etranger etranger komentáře u knih

Obránce Říma Obránce Říma Robert Fabbri

Slabá zápletka a hlavně slabé podání. Autor neočekává ani nejzákladnější znalosti z doby starověkého Říma a neustále čtenáře otravuje vysvětleními typu "larárium místo pro domácí bůžky" apod.

27.08.2019 1 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Stejně jako u předcházející knihy (Konec léta) čteme jedním dechem. Jenže. Nemůžu se ubránit dojmu, že autor zápletku trochu překombinoval, motivace policejního náčelníka k tak velké zavilosti se nedá vysvětlit jen snahou ochránit syna a závěrečné odhalení je až moc překvapující. Zkrátka být tato kniha o něco prostší a jednodušší, byla by lepší.

27.08.2019 4 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Vše, co jsem od této knihy při koupi očekával, se mi dostalo. Čtivý, napínavý příběh bez větších lapsů. V rámci žánru se asi nejedná o nijak podstatné dílo, pět hvězd dávám za to, že tato kniha je přesně tím čím má být.

27.08.2019 5 z 5

Pád říše římské Pád říše římské Jiří Kovařík

Kniha, anoncovaná v tiráži jako dílo, které nemá ani v zahraničí obdoby, je až na několik drobných postřehů nekonečnou sérií zklamání. V žádném případě se nejedná o odbornou literaturu, zapadá spíš mezi populárně naučné se silným důrazem na populárnost, nebo spíše líbivost. Platí to zejména o vizuální podobě knihy (jedniné, co se dá na ní skutečně pochválit) a svižném jazyce. S konkrétnímy výtkami začněme u samotného časového vymezení tématu: proč začínat s pádem říše u flaviovců a končit s ním roku 410? Nedozvíme se téměř nic o stavu současného bádání o tomto období (a už vůbec ne nic konkrétního). Katastrofou je množství chyb a překlepů, což svědčí o špatné nebo vůbec žádné práci editora - v kapitole o Diocletianovi je zakladatel dominátu nejméně 12x zaměněn s Domitianem. V neposlední řadě zůstává velkou neznámou odkud byly vzaty hojné ilustrace a mapy.

26.08.2019 1 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Slabé dílko, které jako fanoušci nadšeně čteme, protože nám milovaný autor nic nového a podstatného nedodal.

03.01.2018 2 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Nejslabší díl série. Celé nekonečné pasáže budí dojem slohových cvičení, která plní jen jediný účel - naplnit stanovený počet stran. Příklad za všechny- snaha o překročení mostu k pevnosti stvůr/odražení netvorem; ústup/odříznutí cesty davem feťáků a úvahy o novém pokusu o překročení mostu; příjezd náklaďáku stvůr/naděje, že buď osvobodí přátele, nebo se na něm dostanou do pevnosti je opět zmařena davem narkomanů - a nakonec nečekaná spása od Sharona. Autor utahoval už v předchozím díle šrouby napětí tak, že se mu v tomto díle série kompletně strhly závity.

03.01.2018 2 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Slabší než první díl, mnohem víc vaty.

03.01.2018 3 z 5

Soumrak římské říše Soumrak římské říše Ammianus Marcellinus

Nádherné dílo pozdně antického dějepisectví. Když se přenesete přes velmi těžkopádný styl, otevře se plastický svět římské říše, střízlivě hodnocený, jako by to psal náš současník. Zkrátka tisíc šest set let aktuální dílo.

03.01.2018 5 z 5

Vlčí komando Vlčí komando Ota Holub

Hodnocení: 0 - odpad. Neříkám, že se jedná o nezajímavou knihu, čte se rychle a snadno. Přináší rovněž spoustu poznatků - žel bohu ne o tom, o čem pojednává, ale o jakési normalitě v komunistickém režimu - jak se politický proces mohl zjevit jako pouze trestněprávní kauza, věc která je porušením normy, to co se nedělá. Z těchto důvodů jsem byl do poslední třetiny knihy ochoten udělit jednu hvězdu, pak ale přišla kapitola strukturované pomocí citací z Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti... Už od úvodu je jasné, že kniha je prvoplánovou agitkou, která nezastírá, že se nic jiného než oficiální znění nedozvíme, že vše bude od počátku jasné. Použité prameny jsou primárně protokoly z trestního řízení, vzpomínky pamětníků zastupují projevy z režimních mší za padlé soudruhy. Co v takto prameně založené knize zastřít nelze je celkové zveličení případu a vsazení do monstrózních souvislostí celosvětového boje s imperialismem. Ať už byl hlavní terorista agentem američanů, nebo StB, nebo obou, tak činnost krajně nebezpečné skupiny byla, ať se autor snaží o sebedramatičtější tón, jen špatně vedenou amatérskou bojůvkou. Celou dobu, co jsem Vlčí smečku četl, jsem se ptal a odpovědi se mi ani na konci nedostalo, k čemu měli odbojáři vysílačky, aby za tepla mohli americké CIC sdělit kolik stohů slámy padlo za oběť jejich řádění? (aby nedošlo k mýlce posmívám se pouze dikci knihy, která je zářnou dědičkou reportáže o mandelince bramborové-imperialistickém broukovi)

05.04.2017 odpad!