evilunicorn evilunicorn komentáře u knih

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Tohle je tak zvláštní kniha..chci říct,je skvělá,ale.. prostě zvláštní.Kdo četl třeba autorovu Nikdykde nebo Koralínu ví, že Neil Gaiman má svůj vlastní osobitý styl a jeho fantazie je doslova bezbřehá.A na této knize je to obzvlášt znát.Nemůžu si pomoct,ale na mě ten příběh působil chvílemi až.. já nevím,jako metafyzická abstrakce,což jen dokazuje jak výborný spisovatel Gaiman je.Jen si ještě dovolím poznámku.. Zajímalo by mě, jestli jsem jediný,komu Hemptostockovic rodina připomněla Bábi Zlopočasnou, Stařenku Oggovou a Toničku Bolavou-čarodějky z pera dalšího mistra fantasy,Terryho Pratchetta.Majstrštyk!

29.12.2020 5 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Thriller, který poměrně úspěšně nabourává stereotypy tohoto žánru.Několikrát mě příběh překvapil zajímavým zvratem v ději, či vyústěním situace.Také musím pochválit psychologii postav, která spolu s premisou a vyústěním,činí z četby nadprůměrný zážitek.Velmi osvěžující kniha, přinášející čerstvý vítr v rámci thrillerů.

01.11.2020 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Rozhodně nejlepší sci-fi thriller, jaký jsem četl! Je to strhující, nepředvídatelné, inteligentní a děsivé zároveň.Městečko Pines byla skvělá kniha,ale Temná hmota nemá konkurenci.Bravo, tleskám!

27.05.2020 5 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Myslím,že nemá cenu psát o tom,že Mengele byl monstrum a nacisté zrůdy,na tom se všichni jistě shodneme,takže se soustředím pouze na knihu samotnou.
Za prvé: Nevím jak moc autor studoval historické prameny,ale myslím si,že když píši knihu o skutečné postavě ve skutečné reálné minulosti,měl bych se držet co nejvíc historie samotné.Mluvím teď o návštěvě Himmlera,který navštívil tábor naposledy v roce 1942 a tudíž nemohl do příběhu zasáhnout.To samé platí o vzpouře v roce 1944, která sice proběhla,ale zdaleka nebyla tak násilná a odbojná jak se píše v knize.To jsou ale věci, které si dohledáte díky googlu za 5 minut,takže to jde na vrub autorovi.
Za druhé: Nevím,odkud spisovatel čerpal,ale představa že by se Helene dvakrát postavila Mengelemu a přežila to,je naprosto zcestná,v Osvětimi se umíralo za mnohem menší prohřešky.
Za třetí:I když se autor jistě snažil Helene glorifikovat (a ona si to jistě zaslouží),styl psaní tomu, bohužel, ubírá na váze.Celý příběh jen tak klouže po povrchu, vyvolává ve mně dojem,že to je kniha spíchnutá horkou jehlou.Rozsahem se dá asi těžko mluvit o románu-240 stran a to ještě mezi kapitolami prázdné listy.A co je to,prosím, za slovo "odpadek"!??
Shrnutí: Ano, je třeba o tomto období psát a nezapomínat na lidské životy,jenž v těchto táborech vyhasly..ale ne takhle,ne tímto stylem..takhle ty oběti podle mého názoru jenom dehonestujeme..Raději si přečtu něco,co napsal přeživší,než takovouto knihu.

21.04.2020 2 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Není to zas až tak špatná kniha..ale že by to byla jedna z " těch nejděsivějších" jakou jsem kdy četl,to tedy ani omylem.Víc jsem se vyděsil,když jsem četl jak Frodo prchal v Morii před Balrogem :D Začátek slibný(akce trezor a postava Fischera) pak opravdu dlooouho nic,a na konci 70 stránek hororu.To věru není žádná sláva

08.11.2017 3 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Bál jsem se toho.. Série o deseti dílech dávala tušit pomalý rozjezd se spoustou postav a odboček a vaty.. Jenže ouha!! Víc jsem se snad ani splést nemohl! Tohle bylo skvělé, jízda od prvních stránek,žádné prázdné místo v ději.Neskutečně čtivé a i když postav je tu poměrně dost, neměl jsem s nimi takový problém jako třeba v Ryanovo Stínu krkavce.. Ty bohové motající se do lidských životů a starobylé síly.. To mě prostě chytlo a já se už strašně těším na další díl!

11.03.2024 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Tady asi nebudu úplně objektivní, protože jako budejčák všechna místa zde popsaná důvěrně znám, ale co už... Přirozenost a lehkost s jakou Jan Štifter píše je naprosto dechberoucí.. Doslova na několika stránkách se člověk seznámí s lidmi a má dojem že je zná celý život.Já mám to štěstí, že jsem si po přečtení mohl ona místa projít a nechat se v nich opět vtáhnout do příběhu.. A přesně takovou sílu má autorovo psaní.. Lidé znovu ožívají a vyprávějí vám své příběhy.. Díky, po dlouhé době česká próza, která mě opravdu chytla za srdce!

11.03.2024 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Pro mě to nebylo ani tak o sebevědomí jako spíš o manipulaci..Zajímavé příběhy, byť první dvě povídky mi přišly zbytečně rychle ukončené se zvláštní pointou.Určitě stojí za přečtení,i když cílí spíš na ženy a zpracovaná témata tomu odpovídají. Čtivé, i když neveselé čtení.

01.10.2023 4 z 5

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

Mayne je prostě Mayne.. Je to originální,je to svižný, dobře se to čte a já se bavil.. Mám to jen jedinou chybu a to, že další díl série ještě nevyšel.

25.08.2023 4 z 5

České temno České temno * antologie

Antologie jsou skvělý v tom, že člověk objeví nové autory,oťuká si jejich styl a nemusí riskovat s celou knihou. Nevýhodou naopak, že ne všechny povídky mají stejnou kvalitativní hodnotu což platí i zde.Nicméně, celkově je to zajímavá sbírka příběhů, kde si ten svůj vybere každý. Pro mě je top třeba Synek, Přístěnek, Hlad nebo Zahrada.

09.03.2023 4 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

(SPOILER) Skvělé.Tyhle post/apo/zombie/horory mohou málokdy nabídnout něco nového do žánru, ale téhle knize se to povedlo.Asi nejvíc bych vyzvedl charaktery postav.. Každý má pro své jednání nějaké pohnutky a všechny postavy působí hodnověrně.Nápad z houbou mi přijde úžasný,stejně tak jako její evoluce, ať už v případě Melanie, nebo plodů..Násilí je tu taky docela dost, ale není to prvoplánové,vždy příběh posune dál.
P. S. Podle téhle knihy byl natočen i film, ale ten knize (jak už to tak bývá) nesahá ani po kotníky.

11.03.2022 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Tak tohle pro mě bylo obrovsky příjemné překvapení.Tahle kniha strčí do kapsy 80% zahraničních thrillerů a směle se může měřit i s tou nejlepší severskou krimi.Příběh sám má spád,samoty v horách mají tu správnou ponurou a těžkou atmosféru..Co opravdu ale oceňuji,je jak autor dokázal vykreslit vztahy mezi detektivy, ten vývoj postav je skvěle vymyšlený. Také různé odbočky do jejich životů dávají knize jiný rozměr, než jen klasickou detektivku. Lehký dotyk témat jako je rasismus a xenofobie, nebo závislost na drogách příběh posouvá ještě o stupínek víš.A i když se přiznám, že samotná premisa zločince mi přišla poněkud pokulhávající, samotné čtení jsem si vážně užíval.

12.11.2021 5 z 5

Umění umírat Umění umírat Ambrose Parry

Přiznám se, tohle historické období miluji.Kniha je skvěle napsaná,nádherně vykresluje tehdejší společenské konvence, vztahy mezi jednotlivými třídami, postavení žen. Dokonce jsem nepotřeboval ani tu detektivní linku v příběhu,děj mě pohltil i bez ní, a já tuto knihu beru spíš jako historický román, než jako detektivku. Navíc,lékařské prostředí dává příběhu punc originality.. Doslova cítíte,jak jste se ocitli u zrodu moderního lékařství. Paráda!

02.11.2021 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

A další kniha kde půjdu proti proudu v hodnocení. Karikovou silnou stránkou je vytváření atmosféry a to se mu povedlo i zde. A byť zde legenda místa, potažmo úkazu,nejde tak do hloubky jako u Trhliny, i tak jsem při čtení měl husinu. Téměř komorní horor, kde si autor vystačil jen s pár postavami, ale o to víc přidal akce a řekl bych, že i surovosti. Nevadil mi ani konec, vždyť kdo ví, co se člověku v jeho posledních chvílích honí hlavou. Za mě spokojenost.

02.11.2021 5 z 5

Pandemie Pandemie Franck Thilliez

Tady není co dodat.. Thilliez je podle mě jeden z nejlepších autorů v žánru, a touhle knihou to jen potvrdil. Temné, mrazivé a přitom tak reálné.Skvělé, tahle kniha mi zůstane v paměti určitě hodně dlouho.

27.06.2021 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Kdo si přečetl autorčin životopis ví, že Cooper v knize využila všech svých znalostí,a já musím říct, že je využila naprosto bravurně.Tuctových thrillerů o masových vrazích jsou desítky,ale tady se autorce povedlo něco výjimečného.. Téměř až zběsilé tempo,mě nenechalo vydechnout,spousta zvratů, avšak natolik inteligentních,že člověk neobracel oči v sloup (jak už to někdy u těchto knih bývá), trocha mystiky a v neposlední řadě důvod, proč vrah vlastně zabíjel.To jsou atributy, které tuhle knihu zvedají vysoko nad průměr žánru.Musím ocenit i sympatickou hlavní hrdinku.Tohle mi sedlo a i díky krátkým kapitolám jsem knihu doslova zhltnul.Výborné!

15.03.2021 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Originální thriller jak prostředím,tak zápletkou.Knihu jsem přečetl jedním dechem,nedalo se od ní odtrhnout.Podle mě by přesně takhle měl fungovat thriller, nepředvídatelný, temný s nádechem tajemna a s originálními zvraty.Zasloužený plný počet!

05.03.2021 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Za mě lepší,než Prvok, Šampon...Hartl úsměvně a odlehčeně nahlíží na život a sex a pokušení z něho pramenící.Ve vážnějších situacích netlačí na pilu a úspěšně se tak dokáže vyhýbat patosu,k němuž mají knihy podobného typu sklon.I přesto si ale myslím,že kniha mohla být o čtvrtinu klidně kratší.. Trochu rozpačitý jsem z konce,ale to je jen můj pohled.Navzdory výtkám jsem si příběh opravdu užil.

03.12.2020 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Na knihu jsem se velmi těšil,ale po dočtení cítím mírné zklamání.Vědom si toho,že to je YA nečekal jsem žádný květnatý sloh,ale styl jakým je tato kniha napsaná je až příliš jednoduchý.Ne že by příběh neměl tah na branku, dokonce i zvraty jsou zajímavé a v rámci možností překvapivé,ale.. většina postav je popsána příliš povrchně a hlavně v poslední čtvrtině,kdy přibudou ještě další,mám pocit,že jich většina je jen do počtu.Celkově se to nečetlo tedy špatně,ale mám z té knihy pocit,jako by byla určena maximálně tak pro patnáctiletou mládež,o thrilleru se tu nedá vůbec mluvit.A co knize zazlívám nejvíce? Minimální informace o Adamitech,Nyxii a celém novém světě..Mám YA rád a přečetl jsem jich spousty,ale když Nyxii srovnám třeba s knihou Diabolik,tak prostě hraje až druhé housle.

18.11.2019 3 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Ani po týdnu od přečtení si nejsem jistý hodnocením..Komorní drama, nádherný jazyk plný metafor a k tomu skvěle pasující grafická úprava textu-To jsou nesporné přednosti této knihy. A pak je tu samotný příběh..Postavy černobílé, děj předvídatelný.Podobné téma zpracovala například Dvořáková ve své V síti, ale tady to celé zůstává bohužel na půl cesty.

01.03.2024 3 z 5