Eva2424 Eva2424 komentáře u knih

Citlivé místo Citlivé místo Carl Hiaasen

Při hodnocení beru v potaz skutečnost, že jsem od této literatury neočekávala žádnou uměleckou hodnotu. Dostala jsem ji od své dcerušky po předchozím úspěchu s Chramstem a přečetla ji coby zábavní kousek. Některé scénky byly docela vtipné, ale upřímně řečeno, moc jsem se tentokrát nenasmála. Nebavily mě zbytečně rozvláčné, trapné sexuální a násilnické scény, které měly vyznít komicky. A taky politikaření, toho tam bylo zbytečně moc. Celkově by se příběh mnohem lépe vyjímal na polovině stran. Milé bylo autorovo zaujetí ochranou přírody.

15.03.2022 3 z 5

Asja Asja Ivan Sergejevič Turgeněv

Moc krásný poetický příběh tajemné dívky, zvláštní lásky a jejího ještě zvláštnějšího vyústění. Radost číst.

24.10.2021 5 z 5

Přítelkyně z mládí Přítelkyně z mládí Alice Munro

Tentokrát všechny povídky spojuje nevyzpytatelnost ženské sexuality, nepochopitelná fyzická touha po muži, která rozbíjí veškerá pouta. Docela mě překvapila autorčina otevřenost, protože její předchozí díla působila v tomto ohledu velmi decentně. Opět se tady prolíná minulost s budoucností, v každé povídce se skrývá náznak tajemství, kdy rozuzlení vyplave až nakonec nečekanou pointou. Typická Alice Munro, staví na zdánlivě bezvýznamných detailech, které se ukážou jako osudové.

17.09.2021 5 z 5

Hořké humoresky Hořké humoresky Anton Pavlovič Čechov

Čtenářská lahůdka, mistr vyobrazení nejobyčejnějších chvilek nejobyčejnějších lidí v celé jejich hloubce a barevnosti. Povídky jsou stejně tak realistické jako poetické, stejně tragické jako optimistické, každá postava je originál a příběhy se sobě nepodobají. Pod zdánlivou jednoduchostí čtenář vnímá hluboký psychologický a filozofický podtext nevtíravě a bez přikrašlování. Nic není jednoznačné, lidská duše je rozporuplná a proměnlivá. Nežvaní se tady jako u Dostojevského, text příjemně plyne a povídky mají často nečekanou pointu. Bylo mi potěšením číst a četla bych dále.

24.07.2021 5 z 5

Panský dům Panský dům Hermann Hesse

Tady nám Hesse opět předkládá příběh zrání osobnosti. Tentokrát je to v manželství. Hlavní hrdina si uvědomí (ale trvá mu to!), že spíš živoří než žije, a rozhodne se osvobodit z pout nefunkčního vztahu udržovaného jen kvůli dítěti. Autor zde ukazuje, jak těžký a bolestný proces je zbavit se lpění na osobách a věcech, přestože nás svazují a působí nám bolest. Výborně zde prokreslil pocity malého vnímavého dítětě mezi dvěma nemilujícími se rodiči. Příběh má velice silný a pro mě nečekaný konec.

21.04.2021 5 z 5

Zrození horského pramene Zrození horského pramene Vladimír Körner

Opět jeden bravurně vylíčený příběh z českého pohraniční těsně po válce. Vlastně se jedná o dva hlavní příběhy, které se potkají. Autor musel milovat Jeseníky, píše o nich tak, že bych se hned sebrala a jela tam. Zvlášť teď, kdy tam už nejsou lidští vlci ani miny.

14.02.2021 5 z 5

Stopy města Stopy města Lars Saabye Christensen

Velmi krásný román o osudech obyčejných lidí se všemi dramaty, které s sebou přináší každodenní život. V centru dění stojí jedno (ne)obyčejné manželství postavené před jednu velkou životní zkoušku, zároveň se ale seznámíme s mnoha dalšími postavami, jejichž životy jsou citlivě propletené jako pavučinky láskou, soucitem, přátelstvím nebo také zradou a sobectvím.
Spisovatel dokáže bez zbytečně hrubých scén a zvratů zázračně připoutat pozornost a bylo mi fakt líto, že kniha nemá více stran.

09.11.2020 5 z 5

Rakvičky Rakvičky Irena Dousková

Výborná autentická a pěkně napsaná story. Róza byla velmi nesympatická, ale tak reálná! Bohužel jsem si musela přiznat, že mi často připomíná mě samou v mládí. Velice se mi líbila postava tety, kterou život naučil, příběh o podvodním kostelu duchů a o Mendelsonově hudbě. Taky každá malá sonda do života lidí, s nimiž se Róza po cestě setkala, byla lahůdkou. Překvapivý byl i konec se všemi nečekanými souvislostmi vztahů. Jediné, co mě nebavilo, byla Tomášova próza vkládaná do textů, ale ta naštěstí tvořila minimum, jenž nerušilo. Překvapuje mne, že kniha je tady tak špatně hodnocená.

24.10.2020 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Tohle dílo by se mi více hodilo do "Young adults". Působilo na mě jako pohádka pro dospělé s moudrou volnomyšlenkářskou vílou a zlou upjatou čarodějnicí. Na román velice slabě propracované postavy, povrchní a černobílý příběh se spoustou zdlouhavých odboček (např. jak se paní Richardsonová seznámila s mužem nebo jak se Mia protloukala životem, jak probíhal boj o malou May...) Z knihy ve mě po přečtení nezůstalo nic, co by stálo za řeč.

17.10.2020 2 z 5

Útěk Útěk Alice Munro

Alice Munro je moje oblíbená spisovatelka, která píše o životě bez příkras a nepokouší se čtenáře fascinovat něčím okatě neobvyklým, přesto jsou její příběhy nesmírně originální s překvapivým koncem.

29.09.2020 5 z 5

Předtucha Předtucha Marie Pujmanová

Na základní škole se mi kniha líbila, teď mi přišla docela hloupá. Šroubované obraty, zbytečně jednoznačné a exaltované postavy, tak třeba Toufar se jevíl jako dokonalý prototyp lumpa bez jediné kladné myšlenky. A to mi řekněte, která dospívající dívka chodí za klukem ze strachu, aby se jí neposmíval? Celé to bylo moc nastrojené.

12.08.2020 2 z 5

Člověk v blázinci Člověk v blázinci Johanes Anker Larsen

Přestože jsem dočetla už počtvrté, zůstávám v ješte větším úžasu. Pamatovala jsem si, co se stane, ale hloubka díla mě znovu zaskočila. Nikdo jiný nedokáže zprostředkovat "zážitek věčnosti" uprostřed nejobyčejnějšího života tak působivě jako Anker Larsen. Opět se dostavil pocit hlubokého smíření se světem a životem a věřím, že kdybych si knihu vzala hned teď znovu, přiková mě k sobě zas.

07.08.2020 5 z 5

A tak tedy jdu... A tak tedy jdu... Jiří Dynybil

Věcně a podrobně popsané putování. Přestože se jednotlivé dny opakovaly a autor věnoval poměrně značný prostor jídlu, se kniha četla dobře. Napsáno racionálně, hezkým slohem, doplněno fotkami. Kromě několika krátkých úvah zde žádné velké duchovno k nalezení není, ale to celkový dojem vůbec neruší. Velký obdiv autorovi, který se vydal na tu nejtěžší stezku v pokročilém věku.

03.04.2020 5 z 5

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

Po všech stránkách zajímavé čtení. Například pojednání o způsobu tehdejších maleb a jejich významu do vás autor cpe takovými kvanty a tolika opakováními, že si ho nemůžete nezapamatovat a nejspíš se vám o iluminacích bude v noci i zdávat. Dále na mě špatně působilo zcela nevyzpytatelné chování postav, některé ženské hrdinky byly velice nevyrovnané a jejich reakce naprosto nepředvídatelné. Chlapi nebyli o moc lepší. Čtení bylo pro mě trápením, mockrát jsem chtěla nechat, ale donutila se dočíst do konce. Ty čtyři hvězdičky jsou za celkový dojem, hodně jsem se toho dozvěděla a atmosféra knihy je zvláštním způsobem jedinečná.

31.03.2020 4 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Dvě hvězdičky za znalost a velmi zajímavé podání české historie a věrohodné vykreslení atmosféry roku 1968. To ostatní je už slabší: postavy jsou jedna jako druhá, charakterově ploché, dialogy psané jako ve slohové práci studenta a příběhy byly šroubované, dělaly na mne dojem, že spisovatel chce upoutat za každou cenu (prapodivné sexuální chování postav), černobíle škatulkuje (chladná Britka, horoucí Češka, ale nic mezi tím). Stereotypizace národností byla tak okatá, až to rušilo stejně jako násilně nastrojené a nepravděpodobné potkávání postav během děje. Pokud bylo autorovým záměrem vylíčit kus české historie, a to se mu mimohodem povedlo skvěle, je škoda, že personální obsazení nezvolil trochu decentnější a lidsky spontánnější.

06.07.2019 2 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Hodně lyrické, téměř nic se tam neděje :-). Ale jinak docela hezké. Přestože se s oběma hlavními hrdiny život nemazlil, konec je plný naděje, a to se mi líbilo nejvíce.

17.12.2018 4 z 5

Hora duše Hora duše Kao Sing-ťien

Nádherný zážitek, jedinečný hloubkou prožitku i stylem vyprávění.

06.11.2017

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Kniha určitě stojí za přečtení, už jen proto, aby si člověk uvědomil, kolik strádání přináší válka obyčejným lidem a v jakém luxusu dnes žijeme.
Vyprávění je poutavé, popisy situací působivé, vnímavější čtenář je okamžitě vtažen do atmosféry mrazu a strachu a děj běží jako film, od něhož se těžko odtrhává.
Čtyři hvězdičky dávám za postavy, které mi připadaly příliš černobílé - byly buď dobré nebo zlé, ale nic mezi tím. Do povahy a duševních pohnutek hrdinů nás spisovatelka nechala nahlédnout opravdu jen velmi povrchně a odehrávající se milostný románek byl jako z červené knihovny.
Z příběhů na válečné téma bych dala třeba Zusakovu Zlodějku knih o level výše.

24.10.2016 4 z 5

Někdy prostě prší Někdy prostě prší Michel Faber

Z této knihy jsem rozpolcená. Autorovi nelze upřít působivý styl a schopnost upoutat pozornost, vzbudit zvědavost, mistrně vykreslit atmosféru a místy projevit i smysl pro humor. Ve skutečnosti se mi ale líbily jen dvě povídky: ta o panence Marii a Tunel lásky. Jinak ne. Už po první povídce jsem chtěla knihu odložit. Nemám ráda, když to na čtenáře spisovatel zkouší přílišnou brutalitou. Většina povídek sází na sex, pornografii, nějaký druh ponižování. V určité míře mi to nevadí, tady to už působilo prvoplánově. Škoda, že své umění krásně se vyjadřovat neprojevil Faber v umírněnějších tématech.

30.01.2024 3 z 5

Jiné barvy Jiné barvy Orhan Pamuk

Jako téměř pokaždé jsem u Pamuka v rozpacích a dočítám se smíšenými pocity. Tedy s výjimkou Cosi divného v mé hlavě. Pamuk je bezesporu jedinečný spisovatel. Dostává mě jeho autentičnost a ryzost, to je proč jeho knihy ráda čtu. Píše ze sebe a neohlíží se na čtenáře, nekalkuluje, jestli se to někomu bude nebo nebude líbit. Jeho tvorba má rozhodně charisma. Jenom kdyby tam tolik nevkládal svoji méněcennost vůči Západu! Nikdy předtím by mě nenapadlo, jak hluboce Turci prožívají rozpor mezi Evropou a sebou. Skoro každá úvaha, ať už se jednalo o rodinné oslavy, vztah s otcem, dcerou, lásce k psaní, všude to nakonec sklouzlo k tomu, jaká je propast mezi Východem a Západem. Spisovatel na toto téma dokázal rozvíjet na můj vkus už hodně umělé konstrukce, tohle omílání a rýpání se mě nebavilo a rozčilovalo. Připomínal mi tak trochu jeho postavu Sekure, která také nevěděla, co vlastně chce.

03.07.2023 4 z 5