evelýny evelýny komentáře u knih

Na křídlech melancholie Na křídlech melancholie Ivana Žáčková

Možná se tyto verše houpají na vlnách melancholie. A možná v sobě skrývají i kapku naděje.
Někdy stačí jen počkat na ZNAMENÍ,
nechat se přesvědčit MAGICKOU NOCÍ, ukolébat DEŠTĚM, na chvíli schovat ŽIVOT V ULITĚ, zapálit svíčku ZA VŠECHNY NEMOCNÉ.
A někdy stačí jen vyslat VZKAZ DO NEBE...

Nevyřčená myšlenka,
z porcelánu panenka.
V zaprášeném koutě sedí,
nehybně před sebe hledí.

Z porcelánu panenka
jako v říši Alenka,
ztratila se v jiném světě,
snad i v cizí siluetě.
(Ztracená, str. 39)

Jednoduché veršování, které otevřelo i moji duši. Krásně smutné, nostalgické, přesto povznášející. Obálka knihy dokonale rezonuje s obsahem této básnické sbírky.

25.11.2023 4 z 5

Už zase vyšlo slunce Už zase vyšlo slunce J. H. Krchovský (p)

Syrové, sychravé, trochu depresivní básně, přesně jak listopadové počasí.
Přečteno jedné bezesné noci.
Léčba šokem se povedla krásně,
do práce jdu s radostí...

P.S.: Díky, pane Krchovský.

Neznámá žena jde přede mnou v sněhu
v zádech můj horký dech, žádost a něhu
kráčíme oba tmou a přitom za dne
za mnou však ve sněhu šlépěje žádné

20.11.2023 5 z 5

Primární důvěra - úhel pohledu Primární důvěra - úhel pohledu Martin Goffa

,,Částečný neúspěch je někdy taky úspěch. Záleží na úhlu pohledu."

Alkoholové opojení, patlání se v minulosti, sebelítost všudypřítomná. Přesto mě příběhy s Mikulášem Syrovým vždy pobaví ironickým humorem, ohromí detailní analýzou pocitů a úvah, překvapí logickým myšlením i neočekávaným závěrem, potěší silnou empatií a kolegialitou.
Komentář píšu s odstupem několika dní. O čem že to vlastně bylo...?
Už vím. Tentokrát byl ve velkém průseru Tony, Mikův parťák.
A Miko Syrový je parťák za všechny prachy.

Bohužel momentálně přemýšlím, zda delirium tremens hrozí mně nebo Mikovi....

To záleží na úhlu pohledu.

P.S.: ,,Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt. Cokoli vidíme, je úhel pohledu, nikoli pravda.“
(Marcus Aurelius)

Audiokniha: v sérii paralelně s vysokým napětím čtou Martin Preiss, Libor Hruška, Jitka Ježková.

15.11.2023 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

,,Možná, že pohřby jsou nejdůležitější proto, aby lidi mohli věřit, že se ještě pořád mají rádi."

Opět příběh k zamyšlení.
Tak trochu Vrány, tak trochu Dědina, takže téma již okoukané, přesto mě opět chytilo do svých sítí. Krásně si mě obtočilo, svázalo, polapilo.

A odlesky vlastních strašáků, které spatříte v dobře nastavenych zrcadlech vás možná překvapí, možná rozteskní, vyvolají pocit nostalgie, smutku, marnosti...

,,Od země stoupá chlad, vítr povívá travinami. Najednou nevím, jestli tu život začíná nebo končí."

Ale co ten konec, tak podobný jinému příběhu, v jiné knize jiné autorky?
Rozpačitost.

P.S.: „Náhoda je květ poezie na stromě všedního života.“ Hans Christian Andersen

Audiokniha: Lucie Valenová, Marie Černochová, Robert Mikluš čtou bezútěšně, odevzdaně, emocionálně proměnlivě.

09.11.2023 5 z 5

,,Každého z nás může mít v mířidlech někdo s prstem na spoušti. A je úplně jedno, jestli nám ten neznámý pošle do cesty cizí auto nebo hezkou, mladou stopařku."

Víno - ženy - zpěv...
Nostalgie řev ,
Miko Syrový je zpět!

Podmanivě jsou napsány příběhy tohoto drsného policajta s nostalgickým srdcem, ironickým humorem a známostmi, sahajícími zřejmě až ke knížeti pekel.

Analytické, úvahové, napínavé, i když si vyústění příběhu můžete lehce domýšlet.

Martin Goffa je pro mě mistr nápaditých přirovnání, které skvěle okoření jeho kriminální příběhy.

Česká detektivka se vším, co k ní patří. Napětí, humor, logika, známé prostředí pražských zákoutí, věrohodnost.
Ale co ten useknutý konec????

P.S.: Ó, chudobo, prokletá chudobo, jakou jsi neřestí ohavnou na tomto světě.... (S K. Neumann )

Audiokniha: v triumvirátu chronicky podmanivě, procítěně čtou Martin Preiss, Libor Hruška, Jitka Ježková

07.11.2023 5 z 5

Podíl viny Podíl viny Veronika Martinková

,... drobné detaily utváří a mění náš život. Maličkosti, které se na první pohled ani nezdají důležité, ale přitom zvládnou obrátit život vzhůru nohama."

Výstřel!
A kdo je oběť a kdo vrah?
Je viníkem zloba, náhoda či strach?
Naděje se rozplynula v prach.
Zaznamenala policie krach?

V tomto příběhu jsem asi největší podíl viny zaznamenala já. Čekala jsem skvělou českou detektivku. Dostala jsem podrobnou psychologickou sondu do života několika kriminalistů.
Zdlouhavé, místy alkoholické,díky kapitánce Haně hysterické.
Přesto zápletka s vraždou kluka od sousedů celkem podmanivá. Otázka kdo a jak byla jasná od začátku příběhu.

Ve vzduchu zůstala viset otázka PROČ?

Konec příběhu se však rozplynul v další sebemrskačské zpovědi ,,úžasné" kriminalistky.
Naštěstí epilog vše objasnil a tím konečně uspokojil moji zvědavost.

Žádný zázrak literatury to není.
Česká autorka se cení, ale...

P.S.: Stokrát nic umořilo osla.

Audiokniha: Teatrálně hystericky, odpudivě afektovaně čtou Lucie Kožinová, Anna Kratochvílová, paběrkuje Zbyšek Horák.

03.11.2023 2 z 5

Fascinující zvířata Fascinující zvířata Ben Hoare

Výpravná kniha s krásnými ilustracemi zvířat, které doprovází krátký, přesto výstižný text o jejich životě, včetně poutavé, mnohdy neznámé zajimavosti. Každému zvířeti je věnována vždy jedna dvojstrana.
Pro mě nádherná, neodolatelná, úžasná kniha, která zaujme nejenom milovníky fauny. Díky krátkému textu je vhodná pro děti.

,,Klokani si plivou na přední nohy a pak si je olizují. Pomáhá jim to ochladit tělo ."

,,Když jde tukan spát, obrátí hlavu a svůj těžký zobák si opře o záda."

,,Kosatkám se přezdívá velryby zabijáci, ovšem ve skutečnosti to žádné velryby nejsou. Jde o obří černobílé delfíny."

P.S.: Fascinující kniha o fascinujících zvířatech.

25.10.2023 5 z 5

Se džbánem pro vodu Se džbánem pro vodu Marie Horová

Jemné vlnky, přelévající se přes bezvládné tělo plynuly a směřovaly k něčemu většímu. K moři, k oceánu, daleko od smrti, vstříc dalšímu životu."

Série vražd na břehu řeky, blízko loděnice. Dětský psycholog Martin Stein tentokrát hledá a pátrá v komunitě bezdomovců. Musí zapojit všechny své smysly, aby vraha vypátral, protože jediným očitým svědkem je zmatená stařena. A vrah přeci patří mezi labutě, nikoli mezi delfíny.

Poklidně plující text s množstvím až poetických přirovnání, úvahové, analytické, psychologické, přesto napínavé, s překvapivým koncem. I když k osobě pachatele bych já měla určité výhrady.

Ale proti gustu žádný dišputát.

Audiokniha: sólově, v množině variací čte Petr Štěpán

23.10.2023 3 z 5

,,Život je boj, ale zvládnout se musí."

Nic jiného totiž nezbývá.
Letem světem ,,Vítězným únorem".
Usoužené, utrápené, žádná radost v tom sudetském domě. Láska bez naděje, možná pouze z rozumu?
Kolektivizace zemědělství a stopy otců zmizely pod nánosem lidského bahna, chamtivosti, závisti.

To bylo tenkrát, když totalitní kola se roztočila, vláda jedné strany nabrousila srpy, vzala do rukou kladiva a vyrazila do boje.

Ale proti komu?

Světlo na konci tunelu na mnoho let zmizelo.

Banální příběh, zpracovaný jednoduchým způsobem.
Mně nepřinesl žádnou novou myšlenku, spíš prohloubil svojí nekompromisností a černo bílým pohledem na svět beznaděj. V tomto příběhu jsem nenašla jedinou sympatickou postavu. Opakování stále stejného mě místy až nudilo.

P.S.: „Dějiny učí, že demokracie bez hodnot se snadno promění ve zjevnou nebo kamuflovanou totalitu.“ Jan Pavel II.

20.10.2023 3 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

,,Život je dlouhá klikatá cesta. A člověk se musí pořád prát. Za sebe a za své blízké. Za věci, které má rád. Nic není takové, jak to vypadá na první pohled."

Jednoduše napsaný příběh o složité situaci v poválečných Sudetech, kde se pod vlajkou spravedlnosti, s heslem ,,oko za oko, zub za zub" ujali vlády všichni ti ,,soudruzi" Tomečkové, kteří pravdu a lásku postupně proměnili v lež, nenávist, chamtivost, zradu ...
Příběh je lehce předvídatelný, neboť historie je všeobecně známá. Přesto mě nějaké to ,,ale" stejně napadlo.
Mohu však soudit, co je pravda a co lež, i když moje kořeny sahají zpolovic do Sudet a zpolovic do koncentračních táborů?!
Pro mě smutné čtení i proto, že historie se bohužel tak ráda opakuje.

P.S.: „Naděje začíná tam, kde končí bezohlednost a nastupuje soudržnost.

Audiokniha: Kamila Jankovičová rozehrála adagio v moll

07.10.2023 4 z 5

Polámal sa mravček Polámal sa mravček Josef Kožíšek

Padesát osm let tomu nazad, první dějství:
Prstíček čtyřleté dívenky sleduje text, který je dennodenním používáním již vybledlý, tvrdé desky leporela roztřepené. Dětský hlásek sebevědomě odříkává jednoduchou básničku o mravenečkovi v tísni. Holčička je hrdá, protože ona přece již umí číst!

Současnost, dějství druhé:
Starší žena (60+) s tlukoucím srdcem pospíchá do knihkupectví, aby tam, v oddělení pro nejmenší čtenáře, koupila tak známou knížečku o polámaném mravenečkovi. Čtyřletá holčička z prvního dějství si totiž právě zvyká na novou životní roli - roli babičky.

Budoucnost, dějství třetí:
Knihkupectví.
Našla, nebo nenašla, milí rádcové...?

P.S.: „Jednoduchost je nekonečná dokonalost. Dokonalost je nekonečná jednoduchost.“ Leonardo Da Vinci

30.09.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Bratrství pod štítem erbů, závisti však dosti.
Pod svícnem tma tmoucí, zrada bývá k zlosti.
Zrádce krví zaplatí.
Co je v domě, není pro mě na Jelením vršku neplatí.

Slušná historická romance, líně se táhnoucí, trochu prvoplánová, lehce předvídatelná, povrchní. Jedním slovem nudná
Od zkušené autorky jsem čekala trochu více. Tentokrát proto budu náročná a přísná.
Sorry...

P.S.: „Klid je příjemný chlapík, ale nuda je jeho sestra.“ Voltaire

Audiokniha: poklidně, fádně čte Dagmar Čárová

24.09.2023 2 z 5

Čas madon Čas madon Naďa Horáková

Kdo čeká původní českou detektivku, zapomeňte, i když zde dva poručíci vyšetřují ztrátu bezcenného obrazu.
Kdo se chcete něco dozvědět o esoterice, šamanismu, výkladu karet, zapomeňte, i když se tato tématika v knize dost probírá.

Možná nás autorka chtěla navnadit k návštěvě Brna, možná Mariazellské baziliky v Rakousku.
A možná nás čtenáře chtěla autorka pouze pobavit lehkým, jednoduchým, trochu frivolním humorem pod heslem: Vtipnost za každou cenu.
,,Cecky, prdel, břuch - chlapi juch, juch, juch."

Zkrátka letem světem, ale čím vlastně? Možná Brnem.

P.S.: ,,V humoru se blbost nedá schovat. Zatímco vážně řečená blbost může vypadat dokonce jako důvod k zamyšlení." (Vladimír Menšík)

Audiokniha: Aleš Slanina čte otráveně srdnatě.

Poznámka: jsem milovnicí historie, esoteriky, výtvarného umění, šperkařství. Ale tohle, to fakt ne. Sorry...

27.08.2023 1 z 5

Pro oči nevidím Pro oči nevidím Marie Horová

Napínavé s magickým textem, trochu prvoplánové s heroickým výkonem hlavního hrdiny a bizarní tečkou na konci.
Líbilo se mi? Ani nevím. A možná jenom pro oči nevidím.
Hrála v tomto příběhu hlavní roli náhoda nebo vytříbený smysl pro analýzu a detail dětského psychologa? V každém případě se poohlédnu po dalším dílu této série.

26.08.2023 3 z 5

Deoduši Deoduši Jan Werich

I když jsi orel, neurážej chrobáky. Když jsi chrobák a když tě mrzí, že jsi chrobák, no tak dělej něco jiného, anebo si zvykni.
Když jsi zajíc, to se nedá nic dělat.

Zábavné, vtipné.Trochu fraška, možná parodie s bezbřehou fantazií a kapkami metafor.
Zkrátka WERICHOVSKÉ.

,,Na minulost se dá vzpomínat, na budoucnost se má myslit, ale žít se dá jenom, když jsme tu na světě přítomni."

Audiokniha: jedinečně, andante čte Jan Werich

26.08.2023 4 z 5

Ženy na pranýři Ženy na pranýři Naďa Horáková

Lásky hra mámivá, osudu hra šálivá, však stará láska nerezaví.
Žárlivosti, chamtivosti dosti.
Kdo šíří zlo i pomluvy, ten na pranýř vždy patří.
A poslední slovo má mistr kat.

Historická fakta, učebnice dějepisu to není.
Krádeže, napětí, vražda, detektivní román to není.
Ztracený a nalezený poklad, pohádka to není.

Letem světem pokračuje ,,Sodoma a Gomora" v Brně. Tentokrát na pranýři propírá domácí násilí, nevěru, pomluvy. Kartami bravurně míchá sám brněnský kat. Je to povedený panáček, tenhle mistr Hajo. Přestože ,,osud má někdy chuť hrát s lidmi podivnou hru", tenhle mistr se svému osudu postavil tváří v tvář. Dobře nebo špatně? To už je na každém z nás.

A historie se stále opakuje. Někdy tragédie, někdy fraška.

Audiokniha: artikulovaně splývavě čte Dušan Urban

Poznámka: dodatečně zvyšuji svoje hodnocení, protože příběh brněnského kata mě donutil přemýšlet. A to se cení. :-)

26.08.2023 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

,,Pro žádnou z nich neexistovalo na světě silnější pouto, než bylo to jejich. Zrozené ze strachu, z bolesti. Tváří v tvář smrti za mřížemi, kde si byly všechny sestrami. A zůstaly jimi dodnes."

S pokorou se skláním.
Tolik vyplakaných slz mých, ale i vašich, když budete číst.
Tolik bezpráví, bolesti a smutku, co nemůže se napravit.
S bolestí v srdci se sklánim a nemohu pochopit děsivou krutost vůči bezbranným.

Bravurně napsaný příběh, ve kterém se otřesná, brutální minulost spojila s fiktivní přítomností a tím se, aspoň trochu, zmírnila hluboká nezpochybnitelná pravda o brutalitě 50. let minulého století. O době, kdy zde vládly ... bestie?... hyeny?.
Šíleně neuvěřitelný příběh, přesto věřím.
Češi proti Čechům?! Ale proč????
Zažila jsem emotivní šok a hlubokou beznaděj.

,,Copak někdo zabíjí děti? Děti! Malé usmrkané děti?!"

P.S.: Co poradíte, pane Čapku...?
P.P.S.: Kdo jste ještě nepochopil nebo máte pochybnosti, doporučuji zhlédnout dokument ,,Nesmíš plakat."

Audiokniha: čte Vanda Hybnerová, poklidně nestranně, bez emocí, přesto mrazivě magicky.

07.08.2023 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

,,Touha a hlas srdce jí nesly do dáli přes kopce. Ještě jednou spatřit místa, kde byla v životě nejšťastnější. Kde ale také zažila nejvíce bolesti a utrpení. Osud si nevybírá."

Pestrý kaleidoskop příběhů a zmatků na pozadí dvou světových válek. Historie všeobecně známá, zasazená převážně do dnes již zaniklé obce Chaloupky a Jelení v Krušných horách. Kraj trpce zkoušený národnostním rozpolcením, tak známým pro celé Sudety.

Mnoho postav činí příběh nepřehledným, nepropracované osudy povrchním, odbíhání do budoucnosti štěpí čtenářovu pozornost.
Z mého pohledu dobře nastíněn pomalu se plížící nacionalismus a následné národnostní rozpolcení.
Melodramatický konec byl jen emotivní tečkou za smutnou historií násilně vysídlených starousedlíků, násilně roztržených rodin pod heslem: Oko za oko, zub za zub.
Smutné.

P.S.: Odňat může být trest, vina však trvá dál. Publius Ovidius Naso

Audiokniha

06.08.2023 3 z 5

Vodní hrob Vodní hrob Martin Goffa

,Každé místo má svojí historii, kterou nezměníte. Můžete se z ní jenom poučit a žít lépe."

Minulost promlčena v budoucnosti, přítomnost zžírána trestem viny.
Spravedlnost topící se v jednom lomu a vina připíše se komu?

Novinář Marek Vráz řeší další případ. Tentokrát se musí ponořit hluboko do kalné minulosti jedné umírající ženy. Objasní její tajemství?
Poutavě vtipné zpracování, jen ten konec trochu k na*rání.

P.S.: A nevinní nesou vinu za viníky.

04.08.2023 4 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Byla kdysi válka.
A byl kdysi jeden zajatecký tábor, soumračný svět polomrtvých, kde minulost nic neznamenala.
Umřít tam bylo snadné, utrpení žít. Přežít se dalo jen vzájemným úsilím.
Jenom Král si stačil sám.

,,Čangi sedělo jako perla na východním cípu ostrova Singapuru a hrálo duhovými barvami pod poklopem tropického nebe."
,,Čangi bylo genesis. Místem kde se začínalo znovu od úplného začátku."

Jednoduché, přesto sugestivní vyprávění o nelidských podmínkách v japonském zajateckém táboře, které mě absolutně pohltilo.
Konec příběhu nezapomenutelný.

,,A nejsilnější byl vždycky králem. Nejenom zásluhou své síly, ale zásluhou své chytrosti, štěstí a síly dohromady. Mezi krysami."

P. S.: Jen silný donutí osud. Slabého donutí osud sám. Konfucius

Audiokniha: Jiří Dvořák čte mistrovsky jednoduše a tím působivě.

31.07.2023 5 z 5