Eliškam Eliškam komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Autorka dokázala vytvořit neuvěřitelně hutnou atmosféru. Málokdy dávám 5 hvězd, ale tahle knížka si je opravdu zaslouží.

17.01.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Velmi silný příběh. Silný a depresivní.
V důsledku je jedno, jestli Mornštajnová píše o alternativní historii nebo příběh z 50. let. Je to kniha o diktatuře, strachu, pokřivených hodnotách a pohledech na svět a vztazích. A v tom je Mornštajnová prostě výborná.

11.07.2021 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

U téhle knížky jsem si opravdu odpočinula a neskutečně se pobavila. Možná to bylo tím, že jsem se pobavit potřebovala, ale to je jedno, knížka za přečtení určitě stojí...
Obvykle čtu "těžší" literaturu, po dlouhé době jsem sáhla po odlehčené knížce, a byla jsem sama překvapená, jak rychle jsem shltla.
Jediný "problém " byl, že jsem nejdřív viděla film (přestože se snažím mít vždy opačný postup), a díky filmu jsem si většinu postav při čtení představovala jako herce, kteří je představovali. V důsledku ro moc nevadilo, protože např. Hynek Čermák Kostku ztvárnil báječně.
Asi netřeba dodávat, že knížka je mnohonásobně lepší, jak už to tak bývá...

17.03.2021 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Knížka pokračuje ve stejném duchu jako první díl. Je ale o poznání kratší, takže se dá zvládnout za odpoledne.
Pořád jsem se u čtení bavila, ale už ne tak intenzivně jako u 1. dílu.

20.03.2021 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Knížka je spíše rodinnou kronikou. Příběh Anny a Alžběty měl spád. Příběh Anežky už tolik ne. Celkově se četla knížka velmi dobře. Jen konec mi nějak nesedl...

14.01.2021 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

(SPOILER) Příběh zajímavý, silný. O to víc mně mrzí,
že mně osobně nevyhovoval styl psaní autora. Dokumentaristické vsuvky vhodné asi pro čtenáře neznalé historie.
Chvílemi mi vyprávění připomínalo pohádku. Díky tomu mi kniha přišla nesourodá.
Některé věci zůstaly nedořešené (co se stalo se skrýší ve mlýně a věcmi v ní. Co obsahovala plechovka hraběte Chánoského).
Je mi to opravdu líto, ale více jak 3* dát nemohu.
Víc

05.02.2022 3 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Na knížku jsem se moc těšila. Námět výborný. ALE! Je to jen takové klouzani po povrchu. Kniha má jednu zásadní chybu - moc postav a dlouhé časové období na 285 stran.
Knížka se četla lehce, ale bylo to jako když člověk pozoruje krajinu z rychlíku (pokud zrovna nemají ČD problém)

11.02.2022 2 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Na české poměry opravdu velmi velmi dobrá detektivka. Napínavé, chvílemi temné, prolíná se historie a současnost. Po hodně dlouhé době dávám 5 *

03.01.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Na knížku jsem se dost těšila. Předpokládala jsem, že bude ve stejném duchu jako ty předešlé - chvílemi spousta humoru a chvílemi smutek. Tentokrát jsem se vůbec nesmála. Spíš mo bylo celou dobu smutno.
To neznamená, že je knížka špatná. Jen se nepotkala očekávání a realita...

08.11.2021 3 z 5

Není to špatné, ALE! Postavy jsou černobílé. Vlastně ani s jednou jsem se nedokázala ztotožnit. Celkově mi oba díly přijdou takové sterilní, autor pořád klouže po povrchu, jako by si nemohl vybrat, jestli píše román nebo odbornou literaturu.

15.10.2023 3 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Za mě zatím nejslabší díl. Chvílemi přehnané a příliš dlouhé.

17.04.2021 2 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

5 * hodně šetřím. Tady jsem nemohla jinak. Ještě lepší než první díl.

11.03.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Hodně drsná kniha. Neuvěřitelný kontrast mezi tím, jakou mohla mít Zuzana budoucnost, kdyby...
Příběh vyprávěný téměř s odstupem, ale i přesto člověka neuvěřitelně zasáhne (nebo právě proto)
Scény z koncentračního tábora jsou naturalistické, ale to co přijde potom, je ještě silnější....

11.03.2021 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Docela dobré, jen trochu uspěchaný konec

08.05.2023 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Asi je to dobrá kniha. Ale zřejmě jsem udělala chybu, když jsem během týdne přečetla 4 od této autorky. Asi to chtělo chvilku pauzu.
Děj není,narozdíl od ostatních knih, tak košatý. Není v něm tolik posrav a soustředí se hlavně na dvě - otce a dceru. A to je možná to, co mi na knížce chybělo. Víc lidí...
Takže zatím 3*. Časem se mi to možná rozleží v hlavě a nějakou přidám :-)

24.01.2021 3 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Začátek trochu rozvláčný, pak se děj rozjede a knížka je plná napětí.
POZOR MALÝ SPOILER
Myšlenkové pochody hlavní hrdinky jsem často nechápala, ale i přes to mě zajímalo, jak vše dopadne, zda autor zvolí happy end nebo půjde na dřeň. Nakonec se happy end nekonal, ale i přes to na mě nezpůsobil úplně reálně. (Aneb jak si po... život blbým rozhodnutím.)

05.05.2019 4 z 5

Dámské kupé Dámské kupé Anita Nair

Velmi poutavá kniha. Díky několika příběhům si čtenář může vytvořit představu o životě žen v Indii. Na druhou stranu je evidentní, že ženy na celém světě řeší obdobné problémy.

19.08.2013 5 z 5

Šepot v bouři Šepot v bouři Aleš Novotný

Spousta lásky v jedné knížce. Celou dobu jsem se ale nemohla zbavit dojmu, že je to spíš knížka pro teenagery než pro střední věk . Nicméně to neznamená, že by to nebylo dobré... Nějak se ale nemohu rozhodnout, kolik hvězd dát.

18.03.2022

Temná Budapešť Temná Budapešť Vilmos Kondor

Nebylo to špatné, ale čekala jsem víc.
Při čtení jsem měla neustále dojem, že je to druhý díl nějaké série. Jednání, postoje a vztahy některých postav mi tak nedávaly úplně smysl. Nedokázala jsem se s nimi ztotožnit.
Popis tras hlavního hrdiny může zaujmout spíš někoho, kdo Budapešť dobře zná. Jinak to děj spíše zdržuje.

02.07.2017 3 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Právě jsem dočetla a mám smíšené pocity.
Hlavní postavy se de facto nevyvíjí. Zápletka dobrá, ale oproti minulému dílu nijak originální.
I přes to je čtivá detektivka, kterou neuděláte chybu, když i ji zařadíte na seznam

23.10.2016 3 z 5