ennlady ennlady komentáře u knih

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Opět série vražd jak bývá u této spisovatelky zvykem, je ale zajímavé, že u ní mi to nijak nevadí. Skvělé vyšetřování, bezvadný styl, prostě ano, za chvilku půjdu na další.

28.10.2021 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Skvělá knížka. Podle mě pravý psychologický román. Chování, myšlení a cítění každé z postav je naprosto uvěřitelné a vůbec není problém jim porozumět. Matka, která celý svůj život obětovala svému autistickému synovi Jacobovi, její druhý syn Theo, opomíjený, toužící po projevech matčiny lásky, ale plně smířený se situací v rodině. Dále policista hledající pravdu, i začínající obhájce, který se čím dál víc osobně zamotává do pavučiny případu. Ale hlavně Jacob, hlavní postava, chlapec s Aspergerovým syndromem, který mě úplně dostal. Tak nějak jsem porozuměla jeho myšlení a chování, i když pochopit to možné není, ale dalo mi to hrozně moc. Pravidla, která tito lidé "musí" dodržovat, mantinely, které "nelze" překročit, neschopnost chápat věci z "normálního života", prakticky úplná absence citů... a další a další, zkrátka vězení, kde jsou vězni ve svém vlastním těle a mysli. Jsem ráda, že se mi knížka dostala do rukou, jen tak na ni nezapomenu.

28.04.2021 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Minier je prostě mojí srdeční záležitostí a tak klidně přehlídnu nějakou jeho chybičku nebo cosi, co se třeba někomu nelíbí. Mám ráda jeho pomalé pátrání, hledání vraha a luštění otázek z jeho soukromí. Pro mě opět pecka a doporučuji.

06.04.2021 5 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Co napsat? Bezvadná knížka od bezvadného autora. Od Honu na mrtvého skutečně obrovský posun. Už mám před sebou jen Nikdo není doma, tak doufám, že pan Weaver zase něco hezkého napíše. Pro mě už je fakt velkou srdeční záležitostí.

03.12.2020 5 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Detektivky Patricie Gibnerové jsou prostě moje krevní skupina a ani tuto knihu nemůžu hodnotit jinak než známkou nejvyšší. Tentokrát je téma zaměřeno na dva nejhrůznější lidské zločiny, obchod s bílým masem a obchod s lidskými orgány. Děj je dosti drsný a smutný, ale přesto jsem se nemohla odtrhnout. Zase jedna z mála knih, kdy čtu rychle, abych věděla, jak to dopadne a přitom bych si čtení ráda pošetřila a vychutnala. Hlavní vyšetřovatelé Lottie a Boyd jsou opravdu nejen dobří policisté posedlí svou prací, ale i skvělí lidé. A jejich práce se opět tak úzce prolíná s jejich soukromím, až je to nebezpečné a třebaže Lottie není zrovna matkou roku a dobře to ví, své děti miluje tou skutečnou mateřskou láskou a dokáže se za ně bít jako lvice. Pravda je, že konec nebyl tak úplně překvapením a mohl být trochu méně uspěchaný, ale přesto to celé super.

27.10.2020 5 z 5

Stará tajemství Stará tajemství Patricia Gibney

Tuto knížku jsem přečetla před Ukradenými životy, se kterými začínám teď, a jen doufám, že to nebude vadit. Na obale knihy se dočtete, že jde o "zvrat, ze kterého se vám zastaví srdce". Takových podobných lákadel jsem už viděla bezpočet, ale tady - víte co? Fakt se mi málem zastavilo srdce. Inspektorka Lottie se svým týmem tentokrát vyšetřuje několikanásobná násilná přepadení a úmrtí a navíc požár, který, jak to vypadá, nemá s vraždami nic společného. Zpočátku mi trošičku dalo práci se začíst, ale pak to šlo jako po másle a nabralo to takové tempo, že jsem kolikrát musela přibrzdit a vrátit se o nějakou stránku zpátky, abych se neztrácela jak v postavách, tak v ději. Opravdu to byla jízda, na jejímž konci se odkryjí i stará tajemství samotné Lottie a její rodiny. Je pravda, že konec samotný mi opravdu málem vyrazil dech a zastavil srdce, když pominu to, že se pohyboval až za hranicí uvěřitelnosti, ale to mi vůbec nevadí a dávám plný počet.

23.10.2020 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Opět báječné čtení. Pan Olsen umí, to je marné. Líbil se mi příběh, líbila se mi zápletka, líbil se mi závěr, třebaže jsem už ke konci tušila to překvapení. Ale nejvíc ze všeho se mi líbí spisovatelův styl, naprosto přesvědčivé vykreslení postav, jejich osudů, povah a charakterů, ať už je jejich životní prioritou přátelství, láska, spravedlnost nebo pomsta, hamižnost nebo hra na Boha. Takhle vymazlit to umí jen málokdo. A pak ten jeho humor a vtip! Zkrátka super. Téma samo o sobě je opravdu velmi smutné a kruté, nicméně knížce nemůžu dát méně než 5 hvězdiček.

02.12.2019 5 z 5

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

Zpočátku jsem měla strach, že jsem narazila na nějaký jednoduchý román pro ženy, ale čím dál víc jsem měnila názor. Čtivá, smutná, bolestivá, nadějeplná, zoufalá, uvěřitelná, nevím, co dalšího přidat.

18.04.2022 4 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Opět skvělá Jodi Picoult! Nedokážu sice posoudit a popravdě ani nevím, jak to v Americe úplně chodí mezi "černými" a "bílými", ale při čtení téhle knížky jsem přesvědčená, že to "takhle" prostě je. Vypravěči příběhu černoška Ruth, naprosto bezchybná a obětavá zdravotní sestra, nekompromisní americký fašista Turk a Ruthina právnička Kennedy. Každý má svůj svět a představu o něm. A teď! Při čtení jsem opravdu měla pocit, že to každý jeden z nich vypráví. Kdo má zkušenosti s touto spisovatelkou, ten ví, o čem mluvím. Já prostě nevím, jak jinak bych to vyjádřila.

20.01.2022 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Místy trošku zdlouhavé (proto dávám 1 hvězdičku dolů), ale vůbec ne nezajímavé. Propletenec různých osudů a povah, který není vůbec lehké rozmotat. Je hrozně zajímavé sledovat myšlenky a plány jednotlivých postav až k vyústění. Navíc Carl, Asad a Gordon řeší citlivý problém Rose, která se díky své minulosti opravdu "propadá do psychického pekla", jak je výše uvedeno. A jelikož oddělení případy Q je sázka na jistotu a Jussi Adler-Olsen je mistr slova, tak není co dodat.

28.10.2021 4 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) Tak já nejsem úplně nadšená. Knížka se mi sice četla dobře, u oddělení Q jsem ani nic jiného nečekala, ale vadily mi ty hrůzy, co se děly. Nechápu, opravdu mi hlava nebere, jak se na jednom místě mohlo sejít tolik bezcitných a šílených parchantů. Zločiny nejvyššího kalibru na lidech i na zvířatech jen tak pro zábavu? A že za to mohlo prostředí a rodiny, do kterých se narodili? Určité vysvětlení tady bylo, nejvíc popsané v případě psychicky nemocné Kimmie, ale přesto... Je pravda, že si vzájemně dodávali kuráž a slabší poslouchali ty silnější a bezcitnější, přesto to pro mě byl moc velký masakr včetně pořádaných honů a výběru obětí. Jinak Carl, Asad a Rose opět na jedničku, ti si ode mě 4 hvězdičky zaslouží.

15.09.2021 4 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Třebaže místy dost brutální, přesto výborné! I když příběhy o sériových vraždách moc ráda nemám, tohle se poněkud vymykalo. Napínavé, čtivé, navíc propletené vztahy a emocemi vyšetřovatelů, ale ne tak, že by to obtěžovalo nebo bylo nějak nepravděpodobné, jak se v knížkách někdy stává...prostě doporučuji. :-)

15.08.2021 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Pro mě naprostá lahůdka. Mám ráda detektivky, duchařinu a překvapivé konce. Tohle je moje druhá knížka od JP a jsem opět nadšená. Příběh opět vypráví několik postav - Jenna, hledající svou matku, věštkyně, která jí v hledání pomáhá a policista, který se účastnil událostí, po kterých se matka ztratila. Mimoto všechno doprovázejí výpisky z deníku nezvěstné Alice (matky Jenny). Ta svůj život věnovala studiu chování slonů a specializovala se zejména na jejich truchlení nad svými mrtvými. Tedy já nevím, jestli to takhle s těmi slony skutečně je, ale věřila jsem vypravěčce každé slovo. Nejsem bůhvíjaká milovnice zvířat, ale tohle čtení jsem si užívala v každé větě. Obrovsky laskavé, dojemné i smutné. Úplně jsem před sebou viděla celá stáda i jednotlivé slony s jejich příběhy. Zkrátka já knížku doporučuju těm, kteří mají rádi to, co jsem zmiňovala na začátku.

22.05.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Nesmírně čtivá knížka, tedy pro mě určitě. Líbila se mi víc než autorčina předchozí díla, napínavá až do konce, třebaže nijak zvlášť akční. Taky jsem tipovala různé vrahy, i když jsem se tak nějak v polovině soustředila na ten správný okruh a začala tušit souvislosti. Nicméně bylo fajn sledovat osudy jednotlivých postav a rozvíjení a vygradování příběhu. pro mě to bylo čtení, kdy jsem se nemohla odtrhnout a honem honem chtěla vědět, co přinese další stránka nebo kapitola. Ano, já dávám 5 *, podle mě si to knížka zaslouží.

31.07.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Nádhera! Pět hvězdiček málo! Moje poslední zkušenost s Nesbem byla Žízeň a ta na mě zapůsobila hodně negativně, byly tam věci, které mi vadily. Takže jsem si chtěla dát na chvíli od autora pauzu, ale pak jsem k narozeninám dostala Nůž. Nevím, k čemu to přirovnat. Je to jako návrat do náruče milence, který Vás sice nejednou zklamal, ale přesto jste jím znova a opakovaně fascinováni. Nesbo je prostě umělec, jak se říká anděl i ďábel. Spisovatel, psycholog, vojenský veterán, alkoholik, detektiv, člověk milující i zoufalý. Všechny jeho sondy do lidských duší jsou tak opravdové, až věříte tomu, že on je tou každou postavou románu a že to každé je jeho osobní příběh. A žádná /tedy skoro žádná/ z těch postav není černobílá, každá je něčím polidštěna a tím pádem ji nemůžete odsoudit. A jelikož mám ráda na konci překvapení, tak i tady se koná, protože jsem jednu chvíli myslela, že už to mám... a neměla. Navíc samotný závěr je zase tak vymazlený, že... Já prostě doporučuju, doporučuju, doporučuju.

03.02.2020 5 z 5

V troskách tornáda V troskách tornáda Linda Castillo

Opět skvělá Linda Castillo, opět sympatická Kate Burkholderová. Autorka má dar získat si čtenáře i ve chvílích, kdy se nic zvláštního neděje. Čtivě vyprávěný příběh o zločinu starém třicet let. Amišská kultura je mi čím dál bližší, přiznám se, že než jsem začala s knížkami LC, nic jsem o ní nevěděla.

18.04.2022 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Opět skvělá práce! Třebaže musím souhlasit s těmi, co se pozastavují nad tím, jaký je Marco superman, stejně se mi to líbilo. Vždyť takové ty víc "pravděpodobné" příběhy jsou sice reálnější, ale zas tolik nebaví (teda alespoň mě). Pěkně se to četlo, nechyběl autorův známý humor a... zkrátka oddělení Q je oddělení Q, to je marné. Kdo má toto společenství rád, tak tomu se to musí líbit. Teda nemusí, jak vidím. :-)

30.07.2021 5 z 5

Ani slovo Ani slovo Patricia Gibney

Jeden z nejlepších autorčiných románů, ačkoliv velmi smutný. Už dlouho se mi nestalo, aby mě knížka takhle vtáhla. Sice se v to v ní hemžilo postavami a jmény, některá jsem si musela zpětně vyhledat, abych byla opět v obraze, nicméně suprová, čtivá knížka. Doporučuji.

08.09.2022 5 z 5

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

Já prostě nemůžu jinak, není to úplně čistých 5, ale skoro. Líbilo se mi to nejvíc z dosud přečtených autorčiných děl. Sympatičtí vyšetřovatelé, zajímavý a napínavý příběh, který spěje k překvapivému rozuzlení. Sama moc neholduju sociálním sítím, s Facebookem jsem po kratičké době skončila, ale tady mě diskuze vůbec nerušily ani nezdržovaly, naopak. Za mě doporučení pro ty, komu nevadí, že knížka není jedna velká akce, ale pomalé vyšetřování, kde nakonec do sebe všechno zapadne.

18.04.2022 5 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Vracím se k této milé knížce v rámci Čtenářské výzvy. Poprvé jsem ji četla v době, kdy jsem ji zakoupila za 45 korun :-). Je to nesmírně příjemné čtení, nic jiného k tomu není třeba dodávat.

28.10.2021 5 z 5