste dále v příběhu, stává se lepším a lepším a nejde od ní odejít až do skvěle zkonstruovaného konce. Těším se na další dílo švédského aristokrata.

09.02.2020 5 z 5

Co je odtud vidět Co je odtud vidět Mariana Leky

Tahle knížka je vlastně o ničem, jen o těch nejdůležitějších věcech na světě - lásce a přátelství. Doporučuji

25.12.2022 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Příběh jako z kratochvilného kalendáře pro paní a dívky. Postavy černobílé, děj naivní, reálie nejsou reálie. Ale čte se hezky....

19.01.2021 3 z 5

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Skvělá historická detektivka, která baví od začátku do konce. Úžasná atmosféra horské zimy, žádná červená knihovna, vytříbený jazyk. Takový Sherlock po česku.

26.10.2020 5 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Komu se líbila Geniální přítelkyně, bude nadšen. Rodinné vztahy, Neapol a.... zkrátka vše, co na knihách E. Ferrante obdivujeme a milujeme.

28.09.2020 5 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Už Prak ukázal, že v osobě pana Vrby roste české spisovatelské obci osobnost pera. Povídky Kolem Jakuba opětovně tnou svým mistrným zacílením dějinné zkratky v osudech lidí. Skvělé.

18.03.2020 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Celá tetralogie je výjimečná, vrací se velký evropský román ve skvělé formě. Čtvrtý (bohužel) závěrečný díl je nejlepší, uzavírá kompaktně příběh, načrtnutý v době dětství obou hlavních hrdinek i ostatních obyvatel čtvrti, do které jsme po dobu necelých dvou let tak rádi chodili.

29.03.2018 5 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Zulejka otevírá oči byla kometou na literárním na nebi. Děti Volhy ji budou následovat. Příběh vesnického učitele Bacha je alegorií osudů Povolžských Němců i dalších národnostních menšin na území SSSR ve 20. a 30. letech 20. století. Epická báseň, ze které mrazí. Vřele doporučuji.

14.01.2021 5 z 5

Tíživá láska Tíživá láska Elena Ferrante

Skvělé! Elena Ferrante opět dokazuje pověst nejlepší současné autorky Itálie. Nesmírně silný příběh vztahu matky a dcery, kde není jediné slovo zbytečné.

21.10.2018 5 z 5

Po dlouhé době román takový jak má být, čtivý, napsaný krásným jazykem, historické části jsou fakticky správně, plný počet hvězd.

29.08.2022 5 z 5

Skoro modlitby Skoro modlitby Karel Čapek

Milovaný a moudrý Karel Čapek v širokém rozsahu jeho tvorby glosovaný mistrem literatury Martinem C. Putnou. Knížečka malá formátem, velká obsahem. Knížka ke které se budete vracet.

15.07.2020 5 z 5