EmmaKrizova EmmaKrizova komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Jelikoż fantasy dnes vychází kdejakému 18ti letému děcku, milostné romány dneska píše kdejaká husa, morbidní detektivky kdejaký úchyl ze severu a historické detektivky každej druhej, tak si myslím, že humoristický román je úplně to nejtěžší.

14.07.2017 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Marně vzpomínám , kdy jsem naposled četla něco tak blbýho. Co na tom bylo nejhorší? Spousta věcí. Opravdu mi vadí, když se autor není schopen rozhodnout, zda píše fantasy a nebo co. Bylo to strašně depresivní. Bylo to sprosté, a to bezúčelně. V knize neustále někdo masturbuje, zvrací a nebo tak . Příběh byl prostý a hloupý. Celou dobu jsem chtěla číst reálný příběh o chlapci, který se narodil u Aralského jezera co vysychá. Chtěla jsem se dozvědět něco u Uzbecích Kazaších nebo tak. To by bylo krásné. Tak něják mi přišlo, že to by chtěli i jiní čtenáři, i vydavatel i autorka sama. Jenže to by si musela něco nastudovat , a možná se tam zajet i podívat. Dát si práci. Místo toho si přečetla na wiki že Aral vysychá. Jezero nemá jméno. Socha státníka taky ne. Ani město nemá jméno. Je tedy dobře , že se člověk může aspoň něčeho chytnout a děvčata ve vesnici znásilňují Rusové. . Člověk potřebuje v nejistém světě aspoň tu jednu jistotu.

30.03.2019 1 z 5

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Balzamovači navýšili cenu o 10 %. No spíš by nám měli dát množstevní slevu. Tipovala jsem všechny, kromě vraha. Nemohla jsem přestat číst. Směju se všem , co plýtvají časem a čtou o mrtvole sešité z několika různých mrtvol. Tohle je detektivka! A nutně potřebuju vidět Egypt. Nutně!

20.04.2018 5 z 5

Pískový vrch Pískový vrch Joanna Bator

Pro dovolenkove ctenare to asi neni, ale ti narocnejsi si vychutnaji krasny preklad, ktery myslim posouva polsky original jeste o kus vys. Ja jsem se stala soucasti te rodiny, zjistila neco o Polsku, Stefan mi byl tak sympaticky, nez zacal pit.... Ctenarum, kteri uz neco zazili, doporucuju, moc. Jen ti to oceni na 100 %.

04.01.2019 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Kniha bez jakekoliv vypocitavosti a ambici na bestseller. Pameti anglickeho dedecka. O cestovani,
lidech, skole a tucnacich.
Konec ze zivota. Vim o cem mluvim. Tak pobrecela jsem si...

29.11.2018 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Hajicek me prekvapil, takovou gradaci bych od neho necekala. Pro me je to pribeh o tom, ze pomsta je k nicemu, protoze nikdy nepride stoprocentne spravne a ve spravny cas. A ze zlost, ukrivdenost a nenavist cloveku ani trochu neslusi. A ze kdyz se dva politicky neshodnou , ani dobrej sex to nezachrani.
Zajimave tema znarodneni , ktere mohlo byt popsano i vice do hloubky. Naopak , v tech par odstavcich autor prilis tlaci na pilu. Kdyz se berou detem domaci zvirata a chlapum stroje, je kolem toho spoustu kriku, ale me autor nedostal.
I tyto veci se dely, presto/mozna snad dnes se narodil novy Hajicek, ktery bude za 40 let psat o tematech, ktere by nas prave dnes mely zajimat a dojimat. Prodali jsme Francouzum nasi vodu a oni nam ji nyni prodavaji zpet. A jeste nas drze poucuji o moralce. Jako kdyby jsme byli nejaka zk. Africka kolonie. Nemci nam sem chteji natahnout povl z druheho konce sveta, bez jakehokoliv vztahu k nasi zemi. Cinanum jsme malem prodali cele Lesy Cr. Vsechny lesy ve vlastnictvi statu. Koreici stavi montovny na nejurodnejsi pude, a Nemci. Supermarkety. Na cernozemi . Prodavame pudu zahranicnim spekulantum. Nejsme potravinove sobestacni. A za koministu jsme byli. Co ja bych za to dala, kdyby se to dalo vratit. Za nejvetsi chybu komunizmu povazuji to, ze likvidaci i tech malych zemedelcu zabili ten pocit hrdosti z vlastnictvi pudy v nas. Vzdyt drustevni vypomoc funguje napr. v Rakousku v kazde male vesnici.

03.12.2018 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Pro každého to asi není, ale já jsem tu knihu brala osobně a opravdu mě dojala. Prostě tím, že se Hana po tolika letech poprvé vrací domů, věříte jí, že vzpomíná, a prožíváte to s ní. Temelín a ztráta domu a vesnice pro mě bylo téma vedlejší. Hlavním tématem pro mě byla ztráta lidí.

12.02.2018 5 z 5

První muž Říma První muž Říma Colleen McCullough

Nádhera! Krásná kniha z krásné doby. TA COLLEEN, neuvěřitelně systematická, vytrvalá a taletovaná osoba. A nechybí jí ani básnické střevo. ,,Jaro dohaslo pod záplavou květů, a do kraje vtrhlo jako vojevůdcův triumfální průvod vítězněl léto,a celé rozpálené a vyhaslé žízní se v něm rozložilo táborem.,,
Asi se budu opakovat, ale u každé z těch 700 stran jsem chrochtala blahem. Číst o Řiímu z pohledu Římanů, prostě nádhera. Spousta politiky, tradic, předsudků a různých frakcí, germáni na krku a k tomu jeden geniální venkovan/vojevůdce. A ta fascinující doba republiky, pouhou generaci před zaříznutím.Nic jsem o ní nevěděla... Ty dopisy Rutilia Rufa, ten principus senátu Scaurus.!!! To bylo prostě moje. Tak pokud jste čtenář historických románů, a máte už dost těch knižních potratů o 120 stranách, tak doporučuju určitě. Jediné co mi vadilo, ty lovestory kolem Lucia Cornelia. A přitom jinak dokázala vykreslit vztahy až mrazivě realisticky.( Marius-Julia, Gaius Julius- Aurelia, Livia Drussa - Caepio) Pouze Lucius Cornelius trpěl tím prokletím. To s tou Julillou, to by nesplichtil ani Vieveg dající hlavy dohromady s Bárou Nesvatbovou. A přitom to měla tak dobře vymyšlené v základu. Naopak velice jsem ocenila až dalo by se říci sbírku vulgarismů. Jak vlídně hovořil Marius ke svým vojákúm.Ne, kniha nebyla zbytečně dlouhá, tak si ji přečtěte vy mentulové!

20.05.2017 5 z 5

Odpusť, že jsem se vrátil Odpusť, že jsem se vrátil Iva Tajovská

Tak zase krasna, mozna jedna z nejkrasnejsich. Prvni svetova a jeji nasledky, tentokrat pro dospele, vznik republiky, farar Jaroslav, a diky nemu i urcite polidsteni cirkve a toho zamestnani, ktere podle me zadny normalni chlap vykonavat nemuze. Venkovsky ucitel, a jeho zena Anna , dva co K sobe pred valkou pasovali jak prdel na hrnec. Grunt s kravkou a se vcelinem. A s Mojmirem a s Tondou. Deti jako jediny smysl zivota vs. Ideally vlastenectvi a valka, ve ktere je lepsi ty deti vubec nemit. Italské hory. A taky literarne opomijene vychodni Cechy, muj kraj. Ocitovala bych ten pokus o usmireni, ale Intelektualka me predbehla, tak snad. ,, Jen hlupaci obcas nemeni sve nazory. ,, Snad jsem vas nalakala. Na zapadni front klid je dobra kniha, tohle je jine, pro dospele, ceske, lepsi.

27.01.2019 5 z 5

12. 12. 12. 12. Vítězslav Jareš

Policista, kterej vyrůstal v děcáku, jeho žena, úspěšná a bohatá právnička, která si všechny věci platí sama, a má poměr s kolegou, úspěšným a bohatým právníkem. Jeho parťačka, která má obličej poleptaný kyselinou, je lesba a ještě k tomu bývalá modelka. A hlavně je tam úplně zbytečně. Jeho nevlastnï otec a zároveň nadřízený, který by chtěl být policejní president. Ministr vnitra, co chodí každej den hodinu běhat a hodinu do fitka. Pak nějaký prostitutky, feťáci a tak. je tam Dubček , KGB, válka v Iráku a tak. Vraždy jak od Nesba, to se mi moc nelíbilo. Ta brutalita je už tak strašně fádní. Ale vrah by vcelku l simpatickej , a fandila jsem mu. Kniha se výborně četla, a konec byl super . Kdyby tam byli ti uprchlíci, církevní spiknutí , okultismus, kdyby měl Karel poměr s kolegyní, tak snad tomu dám i 5hvězd

01.09.2019 4 z 5

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

To je particka! Panecku! Uplne mi to vratilo chut na historicky roman. A krasna obalka a obrazky u kazde Kapitoly.

16.02.2019 5 z 5

Tajná dcera Tajná dcera Shilpi Somaya Gowda

Kniha podle mého gusta! Vrhne vás do reality indického venkova a pak už jenom plyne. Velmi uvěřitelná, s jednoduchým, ale krásným příběhem. Obálka naznačuje červenou knihovnu, ale tak to vůbec není. Tak např. adopce řeší bezdětnost, ale neplodnost neřeší. Našim přáním musí předcházet naše skutky. A když sbíráte svého opilého manžela někde v parku mezi kamarády, a oni se mu posmívají, že ho nahání ženská, prostě řeknete: Chtěls abych ti řekla, až bude hotová večeře, tak pojď. A důstojně odkráčíte spolu. Ne že na něho začnete křičet. Vztah Kavity k jejímu muži byl pro mě šokující, myslím, že mnohé evropanky by se v lecčems mohly hluboce zamyslet. Marná touha po dítěti a ztráta domova je pro mě největším tématem literatury 21. století. Kdo četl Lovce draků, Tisíce planoucích sluncí, Rybí krev, Dešťovou hůl, a nebo Anežku, možná chápe.

29.06.2018 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Distopie z pohledu ženy. Trochu zmatené, neucelené, velmi emotivnì a psychicky náročné. Jsem rada, že se mi ten seriál nepodařilo stáhnout. Někde jsem četla, že Trump se chová škaredě k ženám, a tak je potřeba právě dnes si toto připomínat. občas mám pocit, že žiji v distopickém románu, občas v první, nėkdy druhé kapitole. Občas si myslím že heslo/ naučili jsme je číst, příště už tu chybu neuděláme / má svou logiku. Z knihy podle mého nečiší žádnÿ feminismus a i v tomto případě zůstává dílo nepochopeno. Ještě pořád jsem asi v e věku, kdy mě každá přečtená kniha formuje . Někdy i zásadně. Žila a částečně žiji v době, kdy mužeme všechno. A pod heslem všeho s mírou se mi ta volnost mnohdy příčí. Radši prague pride každej týden a potraty na počkání v lékárnê než toto.

17.07.2017 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Kočka je sviňa, příde jenom, když něco potřebuje. Moje děcka takový nebudou.
Dědek jen sedí na posteli a čumí. Zvykl si na posluhu. Měla sem dědka, a už nemám.
Poslední ´´povídka ´´ mě asi zaujala nejvíc. Tím tématem. Je tak blízké.
A jak se autorka dívá do hlav chlapů. V té druhé a třetí. Tak něják jsem si myslela, že myslí jen na dvě věci. A místo vraždy česká vykrádačka.
Ta první mi ale byla cizí. Takovou babičku neznám. Nálada něco mezi Troškou a Assou Larsonovou. A na konci se to krásně nespojilo. Krásné nářečí. Krásně originální. krásně o ničem.

21.05.2019 5 z 5

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Z knihy jsem byla nadšená, ale troch to pokazil ten konec. Jakási křečovitá katarze, která se ani nekonala. Zbytečný výlet. Ale na tom biblickém, že za hříchy jsou trestáni i potomci něco bude. I ta cesta byla popsána hezky úsporně a mírně. Cynika ale stejně napadne , kam zmizel ten pruský tatínek s širokým úsměvem na koni excelsior. Asi ke Stalingradu , to je na snadě. Ale zmíněno to není. A možná ještě hůř, třeba chytl zápal když měl hlídku na věži. Ale ono je skoro zakázané se ptát, když matky nechávají svoje zmrzlé děti v kočárcích u cesty. Co si mysleli a co dělali Veřiny rodiče? Tomu se autorka vyhýbá. Dost ale brblání toto je jen jedno z mnoha témat knihy, jako kdyby příběh chtěl pomout všechny problémy současných lidí, a daří se to. Velice mě zaujalo, jak snadno dnes muži opouští ženy s dětmi. Zamiloval se prostě... Takže pro všechny doporučuju, líbilo.

26.04.2018 4 z 5

Nevinný bratrovrah Nevinný bratrovrah Jiří Dobrylovský

Co jsem na databázi, mám tendence autorům radit, a to jak živým tak mrtvým. Myslím že věty typu _ Tyra a Boleslav provedli rekognoskaci terénu _ do. knihy opravdu nepatřily.
Stejně tak_ Utábořili se na pravém břehu řeky xxx. , naproti místu, kde bude o mnoho století později stát elektrárna yyy. Byla jsem varovaná příspěvkem podemnou, ale až tak jsem to nečekala. Autor vůbec nemyslí na ženy. Nejkrásnější chvíle s knihou jsem zažila, když jsem knihu odložila, zavřela oči a přemýšlela, jak by to uchopila Ludmila Vaňková. Boleslav sedí na dubové lavici, v krbu oheň, venku zima, tma a prší. Ach Václave, už je to tolik roků . Ale oni mě donutilu to udělat! Ach... Velice proto oceňuji, že se autor rozepsal alespoň co se týče popisů bitev. A také to, že napsal takovou precizní obhajobu mého nejoblíbenějšího Přemyslovce. Přesto mi bylo trochu líto, že v knize nikdo nikomu nevyhrnul suknici.

18.11.2017 4 z 5

Politicky korektní pohádky na dobrou noc Politicky korektní pohádky na dobrou noc James Finn Garner

Žili si spolu antropomorfně v malé chaloupce jako nukleární rodina. To je samozřejmě velice mrzelo, jelikož nukleární rodiny slouží tradičně jako prostředek zotročování žen, vyvolávají ve svých členech pocit povýšeného moralizmu, a vštěpují následujícím. generacím rigidní heteronormativní vnímání.

Obohacení slovní zásoby. *****
Legrace****
Pocit hnusu a blížící se apokalypsy ****

23.09.2019 4 z 5

Zlaté Mykény Zlaté Mykény Antonín Bartoněk

Kniha se mi líbila, a i když Zamarovský to není, četla se moc hezky. Občas mi ale bylo líto, že tak málo víme. Nejzajímavější byl opět konec, tedy historie, protože o běžném životě toho nevíme moc. Ta se dá popsat asi takto. Pokud nepočítáme neandrtálce, byla tu jistá vyspělá kultura Sesklo, která byla nahrazena primitivnější ale agresivnější kulturou Dimini. Ta už znala i luk a šíp a na rozdíl od Sesklo se i opevňovala. Další kultura je známá z Lerny, je to tzv. dům s Břidlicovými taškami. V té stejné době je postaven i kruhový objekt v Tyrinthu, rozvíjí se kykladská kultura a v Tróji je tou dobou datována vrstva troja II s pokladem, kterou Schliemann mylně považoval za vrstvu z Trojské války. Mezi lety 2000 a 2200 jsou ale všechny tyto kultury ve dvou vlnách zničeny , a přes svou vyspělost nahrazeny mnohem primitivnější leč agresivnější kulturou. Ta již zdá se hovoří indoevropským jazykem. A jsou to již Řekové - Achájové . A jsou to obři, mají nad 180 cm a jsou mohutní. Nastává první doba temna. Trvá 500 let, než se v Mykénach začnou objevovat první hroby z okruhu b Nastává doba zlatých Mykén... Mykény, zpočátku ovlivnění Krétou, později ale využijí zemětřesení které ostrov postihlo asi v roce 1380 přnl. a Krétu dobudou. Mnohem vyspělejší a starší kultura Minojská je nahrazena agresivní Achajskou kulturou. Pak jěště dobudou Tróju, ale tato válka je vyčerpá. Když se vrátí domů, zbývá jen chvíle než jejich sídla postihne zkáza. Vyčerpání válkou, která trvala dlouho a nedopadla úplně dobře, sociální problémy, sváry mezi městy, i boje o moc v palácích. Příchod primitivních Dórů už je jen třešnička na dortu. Nastává doba temna. Potrvá 600 let, než se začnou rodit státy klasického Řecka. ...
Takhle něják jsem si to zapamatovala... A padá na mě deprese, obávám se, aby se z naší kultury nezachovaly jen lahve od koly a kelímky od jogurtů. A reklama na vložky. A báje o výpravě statečných mužů do vesmíru. Je to možné, máme totiž vedle sebe kulturu která vykládá Kdo bez viny, ať hodí kamenem, jako že ježíš to kamenování schvaloval. A hlásá, že žena má u soudu jen čtvrtinové slovo kvůli menstrulaci. A že nevěřícím se může lhát. A tak dále...

04.06.2019 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Kniha byla krásná. Ten konec ale neberu.Ten se nestal. Autorka jako prazacka asi ani neví, jak sílene to zakoncila.

13.12.2018 4 z 5

Na šábes se nevraždí Na šábes se nevraždí Petr Eidler

Tak ja jsem mezi Tim vsim zelenym brakem konecne nasla poklad. Vubec se toho nebojim a muzu rict, ze dialogy Jsou naprosto spickove, a Aghata by mohla zavidet. Prostredi dokonale, vzdyt kdo by nechtel navstivit domov duchodcu pro prezivsi holocaust, navic kdyz ma ten domov jméno jak nejaka firma z holdingu od Babise. Vse bylo uveritelne a klisoproste. Autor je vyborny psycholog, vse podava tak citlive... Bylo to snad lepsi nez Hana, Protoze toho bylo pomalu. A rozuzleni to nepokazilo a bylo opravdu ze zivota. To by byl film panecku. Jak se mate? Jsem zid a zdrav... Knihu asi nevratim... Ps. Tomu prispivateli podemnou, Co ten spoiler??? , a.co se tyce Celestyny, z vlastni zkusenosti vim, ze ten narod je vsehoschopny a tedy ani te jeji ochote bych se nedivila.

24.11.2018 5 z 5