Ewik Ewik komentáře u knih

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Výborný thriller, plný lží, nedůvěry, zvráceností a nečekaných zvratů. S. Lapena mi dokázala, že po manželích odvedle si pozornost opravdu zaslouží. Nepotrpím si na hektolitry krve, a proto mě tento čtivý thriller přikoval ke stránkám, dokud jsem neotočila na tu poslední.
Už od půlky knihy jsem měla určitou teorii, která byla správně tak napůl, ale tou poslední kapitolou mě dostala. Jediné sympatické postavy pro mě byli vyšetřující detektivové Rasbach a Jennings.
Souhlasím, že se nejedná o kdovíjakou akčňárnu, ale napjatá atmosféra a tajemstvím opředené vztahy byly vážně vzrušující čtení.
Za mě super a přiznám se, že mnohem lepší jak autorčina první kniha. S každou novou knihou je lepší a vypsanější. Paráda!!!

18.02.2018 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Páni!! To bylo vážně něco. Ultra násilné, Ultra čtivé, ale hlavně Ultra geniální. Autor mě nenechal na pochybách, že skutečně umí a v psychologii osobnosti čte jako v otevřené knize.
Otáčení jednotlivých stránek mě chvílemi dost děsilo a párkrát jsem se přistihla, že zavírám oči a je mi nanic z toho nechutného vykalkulovaného násilí. Vůbec jsem od stránek nedokázala odtrhnout oči a zcela se ponořila do té fascinující mozaiky, která se přede mnou s každou další stránkou skládala. Geniální a děsivě věrohodné psychologické dílo - nezbývá mi tedy nic jiného, než jít sehnat další knihy.

21.03.2018 4 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

No jako fakt vážně? Musím se smát, smát se lidem, kteří jsou ochotni vydat, publikovat a dělat reklamu něčemu tak ubohému jako je toto "veledílo". Bylo by mi stydno se pod něco takového podepsat. Drahý, zbytečný a nesmyslný škvár, který nejenže stál stromy životy, ale nehodí se ani na podpal.
Snad jako vražedná zbraň, po přečtení vás klepne.

12.05.2018 odpad!

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Jednoduše skvělé a velmi umně propracované! Viděla jsem i film, který se mi líbil stejnou měrou. Myslím, že tohle je jedna z knih, která ve svém čtenáři zanechá dojem. V někom více, v někom méně hluboký. Na mě udělala dojem veliký a to asi zejména díky morální hloubce a síle Louisy, která dokázala Willovi ukázat i hezké a příjemné okamžiky.
Upřímně, vůbec netuším, jak bych se zachovala já v její situaci a dosud jsem nad tím moc nepřemýšlela. Ze začátku jsem se více zaměřila na Louisu (byla ztřeštěná a ohromně pozitivní), ale Will prodělal obrovskou změnu a vykoukl jako slunce zpoza mraku. Bylo fantastické sledovat jejich proměny a dozrávání. Ona dostala druhou šanci, on se začal smát a našel klid. Oběma bylo souzeno se potkat.
Skoro se mi nechtělo knížku dočítat a film dokoukat (možná by to dopadlo jinak). Slzy tekly proudem a v krku byl knedlík velikosti meteoritu. Silný zážitek...opravdu.

11.10.2016 5 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Prostě lahůdka! Moriarty je nadaná vypravěčka s velkým talentem a toto první setkání s ní mě nadchlo. Moc jsem se na knihu těšila a rozhodně splnila má očekávání. Prostý námět, věrohodně zpracovaný, jeden zvrat stíhá druhý. Tolikrát jsem se přistihla, jak dumám nad tím, jak bych dané situace řešila a nezhroutila se při tom.
Střídání vypravěčů odhaluje mozaiku poznamenaných lidských životů, kde každý má svého kostlivce, ale také lidí kteří dokázali využít šance posunout svůj život dál a o něco zase "povyrůst".
Krásně je tu vidět, jak je mimo jiné důležitá komunikace a mít komu se svěřit. Na venek totiž může člověk vypadat šťastný a spokojený, ale do hlavy a srdce mu nikdo nevidí, takže si třeba ani nevšimne, že trpí.
Dokonale propletené životy jedné rodiny, kde se jen můžeme dohadovat, kde se stala chyba a jak to skončí.
S knihou jsem strávila napínavé i milé chvilky a jsem přesvědčená, že mi dala i něco navíc.

16.04.2018 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

"Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš".

A takový je i Forrest Gump, tragikomická úctyhodná figurka. Člověk nikdy neví, do jakých situací se dostane nebo co zase nechá vybouchnout. Jistá moudrost a vtip se Forrestovi nedá upřít. Jeho náhled na svět je jaksi laskavější, přístupnější a naivnější. Ano, kde kdo s ním vydrbe, ale on si to dokáže vysvětlit a omluvit. To neumí každý. Za čím se dnešní svět vlastně žene? Škoda, že občas nedokážeme být takoví ti laskaví Forrestové. "Idiotů" je totiž víc druhů.
Kniha a film jsou jako nebe a dudy, ale když je znáte oba, je to celek, který se doplňuje. Kniha je vtipná - místy směšná, je komická i tragická, je laskavá - místy až absurdně přehnaná. Přesto je to kniha, ke které se vracím. Stejně jako film má u mě čestné místo a Tom Hanks už pro mě navždy zůstane tím nezkaženým Forrestem Gumpem.

Pokaždé když se dostanu ke scéně, kde Forrest vaří v bojleru, ve vojenské kuchyni, řvu smíchy až mi tečou slzy. :-)

27.12.2017 4 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

"Ubohý nešťastný Erik! Netoužil po ničem než být jako ostatní! Ale byl příliš ošklivý! Dokázal skrývat svou genialitu nebo ji zneužívat. Ale kdyby měl obyčejnou tvář, byl by jedním z nejšlechetnějších z lidského rodu! Měl srdce, do něhož by se býval vešel celý svět, které se ale nakonec muselo spokojit se sklepením." (str.341)

Ani v nejmenším jsem netušila, že kniha se zakládá na skutečném příběhu. Je ponurá, místy až bizarní, plná hrozeb a hluboké dojemné nenaplnitelné lásky, která přechází v posedlost. Erikův osud je strhující, ale v první řadě neskonale bezútěšný, temný a bolestný. Svého génia vkládal do hudby, která tryskala z hloubi jeho zmučené duše. Příběh Fantoma Opery si rozhodně zaslouží žít dál.

Do srdce se mi ale nesmazatelně zapsal muzikál s Gerardem Butlerem. Je to grandiózní zážitek při kterém se zadrhává dech, a který mě pokaždé emočně úplně vyždímá. Ta nádherná hudba a pěvecké výkony jsou plné vášně, zrady, touhy a bolesti. I když postava Fantoma knize neodpovídá, na každé straně ke mně promlouvala hudbou. Muzikál je jakási pocta Erikovi, jako romantickému hrdinovi, zlomené bytosti, ne vyšinutému geniovi a šílenci.

Opravdu magický příběh, který ale asi není pro každého.

01.01.2018 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

"Jaká je Vaše nejhorší vzpomínka?"

Noční pták je napínavá a sugestivní detektivka, která pěkně zamotá hlavu nejen sympatickému detektivu Frostovi, ale i psychiatričce Frankie Steinové.
Chytře dávkované napětí střídají poklidné chvilky, které navodí pocit jistoty a bezpečí jen proto, aby se Noční pták opět mohl zlověstně vplížit do nevinných životů a dokázat, že je vždy připraven a o krok napřed.
Téma paměťové rekonstrukce v kombinaci se sugescí, zásadní téma knihy, je velmi zajímavý a nebezpečný nápad, ze kterého mě mrazí. Přidejte k tomu pomstychtivého geniálního psychopata a víte, že problém je na obzoru.
Působivá, čtivá detektivka (nijak strašidelná) udržující si své vlastní proměnlivé tempo. Knihu jsem si užila (číst ji lze i v noci) a už se těším na další Frostův případ.

14.05.2018 4 z 5

Zůstaň Zůstaň Elle Kennedy

Já tyhle dvě divošky prostě zbožňuju!!! Nikdo mi nevyvrátí, že jsou fantastická dvojka a že válí. Opět se jim povedl naprosto parádní kousek hodný extraligy. :-)
"Zůstaň" v hlavní roli s Mattem Erikssonem, Hailey, ostatními hokejisty a jejich "Wagskami" je jedna úžasná jízda, plná humoru, optimismu, nových začátků, velkých citů a skvělých milostných scén.
Jsem v tom až po uši. Kniha je po všech stránkách jedinečná a já si celou tu partičku naprosto a bezezbytku zamilovala, což snad ani jinak nejde. Jsou to báječní lidé, se kterými jsem strávila pohodové chvíle a jsem za ně vděčná. Zvlášť Matta bych si moc ráda pomuchlala.
Holky nasadily laťku pěkně vysoko, jen co je pravda a já už se jen třesu na jejich další knihu o které vím, že bude opět fantastická.
Krásně se nám to rozjelo!!!

24.04.2018 5 z 5

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

Novinku své oblíbené autorky jsem si nemohla nechat ujít. Moc jsem se na ní těšila a hned mi bylo jasné, že se opět bude jednat o skvělý počin plný jiskrného vtipu, žhavé erotiky, ale hlavně se spoustou charismatických a báječných postav, které si zamilujete.
Příjemná změna oproti jiným knihám je, že hlavní hrdinka není po všech stránkách dokonalá, ale je naopak velmi lidská a své místo v životě teprve hledá. Napadají mě jen samá pozitiva.
V nové sérii se určitě máme na co těšit, stačí mrknout na sexy obálky. :-) Obě autorky suverénně vyrazily do útoku a hned s první knihou úspěšně zaskórovaly. Podařilo se jim bezvadně se sladit a nám nezbývá než netrpělivě očekávat další knihu, naštěstí by to nemělo trvat dlouho.
Čtěte, nemá to chybu!

13.02.2018 5 z 5

River Wild River Wild Samantha Towle

Moc mě těší, na jak úžasnou knihu jsem kápla a to prosím čistě náhodou. Plným právem si zaslouží to obrovské množství chvály, protože se opravdu vymyká svému žánrovému zařazení. Je to velmi silný, citlivý, přímý a emotivní příběh o dvou těžce zkoušených duších. Příběh Rivera a Carrie jsem hltala a prožívala s nimi jejich bouřlivé začátky, kotrmelce a pády. Jejich špičkování, opatrnému oťukávání a nadějím se prostě nedalo odolat, moc jsem se během čtení nasmála (autorka má skvělý smysl pro humor) a velice oceňuji přirozenost a otevřenou upřímnost celého příběhu.
Krásný, skutečně romantický a dojemný zážitek. Tleskám autorce i jejím hrdinům, které jsem si zamilovala a jen tak na ně nezapomenu.

30.03.2021 5 z 5

Papírová labuť Papírová labuť Leylah Attar

Upoutala mě komorní obálka, kterou se Papírová labuť honosí a jejíž anotace nechává vše plně na fantazii čtenáře. A konečně rudé varování, které Vás zarazí s myšlenkou, jestli jste na tento druh knihy dostatečně vyzrálí a otrlí. Nebojte se, jste! :-)
Jde o zajímavý a napínavý romantický thriller odehrávající se v rozmezí několika let a nechává se vyprávět oběma ústředními postavami z nichž každá čtenáři předloží svoji verzi příběhu, bolesti, potlačované lásky a strachu z odpuštění a překonání vlastních démonů. Nejsmutnějším se stává okamžik, když je člověk přesvědčen o tom, že nemá nárok na štěstí.
Kniha mě pohltila jako kapku v moři, bavila mě a místy ve mně budila pobavení, dojetí, nejistotu, smutek i zlost na lidí s božským komplexem, kteří mají pocit, že smí bezostyšně a beztrestně manipulovat s lidskými životy.
Celkově jsem moc spokojená a výsledkem se stal maximálně napínavý čtenářský zážitek a od rudého varování nečekejte něco, co tu ještě nebylo. :-)

19.04.2018 5 z 5

Hněv andělů Hněv andělů Sidney Sheldon

New York 1969. Čerstvě dostudovaná právnička Jennifer je plná ideálů, nadějí ve spravedlivější budoucnost a odhodlaná dělat čest právnické profesi. Kvůli jedinému pochybení se její kariéra ocitá v troskách a všechny naděje mizí jako prach.

Moje první setkání s "mistrem překvapení" Sidney Sheldonem mě nadchlo. Nejen že mě autorův styl psaní velmi oslovil, ale velmi napínavý a atraktivně vystavěný příběh z právnického a mafiánského prostředí Ameriky 70.let je plný zvratů a překvapení. O předvídatelnosti se snad ani nedá mluvit. Alespoň co se mě týče.
Moc se mi líbí, jak má každá postava v knize svoji cestu, svůj příběh a hlavně pečlivě vykreslený charakter a vlastní pohled na věc. Kniha je opravdu strhující, jednoduše nešla odložit. Je ale také plná bolesti, zmaru, lásky, krutosti a nespravedlnosti.
Závěr byl snad až příliš krutý, k Jennifer však mimořádně. Vážně si tohle zasloužila? Být úplně sama? Tolik jsem si přála, aby to bylo skončilo jinak.

Mám ale radost, že jsem kápla na dalšího zajímavého autora a s chutí si přečtu i něco jiného z jeho repertoáru. Tahle ale asi zůstane mojí oblíbenou.

08.03.2018 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Cizinka má obrovský potenciál téměř ve všech aspektech, který by ale šel mnohem více rozvinout a zpracovat. Je to jedno velké úžasné výpravné dobrodružství, plné vášně překračující čas, se spoustou fascinujících míst, zajímavých a osobitých postav, až místy přechází zrak. Nechala jsem se unést seriálem, který se mi velmi líbil a hned na to, se pustila do knihy, která mě neméně bavila a upoutala. Navíc jsem věděla do čeho jdu.
Skotsko je úchvatná a tajuplná země opředená tolika zajímavými a krásnými hrdinskými bájemi a legendami, že mě až mrzí, že toto téma autorka víc nezpracovala.
Kupodivu mi nevadily ani místy rozvleklé popisy, tak nějak mi to k příběhu pasovalo, bavilo mě to a stále drželo v napětí, ale opět....Skotsko se svou panenskou přírodou, ke které neodmyslitelně patří i jeho stateční a drsní obyvatelé. Bylo by fajn se trošku zaměřit i na klany jako takové, jejich tradice, historii a zvyky, které by pozvedly atmosféru doby, oživily by ji.
Přesto to beru tak, že první kniha je převážně věnovaná osudům Jamieho a Claire, které autorka očividně miluje. Jejich společné cestě za důvěrou, sblížením a vášnivou láskou. Občas jsem žasla, jak vášeň střídá až zbytečná krutost, kterou musel Jamie snášet. Nechce se mi ani věřit, že by jeden člověk dokázal snést takovou obrovskou fyzickou a psychickou zátěž a újmu. Tady podle mě autorka hodně pustila uzdu fantazii. Většina lidí by byla mrtvá už po té první ráně sekerou do hlavy, no ne? :-)
Přesto jsem s netrpělivostí dočetla až do samého konce a s jistým uspokojením knihu zavřela. Už teď se třesu na pokračování a budu doufat, že druhá kniha bude mít něco navíc, protože Diana Gabaldon je skvělá a talentovaná vypravěčka, která si zaslouží obdiv.

Velkou, ale opravdu velkou výhradu mám ke korektuře. Něco tak hrozného se jen tak nevidí. Chybějící písmena, nedokončená slova, hrubky a celkem dost nelogičností. Plejáda si tímhle moc reklamu neudělala.

07.02.2018 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Jsem nadšená!! Smrtka mě naprosto pohltila a strhla svojí originalitou a děsivou znepokojivostí. Trošku mě straší pomyšlení, jak dlouho bude lidstvu trvat dostat se do stavu, kdy přechytračíme smrt, "obrátíme list" a budeme čekat až nějaká ctihodná Smrtka nazná, že žijeme přesčas, jsme zbyteční a na naše místo čeká někdo další.
Jsem si jistá, že každý čtenář si zde najde své a donutí ho si zapřemýšlet, jak by asi vypadal život, který by řídila jediná "milující a spravedlivá" umělá inteligence.
Příběh je jedinečně komplexní, fascinující a působí realisticky. Nedokázala jsem se odtrhnout. Bavilo mě snad všechno - hlavní postavy (i ty vedlejší), filozofie a poslání cechu Smrtek i úkol Nimbu. Výborně vymyšlená dystopie, ve které bych nechtěla existovat.

28.03.2021 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Skvělý thrillerový debut, to se musí nechat. Autorka má velký talent a věřím, že s každou další knihou svůj přímočarý a úsporný styl vybrousí k dokonalosti.
Knihu jsem si vychutnávala, vstřebávala každé slovo a celou dobu byla jako na trní...úžasné.
Nevíte komu nebo čemu věřit, nabízí se pouze otázka, kdo lže víc a některé věci zkrátka omluvit nelze.
Výjimečně povedené, zamotané, napínavé a nečekané zvraty potěší každého, kdo má tento žánr rád.
Za sebe můžu jen doporučit.

03.04.2017 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

O této knize se dá říci, že je to národní poklad. Přečká časy, kdy my tu už nebudeme. Budou ji číst ještě celé generace a stejně nebude nikdy zapomenuta a nezevšední.
Vždy jsem se u Kytice moc hezky bála a stále si ráda cituji oblíbené pasáže - zvláště ze "Svatební košile." Věřím, že každý si z Kytice zapamatuje alespoň 2 verše. Má totiž krásný, děsivý jazyk a perfektně se hodí k táboráku. :-)

23.02.2017 5 z 5

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

Super úžasná moderní pohádka s fantastickými a jedinečnými hrdiny, které si prostě nejde nezamilovat.
Ella je veselá holka, které se z čista jasna obrátí život vzhůru nohama a dostává od života jednu ránu za druhou. Pokaždé, když se zdá, že by mohlo být zase trošku líp, ukáže se, že může být vlastně i hůř. Moc jsem fandila holce, která přesto, že má hromadu problémů, lidi jí házejí klacky pod nohy, zůstává sama sebou a rve se jako tygr. Tolikrát mi jí bylo tak líto, že se mi chtělo všechny ztlouct do kuličky, aby jí už dali pokoj.
A Cinder? Hollywoodský frajírek, flirtující se vším co má sukni, ale když dojde na Ellu stává se z něj ochránce a obyčejný zamilovaný kluk s motýlky v břiše a srdcem na dlani.
Největší plus za který tleskám je absence všech těch sladkobolných klišé, zlomených srdcí a trapných nedorozumění pro tento žánr tak běžné.
Do příběhu a jeho hrdinů jsem se zamilovala téměř okamžitě. Lehký styl, vtipné dialogy, bolestivé osudy a naděje. Nedokázala jsem knihu zavřít, dokud jsem nedočetla, naprosto mě pohltila a snila jsem s otevřenýma očima i myslí.
Za sebe můžu pohádku o Elle a Cinderovi jedině doporučit, určitě nezklame. Je milá, laskavá, vtipná, bolestná i krásně dojemně hřejivá. Už teď se třesu na druhý díl a je mi jasné, že opět bude zářit všemi barvami duhy a naplní můj den.

16.04.2018 5 z 5

Stříbrná labuť Stříbrná labuť Amo Jones

Jsem trošku rozpačitá. Stříbrná labuť se opravdu mírně vymyká běžnému YA žánru. Četla se prostě skvěle, slupla jsem tuhle knížečku s rozkošným přebalem za 1 den, ale poněkud mě zklamal obsah. Očekávala jsem temné, nepřístupné a smrtelné tajemství, ale zatím se mi do rukou dostal obyčejný erotický román s nevyzrálou, nesympatickou a bezcharakterní bandou prachatých znuděných děcek, rozhazující peníze rodičů. (A to beru v potaz jejich věk.)
Ano, nápad je skvělý, potenciál obrovský, ale provedení pokulhává. Nakousnutých náznaků bylo tolik, že to chvílemi ani nedávalo smysl. Kdyby se autorka tolik nesoustředila na sex a zbytečnosti a více pozornosti věnovala hlavní lince, velmi bych to ocenila, protože poslední třetina knihy byla vážně pecka, chytila a nepustila. Samotný závěr knihy mě velmi nalákal takže druhému dílu dám určitě šanci. Mimo jiné doufám, že naše děcka budou o trošku přijatelnější.

31.03.2018 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Legendární, geniální dílo klasické české literatury. Skoro si říkám, že by to mělo být zařazeno na seznam povinné četby.
Musím ale přiznat, že film v lavní roli s Oldřichem Víznerem je naprosto famózní a pro mě možná i lepší než kniha samotná. A role tety Kateřiny? Nedostává se mi slov, prostě úžasné.

"..A servírovat v mém věku jako zákusek rakvičky je prostě ohavné!“

" Když někdo chápe přísloví doslovně, může vést k tragédii. Znám případ muže, kterého pětkrát přivezli do nemocnice zle potrhaného, neboť tvrdil, že pes, který štěká, nekouše. Kousali všichni."

"Co je tohle za chvat, Saturnine?
Saturnin: První pomoc, pane."

"Neskákejte !!.... "Je to nízko"

29.10.2015 5 z 5