Epes Epes komentáře u knih

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

V knize se autorovi podařilo dobře vystihnout, jak může být náš každodenní svět pro lidi s autismem plný nástrah a obtížných překážek, a jak obtížně my sami chápeme ten jejich. Jednání hlavního hrdiny je však ryzí, bez postranních úmyslů, a právě tím je mi sympatický. Na konci knihy se můžeme zamyslet, jak náročná musí být výchova takového dítěte, a popasovat se s otázkou, jestli bychom to na místě otce/matky sami ustáli.

14.09.2018 5 z 5

Predátoři Predátoři Miroslav Žamboch

Napínavý příběh. Rozjezd je poněkud rozvleklý, méně trpělivý čtenář může začít na straně 93 (od "skoku" do minulosti), a o nic prakticky nepřijde. V protikladu k tomu, jak rozsáhle je popisován pobyt lovců na cestě, na níž se vlastně nic neděje, bere autor závěrečnou scénu (k níž to celé celou dobu spěje) poměrně hopem. Myslím, že drama návratu se mohlo daleko důkladněji vylíčit. Úplně závěrečná příhoda s dinosaurem v restauraci je pak už skutečně "mimo mísu".

10.09.2018 4 z 5

Tuhle knihu by si měl přečíst každý student pedagogické fakulty, aby si ujasnil, že učitelství je poslání a služba a že pravý učitel hodný toho jména investuje sebe sama ve prospěch svěřených dětí. Nad příběhem Spratka jsem několikrát brečel - nad bezmocností a odkázaností droboučkého dítěte, kterému osud nadělil tak otřesný život. Tím spíš si člověk uvědomí, jak posvátná a nezastupitelná je role učitele a jak velký je to profesní závazek této roli dostát. Učitelka Torey nejen že byla dětem oddaná, ale dokázala být i pevná a přímá, a i když to bylo často pro děti těžké, nic lepšího se jim nemohlo přihodit.

09.09.2018 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Shusterman je zkušený vypravěč a Smrtce nelze upřít čtivost. Bohužel se tu ale opakuje totéž schéma, které autor vytěžil už v sérii UnWind - v češtině Bez šance. Zase tu máme příběh dvou dospívajících, vztah, kterému brání komplot a intriky absurdního společenského uspořádání, prožívání domnělé zrady - a především institut oživení (v knize Bez šance to byla transplantace). Takže popravdě nic nového, co by už autor dříve neodvyprávěl. V tom je Smrtka jen derivátem původního nápadu, pouze zasazená do jiných kulis: Rowane je Conor a Citra je Risa...

25.08.2018 4 z 5

Hledání modré Hledání modré Lois Lowry

Knihu určitě dětem doporučím, ale mám několik výhrad, které jsem více rozvedl v recenzi.

24.08.2018 3 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Veliká škoda, že poměrně slibný detektivní příběh je nutno vypreparovávat z nánosu adolescentně vulgární snůšky keců, které jsou tak plytké a lascivní, že nevidím nejmenší důvod, aby byly zaknihovány. Všem doporučuji začít číst až od strany 100, protože dřívější pasáže nikam děj neposouvají ani nepřispívají k hlubšímu prokreslení postav - a ušetříte si hromadu oplzlostí. Jako "bestseller" byla kniha pro mě zklamáním a autorovi přeji, aby co nejdříve vyzrál a nemusel se jednou za rozsáhlé pasáže svých textů stydět.

23.08.2018 2 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Já jsem vrchol příběhu prožíval v okamžiku, kdy dětský hrdina utíká po louce před chůvou, jinak jsem v knize postrádal větší dynamiku. Zdálo se mi, jako by se autor znovu vracel k dřívějším tématům, viz Koralína - motiv kočky, kuchyně, temné/dítětem dosud nepoznané stránky dospělého rodiče, přetvářka, dům sousedů... Možná jsou to pro autora tak silné (snad biografické) momenty, že se s nimi musí znovu vyrovnávat?

23.08.2018 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Autor je vynikající vypravěč a hrůzu války, v níž žádný lidský život nemá šanci na "výmluvy", vylíčil velmi přesvědčivě.

21.08.2018 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Nejsou to jen imaginární světy, ve kterých platí pravidla, jež určují život lidí v knize. Stačí se podívat na situaci v Severní Koreji, abychom si uvědomili, jak aktuální poselství v sobě příběh nese. Doslov (proslov) autorky vyznívá stejně naléhavě, jako kniha samotná: "...Nemůžeme žít v ohrazeném světě „jen pro nás a jen teď“, kde jsme všichni stejní a cítíme se v bezpečí. Museli bychom toho obětovat příliš mnoho. Bohatství barev a rozmanitost by zmizely, nebylo by proč chovat k ostatním skutečné city. A nebylo by proč se rozhodovat..."

20.08.2018 4 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Skutečně pozoruhodná kniha, jejíž příběh mě místy upřímně dojímal. Poselství pro nás pro všechny. Velká pocta patří i překladatelce.

13.08.2018 5 z 5

Chlapec na vrcholu hory Chlapec na vrcholu hory John Boyne

Kniha popisuje zákeřnost výchovy, která se mění na manipulaci. Sedmiletý hrdina v první části působí nepřesvědčivě zrale.

12.08.2018 4 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Kniha splnila vše, co jsem od detektivky očekával - propletené osudy, eskalace děje (že prostě musíte číst další kapitolu), pravý padouch je překvapením. Happy end vyznívá trochu jako klišé. Zastaralost popisovaných technologií (v porovnání s dnešními vymoženostmi) je místy úsměvná.

31.07.2018 4 z 5