EricNor EricNor komentáře u knih

Úkol přežít Úkol přežít Vasilij Michajlovič Machanenko

Knizka me docela vtahla. Porad se tam neco deje. Vyvoj postav sice zadny - krome levelovani ovsem:). Da se u toho slusne relaxovat. Druha polovina uz byla poměrně monotonni, hlavne dungeon na konci. SPOILeR. Mahan je totalni superman. Vypada to, ze nikdy nezemre, mozna az na konci posledniho dilu.

18.06.2020 4 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Pocital jsem a je to moje 30 kniha od Kinga, co jsem docetl celou. Zacal jsem ji cist hned po Carodeji a skle, ktery se mi moc libil. Vlky jsem mel rozectene asi dva nebo tri roky, protoze me zas tolik nebavili. King tu na vsechno jde spoustou odbocek a dej se dost vlece. Casto jsem se musel do cteni nutit, ale chci sagu docist a vlastne se nejvic tesim na Temnou vez. Zpev Susanach je nastesti kratky, tak mi to snad nebude trvat tak dlouho. A ten konec Vlku je tam opravdu jen proto aby tam byl.

19.05.2020 3 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Nemuzu si stěžovat. Pres jednoduche charaktery a casto monotonni dej me knizka bavila a cetla se skoro sama. Podle reklamnich sloganu jsem si puvodne myslel, ze budu cist trochu vaznejsi a temnejsi scifi, ale ve skutecnosti se jedna o Hunger games, Enders game a Big brothera v jednom. Psano lehkym perem a tak jsem docetl behem tri veceru. Konec je sice otevreny, ale pro me dostatecne uzavreny a dalsi dil si prectu, jen jestli na nej nahodou narazim.

30.04.2020 4 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Minieru me proste bavi. K tomu ma promyslene zápletky. Na zacatku jsem si připadal, ze ctu něco od Kinga. Parta decek ze stredni, americke realie. Dej se odehrava na smyslenem ostrove kousek od Seattlu, vedle Orca ostrova, kde se natacel Free Willy. Glass island jsem hledal na mape, spolu s dalsimi misty, nez mi doslo, ze neexistuje, na rozdil od tech dalsich mist. Je to zmineno i v doslovu. Na rozdil od spousty jinych me bavila cela knizka od zacatku do konce. Neustale napeti, vypraveni z pohledu ruznych postav. Bavili me nebezpeční Oatesove, Henry, mamy, senator, Noah, Shane. No a potom je tu jeste Jay! Cele rozuzleni jsem necekal, i kdyz zpětně byly nektere indicie jasné. Epilog se mi moc nelibil, ten bych zmenil. Uz se těším na novy Minieruv technothriller.

22.04.2020 4 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Precetl jsem si zapletku a rikal si: Co se tam asi tak muze dit na dveste stranach? Chlapce ty pochybujes? Ja jsem Stephen King, ja si vim rady, ja vim jak udrzet napeti, jen se v klidu posad do kresla pod tu starou lapnu a cti. Dostal me, jen ten konec byl dost useknuty, cekal jsem vic.

17.04.2020 4 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Svizna kniha s překvapivým koncem. Jen ta druha polovina je zbytecne zdlouhava.

07.04.2020 3 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Nejhorší Sebastian. Co to bylo? Vyšetřování na vedlejší koleji a prakticky nezajímavé a v tom množství unifikovaných ženských jsem se ztrácel. No a co se týká osudů policistů, tak tu máme krávu Vanju, která se chová, jak kdyby nikdo neměl právo na chyby - autoři z ní udělali veskrze nesympatickou postavu. Billy je hajzl a přeju si aby ho zavřeli až zčerná. Sebastian tentokrát dost na vedlejší koleji, ale ten se alespoň chová trochu "normálně". Torkel a Uršula jsou prostě nudní. Kam se podělo vyšetřování, policejní práce, výslechy? Tohle už není detektivka, to jsou nudné osudy švédských policistů na pozadí vyšetřování nějakého zločinu nebo co. A Švéďáci nemají smysl pro humor nebo co? Nebo se nesnaží v kolektivu s ostatními vycházet, jak nejlépe to jde nebo co? Další díl si nepřečtu. A nelíbí se mi grafická úprava knihy. Strašně moc místa okolo textu. Hrozné plýtvání. Jo a splňuje podmínku čtenářské výzvy číslo 5: Kniha jejíž hlavní postava trpí psychickou poruchou - dalo by se i: Kniha, jejíž všechny postavy trpí psychickou poruchou :)

27.03.2020 2 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Nudnejsi nez manzele. Ne tak zamotane. Vypraveni je primocare, zápletka takova standardni. Nastesti je to kratke a jako nekomplikivana oddychovka se to da.

14.03.2020 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Bejdriv jsem si myslel, ze se bude jednat o takovy standardni krimi thriller. Pak me prekvapilo vypraveni z pohledu ruznych postav no a druha pulka me bavila velice. Nova a nova tajemstvi. Pribeh neustale eskaluje, jen bych jeden az dva posledni stupinky ubral. Hvezdu ubiram za pritomny cas, na ktery si nikdy nezvyknu.

10.03.2020 4 z 5

Biologie víry Biologie víry Bruce H. Lipton

Mam rozšířené vydani z roku 2016. Zatim je to zajimave a nekdy na cteni trochu zdlouhave. Za nešťastné povazuji pouziti nekterych slov v prekladu, kdy existuje vystizny cesky ekvivalent a presto prekladatelka pouziva nezazite anglicismy.

03.03.2020 2 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Kniha je opět prošpikována spoilery na předchozí díly, takže doporučuji číst chronologicky. Theo Crane mě baví od první knihy. Mě se líbí ten vědecký přístup a baví mě číst právě o postupech, které Theo používá, i když netuším, jak moc jsou založeny na skutečnostech. Ale tohle není vědecká publikace, je to thriller. Děj odsýpá hodně rychle a měl jsem přečteno za tři dny. SPOILER! Jen mě trochu vadila ta střední část, kde Theo udělal to, co mi přišlo zcela zcela mimo, nereálné a neuskutečnitelně jedním člověkem. Jsou takové slabé čtyři hvězdy.

21.02.2020 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Po mnoha thrillerech a detektivkach jsem sahl po necem trochu jinem. A udelal jsem dobre. Stin vetru je trochu detektivka, ale hodne jina, mysteriózní, tajemna, nebezpecna. Prvni pulku jsem hltal, jak zavislak. Jeste kapitolu a jeste jednu. Druha pulka mi trochu drhla a byla hodne zamotana. Zamotana az moc. Nakonec doslo k tomu, co jsem tusil od zacatku. V kazdem případě se tesim na druhy dil.

27.01.2020 4 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Taková delší povídka se kingovským nápadem a rozuzlení je taky kingovské. Bavilo mě to, dočetl jsem to na dvakrát. No a být Scottem, tak pošlu tu lesbičenku do háje už po druhém pokusu o smír.

09.11.2019 3 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Vzpomnel jste si nekdo na Zharku u Stranger things? Muj oblibeny King. Skoro jako vsechy jeho rannejsi knihy - Christine, Mrtva zona, Temna půle, Svedectvi. Nebavily me naopak Rbitov, Osviceni a Salem. King je pro me jako rollercoaster. Pulku veci miluju, druha me nebavi

01.11.2019 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Nedotčené. Skoncil jsem nekde sto stran ored koncem. Konec by pro me zbytecne zdlouhavy a fantasticky. Podle me King konce neumi. Vsechno uzasne rozehraje, ale pak neví, jak to ukoncit nebo ho to prostě nebavi. Presto mam Svedectvi rad a hodne me bavilo. Nevim, jestli King vymyslel strukturu vyprávění, ale podobne to je i v Zivych mrtvych.

01.11.2019 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Obsahuje SPOJLERY!!!! Milé děti, toto je příběh o hrozně starém supermanovi, který zatopil celé švédské policii, speciálním jednotkám, nabušeným týmům specialistů a dvěma nejlepšejším severským policistům. Tenhle chlapík je tak dobrý, že okamžitě všechno ví a umí být ve chvilce kde se mu zachce. Na kamerách není vidět, protože je strašně rychlý, nemůžete vystopovat jeho auto ani telefon, protože on už si dávno vystopoval váš. Nesmíte mluvit, hlavně tedy do telefonu, protože on hned ví, co jste řekli, nachytá vás na švestkách dá vám pár pohlavků, na které mu stačí jedna ruka. Druhou si nechal uříznout, protože se dvěma by se cítil v trapné výhodě a chtěl dát těm hodným alespoň malinkou šanci. Ne nebojte se, nakonec skoro všechno dobře dopadne, jen několik hodně hodných lidí odletí do nebíčka a jedna policistka bude moc smutná a bude chtít taky do nebíčka. Zlý superman ale nakonec dostane za vyučenou a to je dobře, takhle to máme rádi.
Po Lovci králíků, který mě dost bavil je Lazar ubohý. Kepleři asi ztratili soudnost a s nimi i editor a vydavatel. Asi to potřebovali rychle vydat a nadělat pár peněz, dokud to ještě lidi baštěj.

13.10.2019 2 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Dlouho jsem váhal, jestli si přečíst dalšího Keplera poté, co jsem byl znechucen přeplácaným Stalkerem, ale byl v knihovně a nic jiného mě nezaujalo, tak jsem se nakonec vzdal a rozhodl se další díl zkusit. Chybu jsem neudělal a Lovec králíků mě bavil. Kepler se zabývá prakticky pouze popisem děje a to někdy do zbytečných detailů. Psychologie postav je hodně na vedlejší koleji a vyplývá z dialogů, nikoliv z popisu myšlenkových pochodů. Děj pádí kupředu vskutku raketově a kromě pár scén ze zahradnictví baví. Mám jen dvě výhrady a to je "americký akční film" se zásahovkou a vrtulníkem - dalo se to rozhodně napsat civilněji a zábavněji. V daných reáliích to působí nepatřičně, až skoro směšně. No a druhá věc je vyprávění v přítomném čase, které mi nikdy nesedělo a takový styl prostě nikdy nebude na pět hvězd.

18.09.2019 4 z 5

Nikomu ani slovo Nikomu ani slovo Harlan Coben

Muj první Harlan Coben. A hned nejvetsi thrilerove becko, co jsem kdy cetl a co si pamatuji. Celé to je jen na ukraceni casu jako ukolebavka pred usnutim. Pusobi to na me jako Vondruskovi kratke detektivky s peknou zapletkou a nulovym presahem. Nic proti Vo druskovi ani Cobenovi, oba me bavi, jen je nepovazuji za extra dobre spisovatele. Tady je zapletka hodne kreativni a zasmodrchana, ale bavilo me to. Jedna se o oddechovku, kde neni treba premyslet, vsechno je pritazene za vlasy, motivace postav smesne, ale cas to zabije spolehlive. Zkusim jeste jednoho Cobena přečíst a treba na nej zmenim nazor.

10.09.2019 3 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Docetl jsem celou serii. Po cca dvou měsících. No a posledni dil me v necem potesil a v necem zklamal. Pozitivni je, ze se vic soustredi na pripad samotny, nez charaktery policistů. To ovsem neznamena, ze se v tomto ohledu nic nedeje. Minule dily mi pripadalo, ze vztahy delaji tak 70% knihy. Tady je to naopak. 70% se vyšetřuje nebo sledujeme vraha, pripadne jeho obeti. Naopak rozvoj postav je tak nejak neuveritelny. SPOILERY: Specialne Vanja se ukazuje jako sobecka krava, ktera zcela postrada jakoukoliv empatii a svym chovanim me stvala. Jak to dopadne s Billym jsem tusil po precteni par zdanlive nevinnych komentaru. Poznamka: Pokud se nekdo rozhodne vyzradit podstatne udaje z knihy, mel by oznacit svuj komentar slovem spoiler.

04.08.2019 4 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Nema divka je akcnejsi nez Hrob v horach. Tedy nejedna se o akcni detektivku, ale opet o vysetrovani, vztahy a myslenkove pochody vsech postav bez rozdilu. Od vysetrovatelu, po podezrele, obeti a vedlejsi postavy. Jen jsem ted mel pocit, ze tymu stacilo zjistit vsechny informace a zlocinec proste vyplul na povrch. Zadna osobni obet, napad, vytrvalost atd. Jenom zjistovani informaci. Na druhou stranu Sebastian se ukazuje i v jinem svetle nez jako jizlivy cynik a zalezi mu na dalsich lidech a to ani sam necekal. Jedna postava projde extremnim, i kdyz ocekavanym vyvojem. Doporucuji cist serii v poradi, jak byla napsana. Ctenim na preskacku o dost prichazite. SPOILER AHEAED: Po odhaleni vraha jsem okamzite dosel k zaveru, ktery odhalil dalsiho vinika o cca sto stran pozdeji.

26.07.2019 4 z 5