EvikU. Online EvikU. komentáře u knih

Prorok a Lady Kosice Prorok a Lady Kosice Ondřej Kunovský

Zajímavý námět na pohled lidí, co se může stát, když se dostane k moci chamtivý člověk a pracuje jako starosta městečka. Nařídí sociální experiment po vzoru ptáků kosů. Co by to všem přineslo? Lepší efektivitu práce nebo naopak úplnou katastrofu. Můžou se lidé začít chovat jako jiný živočišný druh?

Pavel pracuje ve stejné budově jako starosta. Když projekt schválí, nemůže tomu uvěřit. To se všichni museli zbláznit? Copak to jde takhle rozdělit rodiny? A co děti nebo staří lidé. Z novinových článků až mrazí.

Místy mi příběh připomínal svými opatřeními covidovou dobu. Různé tresty, zákazy, testy. Kniha střídá vyprávění Pavla a jeho doby a vyprávění Jidáše a Ježíše z dřívější doby. Událost minulosti se tak mohla stát maličko jinak. A pak je tu prorok, který to má uvést na pravou míru.

Aby se z toho nezbláznil, čte hodně knih. Nejraději pohádky a také čte bibli příběh Jidáše, který je jinak vypodobněný, než normálně známe. A vše se na konci spojí. Jenže mě Epilog zklamal. Nesedělo mi to. Úplně mi to zkazilo celý dojem z knihy.

Knihu chválím hlavně pro její neotřelý a zajímavý nápad. Lidé jsou tak bláznivý, že by to klidně mohlo někoho napadnout. Nebo něco jiného stejně divného.

24.03.2024 4 z 5

Zmije a křídla noci Zmije a křídla noci Carissa Broadbent

Kniha obsahuje vše co si od fantastické fantasy knihy představuji a očekávám. Napětí, tajemno, lásku, nadpřirozeno, boj, vše pokud možno proložené nějakým vtipem nebo hezkými chvílemi. Taková oddechová četba.

Zmije mi poskytla mnohem víc. Možná to bylo vykreslenými hlavními postavami, které nebyli jen černý nebo bílý. Jejich povaha byla tak krásně šedá s přecházením do černé nebo bílé. Oraya i Raihn spolu uzavřeli spojenectví, trénují spolu, aby zvítězili v turnaji Kejari. Turnaj Bohyně smrti. Vítěz může být ale jen jeden.

Při trénování se ale natolik sblíží, že jim na sobě začne záležet. Jejich vztah přerůstá v něco víc. Oba mají navíc svou minulost, která je někdy nutí jednat, tak jak jednají. Stojí každý na jiné straně království. Raihn nenávidí jejího otce krále, který ovládl jejich klan.

Oraya je napůl člověk, zrovna tak Raihn je proměněný upír z člověka. Každý má jiné schopnosti v boji. Orava ani o všech svých schopnostech a magii neví. Jejich zkoušky a boje jsou nádherně popsané, úplně slyším švist mečů, cítím kouř a jejich bolest.

Nejvíce mi sedlo, jak je příběh napsaný. Občas se v těchto knihách ztrácím, dohledávám informace, názvy, zkratky, mapy. Tady to vše je také, ale nemusela jsem se k ničemu vracet. Jen si užít čtení. Jen ten konec jsem tak nějak odhadla. Nebo jen doufala, že takový bude? :)

23.03.2024 5 z 5

Utopená Utopená Lenka Chalupová

Taková detektivní jednohubka. Začátek je trochu krkolomný nebo za mě trochu nedovysvětlený. Slavná scénáristka Leona Maxová si na víkend pozvala tři ženy. Mají povídat svůj příběh. Ria, Helena, Alžběta. Další den v noci najdou tělo Leony v bazénu.

Záchranka přijíždí včas, ale Leona je stejně v komatu. Jestli se jedná o nehodu nebo pokus o vraždu se snaží rozluštit vyšetřovatelé Marek s Adamem. Do příběhu se postupně dostávají další lidé. Přítel Leony, jeho manželka, bývalý přítel Leony, maminka Marie, její dávná kamarádka.

Kdo mohl chtít krásné scénáristce ublížit? Nikomu nic zlého neudělala. Přesto má i ona svá tajemství

Po nemastném začátku se příběh celkem rozjede, ale mně tam stále jako něco chybí. Něco z čeho bych byla napnutá. Nevím jak to vysvětlit. Kniha není špatná, ale nemá takový ten čtecí “drive.

Autorka píše dobře, ale nemůžu si pomoct, historické příběhy umí vykreslit mnohem líp. To ani nedutám. Tuto knihu hodnotím jako průměr, dá se přečíst, ale za pár dní si na ní už nevzpomenu.

20.03.2024 3 z 5

Příběh mateřídoušky Příběh mateřídoušky Miriam Blahová

Knihu jsem dočetla ráno a ještě ve mě příjemně doznívá. Příběh Aničky se synem Filípkem a manželem Mirkem v přítomnosti, linka prababičky Věry v minulosti.

Nevšední nápad propojení minulosti s přítomností. Minulost jsem měla snad ještě raději, i když obě jsou moc hezky napsané. Sedí mi styl psaní, vyjadřování. Z minulosti je cítit atmosféra té doby.

Anička si musí srovnat myšlenky, priority, budoucnost. Co s domečkem na kopci po babičce, který jen chátrá? Co s manželstvím? Prožily spoustu krásného, ale jdou některé věci odpustit? Při toulkách po rodné vesnici Lomná u Těšínska, povídáním s lidmi a touláním se v myšlenkách si ujasní, za co je důležité bojovat a co nechat být.

Nelehký život lidí na Těšínsku je nevyčerpatelná zásoba informací. Líbí se mi na knize, že je vidět, kolik práce si na ní autorka dala. Děj Vás vtáhne a přirozené prolínaní mezi Aničkou a Věrou vás v ničem neruší. Po přečtení knihy máte chuť jít i vy po stopách svých předků. Cítíte tíhu viny, lásku odhodlání, vůli, dobro, zlo a spoustu jiných emocí. Mám jen jedno varování! Knihu po otevření nezavřete.

Konec mě dojal a já si ještě chvíli pobyla s knihou ve formě bonusů, které najdete přes QR kód na konci knihy. Video, fotografie a bonusová kapitola.

18.03.2024 5 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Několika generační román o životě. O přírodě, o bolesti, o radosti, o tom jak život plyne a některé věci nejde slovy vysvětlit.

Simonopio je chlapec, který se narodí znetvořený, místo horního rtu zeje díra. V tehdejší době nemají o dawnovém syndromu ani potuchy, píše se rok 1910. V mexické vesnici Linaros je to tak dítě políbené ďáblem, které brzy zemře. Najde ho chůva Reja, která se o něj stará pod záštitou velatkáře Francisca Morales a jeho ženy Beatriz. Chlapec je obalený včelami, které se spolu s ním přestěhují do přístřešku.

Pro lidi z vesnice je to záhada, ale postupně to přestanou řešit. Včely mu nikdy neublíží, ba co víc vypadá to jako by mu pomáhaly a chránily ho. Měl zvláštní dar vědět věci do budoucnosti nebo varování blížící se události. Trnem v oku ale zůstane jednomu nájemci půdy, který v něm stále vidí jen ďábla a chce mu ublížit.

Beatriz a Francesco mají dvě starší dcery, Simonopia berou ale také jako syna. Musí čelit i válce, Španělské chřipce nebo reformě a zabrání půdy po válce. Zabírají půdu, ale tu kde jsou stromy ne. Francesco tak podnikne riskující plán a místo cukrové třtiny vysází aleje pomerančovníků. Život jim nadělí ještě jednu radost, pozdní dítě, syna Francesca, který je stejně starý jako jejich vnoučata.

Se Simonopiem si velmi rozumí jako jediný zná jeho zvláštní řeč. Protože přes své postižení nedokáže normálně mluvit. Francesco mladší ale slyší mluvu od kolébky a rozumí mu. Spolu prožívají velká dobrodružství. Rodinu pak postihne velké neštěstí a na konci je vyprávění jednoho starého muže. Kniha vás donutí přemýšlet nad svým životem, balancovat, hodnotit. Já takovéto knihy, které tohle umí miluju, zároveň pak musím sáhnout po oddechovce. Skvělé čtení.

14.03.2024 5 z 5

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Tohle jedna z knih, kterou dáte na jeden zátah. Ze začátku malinko tápete, než se autorka dostane k jádru pudla. To je ale jen malá chvilka jako u každé knihy. Pak vás kniha vcucne a jedete.

Prožíváte všechny pocity s hlavní hrdinkou Emou. Nadšení, strach, nejistoty, tápání, radost, osamění, překvapení,...Je to sen nebo skutečnost? Ráj nebo horor? O co tam jde?

Ema prožívá různé pocity, všude jsou kamery, cestu, jídlo, spaní, vstávání, léky, vše je řízené robotem. Může odbočit z vytyčené trasy? Nežádoucí. Chová se divně. V Dokonalém městečku je každý šťastný, veselý, plný energie. Vyhovuje jim přikázaná cesta plná životní energie a zdraví. Čímž je cvičení, zdravé stravování,...

Jenže za tím dokonalým pozlátkem se děje něco, z čeho mají někteří strach. Je nakonec všechno dokonalé nebo je to dokonalý horor? A objeví Ema pravdu? Knihu opravdu neodložíte. Vytříbený styl psaní autorky vás svým příběhem pohltí. Ale co ten konec? Jakože uf, maličko useknutý. Já potřebuji víc stránek? Nevypadly žádné? Chystá se druhý díl? Knihu doporučuji!!!

14.03.2024 5 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Tak jestli jsem u prvních dvou dílů byla nadšená, tak u třetího dílu mi chybí hvězdičky na hodnocení. To byla knižní poslechová smršť. Vymyslela jsem si práci navíc, jen abych ji doposlouchala naráz. Nešlo přestat.

Sayer má svou novou rodinu a její život by mohl mít klidný stránky. Pokračuje ve svém výzkumu mozků psychopatů, daří se jí a je spokojená. Do té doby než je povolána k vraždě dívky, která má u sebe divný vzkaz. V týmu má opět jiného vyšetřovatele plus jí pomáhá se vším kolem počítače starý známý Ezro.

Když zjistí, že mrtvá dívka byla unesena spolu s 24 dalšími studenty střední školy, jde opravdu o hodně. Který sériový vrah má tohle na svědomí a kde je může držet? Autobus plný lidí. Jednomu klukovi se povede utéct. Od něj pak mají trochu informací. Přesto je tlačí čas, ale krůček po krůčku to začínají dávat dohromady.

Její šéfová Holtová je sesazená, ale Sayer si vzpomene, že se ráda zajímala o Egyptskou mytologii, která má dle podivného vzkazu od pachatele spojitost s případem. Také vyjde na světlo podivné úmrtí jejího snoubence Jacka. Sayer na to stále nemůže přestat myslet.

Konec byl šokující a jedna velká jízda. A skončil napínavě, tak by mě zajímalo, zda budou další díly? Já je potřebuji!!! Zážitek z dobré knihy opět umocněn skvělým přednesem. Tleskám.

11.03.2024 5 z 5

Komiks pro Ukrajinu Komiks pro Ukrajinu * antologie

Komiks pro Ukrajinu je souborem 15 povídek nejúspěšnějších kreslířů světa. Překvapilo mě, jak rychle jsem vždy byla v příběhu. Povídka na pár stránek, ale úplně stačí pro vystižení problému. Přesto je to až příliš krátké. Trochu víc stránek by bylo lepší.

Válka je nesmyslná věc. Je to boj velikánů o moc. Ale ve výsledku nikdo nevyhraje. A nejvíc prohrajou a přijdou o všechno obyčejní lidé. Děti, ženy i muži. Musí si hledat útočiště, přijdou o své blízké, mají jen naději, že se jednou opět setkají.

V jednotlivých povídkách je ukazané, jak mohou být zkreslené informace médií, jak ničí životy obyčejných lidí a jak se to pak děsně pomalu dává zpátky do pořádku. Zpustošená země se jen tak hned nezvedne. Mrtvé životy nikdo nikomu nevrátí.

Ilustrace jednotlivých příběhů jsou nádherné. Opravdu je vidět, že jsou to ti nejlepší. To byl opravdový zážitek. Jeden příběh byl úplně beze slov a vůbec to nevadilo!

Nejvíce mě z povídek zaujaly kresby Cena války, Semínka naděje, Mluvit s kopcem. Zaujal mě celý komiks a hlavně myšlenka, proč vznikl. Peníze z prodeje půjdou na pomoc Ukrajině. Musíme si uvědomit, že nikdy nevíme, kdy se to může stát nám. :(

09.03.2024 4 z 5

Než mě škola zavolá: Aktivity pro jarní měsíce Než mě škola zavolá: Aktivity pro jarní měsíce Ivana Vlková

Aktivity pro jarní měsíce pro děti 5 - 7 let. Sešit obsahuje spoustu nových informací. Děti si procvičí, která zvířátka bydlí na statku a která v lese. Informace o včelách, co byla Morana, kdy se slaví MDŽ, jak se vyrábí papír a nebo povídání o vodě, děti tak vědí, která je pitná, užitková, rozdíl mezi slanou a sladkou vodou.

Jsou v ní dny Velikonoc, zvyky a pokrmy, den učitelů nebo jak se správně chovat na silnici. Den maminek a také Česká mapa a děti se naučí, kde na mapě bydlí nebo kde už byli s rodiči na výletě.

Na konci je tištěný text pro učitelé ale i rodiče. K jednotlivým úkolům je nejdříve povídání o jednotlivém úkolů. Jsou-li tam obrázky dřeva a papíru, podle textu vzadu, které jim učitelka přečte jsou děti schopné vybavit a určit pořadí malých obrázků jak jde výroba za sebou.

Na každou stranu je tam krátké povídání k obrázkům. Je to taková výuka hrou. Děti se naučí nové věci, ale formou zábavy. Doporučuji hlavně pro děti, které rádi malují. Pro nás ideální. Omalovánky už nemám ani kam dávat. Malujeme každý den. :)

09.03.2024 5 z 5

Bodyguardka Bodyguardka Katherine Center

Jack a Hanna. Slavný herec a bodyguardka. Od začátku do konce skvělá romantika. Krásná láska, která překoná všechny nástrahy, problémy, která zdolá i ty nejvyšší vrcholy. Ano líbilo se mi to. Ale rozum mi našeptává, že to bylo až moc pohadkový. Srdce oponuje, komu na tom záleží, hlavně, že si čtenář užije čtení a na chvíli se ocitne ve světě ve kterém jsou uznávané pravé hodnoty v životě.

Záleží na tom, jak se člověk chová, jaký je k ostatním lidem, jestli umí lásku dávat i přijímat a ne o tom jak člověk vypadá. Jack je sice slavný herec, ale není snob. Rodina je na prvním místě. Přijíždí domů, aby byl co nejvíc s nemocnou matkou. Maminka se zase snaží urovnat vztah mezi bratry Jackem a Hankem tím, že u ní budou oba a časem si promluví.

A Hanna má dělat před rodinou Jackovu přítelkyni, aby je moc nevyděsili. Jackovi a následně i Hanně vyhrožuje zamilovaná stalkerka. Kdy nastane ten moment, že už přítelkyni nemusí hrát? Oběma je totiž přítomnost druhého velmi příjemná.

Ještě s nikým si tak hezky nepovídali, nikomu se tolik nesvěřovali, Jack se ještě nikdy tak moc nesmál. Ale s Hannou má záchvaty smíchu každý den

Její čtení jsem si neskutečně užila. Takhle nějak si představuji dokonalou lásku a život a já tomu nemůžu dát nižší hodnocení. Ve svém žánru si to zaslouží a já ji nečetla naposledy.

09.03.2024 5 z 5

Odsouzen k smrti Odsouzen k smrti Veronika Martinková

Druhý díl detektivní série Vítková & Winkler. Tyto díly je opravdu dobré číst po sobě. Zásadní vliv to nemá, ale díly jsou propojené, v druhém dílu se objeví několikrát část z prvního, tak jste více v obraze. Ani tak to ale nevadí, protože důležitou část vždy autorka připomene.

Tentokrát vyšetřují vraždu na stavbě. Kolem stavby velkých komplexů se pohybuje takových lidí, že než vyřadí ty kdo ne, uteče spousta času. Navíc zavražděný je Hany známý, tudíž je postavená mimo hru. To jí frustruje a má to vliv i na osobní vztah s Davidem. Hana a David jsou po prvním dílu spolu. A David s ní nesmí o případu mluvit.

Opět se vyšetřování prolíná i s osobními problémy jak Hany tak Davida. Hana vrtá do starých případů a přidělává tak Davidovi práci. K němu se to vždy donese a nechce v tom Hanu nechat.

Nevím jak to autorka dělá, ale já její knihy jedu téměř na jedno otevření. Moc se mi zamlouvá styl psaní, to že je to detektivka, která se nevyžívá v brutalitách, přesto je tam krásně popsaná detektivní práce. Žádný šestý smysl, který je v jiných knihách a čtenář tápe jak na tohle vyšetřovatel přišel?

Konec byl parádní a já už se těším na čtvrtý díl. Tuto sérii doporučuji.

08.03.2024 5 z 5

On On Elle Kennedy

Román o hokejistech. Nevím, jak to autorky dělají, ale když píšou spolu mají to opravdu zmáknutý. Jejich knihy se čtou lusknutím prstů.

Je o dvou kamarádech, Jamie Canning a Ryan Wesley. Oba mimořádně dobří v hokeji , ale každý v jiném týmu. Od dětství tráví prázdniny na místě pro mladé hokejisty, kde spolu prožívají první přátelství a později i milostnou zkušenost.

Dlouhé 4 roky se nevidí ani si nepíšou. Shoda náhod je svede opět na jeden led. A oni zjistí, že si chyběli. Zatímco Ryan si je svou orientací i láskou jistý, Jamie má přítelkyni. Jenže přítelkyně je daleko a Jamie zjišťuje, že ho přitahují i muži. Zejména jeden muž

Oba jedou jako trenéři v létě na místo, kde sami jako kluci trénovali a prožili krásné chvíle. Tam se sbližují a já si ten jejich vztah užívala. Musím říct, že s LGBT tématikou za mě zatím nejlépe napsaná kniha. Jejich sbližování jsem si užívala s nimi a i když už se o tom baví ve světě hodně, někteří lidé mají předsudky navždy.

Postupné zjišťování Jamieho, že se mu líbí obě pohlaví, Ryanova nejistota, kdy nechtěl přijít o kamarádství, jejich vzájemné vtipné dialogy i sexuální scény byly skvěle napsané. Žádná trapná spojení. A pobavili mě výhody chození přítel a přítel :)

06.03.2024 5 z 5

Parťácká romance Parťácká romance Joe Kelly

Spiderman a Deadpool. Nesourodá dvojice superhrdinů. Deadpool chce být kamarád se spidermanem. Přesvědčuje ho, že se změnil, že chce být také kladný hrdina.

Deadpool má za úkol zabít vynálezce Petra Parkera, který dle jeho mínění je původcem všeho zla. Jenže to není pravda. Spiderman tomu musí zabránit.

Já se na začátku nemohla úplně zorientovat, o co tam jde. Když byli v komiksu spolu, dávalo to největší smysl. Jejich dialogy mě bavily. Místy jsem se bavila.

Na komiksu mě nejvíce bavily obrázky. Je to dokonalý. Z precizně vyvedených obrázků rozumíme i beze slov. A scéna, kdy oba hrdinové tancovali k pobavení dam jsem se tlemila nahlas. Zamlouvalo se mi, že není úplně celý komiks jen o boji s nepřáteli.

Škoda, že nejsem kluk. Pak bych z toho byla úplně paf. Jiné díly neznám. Nikdy jsem komiksy nebo pohádky se spidermanem nesledovala. Ale domnívám se, že tato kombinace hrdinů by jim mohla šlapat. Jejich špičkování jsem si užila. Asi si časem přečtu další díl.

05.03.2024 4 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Tato kniha si mě našla sama. Svým osobitým způsobem autorka filozofuje nad životem a jeho smyslem. Není důležité kdy umřeme, ale jak žijeme v přítomný okamžik.

Příběh si žije svůj život v jednom domě ve Francii, kde dělá domovnici Reneé, 54 letá vdova. Dům je rozdělený do 8 bytů. René je sice inteligentní, ale má ráda svůj klid, svého kocoura a svoje knihy. Nedává najevo svou chytrost, aby jí lidé dali pokoj, aby byla neviditelná.

V dalším bytě žije se svou sestrou a rodiči Paloma. Na svůj věk nadprůměrně chytrá 12 letá holka. Plánuje sebevraždu. Píše si deník a má hluboké myšlenky o životě.

Jejich vyprávění se střídá. René a Paloma. Některé myšlenky mě zaujaly, některé pasáže mě trochu nudily. A stále se to střídalo, kdy jsem byla spokojená a kdy jsem si říkala, že je to na mě moc. Moc myšlenek o ničem.

Příběh pak ale dostane nový impuls, když se do domu přistěhuje Japonský muž do jednoho uvolněného bytu. Pozná potenciál v René a pozve ji na večeři. Rozvíří stojaté vody domu. René se víc seznámí i s Palomou. Je jim všem spolu dobře, protože si naslouchají.

Díky konci knížky dávám o hvězdičku víc, než jsem původně myslela. Ten konec stojí za to.

04.03.2024 4 z 5

Od zápisu do lavice 10 - pro děti 4-7 let Od zápisu do lavice 10 - pro děti 4-7 let Ivana Vlková

Od zápisu do lavice je soubor sešitů pro děti od 4 do 7 let. Slouží k procvičování dovedností jemné motoriky a vystřihování. Tento sešit je již v pořadí desátý.

Měly jsme s dcerou možnost seznámit se sešitem s číslem 11 a zaujal nás moc. Hned jsme v něm tvořily, krásná ilustrace, vydržela u toho.

Potřebovaly jsme další sešit. Tentokrát jsme zkusily tento. Je zaměřený na uvolnění ruky, 26 listů tzv. jednotahovek v podobě zvířat nebo rostliln a věcí. Dítě jede jedním tahem celý obrázek po směru šipky. Snaží se neodchýlit od předtištěné linky.

Dále obsahuje 25 listů na procvičení stříhání. Obrázek vymalují, vystříhají a nalepí na další obrázek na příslušné místo. To jí baví moc. Střídá se pravidelně jednotahovka a na druhé stránce obrázek ke stříhání.

Celý sešit navíc provází příběh dětí z MŠ Nůžkovice. Sestavuje tak svačiny pro děti na výlet, posazuje vystříhané dětí do autobusu. Tím, že má sešit i malý příběh je o to zajímavější.

Dle mého procvičuje i logické uvažování. Protože musí přemýšlet, co kam nalepit, aby to dávalo smysl. Opět jsme obě moc spokojený. Luci se zabaví a já jsem ráda, že si doprocvičí věci zábavnou formou, které bude potřebovat ve škole.

02.03.2024 5 z 5

Tichá pošta Tichá pošta Tereza Herzogová

Tichá pošta je druhým dílem o vztahu Šárky a Ivana. Jsou spolu už 7 let. Je to netradiční vztah ženy v produktivním věku s mužem, který by jí mohl být otcem.

Věkový rozdíl 35 let se všem zdá hodně, hlavně mamince Heleně. Ráda by se ještě dočkala od Šárky vnoučátka. Dohazuje jí jinou partii. Šárce je s Ivanem stále dobře. Musí si ale chtě nechtě přiznat, že v 70 letech už je na Ivanovi věk znát. Stále má svůj šmrnc, ale už mu i přibývají zdravotní potíže, které mají za následek strach o jeho život a nedostatečně uspokojený sexuální život.

A problémy nechodí po horách, ale po lidech a většinou několik najednou. Šárka řeší zásadní zvrat ve svém životě. Dává na papír pro a proti a do toho se seznamuje s restaurátorem Bartem, který je tak trochu samotářský bohém se spoustou charisma. Vzniká tak milostný trojúhelník, ale na konci se zdá, že možná nemá jen tři strany. Každý má své tajemství a hru na Tichou poštu.

Krom Šárky sledujeme život jejího bráchy Patrika a jeho manželství s Anetou. A manželství Ivanovi dcery Terezy s Lubošem. Nikde nejsou ideální vztahy, v životě jde o hledání cesty, která se zdá být tou nejlepší. Kolega češtinář Honza také řeší své dilema.

Kniha přináší spoustu skvělého čtení a zamyšlení se nad vztahy. A jako kulisu máme výlet do Francie nebo atmosféru z koncertů kapel. Šárka totiž uspořádá fesťák, na kterém hraje i Ivanova kapela. Šárka píše knihu a rozhoduje se co dál. Příběh jsem si moc užila. Příběh o jedné lásce a životu, tak jak jde se svými klady i zápory.

29.02.2024 5 z 5

Jejich temné plány: Díl první Jejich temné plány: Díl první James Tynion IV

Já nestačím žasnout k jaké dokonalosti dochází dnešní verze komiksů. To je nádhera pro oko. A to i když tenhle je spíše pro kluky, pro pány. Já nejsem ani jedno a přesto jsem si čtení a prohlížení moc užila.

Na začátku jsem malinko nechápala, o co přesně jde, protože jsem žádnou verzi Batmana ještě nečetla, ale komiks je skvěle napsaný, že jsem se skoro hned orientovala, kdo ke komu patří.

Batman se ocitne v souboji se všemi profesionálními vrahy. A vypadá to, že jeho milá Catwoman s tím má něco společného. Dokáže se všem ubránit, přelstít a nakonec si vše vyříkat se svou přítelkyní? Vydrží po tom všem jejich vztah?

Textu mnoho není, ale úplně to stačí na vykouzlení atmosféry s Batmanem. To jak spolu bojují, včetně nechutných scén, které k tomu samozřejmě patří. Nejde tam o procházku, ale o boj a záchranu města.

Jak už to tak v komiksech i knihách na pokračování je v oblibě, skončí děj napínavě, abychom se těšili na druhý díl. A stejně je tomu i se mnou. Ty ilustrace jsou opravdu boží. No a komiks už putuje k manželovi na stůl. Zlákal ho na odreagování po práci také. :)

27.02.2024 5 z 5

Kronika lesa: Případ ztracených ježků Kronika lesa: Případ ztracených ježků Martin Máj

První dětská detektivka, kterou jsem četla. Začala jsem s dcerou, s kterou budu postupně dočítat. Ale já už si ji přečetla dopředu. Bavila jsem se.

Místy bych řekla, že některé připomínky a vtipné dialogy ocení více rodiče, protože děti nechápou ironii. Ale ničemu to nevadí, příběh je překopírovaný z lidí na zvířátka. Každý tam má nějakou úlohu. Zločinec, podezřelý, policisté, hlavní vyšetřovatel, oběti, cela předběžného zadržení, vězení, soudce,...

Celý příběh je uzpůsobený zvířátkům, takže i názvy jídla jako blátovka, hmyzoto,...I lidské vlastnosti a psané je to opravdu poutavě. Sama jsem potřebovala vědět, jak to dopadne. Skvělý nápad na knihu. Kniha je pro věk 6+ což přibližně odpovídá. Dcerka ji vydržela chvíli poslouchat, ale starší děti bude bavit asi ještě mnohem víc.

Hlavním vyšetřovatelem je Vydra, ale jak už to tak někdy v detektivkách je, nejlépe se osvědčí Krtek, který se z hlavního podezřelého vyšvihne na hlavního vyšetřovatele. Stane se z něj Slečna Marplová.

Oceňuji jak je kniha napsaná, vtipná, zaujme. Jsou v ní i poučná místa. Naučí děti, že nic není tak, jak se na první pohled zdá. Pokud se něčeho bojíme, když jde o záchranu druhého, jde strach stranou a také to, že někdy velká bolest ze ztráty blízké osoby vymaže ostatní vzpomínky

Za mě dokonalá dětská kniha. Doporučuji.

25.02.2024 5 z 5

Osud hněvu a plamene Osud hněvu a plamene K. A. Tucker

Fantasy miluju! Je to pro mě pohádka pro dospělé a skvělý odpočinkový relax od knih s těžkou tématikou, které čtu také ráda. Osud hněvu je o dívce Romerie, New Yourkské zlodějce. Hned od začátku vás děj vtáhne do knihy. Romerie se po jedné události, kdy si myslí, že je mrtvá probouzí na úplně jiném místě a v jiném těle. I když podoba by tu byla. Probouzí se v proradném těle elfí princezny.

Ničemu nerozumí, neví jaké spiknutí proti králi Zanderovi Romerie princezna udělala. Ani nechápe, jak jejich světy fungují, kdo je kdo a dlouho netuší ani, co je vlastně zač Zander, její bývalý snoubenec.

Momentálně se oba nenávidí, protože on v ní vidí bývalou snoubenku a její zradu, ona zase muže, který ji chce potrestat smrtí. Jenže shodou okolností ji dá ještě šanci. Nemá trest smrti, ale je jeho vězeňkyně.

Příběh je čtivý, ale místy by mu prospělo mírné proškrtání. Místy se to nikam nehlo, pořád jen jak se nenávidí a nevěří si. Každopádně v druhé polovině to opět získalo šmrnc, Romy se začíná dozvídat kým opravdu je. Pomůžou ji s tím jiné ženy, které mají zvláštní schopnosti a vědí toho spoustu o minulosti Země.

Lidé utvoří dva tábory. Jedni přejí svatbu Romerie a Zandera, druhý ji nevěří, po zradě, která přinesla spoustu mrtvých od bývalé princezny. Celou dobu čekám na velké finále. Jo, přijde, ale nečekali by jste to. Částečně je v půlce useknutý a my musíme čekat na druhý díl. :)

25.02.2024 4 z 5

Už jsou tady Velikonoce Už jsou tady Velikonoce Vanda Bruckner

Povídání o dřívější době a zvycích. Kniha začíná v době Tří králů a provede nás dobou masopustu, postní, svatým týdnem před Velikonocemi a samotnou oslavou Velikonoc.

Přiznám se, že spoustu toho znám a nadále dodržuji i se svou rodinou. Něco už bohužel neznám. Názvy neděl v postní době mi nic neříká. Ve svatém týdnu znám Květnou neděli a od Zeleného čtvrtka již zvyky dodržuji. Předešlé dny jsem neznala.

Čte se to velmi dobře, dýchlo to na mě dřívější dobou, kdy i namlouvání mělo svá pravidla a bylo velmi, velmi pozvolné a vlastně to bylo hezké. Už od samého počátku k sobě dříve než lásku chovali navzájem úctu a to je možná to nejdůležitější pro šťastné a dlouhé manželství.

Lidé byli více spjati s přírodou a Bohem a byli pokornější, více si navzájem pomáhali, žili z mála. Je fakt, že některé věci a pokrok nezastavíme, ale nad spoustou věcí by se zamyslet dalo.

Mimo jiné jsou v knize nádherné ilustrace a recepty jídel v postní době a na Velikonoce. A musím s hrdostí říct, že jídla doma vařím. Kyselo, Bílá polévka (bramboračka) tam se mi trochu rozcházel recept v přípravě vajec, ale jinak byl recept stejný. Bramborové placky, Velikonoční nádivka nebo barvení vajec. Modrou přírodní barvu jsem neznala jak získám, tak letos vyzkouším i tu. Knihu doporučuji a já si musím pořídit i knihu Už jsou tady Vánoce. :)

23.02.2024 5 z 5