Eneo Eneo komentáře u knih

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ove. Člověk, kterého prvních pár kapitol prostě nemůžete vystát a přemlouváte se k otočení další stránky. No jo, jenže to by nemohl napsat Fredrik Backman. Po přečtení Medvědína mi bylo celkem jasné, že vzdávat to na začátku kvůli nesympatiím k hlavnímu hrdinovi by byl přešlap. Tak jsem to s tím protivným morousem zkoušela dál, než jsem si ho nakonec zamilovala a dočítala se slzami dojetí.
Zase jednou tleskám nad stylem vyprávění, u něhož nikdy netušíte, jestli se budete v příštích řádcích smát, či smutně zamýšlet nad příběhem, ale většinou ve vás svede vyvolat autor obě nálady naráz.

25.07.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Psaní Aleny Mornštajnové by se dalo přirovnat ke droze. Čtení Tichých roků jsem pociťovala, jako kdyby mě někdo posadil do stroje času a nechal mě zkusit si z povzdálí (nebo ne?) život jedné z postav tehdejší doby. Některými postavami jsem proletěla, avšak u druhých tesklivým způsobem, který mě až místy svíral do nepohodlných rozpoložení, jsem barvitě poznávala jednotlivé postavy a postupně u každé z nich docházela k pochopení. O to víc mě příběh přitahoval k sobě. Geniální konec, který přináší uspokojení, ale přece jen za sebou ponechává intenzivní dojezd.

12.04.2020 5 z 5

Neskutečně jímavý příběh o něčem, co většina z nás vnímá pouze povrchově, dokud se nás to přímo netýká. Děkuji za vcítěný projev lidskosti.

19.08.2021 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Autorka mě už podruhé zaujala svým stylem psaní - přirovnala bych jej k oddechovce v televizi. Což rozhodně neberu jako negativum, naopak vás knihou provází tak snadno, jako kdybyste se nechali unášet po proudu a než se nadějete, čeká vás poslední stránka.
Samotný příběh se mi četl snadno vzhledem k blízkosti pracovního prostředí, byla jsem až překvapena, s jakými podrobnostmi příběh počítá.
Charakter hlavního hrdiny mi byl zpočátku protivný, ale jak se člověk pročítá dál, v mnohých věcech mu přece jen fandí a drží palce, aby se nic nezkazilo.

25.07.2021 4 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Všem budoucím čtenářům, kteří nevlastní elektronickou čtečku, bych silně nedoporučovala čtení před usnutím v poloze na zádech. Pokud usnete a kniha vám spadne na obličej, dost pravděpodobně si přerazíte nos.
Cesta králů je ale, podle mého názoru, jedna z nejlepších fantasy, které náš knižní trh nabízí. Postavy zbožňujete, každý řádek hltáte a žasnete, když vám pomalu začínají ty malinké kousíčky příběhu zapadat do sebe.
Jistě, Brandon se nám jako vynikající spisovatel ukázal už v předešlých opusech. V této sérii se však ještě můžeme těšit na dalších 9 dílů. Doufejme tedy, že bude mít autor rychlé prsty při psaní. Sama si myslím, že nevydržím čekání na překlad druhého dílu a přečtu si ho v originálu. Zkrátka a dobře, doporučuju všema dvaceti.

03.10.2015 5 z 5

*dočte knihu a jde překontrolovat svého kocoura - co kdyby náhodou*

30.06.2017 5 z 5

Arthur Spiderwick: Klíč k určování kouzelných tvorů ve světě kolem nás Arthur Spiderwick: Klíč k určování kouzelných tvorů ve světě kolem nás Tony DiTerlizzi

Umím si představit, jak nadšená bych byla, kdybych něco takového našla na babiččině půdě :)

02.08.2012 5 z 5

Vosí továrna Vosí továrna Iain Banks

Potřebujete vystrašit děti? Nebo je vyděsit tak, že z pokoje vylezou až za týden a o svoje domácí mazlíčky už se budou starat bez odmlouvání? Tak jim místo Křemílka a Vochomůrky před spaním naservírujte Vosí továrnu. Úspěch zaručen.
Děj se odehrává na malém ostrově, o kterém ale brzy zjistíte, že ve skutečnosti představuje menší panoptikum hrůzy, nad kterým avšak nikdo ani očka nezamhouří, jelikož je všechno vždycky zameteno pod koberec. Včetně existence našeho hlavního hrdiny. Není proto divu, že nad ostrovem lítají králíci, ovce z nudy pořádají ohňovou show, dokonce i papíroví draci létají až tam, kam jen dětská fantazie dovolí. A všemu tomu vévodí vosí továrna. Úžasný mechanismus. Pamatujete si na takové ty plastové placaté labyrinty, ve kterých se kutálela malá olověná kulička? Inu, tohle je něco podobného, akorát do labyrintu vlétne vosa a to se ještě uvidí, jak dopadne.
Celé je to zabalené v atmosféře, která ve vás potichu bublá a svádí vás, abyste tomu všemu přišli na kloub a po poslední stránce se WHAAAAAM celý dárek i s obsahem rozletí a vy zůstanete s pocitem úžasu.

02.12.2015 5 z 5

Pětka v pasti Pětka v pasti Enid Blyton

Jedno léto jsme sérií byli tak nadšeni, že jsme si na Pětku hráli jako děti na chatě :)

02.08.2012 4 z 5

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Arnold Lobel

Dlouho mi ležela v knihovničce a prášilo se na ni - byla ještě snad po mamince a takové knížky mě v útlém věku moc nelákaly. Pak jsem ale byla nemocná a někdo mi ji předčítal - od té doby jsem na ní nemohla upustit, miluju kapitolu s knoflíkem :)

01.04.2012 5 z 5

Slova paprsků Slova paprsků Brandon Sanderson

Tak jo. Bylo vážně těžký kliknout nakonec na to "přečteno". Proč? Proč jsem to už sakra dočetla? První rande s tímto dílem jsem měla už před rokem a po nějakých 100 stránkách jsme si v tomto zapletitém vztahu dali pauzu kvůli mým studijním milencům. Návrat k sobě po tolika měsících byl opravdu vášnivý a náruživý. A po dvou dnech našeho znovu obnoveného románku, kdy jsme si dávali pauzy jen na jídlo a kratičký spánek k doplnění energie na další kolo, jako konec?
To odložení mělo jedinou výhodu, teď alespoň nebudu čekat na naše následující setkání tak dlouho.

25.08.2016 5 z 5

Ukolébavka Ukolébavka Chuck Palahniuk

Chuck jako jeden z mála z nás pochopil zlaté pravidlo ze základní školy: opakování je matka moudrosti. A tak si každý jeho příběh zapracuju do paměti pěkně 1...počítám 2...počítám 3. Pokud tedy máte pocit, že jste po přečtení knihy Ukolébavka od spisovatele Chucka Palahniuka nadšení, pociťujete chuť sáhnout po dalším kousku nebo trpíte nespavostí, jelikož vám nikdo ukolébavku nepřečetl, ozvěte se na číslo...

10.04.2016 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Dva roky jsem měla Jméno větru v seznamu knížek, které si jednou hodlám přečíst. Dva roky jsem netušila, co mi tam netknutě leží a čeká. Nijak zvláštní zážitek jsem neočekávala, zvláště pak po poněkud roztahanějším a nic neříkajícím začátku. Kote, Kvothe, cože?
Ale pak přijde okamžik, kdy po odložení knížky po chvíli přemýšlíte, co se skrývá na dalších řádcích. Patrick Rothfuss si se svým fantastickým světem vyhrál natolik do detailů, že v půlce první části (popř.tedy čtvrtce prvního dílu - je v tom trošku zmatek při dvojím vydání) už vám budou povědomé písně, které se prozvěvují v hostincích, v zelenině budete chtít platit joty a na kávě s přáteli budete očekávat, že uslyšíte legendu o siru Savienovi nebo jakoukoliv z mnoha, se kterými se v příběhu setkáte.

06.02.2015 5 z 5

Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Edgar Allan Poe

Vraždy v ulici Morgue mě děsily už jako sedmileté děvče. Tehdy jsem je viděla ve filmovém zpracování a ještě pár let jsem se bála spát u babičky, která bydlela na zámku s věčně otevřenými okny v noci. Teprve dnes jsem si přečetla knižní předlohu a musím přiznat, že ono mrazení v zádech se vrací docela spolehlivě.

14.05.2013

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Ne, tohle opravdu není moje kafe... tři hvězdičky snad za to, že obdivuju autorku, že dokázala zaujmout tolik lidí, ale kvalitní literaturou bych to neoznačovala. Snad to plní účel navození určité nálady.

17.03.2013 3 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Film jsem sice neviděla, a tak nemůžu srovnávat, ale komiks můžu vřele doporučit.

24.10.2012 4 z 5

Velká závěť Velká závěť François Villon

Básník, díky kterémuž nikdy nezapomenu, co je to oxymoron.

02.08.2012 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Uf.
Zcela jednoduchým jazykem přežvýkaný příběh o dospívání doplněný životními strastmi, které některé potká každý z nás a možná proto je tak snadné k příběhu přilnout. Sladký koláč, který vás místy překvapí hořkými připečenými okraji, kterých je však v knize až neuvěřitelně požehnaně. Líbilo se mi, jak se autorce podařilo sympaticky vykreslit postavy - poměrně jednoduchý charakter založený na tragické události a opakování jedné věty u každé z nich, pomocí níž máte pocit, že už ji znáte nějakou řádku let.

01.03.2022 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Tak já nevím. Velikost písmen jako ve slabikáři, dohromady sotva 170 stránek. Děj nulu nula nic, alespoň zachraňovaný briskním humorem. Daleko více by se mi od Bočka líbilo vydat jednu pořádnou knížku, než příběh po kouskách trousit do sešítků za účelem většího zisku.

12.06.2017 3 z 5

Příjemná knížka na hoďku, která vám navíc obohatí slovník a historie hledání obrázků na googlu se projednou vydá jedním z nejoriginálnějších směrů.

25.08.2016 3 z 5