Eryl Eryl komentáře u knih

Osud Tearlingu Osud Tearlingu Erika Johansen

Svým komentářem se přidám k předešlým. Dějové linie se zajímavě prolínají a udržují tak čtenáře stále napnutého jako strunu. Ovšem čím dál se dostáváte, tím se příběh stále zrychluje a najednou se přiřítí konec. Co se samotného závěru týče, mě osobně zklamal. Jak jeho myšlenka, tak i realizace. Chápu, co se nám snaží autorka ukázat, jakou vizi se snaží ztvárnit, ale je to jako by tím (doslova) zahodila celé tři knihy. 3,5*

17.02.2018 4 z 5

Kamenné nebe Kamenné nebe Nora K. Jemisin

Konec. Zaklapnete knihu a zůstanete zírat do prázdna. V hlavě vám víří myšlenkový "torus", ale zároveň se cítíte zvláštně zcepeněle. Uplyne den, rok nebo možná jen minuta. Jinak svoje pocity po dočtení této knihy popsat neumím.

Nejprve tedy k tomuto dílu série. Autorka se držela své obvyklé dějové šablony, kdy postupně osvětlovala cestu, která pomalu ale jistě stoupala k závěrečnému vrcholu. Oproti předchozím dílům jsem postrádala trochu více akce, děj se sice pohyboval, ale bez větších peripetií to po nějaké době začalo působit drobet monotónně. Přiznám se, že mě malinko zklamal vývoj postav. Čekala jsem, že během posledního dílu se někam pohneme, jak u hlavní hrdinky, tak u ostatních postav, které si zasluhovaly více pozornosti. Velké dilema pro mě byly samotné hlavní hrdinky. Ano, pozorovali jsme jejich psychické pochody, ale nikdy jsme se nedočkali žádného závěru. Výsledkem bylo jakési dějové "přešlapování na místě", což mělo dost zásadní negativní vliv na celkový dojem z knihy.

Nyní k vlastnímu zakončení série. Mám velice rozporuplné pocity. Rozhodnutí a činy, které dovedly naše postavy ke konci mi místy nedávaly úplně smysl. Možná to bylo částečně i nedostatkem komunikace mezi hlavní hrdinkou a ostatními, nebo tím jak se konec najednou udál skoro "nepozorovaně", dá-li se to tak popsat. Blížíte se ke konci a čekáte na finální rozuzlení, kdy vám konečně autorka všechno odhalí a vysvětlí nebo vás něčím překvapí, ale vaše reakce je jen "... oh". Zároveň jsem doufala v trochu více rozvedený konec, který by nám aspoň zaznačil, jaké byly osudy našich hrdinů poté. Na druhou stranu mě nadchla dějová linie s naším "vypravěčem" a styl, jakým autorka zakončila jejich cestu. I když už místy bylo nových informací a popisů tolik, že se v tom čtenář mohl občas ztrácet, dalo to sérii další dimenzi, ve které jste se mohli pohybovat a perfektně to zaobalilo celé dílo. Posledních pár stránek bylo řekla bych téměř poetických a dodaly tak sérii hodné zakončení.

Na závěr bych ráda poznamenala, že tato série mi představila naprosto nový pohled na čtenářský zážitek. Styl, kterým nám autorka dává nahlédnout do svého světa, kterým nás svým světem provází a kterým se s námi také rozloučí, mi absolutně učaroval. Nemohu se dočkat, až se můj zážitek z této série dostatečně usadí a znova se k ní vrátím, abych si mohla v klidu a s již větším pochopením vychutnat každou stránku (╭ರ_•́)

04.05.2021 4 z 5

Tažení do Tearlingu Tažení do Tearlingu Erika Johansen

Nádhera ... I když se musím přiznat, že ze začátku jsem se trochu polekala. Objevilo se spoutu nových věcí a chvíli to vypadalo, že v tom bude veliký zmatek. Ale autorka z toho velice bravurně vybruslila. Děj je sice komplikovanější než v prvním dílu, ale to ho činí ještě lepším a napínavějším. Konec knihy ve mně vyvolal jakési vnitří uspokojení, naprosto jsem v tom splynula s hlavní postavou. Na závěr bych už chtěla jen dodat klasické fanynkovské: Potřebuju další díl!! o(≧▽≦)o

20.05.2016 5 z 5

Zázrační jednorožci Zázrační jednorožci Diana Cooper

Po přečtení této knížky se člověk musí pozastavit, protože mu to nedá. Lidé možná nevěří na nějaké nadpřirozené bytosti, ale to přece vůbec nevadí. Důležité je, co si myslíte vy sami.

16.10.2012 4 z 5

Nadpozemská Nadpozemská Cynthia Hand

Knížku jsem nepřečetla jedním dechem, protože jsem se ani nadechnout nestihla! Skládám poklonu autorce a knížku zařazuju mezi moje nejoblíbenější.

07.10.2012 5 z 5

Brána z obelisků Brána z obelisků N. K. Jemisin (p)

V porovnání s prvním dílem mě tento daleko více vtáhl již od samého začátku. Autorka se konečně uvolila postupně rozmotávat dějové smyčky a odhalit nám, jak se věci doopravdy mají, což mě velice potěšilo, zvlášť po prvním dílu, který byl na vysvětlení poněkud skoupý. Děj může pro někoho být trochu méně dynamický, avšak já jsem se nenudila u jediné stránky. Hltala jsem větu za větou a najednou jsem se ocitla na konci knihy. Také musím vyzdvyhnout autorčin styl vyprávění z několika úhlů pohledu - velice kreativní a velice dobře promyšlené, klobouk dolů - nutí mě to přemýšlet, jak se tato série bude "chovat", až se k ní po nějaké době vrátím a co nového v ní objevím. Co se vývoje postav týče, je v tomto momentě myslím jisté, že autorka má svůj plán, proto si nejprve "vyslechnu", co nám chce sdělit a poté budu hodnotit vše jako celek. Na závěr snad už jen dodám, že mě tento díl velice nadchnul, ještě ani nemám dopsaný tento komentář a už šmátrám po třetí knize ¬‿¬

21.04.2021 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Kniha na první pohled může odradit svou tloušťkou, neboť čtenář očekává zbytečné natahování děje. To u tohoto díla nepřipadá naštěstí v úvahu. Ani jedna jediná věta v knize na mne tak nezapůsobila. Velice jsem si oblíbila autorčin nápad cestování do minulosti. Ale čím jsem byla naprosto unešena, byl dokonalý popis (doby, místa, lidí, prostě čehokoliv), při kterém jste neměli šanci ani důvod se nudit, jak to bohužel někdy bývá u popisů zvykem. Co se děje týče, malinko mne mrzelo, že nebylo trochu více řešeno právě ono zmiňované cestování časem. Naštěstí vás příběhy postav natolik pohltí, že se to stává nepodstatným detailem. Knihu vřele doporučuji :)

23.09.2014 5 z 5

Nespoutaná Nespoutaná Cynthia Hand

Tak, jako poznáte svou spřízněnou duši jediným pohledem do očí, tak mi tahle kniha naprosto jasně řekla: "Byla jsem napsaná pro tebe, tak jakto, že mě ještě nemáš přečtenou?!" Myslím to vážně. Až teď, když leží přečtená na poličce v knihovně, je ticho a konečně se můžu v klidu vyspat :D

18.06.2014 5 z 5

Probuzená Probuzená Kristin Cast

Tenhle díl se mi zdál drobet jiný než ostatní, nejspíš proto, že se chvíli odehrával v jiném prostředí než v Tulse. To byla ale zárověň ta část, která se mi líbila - královna a její magický ostrov :) Taky mě chytil děj okolo Starka, Refaima a nakonec i Heatha. Jen jedno bych tomu vytkla - to nekonečný a nechutný vraždění a řádění Neferet. Vím, je to věc názoru, ale ke konci už mně to přišlo až moc, jak se to říká, přitažený za vlasy.

15.04.2013 4 z 5

Pronásledovaná Pronásledovaná Kristin Cast

Musím říct, že z téhle knížky mám trochu smíšené pocity. Hlavní postava vůbec nepokročila a někdy si říkám, že větší hloupost už snad vymyslet ani nemůže, ale ona nikdy nezklame. A to ani nemluvím o jejím nikdy nekončícím problému s "kluky" a věčně se hádající partou kamarádů. Podle opakující se struktury děje se dá předem uhodnout, co se asi stane a ono se to taky stane, ale ještě dvakrát tak přihloupější a vychytanější. Za to musím vyjádřit autorkám svůj obdiv. Když už si říkám, že to ukončím, narazím ale na nějakou věc, co mě donutí k zamyšlení a musím pokračovat dál, např. názory na víru, církev atd. Celkově ale nelituji času, který jsem u knížek strávila, je to pro mě zábavná a odpočinková literatura :)

27.10.2012 4 z 5

Vášeň Vášeň Lisa Jane Smith

Bylo to jako na horské dráze. Ze začátku se mi knížka moc líbila, ale jak jsem se prokousávala rychle dějem a dostala se tak nějak doprostřed, začla jsem si říkat, kde ten děj asi skončí. Ale konec se velmi vydařil. Vše dopadlo tak, jak jsem si přála, aby dopadlo. Celkově se mi knížka líbila a určitě doporučuji přečíst celou sérii.

24.10.2012 5 z 5

Bajky Bajky Jean De La Fontaine

Lidi by se opravdu měli nad sebou někdy zamyslet, nebo si aspoň přečíst bajky :D

16.10.2012 4 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Kniha mě velice zaujala (asi jako každého čtenáře tady) svým ohlasem, chválou a celkem originálním námětem. A možná právě proto že bylo mé očekávání opravdu tak velké, jsem byla upřímně překvapená, když jsem se během prvních asi sto stránek musela do čtení nutit. Úvod knihy je velice poutavě vymyšlen, ovšem jak příběh dál pokračoval, i když mě další vývoj opravdu zajímal, vlastní dynamika děje se zdála trochu slabší. Neříkám, že bych se nudila, ale pořád jsem čekala, kdy se konečně začne "něco dít". Také jsem trochu postrádala o něco podrobnější vykreslení určitých situací nebo míst, kdy výsledný dojem působil malinko povrchně, ale samozřejmě záleží na vkusu každého čtenáře. Zhruba ve 2/3 knihy začal děj konečně nabírat obrátky a střípky, které autorka na začátku rozhodila, začaly velice ladně zapadávat do sebe. Když jsem se dostala na konec knihy a plně pochopila záměr autorky, došel mi také důvod rozvržení knihy a jejich částí, ovšem ani to zcela nestačilo k tomu, abych knize dala 5*. Určitě knihu doporučuji, každý si v ní najde něco, co ho jistě osloví. Témata, se kterými autorka pracuje, jsou velice aktuální a skvěle zapracována do příběhu. Každému, kdo nad touto knihou váhá: určitě se na ni vrhnětě ^_^

11.04.2021 4 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Druhá kniha série jen potvrdila můj názor. Jak už jsem psala u prvního dílu, kniha není špatná, skrývá zajímavé myšlenky, ale zdálo se mi, že ten okamžik, kdy ucítíte její dotek u srdce, stále nepřichází.

01.04.2015 3 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Úžasná knížka! Musím se přiznat, že z počátku jsem se jí, jako povinné četbě, vyhýbala obloukem, ale stačilo pár řádků a byla jsem naprosto unešená. Člověk jen žasne nad vyvíjející se zápletkou a úsměv na rtech vás neopustí ještě dlouhou dobu po přečtení díla. Vřele doporučuji ;)

01.04.2015 5 z 5

Počkám na tebe Počkám na tebe J. Lynn (p)

Knížku jsem se rozhodla přečíst kvůli opěvným písním, které tu na ni byly skládány. Čekala jsem nějaký klasický slaďák z červené knihovny, ale už po pár stránkách mi bylo jasné, že v tom přeci jenom nějaký hlubší smysl asi bude. A nezklamala jsem se. Příběh mě opravdu za(u)jal tak, že jsem knihu přečetla na jeden "zátah". Malinko mě dráždila Aveřina tak-už-to-konečně-řekni neschopnost, ale to vynahradily časté záchvaty smíchu, hlavně díky Rafaelovi :D a samozřejmě, jako každá mladá dívka, jsem naprosto propadla Camovi, bez toho by to nešlo ;)

25.08.2014 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Po nadšení mé kamarádky jsem se na knihu s nadšením vrhla, ale ... Jak to jen říct? Když jsem ji četla, bylo mi jasné, že je to opravdu dobré a hluboké dílo a že autor si zaslouží všechnu chválu, ale ... Jak to jen říct? Mezi mnou a knihou se nenavázalo asi dost silné spojení, nebo jsme si prostě nepadli do noty. Pro mě tahle knížka prostě napsaná nebyla, ale určitě ji všem vřele doporučuji.

18.06.2014 3 z 5

Skrytá Skrytá Kristin Cast

Musím se přiznat, že jsem od knížky moc neočekávala, když vezmu v potaz vývoj děje z předešlých dílů. Ale s úlevou můžu říct, že to ještě (snad) není úplně ztracený případ. Docela příjemně mě překvapily změny postujů některých postav, ale co mě naprosto a neuvěřitelně vytáčí jsou ty nekonečné a skoro na každé stránce přitomné hádky v Zoeyně partě. Stála ale naivně dál doufám, že autorky jim konečně dovolí dospět, stejně tak jako Zoey a jejímu tak trochu "uzoufanému" chování.

12.07.2013 3 z 5

Vyhořelá Vyhořelá Kristin Cast

Tento díl mi trval přečíst asi nejdéle ze všech, protože (jak už bylo řečeno) začátek byl celkem nudný a abych se přiznala, moc mě nebavil děj se Stevie Rae. Když jsem došla někde do půlky, zasekla jsem se úplně. Po Zoey nikde vidu, ani slechu. Už jsem to málem vzdala, ale naštěstí jsem do vydržela a byla za to odměněna opravdu povedeným koncem, který mi spravil náladu natolik, že dávám místo tří hvězdiček čtyři.

18.03.2013 4 z 5

Pokoušená Pokoušená Kristin Cast

Ze začátku jsem byla překvapená rozdělením do různých pohledů a chvíli trvalo, než jsem si na to zvykla. Když to vezmu kolem a kolem, tak se, co do děje, celkem nic moc nestalo. A co mě pohoršilo nejvíc, bylo zklamání z některých nejmenovaných postav. Nevím, jestli to tak bylo zamýšleno nebo to autorkám prostě ujelo, ale na druhou stranu mě některé postavy zase překvapily, takže se to vyrovnalo. A jako třešnička na dortu přišel samozřejmě onen "přečtěte si další díl" konec. Zaklapla jsem knihu a přemýšlela, jaký z ní mám vlastně pocit a musím se přiznat, že mě to i přes to všechno bavilo. Takže prosím ignorujte ty řádky nahoře :P

17.02.2013 4 z 5