evismaior evismaior komentáře u knih

Bridget Jonesová: Láskou šílená Bridget Jonesová: Láskou šílená Helen Fielding

65% - a to ještě jenom pro tu nostalgii za někdejší Bridget Jonesovou. Tohle bylo o poznání slabší než předchozí díly - kde jsem s třicetněcoletou Bridget souzněla, tak padesátiletá Bridget je většinu knihy doslova na pěst - pět let od smrti Marka sedí pořád doma, píše (nebo spíš občas myslí na to, že by měla psát) pochybný scénář, ve skutečnosti tráví čas sledováním počtu followerů na Twitteru (kam ale nepřispívá zjevně ničím, proč by ji normální člověk sledoval), psaním smsek (a to i na jednáních o scénáři) a brouzdnáním po seznamkách a svých fantaziích o chlapech, k čemuž jí povětšinou pouhou kulisu tvoří její dvě malé děti odložené u televize/videoher. Byla jsem zvyklá na to, že Bridget pracovala, sice dost šíleným způsobem, ale prostě chodila do práce jako normální lidi. Teď nedělá nic, jen když chůva zrovna nemůže, tak (většinou pozdě) vyzvedne děti ze školy. A tímto úmorným stylem se nesou tři čtvrtiny knihy. V poslední čtvrtině se naštěstí konečně dočkáme více prostoru pro chlapa, který Bridget miluje takovou, jaká je (ono to jinak fakt nejde), vrátí ji zpět do reality, odkryje bolavá místa, no a to jsem si ke konci i poplakala, i když jsem si musela odmyslet tu obvyklou zápletku "On někoho má! Aha, tak teda nemá." Jenže pročíst se k tomu nebylo vůbec lehké.

23.04.2018 3 z 5

Píšťalka Píšťalka John Grisham

80% - ze začátku bylo trochu těžké se do této knížky včíst a moji pozornost držely hlavně pro mě dosud neznámé informace o tom, jak to v USA chodí s vymáháním práva v oblastech vyhrazených indiánským kmenům uznaným vládou - jinými slovy, že tam pravomoc běžných orgánů nedosahuje, Indiáni si věci (i kasína) řídí sami, ať už si z toho peníze dělí s kýmkoli. Takže pro mě opravdu zajímavé pozadí příběhu jako stvořené pro korupční kauzu, kde půjde při snaze o její rozkrytí doslova o život. Pořádně napínavé to začalo být, když o ten život začalo opravdu jít a hlavní hrdinka z kárné komory Lacy se do případu zakousla o to víc. Ke konci už to ale na můj vkus bylo opravdu hodně idealistické - všichni byli donuceni spolupracovat, všechny se podařilo dostat a zavřít - jednoduše nevěřím, že by se takovýto organizovaný gang dal odhalit a dopadnout tak snadno - čemu čtenář uvěří u jednotlivých masových vrahů, tomu se mu u organizovaného zločinu prorostlého hluboko do společnosti (že by neměli nikoho u FBI?) prostě věřit příliš nechce - bohužel.

23.04.2018 4 z 5

Otázky a odpovědi o vědě Otázky a odpovědi o vědě Katie Daynes

80% - Další knížka s okénky, které jsou tak vděčné zejména pro předškolní děti. Tahle navíc ještě dokáže nadchnout pro vědu, vědce, objevy, pokusy - na dospělého to sice při čtení působí trochu jako "každý pes jiná ves" (od všeho trochu, dohromady nic), ale děti zaujmout dozajista dokáže.

19.04.2018 4 z 5

Určuj čas - Podívej se pod okénko Určuj čas - Podívej se pod okénko Rosie Hore

100 % - vážně moc pěkně a názorně udělané - včera jsme tuto knížku s předškolákem poprvé otevřeli a věřím, že konečně doladíme jeho znalosti o tom, jak říct a poznat, kolik je hodin, že sedmnáct hodin může být i pět hodin odpoledne, ručičky versus čas na digitálkách, minuty, čtvrhodiny, půlhodiny, prostě tohle všechno tam je. a navíc je to díky otevírání okének zábavně interaktivní.

19.04.2018 5 z 5

Zlomky a delenie Zlomky a delenie kolektiv autorů

90 % - pěkně udělané - jako základ se to dalo použít i pro předškoláka, ale ten už se pak nechytal - počítám, že víc to využijí děti, které se chystají na učení se zlomků - když dojde na dvanáctiny, sčítání a dělení zlomků, procenta, desetiny, setiny - už to začalo být na to, jak je to dětsky pestré docela komplikované. Ale v první, druhé třídě už by to mohl šikovný školák pobrat a forma podání je opravdu zábavná a názorná.

19.04.2018 5 z 5

Na opačný konec galaxie Na opačný konec galaxie Jamie Thomson

70% - není to špatné, ale nějak mi uniká cílová skupina čtenářů - hlavním hrdinou je čtrnáctiletý kluk, kterého o narozeninách unesou mimozemšťani, nakonec se ocitne na jejich lodi sám s naklonovanými holkami Alf a Bet a s proradným zlodějíčkem Gaggenowem, který ukradl jakousi vesmírnou drahocennost, kvůli které ho všichni hledají. Harry se stane kapitánem lodi, i když zbytek osazenstva jím pohrdá, zažije pár příhod, je vysazen na planetě, vše se vždycky tak nějak vyřeší - no prostě žádné velké drama, byť je to místy vtipné, ale neumím si představit, že by to bavilo někoho stejně starého, jako má být hlavní hrdina. Naopak to celkem dost bavilo mého předškoláka, jenže ten zas neocení Harryho myšlenky na holky a na rozvedené manželství svých rodičů - to už je zas pro krapet starší čtenáře. Tak nevím. Pozornost dítka to udrží, ale žádné žebronění o další kapitolu kvůli tomu, že by byl napjatý, jak to pokračuje, taky nebylo. Ale strávili jsme s knížkou pár příjemných chvil, tak aspoň něco.

18.04.2018 3 z 5

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

80% - V podstatě taková delší tajemná lehce detektivní povídka založená na myšlence údajného plánku pokladu ukrytého v obrazu svatého Xavéria. Jako dlouholeté obyvatelce čtvrti, kam pátrání nakonec zavede hlavní hrdiny, se mi samozřejmě nejvíc libilo vyprávění o jejich nočním putování Smíchovem přes Santošku a Malvazinky až k vinici Laurové do Radlic - tehdy tam byly vinice zjevně všude. Ani si to neumím představit, dnes jsou všude domy a na hřbitově na Malvazinkách hrob Jakuba Arbesa. Bylo by zajímavé se do té doby podívat, nejspíš bych ani netrefila "domů":-) Samozřejmě dojde i na nezbytné odhalení, v čem tkví skutečný poklad, takže to není jen tak nějaké bezduché mysteriózní čtení.

10.04.2018 4 z 5

Konečná teorie Konečná teorie Mark Alpert

65% - Nečte se to špatně, i když teď mám laťku na detektivní příběhy nastavenou o dost výš, takže tohle mi přišlo místy až takové naivní a úsměvné. Zejména mi to ale od samého začátku příběhu připomínalo Šifru mistra Leonarda, až na to, že tady hledaným svatým grálem nebyla Máří Magdaléna a její potomci, ale teorie zahrnující všechny fyzikální zákony platné ve vesmíru, o které se skutečně vedou dohady, zda ji Einstein neobjevil a vědom si jejích důsledků v rukách nesprávných lidí ji raději nezveřejnil. Takže tady máme klasicky partu několika lidí, kterým tu teorii předal a kteří začnou umírat, jednoho chlápka, který nepíše jako Robert Langdon o symbolech, ale příhodně o dějinách přírodních věd a Einsteina a jeho asistenty má tudíž v malíku, jednu půvabnou vědkyni, která mu pomáhá, jednoho zabijáka najatého staříkem, kterému jinak všichni věří (vidíte tu podobnost se sirem Teabingem?), ale tohle snad ani nejde nazývat spoilerem, protože autor sám ho jednou nešikovnou poznámkou čtenáři jako postavu v pozadí, která chce světu vyjevit pravdu, v podstatě hned zpočátku odhalí. A do toho pro jistotu ještě jednoho geniálního autistu (kolikrát už tohle tady bylo?), který se ukáže pro příběh velmi důležitým. A samozřejmě také partu nepříliš schopných agentů FBI, kterým hlavní hrdinové stále unikají. Někdy to působilo opravdu lacině - jak často se vám asi stane, že vezete pustinou zraněného člověka a první barák, na který narazíte, patří doktorovi? Nebo že utíkáte s autistou před federály a první lidi, na které narazíte, mají s sebou také postiženého kluka a vztek na státní instituce, takže vám ochotně pomůžou? Nevím, nakolik té stylistické neobratnosti přidával ještě překlad, ale jisté je, že tolik překlepů v knize jsem už dlouho neviděla. Jako zábava na den s horším počasím dobré, ale tak dlouho jako zmíněná Šifra mi to v hlavě určitě nezůstane.

09.04.2018 3 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

80% - Tak tentokrát se nám v pozici vraha ocitl kouzelník-iluzionista. A je to těžký protivník, protože se dokáže v mžiku převléknout za kohokoli, vzbudit iluzi čehokoli, která zastírá jeho pravé úmysly, a rovněž se například i dostat z jakýchkoli pout. Téma bylo zajímavé a brala jsem ho, dokud se do toho nezačala plést ta politika, přičemž nakonec se zase, co se motivů týče, vrátilo všechno v podstatě na začátek. A nebyl by to Deaver, aby se v ději někdo nevydával za někoho jiného. Ke konci jsem si už říkala, že je to vážně příliš překombinované, a proč ten pachatel sakra vymýšlel celý tenhle veletoč, když by mu stačilo jít rovnou na věc. Nicméně zdůvodnění jistou logiku nepostrádalo a s ohledem na pachatelovu vášeň pro magii jsem to ještě nějak skousla. Psané je to stále čtivě a ráda jsem se dozvěděla něco ze zákulisí iluzionistické kuchyně.

06.04.2018 4 z 5

Logopedické deskové hry – Procvičujeme hlásky L, CSZ, ČŠŽ, R a Ř Logopedické deskové hry – Procvičujeme hlásky L, CSZ, ČŠŽ, R a Ř Ivana Novotná

75% - Povedená knížka s krásnými ilustracemi ve velkém formátu tak, že když se rozloží, je vždy na dvoustraně jedna desková hra na procvičení jedné skupiny písmen. Syna to moc baví hrát, takže kniha účel plní, já jako matka, která musím hrát s ním a do omrzení házet koustkou, bych přivítala, kdyby byl jeden malý úkol klidně na každém políčku, na které se vstoupí, i kdyby to mělo být třebas jen vyslovení jednoho slova s příslušnou hláskou nebo vymyšlení věty, kde to slovo je. Takhle někdy hážeme a hážeme kostkou a málem dojedeme do cíle se splněním minima úkolů. To je trochu slabina tohoto jinak moc pěkného nápadu.

05.04.2018 4 z 5

Jak se žije ve vesmíru Jak se žije ve vesmíru kolektiv autorů

90% - Spousta odklápěcích okének, astronauti vznášející se ve vesmírné stanici, astronaut ve skafandru i bez, startující raketa, prostě pro malé děti moc pěkný první průzkum vesmíru. Kniha by klidně snesla i větší formát, přece jen - je to vesmír!

Krtek a hodiny Krtek a hodiny Zdeněk Miler

90% - Knížka pro děti, které se začínají učit, kolik je hodin. Popis krtkova dne, co v kterou hodinu dělá od rána až do večera. A k tomu docela bytelně vyhlížející "vestavěné" hodiny, na kterých si dítě hned může nastavit příslušný čas. Možná by text mohl pracovat i se čtvrt a půl hodinami, aby velká ručička nazůstávala pořád na dvanáctce a děti trochu pochopily, proč tam vlastně je, ale pro skutečně malé děti je to takto zřejmě dostačující.

Vše o autech Vše o autech Andrea Erne

100 % - Tahle edice Již vím proč syna úplně nadchla - knížky jsou akorát tak dlouhé, aby je celé pročetl, vše si důkladně prohlédl, pootvíral obrázky a přitom neztratil pozornost. Tato knížka má i velký formát, takže se mu jako začínajícímu čtenáři pěkně prohlíží a čte. Nápad, grafika a zpracování je geniální. Včera mi podle knížky kreslil písty čtyřtaktního motoru, prostě kluk a auta - tahle knížka se dá skutečně stoprocentně doporučit.

05.04.2018 5 z 5

Vše o stavbě Vše o stavbě Patricia Mennen

100 % - Tahle edice Již vím proč syna úplně nadchla - knížky jsou akorát tak dlouhé, aby je celé pročetl, vše si důkladně prohlédl, pootvíral obrázky a přitom neztratil pozornost. Tato knížka má i velký formát, takže se mu jako začínajícímu čtenáři pěkně prohlíží a čte. Nápad, grafika a zpracování je geniální. Obzvlášť objížďka kolem rozestavěné dálnice ho zaujala:-)

05.04.2018 5 z 5

Les Les Angela Weinhold

80 % - Tahle edice Již vím proč syna úplně nadchla - knížky jsou akorát tak dlouhé, aby je celé pročetl, vše si důkladně prohlédl, pootvíral obrázky a přitom neztratil pozornost. Jen je v tomto případě škoda toho malého formátu - máme srovnání s knihami ze stejné edice (o stavbě, o autech), které jsou dvojnásobně velké, tím pádem i písmena jsou větší a začínajícímu čtenáři se tak mnohem lépe čtou. Nápad, grafika a zpracování (až na ten formát) je ale geniální. Tady jsme ocenili obzvlášť odklápěcí mraveniště, strom skrývající hnízda ptáků a další krásné otevírací obrázky.

Hasiči jedou Hasiči jedou Wolfgang Metzger

80 % - Tahle edice Již vím proč syna úplně nadchla - knížky jsou akorát tak dlouhé, aby je celé pročetl, vše si důkladně prohlédl, pootvíral obrázky a přitom neztratil pozornost. Jen je v tomto případě škoda toho malého formátu - máme srovnání s knihami ze stejné edice (o stavbě, o autech), které jsou dvojnásobně velké, tím pádem i písmena jsou větší a začínajícímu čtenáři se tak mnohem lépe čtou. Nápad, grafika a zpracování (až na ten formát) je ale geniální. Snad si z toho vezme i to ponaučení s nenecháváním hořících svíček bez dozoru:-)

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

65% - neviděla jsem film, takže jsem ke knize nepřistupovala nijak předpojatě, snad jen se zájmem o téma a jeho zpracování. Po dočtení převládají spíš rozpaky, téma je samozřejmě velmi zajímavé, vlastně mě hodně překvapilo, že první takováto operace byla v podstatě úspěšně provedena už před téměř 90 lety - vlastně v době, kdy homosexualita byla ještě dlouhá léta v některých státech považována za trestný čin, tak bych spíš čekala, že transgender osobu zavřou do nějakého ústavu a budou ji dopovat léky na doživotí. Co mi však nesedlo, bylo literární zpracování, které na mě působilo popisně, i dialogy jako by byly jen popisem toho, co si rozmlouvající osoby říkají, prostě mi tam chyběl živý a bezprostřední vyprávěcí styl, který bych očekávala tím spíš, že autor sám přiznává spoustu tvůrčí invence na úkor historických faktů. Z neobvyklého vztahu velkomyslné Grety a postupně se měnícího Einara se dalo podle mého názoru vytřískat mnohem víc, a já si přitom musela místy do četby až nutit - nepochybuji, že zajímavě zpracovaný dokument o Lili Elbeové by se mi líbil víc. Jsem tím víc zvědavá na film.

28.03.2018 3 z 5

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

80 % - Tenhle díl dua Rhyme-Sachsová hodně potěšil zejména podrobným vhledem do problematiky asijských imigrantů. Což je zvláštní, protože moderní evropské detektivky řešící islámské imigranty mě příliš nebaví - no asi proto, že Asijci jsou mi svým naturelem a životní filosofií mnohem sympatičtější než ti zabedněnci, kteří se nedokážou intelektuálně povznést nad to vymývání mozků jejich náboženstvím. A to i přesto, že kriminální pozadí provázející imigraci je v obou případech velmi podobné. Scény na potápějící se lodi, snaha přeživších dostat se do vysněného New Yorku, někde se tam zabydlet a uniknout vražednému pronásledování hadí hlavy, to vše bylo tentokrát málem ještě zajímavější než snahy Lincolnova týmu o dopadení zločinců na základě důkazního materiálu. Vše bylo pěkně provázané, nechybělo samozřejmě typicky deaverovské odhalení, že jedna z osob není tím, za koho se vydává, v téhle knize snad ale poprvé na následném vysvětlení i mému přezkoumání, jak se tato osoba v ději předtím chovala, nic nedrhlo, naopak bylo super, že k odhalení došlo celkem brzo a čtenář pak jen napjatě čekal, kdy a jak to zjistí hlavní hrdinové a jestli to přežijou všichni ve zdraví. A Amélie se tentokrát pro důkazy i potápěla! Jen ten konec už mi pak připadal zase příliš překonstruovaný ve snaze dát všemu nějaké širší a důležitější pozadí. Série si ale stále drží své kvality.

06.03.2018 4 z 5

Ve stínu mastodonta Ve stínu mastodonta Věra Nosková

90 % - soubor několika povídek, které mě zaujaly především naprostou uvěřitelností jednotlivých postav, jejichž charakter a chování jsou s trefnou jednoduchostí popsány tak výstižně, že jsem při čtení měla pocit, jako bych dotyčného viděla před sebou a zcela přesně chápala, o jaký typ člověka se jedná (což je velmi osvěžující, když uvážím všechny ty postavy nejmenovaného nejprodávanějšího českého spisovatele, u nichž si vždy říkám, kde je proboha sebral, protože já nikoho takového neznám) - Věra Nosková zkrátka nepíše o lidech tak, jak si je ona sama představuje, ale o takových, jací skutečně jsou. Když navíc uvážím zasazení do různých před i porevolučních dob, neotřelé příměry a popisy, v nichž si autorka krásně hraje s jazykem, a přesto jsem v nich nenašla jediné klišé, a také to, že děj odsýpá stejně rychle jako myšlenky čtenáře, tak se jedinou mou výtkou k této knížecce stává fakt, že bych bez výjimky všechny povídky ráda četla rozpracované do novely či románu, protože takhle jsem toho z nich měla prostě příliš málo:-) Každopádně si knížku ponechávám v knihovně jako vzor pro tvůrčí psaní.

22.02.2018 4 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

80 % - Třetí případ Lincolna Rhyma a Amélie Sachsové je neotřelý v tom, že hlavní hrdiny vytáhl z jim dobře známého New Yorku a vhodil je kamsi do močálů Severní Karolíny, kde je pro ně mnohem obtížnější analyzovat důkazy. A to obzvlášť poté, kdy spád děje přiměje Amélii jednat v rozporu se zákonem i Lincolnovou intuicí. Antihrdina Garrett "Hmyzoun" byl rovněž velmi dobře napsaný, byť bylo celkem záhy jasné, jak to s ním asi ve skutečnosti bude. Navíc, jak už je u Deavera zvykem, se čtenář hlavní zápletku dozví tak nějak zničehožnic až ke konci, a byť je opět vcelku logicky postavená (a ekologické téma je navíc vděčné), mám u tohoto autora už tradičně problém, že od začátku začínám podezřívat všechny postavy na place včetně těch zdánlivě kladných, což se už trochu neoriginálně ukazuje jako správné - tady už jsem jen čekala, kde ještě bude do toho zapleten - a opět pak bylo vidět, jak účelově je text do té doby psán - ono to nevadí u postav, které čtenář vnímá jen zvnějšku, ale trochu to pak křičí u postav, kde jsou popsány i jejich duševní pochody, které pak příliš neodpovídají realitě (už jen taková drobnost, že poslední odhalená záporná postava přemýšlí jménem a příjmením o někom, kdo se pak nakonec ukáže, že je její přítel - čekala bych, že o lidech, se kterými člověk spí, bude přemýšlet jen pod jejich křestním jménem - jenže to by nám autor ohledně jejich vztahu napověděl moc brzy, že...). Nicméně úroveň příběhu je stále na detektivku velice slušná a čte se to moc dobře.

12.02.2018 4 z 5