EvikU. EvikU. komentáře u knih

Rybářská chata Rybářská chata Stein Torleif Bjella

Nostalgický příběh dvou mužů. Strejda Ivar a synovec Jon. Střet dvou generací. Týden spolu na jezeře Storsenn. Ivar předává vyžádané i nevyžádané rady ohledně rybolovu, starání se o sítě, chytání ryb, spotřebě ryb, plavení po jezeře, ale i rady o podnikání, o muzice, o politice, o životě, o partnerství,...

Spousta toho prochází Jonovi jedním uchem dovnitř a druhým ven. Bere to jen jako kritiku své osoby, peskování starého člověka k mladému. Mnohdy to tak je i doopravdy. Ale nedělají to tak všichni? Vždyť stáří lidé už něco zažili, prožili, mají právo radit mladším

Jon má zdědit firmu i jezero. Aby se naučil o něj starat, musí být týden se strýcem být na ostrově. Už po prvním dni se to zdá nemožné a dlouhé. Nakonec tam ale zůstane. Někdy se pohádají, naštvou se na sebe, ale mají i chvíle kdy si rozumí i beze slov.

Jon se naučí všechny potřebné věci, popřemýšlí o životě, uzná, že v něčem měl i Ivar pravdu. Konec je trochu dojemný a já mám takovéhle filozofování nad životem ráda.

22.02.2024 4 z 5

Podíl viny Podíl viny Veronika Martinková

První díl série ze které jsem nejdříve ochutnala třetí díl a zjistila, že mi tak moc chutná, že musím mít všechny díly.

Kapitán Hana je povolána k vraždě mladého muže. Záchranku zavolala Aneta, která otcovou pistolí zastřelila souseda. Byla to nehoda. Sebeobrana, v domnění, že jde o lupiče?

I když se zdá všechno jasné, vyšetřovatelům na tom něco nesedí. Do týmu k Haně je přiřazen i David, který má problémy s pitím, ale je skvělý vyšetřovatel. Jenže David a Hana se znají už z dřívějška

Líbí se mi styl psaní autorky, to jak postupně odkryvá další skutečnosti a nejvíc se mi asi zamlouvá tím, že její detektivní příběh je proložený osobním životem vyšetřovatelů. Jejich problémů v osobním životě. Protože i detektivové mají děti, rodinu, přátelé a neřeší jen případ.

Příběh vás tak mnohem víc vtáhne do děje. Je lidský, přirozený a napínavý. A nemusí se řešit celou knihu jen vražda. Konec a epilog mě překvapil i když se přiznám, že jsem ho tušila.

Knihu jsem přečetla na jeden zátah, což je částečně tím, že mám teď čas číst, ale hlavním důvodem, že jsem si knihu moc užila.

22.02.2024 5 z 5

Všechno je jednou poprvé Všechno je jednou poprvé Nina Kenwood

Čas od času zařadím ráda i romantiku Young adult. Někdy se mi stane, že mi ne tak úplně sedne. Ale při čtení této knihy jsem se stala znovu 18 letou holkou. Usmívala se, vzpomínala na svoje nejisté kroky, co se týká vztahů, velké společnosti na párty nebo problémy s pletí a mnoho uhráků.

Natalie je chytrá, vtipná, milá holka, ale po tom, jakými změnami její tělo prošlo v pubertě si málo věří. Je nejistá v tom, že by se mohla někomu líbit. A zkrz to říká věci, které by z pusy neměla vypustit. :)

Má dva nejlepší kamarády, Lucy a Zacha. Tvoří nerozlučnou trojici, než se Lucy a Zach dají dohromady jako pár. Do toho se jí rozvádějí rodiče po 20 letech. Nat marně tápe, kde je její místo na světě.

Shodou okolností se více seznamuje se Zachovým starším bratrem Alexem. Jejich pomalé sbližování a rozhovory mě děsně baví. Culím se u knihy jako puberťačka a užívám si čtení. Styl psaní i chování hlavních hrdinů je uvěřitelné. Tak nějak jsem se chovala já, chovají se tak mé dcery,...knihu určitě doporučuji. V rámci tohoto žánru jedna z těch opravdu povedených.

20.02.2024 5 z 5

Šílená Šílená Louisa Treger

Kniha ve mě bude dlouho doznívat. Je to jedna z těch knih, které mi nejdou z hlavy. Je to silný příběh žen, který není tak dávný a přesto byl pro ženy opravdu hodně těžký. Co všechno si musely vytrpět, aby ukázaly pravdu a prosadily se v mužském světě.

Nellie Blyová je první ženská novinářka, která se prosadila jako žena. V menším městě ve kterém vyrostla, jenže po článcích o bídných podmínkách pro ženy v továrnách se rozpoutalo peklo a šéfredaktor jí nařídil psát jen ženský sloupek o módě a to jí nenaplňovalo. Chtěla svým psaním zachránit svět, udělat ho lepším.

Přesune se do New Yorku, ale tam jí žádné nakladatelství nechce přijmout. Ženy tuto profesi nevykonávají. Je pro ně nebezpečná. Nevzdá se, uzavře s šéfredaktorem sázku, že se nechá zavřít do blázince na Blackwellově ostrově. Předstírá duševně chorou a pokud napíše skvělý článek o tom, jak to tam chodí, dostane práci redaktorky, nikomu se tam nepovedlo proniknout.

Z těch hrůz, které tam Nellie v utajení prožívala s ostatními pacientkami, které mnohdy jako ona ani pacientakami nebyly, protože je tam nechal zavřít manžel, bratr, otecženy se z ostrova už většinou nevrátily. Ty které nebyly nemocné před nástupem, v 90% zešílely z chování personálu k nim a jejich otřesných léčebných metod a hrozného prostředí.

Mrazilo mě a jsem ráda, že je tato doba už za námi. Jen mě překvapuje, že tenkrát měli noviny nějakou váhu. Psali pravdu a když vyšel článek něco se hnulo. Dnes? Snůška nesmyslů a lží.

19.02.2024 5 z 5

Můj bratr Můj bratr Karin Smirnoff

Kniha mi vytřela zrak. Nejdříve tím, jakým stylem je psaná. Žádná přímá řeč, jména s malými písmeny, mnohdy dvě až tři slova dohromady. Ale kupodivu to knize vůbec nevadilo. Po chvíli jsem si zvykla a četla a četla.

Kniha s upřímnou surovostí odkrývá bolavá místa minulosti. Švédská vesnice na okraji světa. Jana Kippo se vrací do míst, kde se narodila. Za bratrem dvojčetem, který pije. Za matkou, kterou nenávidí téměř stejně jako svého otce. Neví jak dlouho se zdrží

Přítomnost odkrývá minulost a na povrch se otvírají staré rány. Tak moc to bolí. Jana zjišťuje další okolnosti a tajemství. Zdá se, že pravda nikde nekončí. Každý občan v téhle zprapadené vesnici má svoje tajemství, které je provázané s nějakým dalším.

Jana se musí s tím vším vyrovnat. Přiznat pravdu, vzpomenout si. Kdo neměl hezké dětství, bude posílat zlobu dál. Kdo byl v dětství bit, bude bít své děti. Jde to někdy zastavit?

Kniha vás nenechá vydechnout, až na konci. Najde Jana své místo v životě? Dokáže dostat bratra ze závislosti? Dokáže všechny kostlivce minulosti pozavírat zpátky do skříně? Do dalšího dílu určitě půjdu.

19.02.2024 4 z 5

Počkám na tebe Počkám na tebe J. Lynn (p)

Ke knize jsem se dostala díky audioknize. Příjemně se poslouchá, namluvená tak, že si Camerona i Avery oblíbíte.

Avery nechává minulost za sebou a přichází studovat na univerzitu tisíce kilometrů od domova. Chce začít znovu, kde ji nikdo nezná. V jejím životě se přihodilo něco zlého tak zlého, že nejezdí ani domů na svátky za rodičema.

Cameron je přitažlivý mladý muž. Až tak, že mu nemůže odolat ani Avery. Jenže ta má svou minulost o které nikdy a s nikým nemluví. Nikam nejezdí a nic necítíjenže minulost nejde jen tak hodit za hlavu. Začnou jí po čase opět chodit výhružné emaily a smsky. Unikne tomu někdy? Nebo se tomu postaví čelem.

Pěkný příběh, kdo by si nezamiloval miláčka Cama. Vtipného, milého, krásného, sexy.který I když ho asi 100x odmítne, tak on po 101 přijde, přestože vůbec netuší proč ho Avery odmítá. První polovina knihy je až moc protahovaná a v tajemství. Druhá půlka už plyne celkem svižně a nejedno romantické srdce si přijde na své.

Kdysi jsem knihu četla a dala ji 3*. Při poslechu ji dávám 4*. Jsem přesvědčená, že dobrý přednes přidá knize na hodnocení.

18.02.2024 4 z 5

Vlastně docela dobrý Vlastně docela dobrý Monica Heisey

Musím se přiznat. Já nic necítím. Po dočtení knihy a já necítím ani vztek, ani lítost, ani nadšení, ani souznění s hlavní hrdinkou Maggie.

Nevadilo mi knihu číst, ale stále jsem čekala na něco víc, co mi udělá knihu nezapomenutelným. Já se u ní nesmála, nebrečela, jen konzumovala písmenka. Dle mého názoru jí uškodil překlad a nebo má zvláštní styl psaní už autorka?

V knize se totiž skáká z jednoho do druhého. Na jedné straně jsou myšlenky Mag, která se vyrovnává s rozvodem, na samotu bez Jona. A na druhé straně je už zase nějaké její setkání, na které předem není upozornění.

Text na mnoha stranách zhuštěný do do sebe. Málo odstavců. Pak zase celá strana volná. Ale hlavně já vlastně ani pořádně nevím o čem byla. Takové zmatené povídání jedné ženy, ženy, která hledala ve svém životě nové místo.

Na čtení knihy mě nalákala skvělá obálka, ale obsah je takový nijaký. Slabý průměr. Mrzí mě to, ale tuto vám nebudu doporučovat.

17.02.2024 3 z 5

Ostrov tajemství Ostrov tajemství Patricia Wilson

Historické knihy s tajemstvím mám hrozně ráda. Tady jsem se ale na začátku nemohla začíst. Nevím proč, ale stále jsem měla tendence knihu odkládat. Třikrát jsem ji odložila a četla místo ní jinou. Možná to ani nebylo knihou, ale mým rozpoložením, když jsem zjistila, že v ní půjde o vyprávění z války. Nechtěla jsem číst těžká témata.

I přesto jsem se k ní nakonec vrátila a její obsah si mě získal. Najednou jsem byla v příběhu a bylo to skvělý. Četla se mi dobře a těšila jsem se na každé Mariino vyprávění své vnučce Angelice, která přijela na ostrov Krétu, aby před svatbou poznala svou širší rodinu.

Angelika prožila celý život v Londýně a o svých Řeckých příbuzných nevěděla nic. Její matka z Řecka utekla před 40 lety a vzpomínání jí nedělalo dobře. Přesto chtěla Angie její rodinu poznat a usmířit je. Cítí, že i pro její matku by to bylo léčivé. Odpustit a jít dál.

Tajemství se odhaluje jen po malých krůčkách a čtenáře nutí číst dál, aby se dozvěděl, co se tam kruci stalo. Minulost začíná rokem 1943, kdy babička vzpomíná na hrůzy války a vyvražďování nacisty jejich muže a syny i malé děti s ženami. Pořád ale není jasné, co se stalo mezi dvěma rodinami, Angeliným otcem a jeho rodinou a její matkou a její rodinou.

Musím říct, že konec mě malinko zklamal. Nenávist mezi rodinami a osobní pomsta ano. To že život zamíchá osudem lidí až krutě také. Ale tady už to bylo na můj vkus promotané až moc. I tak jsem si knihu užila a četla se mi hezky. Kdo má rád stará tajemství mohu knihu doporučit. Styl psaní autorky je chytlavý. A Řecko je krásně popsané včetně žití místních lidí jako jedna velká rodina.

14.02.2024 4 z 5

Ano, pane Božský Ano, pane Božský Lucie Srňánková

Začátek je hodně smutný, protože se Eva vyrovnává se smrtí svého milovaného manžela Mathiase a s tajemstvím, které jí zanechal v dopise. S jeho smrtí se nemůže vyrovnat, bolí to moc. Byli oba tak mladí. Naštěstí má už od střední školy skvělého kamaráda Roberta s kterým i bydlí. Robert je něco jako bratr, který ji držel i před bláznivou matkou, která ji věznila doma a nikam nepouštěla.

Moc se mi zamlouval vztah, který měla s rodinou po manželovi. I ti ji dali pocítit lásku, že není na všechno sama. Když největší bolest pomine, rozhodne se prodejem aut po manželovi podpořit nadaci proti rakovině. Na charitativním plese se poznává se Samem.

Je to pro oba jako blesk z čistého nebe a jejich vzájemná přitažlivost nejde ignorovat. Přitažlivost přeroste v lásku a oni jdou do vážného vztahu příliš rychle na což reaguje negativně okolí. Kamarád Robert si rve vlasy, matka Evy je jízlivá, ale taková byla vždyckySamova sestra Alice v Evě vidí zlatokopku.

Eva má sny o svém bývalém manželovi, ve kterém si povídají o jejím životě, ale i se ho ptá na věci z minulosti. Mně to tam nesedělo. Ano, může se zdát o mrtvém, ale on ji vyloženě radil, co má dělat a i když to bylo jen ve snu, byla bych radši, kdyby to tam nebylo.

Na konci knihy je velké drama. Kniha se čte sama, sexuálních scén hodně, ale proto je kniha označena štítkem erotika. Scény jsou opět hezky vkusně napsané a uvěřitelné. Skvělá oddechovka.

13.02.2024 4 z 5

Tomáš a kouzelný medvěd Tomáš a kouzelný medvěd Zuzana Csontosová

Zajímavá kniha pro rodiče a děti. Místy jsem nevěděla, jestli je více pro děti nebo rodiče. Asi pro obojí stejnou měrou. Pro mě to bylo rozšíření vědomostí. Co je to Aspergerový syndrom? Jak se chová dítě, v téhle knize Tomáš, který ho má diagnostikován?

Tyto děti jsou většinou velmi inteligentní. V některých předmětech jsou o několik tříd vědomostmi víš. Ale nemají příliš kamarádů. Nesnáší, když se jich dotýká někdo cizí, nemají rádi přestávky a nezapojují se do her s dětmi. Většinou si o samotě čtou v nějaké knize nebo encyklopedii.

Mají velkou představivost a třeba jen jednoho kamaráda. Všechno neznámé je děsí. Ale spolu s asistentkou pedagoga, která ho chytře zapojí do věcí můžou ostatní děti získat skvělého kamaráda.

Nesmí to být ale příkazy a násilím. Musí se na to jít oklikou a zapojit i třeba oblíbenou postavičku. V téhle knize je to lední medvěd. Tomáš si asistentku Alexu a školníka Petra moc oblíbí. V hodně případech je to pouze o jiném přístupu k těmto dětem.

Každé dítě je jiné. Každý člověk je originál a je moc dobře, že se tyto knihy objevují. Ne každé dítě se automaticky socializuje jako jiné. Jsem vděčná za tyto knihy.

10.02.2024 5 z 5

Den navíc Den navíc Soňa Duchoňová

Kniha začíná děsně zdlouhavě a oba hrdinové Erik a Sandra jsou na mě oba moc dokonalý. Hlavně Sandra mi i přijde, že ona dělá všechno nejlíp a sexuálních scén až moc, i když tedy musím říct, že byly napsané dobře.

Pak se také stala taková nemilá věc, což by mohlo být i překladem. Dvě věci, které už byli dříve napsané se po pár stranách objevili znovu a bylo to otravné a matoucí.

Naštěstí druhá polovina knihy se slušně rozjela a kniha mě chytla. Sandra už přestala být tak hrozně dokonalá. Navíc se tam rozjel takový děj, který mě naprosto pohltil. Místy to nebylo vůbec lehké čtení.

Líbili se mi jaké měli jako rodina vztahy, tchyně, švagr. Sandra i Erik toho dostali od života naloženého opravdu hodně. A je jen na nás jak se s životním osudem popereme. :(

Došlo i na slzy a to u mě zase tak často nestává. Bolela mě jen ta představa, že by se něco takového mohlo stát i mně. Moc dobře napsaný, cítila jsem jejich zoufalství zkrz stránky.

09.02.2024 4 z 5

Můžu reklamovat svého manžela? Můžu reklamovat svého manžela? Kristen Bailey

Druhý díl sestry Callaghenovy. Užila jsem si ho ještě mnohem víc než první díl. A znovu jsem si potvrdila, že nesmím dát na dojem z obálky. Obsah je milý, dojemný, nádherně napsaný.

Emma je rozvedená, doktorka kardioložka. Po 2 letech od rozvodu zkouší jít opět na rande a užít si to. Mít důvěru sama v sebe. Potom, co jí manžel neustále podváděl to není úplně lehký. Má kolem sebe ale 4 sestry, které jí nenechají smutnit. A v práci skvělou kolegyni Mag.

V tomto dílu se z jejích sester objevuje nejvíce Lucy a Beth. Lucy je pěkné číslo, pomáhá jí hlídat její dvě dcery Iris a Violet, které si střídá s tím padouchem Simonem (bývalý manžel). Píšu padouchem, protože nejde jen o podvádění, postupně se v knize vybarvuje víc a víc.

Vrátím se k Lucy. Dělala knihu opravdu vtipnou, někdy jsem se fakt musela smát. Byla to neřízená střela, ale myslela to s Emm dobře. Líbil se mi vztah všech sester. Provázanost s prvním dílem byla nenásilná. Hezké momenty i z nemocnice s pacienty.

Ke konci knihy nám příběh zamotá ještě žena jménem Sisy. Ukázalo se, že Emma má opravdu děsně velké srdce a bylo to moc krásný. Fandila jsem jí, aby jí nový vztah s Jagem, také doktorem vyšel. Rozvodem život nekončí.

07.02.2024 5 z 5

Letní sestry Letní sestry Monika Peetz

Čtyři sestry. Letní sestry. Proč letní? Každý rok jezdily do Holandska k severnímu moři s rodiči. To byla jejich jistota. Stále na stejné místo, tam mohly být sami sebou. Jednoho dne ale automobilová nehoda ukončí tátův život. A nic už není stejné. Ani sestry, ani jejich máma a už vůbec ne jejich život.

Do Bergenu už nejezdí, ale náhle je pozve máma na stejné místo na víkend. Důvod víkendu neuvede. Je to 20 let, přesto když každá dorazí na místo, vynořují se vzpomínky, které bolí. Nikdy se to nezmění. Táta a jejich tehdejší život budou i nadále postrádat.

Do městečka přijíždí nejdříve sestry, mají čas na povídání. Jenže ač sestry, místy to vypadá, že mluví každá jiným jazykem. Nejstarší Dora, Yella a dvojčata Helen a Amélie. Dohadují se, proč je máma pozvala. A proč zrovna sem?

Zdá se, že Dora to ví. Jde o matčinu svatbu. Jenže za jejím seznámením s oním mužem se zdá něco divného. Matka jim něco tají. Yella s Helen pátrají a spoustu se toho dozví. Nakonec vyplouvají ještě další dvě tajemství.

Kniha se četla moc hezky, prostředí krásně popsané, mrzelo mě, že nemají úplně ideální vztah jako sestry. Hlavní vypravěčkou je Yella, možná by bylo fajn nahlédnout do myšlení všech sester. Na plné hodnocení mi tam něco málo scházelo.

05.02.2024 4 z 5

Rudá jako oheň Rudá jako oheň Ursula Poznanski

Tato série je docela zvláštní. Na jednu stranu se četla rychle, když tedy pominu první díl, s tím jsem se trápila, ale hlavní hrdince schopnost Wonder woman nějak nevěřila.

Hlavní hrdinka je taková neohrožená střelkyně ve smyslu, jdu a riskuju. Používá převleky, na všechno má výmluvy, proč tam je. Jenže na to, že jde proti ruské mafii, která už zabila hodně lidí a mafie jí jde po krku, mi přijde, že se moc nebojí a vše ji prochází. Vždy o vlásek unikne.

Ale je to rozhodně lepší varianta než v prvním díle, kdy se bála i vycházet z bytu a jen fňukala. Z Vídně se tedy vrátí do Frankfurtu a rozjíždí tak svoji válku s mafií. Svým promyšleným tahem poštve jeden klan proti druhému. Ale tak jednoduché to také nemá.

Konec byl taky takový nereálný a pohadkový viz scéna s komisařem Tassinim. Ale co už, každý thriller nemusí skončit horově.

Co mě fakt bavilo byly její převleky. Četlo se to rychle a docela mě to i bavilo. Ale přiznám se, že nebýt štafety, tak možná nedočtu.

04.02.2024 4 z 5

Hledám Colina Firtha Hledám Colina Firtha Mia March

Tato kniha se ke mně dostala díky štafetě a jsem tomu moc ráda. Protože na první dobrou mě nezaujala obálka ani hodnocení. No ale ve štafetě s poznámkami od ostatních čtenářek sáhnu i po knize, kterou bych si sama nevybrala. A udělala jsem dobře.

Příběh z pohledu tří žen o těhotenství, mateřství, o tom, jak ho každá prožíváme jinak a je to tak správně. A opravdu ne každá žena musí být nutně matkou. Bea se rok po smrti své maminky dozvídá, že byla adoptovaná z dopisu, který ji uložila u notáře. Prožívá šok, zvědavost a spoustu dalších emocí. Přes agenturu se dozvídá jméno a adresu a vydá se svou biologickou matku najít.

Gemma žije svůj vysněný život novinářky, když náhle zjist, že je těhotná. Domnívá se, že nebude dobrá máma. Nezvládne to. A nechce přijít o svou praciJede na svatbu své kamarádky a tam se seznamuje s Beou a Veronikou. Dostává nabídku sepsání článku o Domu naděje, který pomáhá mladým maminkám v nouzi. Většinou jsou to náctileté holky. Domov naděje oslaví 50 let působení.

Veronika v něm našla útočiště před 22 lety, kdy tam porodila holčičku a dala ji k adopci. Pracuje v bufetu a peče ty nejlepší koláče na světě. Navíc se o jejích koláčích proslýchá, že jsou kouzelné. A do toho tam přijíždí filmový štáb a hledá komparzisty a kniha je tak obzbláštněna zmínkami o Colinu Firthovi.

Najdou všechny ženy své štěstí? Kniha se četla moc dobře. Je krásná.

03.02.2024 5 z 5

Od zápisu do lavice 11.: pro děti 5 - 7 let Od zápisu do lavice 11.: pro děti 5 - 7 let Ivana Vlková

Tento sešit s úkoly pro předškolní děti si nás našel v pravý čas. Už jsem pár sešitů viděla ještě se staršími dcerami, ale nebyly úkoly tak zábavné. Nedávno jsem zrovna jeden sešit kupovala, ale ten dcerka přeskakovala, vydržela u něj chvíli. Zpracování bylo trochu slabší, úkoly dost podobné.

Včera nám dorazil a už máme 11 stran hotových. Prohlédly jsme si spolu celý sešit a moc se nám líbí. Po celou dobu se střídají činnosti, které jí pomohou pokaždé v jiném předmětu.

Velmi mě překvapilo například sluchové cvičení, kroužkovala v kterých slovech slyší písmeno R. A měla vše dobře, přestože někdy bylo písmenko schované na začátku, uprostřed nebo na konci slova.

K oblíbenosti sešitu určitě napomohly krásné ilustrace. Jsou tu příklady, různé psací dovednosti logické uvažování, poslechová cvičení, paměť a jiné.

Některé úkoly mi přijdou na předškoláka malinko těžší, což nám teda vyhovuje. Např. v matematice, ne každé dítě počítá do 10 a zná číslice. Ale sešit je označený 5 - 7 let, tak se mohou někteří vrátit k těžším úlohám v první třídě. :)

V knize jsou i části, kdy vystřihuje a lepí zpátky do sešitu, kam co patří. Procvičí tak i motorické dovednosti. Já i dcerka jsme spokojeni a můžeme doporučit dalším předškolákům.

02.02.2024 5 z 5

Pouta vášně Pouta vášně R. L. Mathewson

Toto nebyla ani klasická romantika ani erotika, není ani kdovíjak tlustá, ale její obsah si náležitě užijete. Já při čtení absolutně vypla. A jen se uculovala nad legráckami, které si navzájem oba hlavní hrdinové vyváděli.

Už od samého dětství si neberou servítky a jak Robert, tak Elizabeth dělají jeden druhému naschvály. Poté se několik let nevidí, z dětí vyrostou dospělí. Beth i Robert mají absolvovat společenské plesy v Londýně na seznámení se, aby si našli vhodného partnera.

Ani jeden však nechce do svazku manželského. Na jednom plese se potkají, aniž by se poznali, mají spolu aférku. Když zjistí navzájem o koho jde, začíná zase honička na kočku a myš. :) Samozřejmě , že jeden druhého nechtějí, ale běda, jak by měli mít jeden nebo druhý jiného partnera.

Elizabeth je na dceru hraběte pěkně od rány a v chytrosti si nic nezadá s Robertem. Jejich namlouvání nemá chybu. Líbila se mi i dřívější doba, protože nevěřím, že by dříve nebyli vášnivé vztahy. Erotické scény v knize jsou vkusně napsaný, žádný trapnosti nebo nemožné výrazy.

Kniha je čtivá, vtipná, na konci dojemná. Úplný epilog tam tedy za mě nemusel být, ale budiž.

Za knihu k recenzi v rámci #spoluprace moc děkuji @knihcentrum.cz

01.02.2024 5 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Detektivní román z Příbrami. Tomáš a Honza, sympatický policejní vyšetřovatelé, kteří začnou vyšetřovat úmrtí malého muže v parku, který se 3 dny zpátky svěřoval svému známému policistovi. Na policii už ale nestihl přijít. Matěj tak přichází s prosbou více to prošetřit, protože Radek Robin nebyl ochlasta a umřel na selhání organismu s velkým procentem alkoholu v krvi.

Přes kamarádku, Honzovu přítelkyni Emu se dozvídají víc. Protože měl obavy o svůj život, jde tělo na pitvu a rozjíždí se vyšetřování, které je zavede k firmě, kde Radek pracoval. Zároveň je tam ale i několik dalších linek.

Tomáš má problémy i v osobním životě. Na jednom večírku potká mladou potvoru Julii a Lindu. Julie si vydíráním náhodných fotek přivydělává ke škole. Linda ji fotí. A pak je tu ještě bývalá závodní doktorka Pokorná, která měla na starosti zaměstnance firmy, kde Radek, zemřelý pracoval. Jeho bratr Martin a bývalá přítelkyně Dana.

Moc se mi líbilo psaní příběhu. Postupně vše navazovalo, mátlo, bylo jasný jak to bude. Jenže autorka si s tím opravdu krásně prohrála, že to bylo nakonec vše úplně jinak a dokonalý. Styl psaní, postavy, prostředí. Vše krásně pospojované, čtivé, poučné. Například tím, co všechno si dokáží někteří lidi zjistit z internetu a použít proti Vám.

Marně hledám něco, co bych vytkla, ale nic nemám. Skvělá detektivka. Děkuji a tleskám.

01.02.2024 5 z 5

Rapovej deník Lukáše Kouřila Rapovej deník Lukáše Kouřila Lukáš Kouřil

Tak jsem se profeelovala celým deníkem a nemůžu si pomoct, cítím mírné zklamání. Od začátku čtení jsem nějak nechápala, kolik věcí autorovi procházelo bez nějakého postihu. Ale říkala jsem si, telecí léto 14 až 20 let proběhnou u každého, ostatně kdo si tím neprojde, mnohdy “blbne v pozdějším věku.

Jenže dělat raperský akce kdy pak nemá na zaplacení, dluhy kam se podívá a nic se neděje? Jak může udělat dluhy, když není plnoletý? Tráví dny hulením a ožíráním

Říkala jsem si, deník je až do roku 2023, tam bude nějaký progres, jak se z kluka, který nemá žádnou zodpovědnost, hulí trávu a chlastá a žije rapem, nehledě na důsledky se stane uznávaným promotérem atd. No bohužel ne. To by asi musela být pohádka.

A vlastně celý deník byl jen o tom, která holka se mu líbila a že jich bylo. Kde sehnal jaký matroš a kde měl nějaký průšvih. Doma skoro nevydržel, jezdil do Ameriky, do Mexika, do Španělska. Takový bohémský život, který ale chápu do určitého věku. Při dopsání deníku už mu je 30 dle mých propočtů a nic se nezměnilo.

A trochu mě i děsí kniha z pohledu rodiče, že se jejich dítě dostane k této knize a vezme si ji jako mustr. Za mě je to průměr a to jen proto že se většinou dostal z těch problémů sám. Ale nějak nevidím v tomto stylu života smysl.

Co musím pochválit je grafické zpracování knihy. To je pecka.

31.01.2024 3 z 5

Temná pláň Temná pláň Andy Maslen

Již třetí díl s Henry Fordem. Forda pořád pronásleduje vina za zemřelou manželku Lou. Také vidí, že jeho syn Sam už bude brzy dospělý a malinko se mu vzdaluje. Do toho přichází případ. Ve vojenském útvaru je na pláni opřená o kárku nalezená vojanda Rachel, která má podřízlé hrdlo a v ruce drží nůž.

Henry stojí před důležitou otázkou, jestli má podlehnout prvnímu pohledu, na který všichni poukazují, že jde o sebevraždu nebo poslechnout svůj cit pro práci detektiva. Je mu jasné, že tady něco nesedí. Něco tu smrdí, ale nemá žádné důkazy a s tím by u soudu neobstál.

Přestože má strašně málo času, chce vypátrat pravdu. Vše ostatní by bylo proti jeho přísaze. Některým důstojníkům v armádě i jeho nadřízeným je trnem v oku. Bude to stát více peněz. A vojenský útvar se za pár dnů vydává na vojenskou misi do Somálska. Musí stihnout vypátrat vraha do té doby.

Začnou se objevovat malé důkazy, že nešlo o sebevraždu. Ale motiv kdo, je zatím skrytý. Opět mu nevědomky pomůže s případem i jeho syn Sam. Ví, jak se chová mládež a tím mu napoví.

Prostředí vojenského útvaru bylo zajímavé zpestření. Vyšetřování má hlavu a patu a není to překombinované. Postavu Henryho jsem si oblíbila. V každé knize úzce spolupracuje s jinou osobou i když se setkáváme i s postavami z prvního a druhého dílu. Pořád to nemá na první díl, ale čte se to samo. Knihu jsem si užila a půjdu do dalšího dílu.

30.01.2024 4 z 5