Emily82 Emily82 komentáře u knih

Veselí Veselí Radka Třeštíková

S knihami Radky Třeštíkové se nějak nemůžu skamarádit. Připadají mi hrozně povrchní, nezáživné. Zklamaly mne už Bábovky a Veselím jsem dala autorce ještě jednu šanci. Asi poslední.
Na jejích knihách mi vadí, že mne vlastně vůbec nezajímá, jak to dopadne. Děj plyne a v jedné chvíli je utnut. Jako by autorka neměla předem promyšlenou linii, psala a psala, pak si řekla, že už je toho na knížku asi dost, skončí a vydá to jako knihu.
Tři hvězdy jsou za smysl pro humor. Ten se autorce upřít nedá, alespoň chvilkami jsem se zasmála v průběhu jinak nezáživného děje.

21.01.2019 3 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Tato kniha mne velmi překvapila. Výborným jazykem obsáhla tolik citu, vzrušení a vášně, touhy, očekávání, radosti a bolesti, zklamání i důvěrnosti. A to v lásce tak překvapivé, že jsem byla sama dojata jak mne to vzalo u srdce.

06.01.2019 5 z 5

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

S knihou mám jeden zásadní problém. A tím je název knihy. Jaká je cílová skupina? Pokud mladší generace, pak je to zcestné, protože tohle téma se už normálně probírá, většina škol se dostane do r. 1989 nebo 1993 a někdy i dál. A starší generace? Ta v době komunismu žila, zažila to a pak je ten název zase zcestný.

Kniha není špatně psaná, ale za mě obsahuje informace, které plus mínus stejné obsahuje dnes každá učebnice dějepisu.

Hodnotím tedy jako průměr. Neurazí ani nenadchne.

07.06.2023 2 z 5

Nenáročná četba po náročném dni. Pokud se chcete pobavit, je aristokratka fajn. Netřeba si zavařit mozkové závity a jen si užívat nepravděpodobných náhod na Kostce. Když autorovi došly nápady na příhody hlavní hrdinky, vsadil na nevyčerpatelnou studnici lidské blbosti.

15.03.2023 4 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Nejprve jsem se nemohla začít a nějak se ztrácela v dějové linii, ale pak mě to chytlo a už nepustilo. I slza mi ukápla. Když jsem četla, že jde o román zalitý sluncem, tak jsem netušila, jak smutná kniha to je. Krásně napsané.

03.03.2023 5 z 5

Hamlet, dánský princ Hamlet, dánský princ William Shakespeare

Četla jsem několikrát, v různých překladech, a stejně vždy s chutí.
Nakonec jsem si domů koupila Hilského překlad a přečetla ho. Důvodem tedy byla povinná četba syna do školy, vybral si tuto knihu. Společně jsme si pak o ní povídali. On má dramata rád, skoro ani nic jiného nečte.

Mimochodem, víte, že i Disneyho Lví král byl inspirován příběhem Hamleta? Prostě geniální, nadčasové dílo, které nezestárne, protože ty dialogy budou nutit k zamyšlení pořád. Shakespeare prostě věděl, jak oslovit široké publikum (a asi by byl překvapený, že je oslovuje i několik staletí po své smrti)

31.03.2021 5 z 5

U Božího mlýna U Božího mlýna Josef Beránek

Nejde jinak než plný počet hvězdiček. Otázky a odpovědi jsou vhodně a smysluplně vybrané, kniha se krásně četla a byla nesmírně obohacující. Láďa Heryán je mimořádně vzdělaný člověk, který zůstal skromný a vnímavý vůči ostatním. Z knihy čiší jeho dobrota a bezelstnost, moudrost i životní zkušenost.

10.03.2021 5 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Pokaždé si říkám, proč tu Trestikovou čtu. Jo, je to ten smysl pro humor, který se mi líbí. Ale jinak opět povrchní. A stejně si od ní přečtu určitě zase něco, i když si u každé knihy říkám, že víckrát ne. Prostě je to oddychovka, když nechcete zaměstnávat mozek hlubokými myšlenkami.

12.11.2019 2 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Kniha byla pro mne velmi čtivá a nemohla jsem se odtrhnout s myšlenkou "co bude dál". Jediný žolík byl očekávatelný a čitelný hned jak začal.

23.09.2019 4 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Kniha černá jak to jezero, o kterém vypráví, plná beznaděje a smutku. Osobně mi vadily ty vulgarismy, které jí odpíraly uměleckou hodnotu.
Na konci je sice maličký plamínek naděje, ale takový sotva postřehnutelný, který snadno zhasne ve špinavé vodě jezera.

02.09.2019 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Knihu jsem četla až po autobiografii Dity Krausové Odložený život, která mě nadchla. První půlku jsem si pak říkala, že proti autobiografii je tato mnohem slabší. Ve druhé půlce jsem se pak začetla natolik, že jsem se neodtrhla. Fascinovali mě hlavně okolní více či méně známé příběhy. Přestože autobiografie je podle mě lepší, i tato kniha patří mezi výborné a hodné čtení, co se tématu holokaustu týče. Doporučuji.

31.01.2024 5 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Kniha mi byla doporučena kamarádkou a nelituji, že jsem ji přečetla.

Jen nevím, co si myslet. Božidara plná lidové moudrosti, na jedné straně údajně neprodukuje žádný odpad, na druhé každý den trhá zuby 3 v 1 Nescafé (že by skrytá reklama). Někdy mi Božidara byla až protivná.
Soucítila jsem s Miladou, které mi bylo asi nejvíc líto. Její osudy by mě zajímaly vice. Rosie se mi nijak nevymykala běžným teenagerům, nijak výjimečně se neprojevuje.

Happy end byl až moc čitelný už od poloviny knihy.

Ale jinak jsou myšlenky hezké a mnohdy pravdivé.

06.09.2023 3 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Neurazí ani nenadchne. Ty popisy jidel jsou ale super. Takové letní čtení.

10.05.2023

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

(SPOILER) Knihu jsem četla v originále právě kvůli jednoduchému jazyku, přeci jen si v cizím jazyce netroufám na nějaké složité obraty. Nejprve jsem se nemohla začíst, což ale mohlo být i jazykovou bariérou, ale pak jsem se zase nemohla odtrhnout a knihu jsem zhltla.
Téma zajímavé a na procvičení cizího jazyka je to fajn. V češtině si vybírám jiné žánry.
Děj byl vcelku předvídatelný, ale líbila se mi psychologie postav a jejich jednání. Nejsympatičtější mi byl asi Connor a bylo mi ho nakonec docela líto. Ještě mám doma v originále jednu knihu této autorky, tak asi opět nepohrdnu.

04.03.2022 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Vrány mě nadchly. Tato kniha se četla i přes nářečí dobře, ale chybělo mi tam nějaké Wau! Proto o půlbodu méně.

14.07.2021 4 z 5

Kupec benátský Kupec benátský William Shakespeare

Po divadelním představení Shylock jsem dostala chuť ponořit se do Shylocka i v původní podobě. Je to perla. Čtení jsem si moc užila.

A údajné protižidovské smýšlení bych nechala odpočívat v pokoji. Hra obsahuje i jiné hluboké myšlenky a byla by škoda ji zavrhnout jen kvůli údajnému antisemitismu.

31.03.2021 5 z 5

Fantastická zvířata a kde je najít (ilustrované vydání) Fantastická zvířata a kde je najít (ilustrované vydání) Mlok Scamander (p)

Dávám čtyři hvězdičky, ale můj pětiletý syn, kterému jsem knihu četla před spaním by dal rozhodně plný počet. Fascinovalo mě, jak si všechna ta zvířata pamatoval, i ty detaily. A já zatím netušila, co jsem četla před pěti minutami.

10.03.2021 4 z 5

Zbavte se nepořádku s feng-šuej Zbavte se nepořádku s feng-šuej Karen Kingston

Ač jsem vůči uklízecím knihám poněkud skeptická, tahle mě nadchla a donutila se zamyslet a trochu změnit nastavení mé mysli.

08.07.2019 5 z 5

Magor a jeho doba Magor a jeho doba Marek Švehla

Odrazovala mne tloušťka knihy, ale nakonec jsem ji přečetla s nadšením. Kniha přináší exkurs nejen do Magorova svérázného života ale i celých desetiletí.

15.12.2018 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Kniha se četla skvěle, oddechová rychlovka, i když tento žánr úplně nevyhledavam.

11.03.2024 4 z 5