eliska2126 eliska2126 komentáře u knih

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Tuhle knížku ani moc nevím, jak hodnotit. Přišlo mi, že je spíš plná myšlenek, ale děje tam moc nebylo. Neskutečně mě vytáčela lord Henry a jeho neustálé průpovídky o ženách a manželství. Chápu, že to patřilo k té době, ale i tak jsem se přes to nedokázala přenést.
Jsem toho názoru, že každý by si měl přečíst tuto knihu, ale vím, že ne každému se bude líbit. Na druhou stranu si myslím, že si z ní každý aspoň něco odnese.

16.12.2021 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Srdcovka!

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Od této knihy jsem měla pěkně vysoká očekávání... A vůbec mě nepřekvapilo, že tato moje očekávání byla ještě milionkrát překonána.
Čtivost zmíním jen v rychlosti, protože ta je u Colleen už takovým standardem.
Co se týká zápletky, tak z těch se mi až motala hlava. Nevěřila jsem kolikrát tomu, co čtu. Hlavní hrdinka velká sympaťanda a úplně jsem hltala její vyprávění. I to, jak náš aktuální příběh prolínala autobiografie Verity bylo skvělé. A ten konec? No pane bože, fakt jsem na konci netušila, co je vlastně pravda a co je lež..
Prostě mohla bych tady o tom básnit v superlativech ještě hodiny, ale jediné, na co se po dočtení téhle knížky zmůžu je: "TAK TO SI SAKRA MUSÍTE PŘEČÍST!!"

Tři (s)prostá pravidla Tři (s)prostá pravidla Nikki Sloane

Evelyn udělá v práci docela zásadní chybu a potřebuje sehnat peníze na její nápravu. Rozhodně na jednu noc prodat své tělo. Ale když ji její kupec sundá z očí pásku, začne chtít víc, ovšem za určitých pravidel.

Já jsem vlastně od této knihy neočekávala moc. To od těchto knih neočekávám nikdy. Ale musím říct, že tohle mě v rámci žánru opravdu bavilo. Když si odmyslím ty peprnější scény, je za tím docela zajímavý příběh o vývoji vztahu dvou lidí. Zjišťujeme minulost hlavního hrdiny a odhalujeme ji společně s Evelyn. Samozřejmě nemůžete čekat nějaké filozofické a hluboké myšlenky, ale to snad nikdo v tomhle žánru nehledá. A pokud ano.. no řekněme, že by měl změnit žánr .

Evelyn mi byla sympatická už od začátku. Někteří měli s hlavní dvojicí problém, co jsem tak četla, ale mě opravdu nevadilo. Ze začátku mi to přišlo jen o tom, že spolu spí, ale kolem půlky knihy se konečně začali i trochu víc poznávat.

Pamatujte, že vždycky hodnotím v rámci žánru. Takže v rámci žánru se mi kniha líbila a patří k těm lepším. Děj se nevleče, čte se to opravdu svižně, autorčin styl je čtivý a scény nejsou napsané lacině.

06.07.2022 4 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

U téhle knihy se přiznám, že se mi do ní moc nechtělo, protože mě Benedict nezaujal ani v seriálu, ani v předchozích dvou dílech. Navíc, když jsem začal číst a viděla jsem tam to popelkovské schéma, tam jsem si říkala: to nee, to nebude dobrý. Ale světe div se, líbilo se mi to strašně moc.
Benedicta jsem měla za nevýrazného bratra Bridgertona, přesně jak on sám sebe popisuje jako Bridgertona číslo 2. Jenže tady, když jsem ho více poznala, opravdu jsem si ho oblíbila. Překvapuje mě, jak Julia Quinn dokáže každého člena rodiny Bridgerton udělat unikátního. Co se týká Sophie, tak tu jsem podporovala od úplného začátku. Neměla to v životě jednoduché, ale prala se s tím vším opravdu statečně. Bavilo mě i to, že umělá být i hubatá a ne jen taková ta puťka, co drží pusu, když mluví s někým ze smetánky.
Prostředí Anglie na tom zbožňuju asi úplně nejvíc. Autorka dobře zvládá popisy prostředí. Docela tomu pomohl i seriál, který jsem viděla už asi milionkrát.
Já v sérii budu určitě pokračovat, už tu mám nachystaný příběh Colina, Eloise i Francesci.

15.01.2022 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

(SPOILER) Myslím, že toto dílo netřeba představovat. Kdyby se ale náhodou našel někdo, kdo vlastně vůbec neví, o čem Krysař je: Dyk z původní pověsti udělal trošku temnější romantický příběh. Do města Hameln při hází Krysař, aby město zbavil krys. Zde se zamiluje do krásné Agnes, která má ale jiného milence dlouhého Kristiána. Ve městě žije i rybář Sepp Jörgen, který na vše reaguje o den později. Krysař zbaví město krys, ale ne a ne dostat odměny od měšťanů. Také zjistí, že Agnes čeká dítě s jiným a rozhodne se pro pomstu.
To by byl ve stručnosti děj. Tuhle knihu jsem četla už po několikáté, shodou okolností jsem si ji vytáhla i u maturity a nemohla jsem být spokojenější. Na rozbor je to opravdu skvělá kniha. Co se týká postav, oblíbila jsem si Krysaře, Agnes a rybáře Seppa. Tím, že je to starší kniha (poprvé vyšla v roce 1915), tak jazyk je starší a ne tak čtivý, jak můžeme vidět u nynějších děl. Mně se to četlo ale dobře, není to žádná hrůza oproti některým jiným klasickým dílům. Jazyk je krásný a poetický. Celá novela působí romantickým, avšak temnějším dojmem. Celý průběh donutí k zamyšlení a to není příběh nikterak dlouhý.
Takže já vřele doporučuju nejen maturantům. Jedno z mála klasických děl, které se mi opravdu líbí a vím, že se k němu zase vrátím.

10.01.2022 4 z 5

Hejno havranů Hejno havranů Kate Stewart

Právě se stáváte svědky mé nové závislosti! Jako pardon, ale tohle potřebujete číst.

V knize sledujeme Cecílii Hornerovou, dceru majitele továrny, ve které bude po celý rok Cecilie pracovat, aby získala od svého otce své dědictví. Zpočátku ji nejde o nic jiného, než celý tenhle rok přežít, odejít s penězi a pomoct své matce. To se změní hned prvním dnem v práci, kdy je Cecilie na úvodním školení a zde se setkává s tajemným Seanem. Sean ji po školení vezme na večírek, kterým se Cecilie dostává do úplně jiného světa. Světa tajemství, podivného bratrstva a možná ještě něčeho dalšího.

Co se týká samotné postavy Cecilie, tak ze začátku jsem si ji opravdu oblíbila. Nicméně v druhé polovině knihy jsem měla maličko pocit, že ji občas nechápu, byla trochu otravná a docela tlačila na pilu. Za to Sean? Pane bože, přeneste ho někdo do reálného života a dejte mi ho! Ale teď vážně, Sean je totální Dream boyfriend. Choval se k Cecílii jako ke královně, byl milý, pozorný a velice velice trpělivý, vzhledem k tomu, jak se Cecilie občas chovala.
No pak tu máme ještě Dominika. Týpek, který se na všechny furt mračí a vypadá to, že nenávidí celý svět. Ale jak postupujeme v příběhu, tak se ukazuje, že to není takový mrzout, jak se zdá. I tak jsem ale úplně na Seanově straně. Každopádně se zde dostáváme do zajímavé situaci, kdy si Cecília vlastně nemusí vybrat jak to tak bývá a dostaneme i nějaké ty peprnější scény.

Styl psaní autorky jsem si opravdu oblíbila, kniha má svižné tempo a protože se pořád něco děje, stránky rychle ubíhají. Myslím, že autorka i vhodně zvolila prostředí, vše mi do sebe zapadalo.
Měla jsem z toho pocit jako z Royalů nebo Elitního klubu králů. A tyhle dvě série patří mezi moje Guilty pleasure už nějaký ten pátek. Teď k nim přibyde i Havrani bratrstvo.

16.12.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tohle je kniha, která vám nabízí zase jiný pohled na druhou světovou válku - příběh z gulagu na Sibiři. Těchto knih mám načtených už dost, tahle sice nijak nevyčnívá mezi ostatní, ale četla se velmi dobře. Lina byla skvělá hlavní hrdinka, občas mě ale štvala tou její paličatostí a jak si občas myslela, že ví vše nejlíp. Možná to ale bylo tím, že byla velmi mladá. Oceňuju svižné krátké kapitoly, které bývaly otevřené, takže mě to nutilo číst dál.
Bohužel mě zklamal konec, který byl tak divně useknutý. Přišlo mi to takové nedokončené.
Od autorky mám doma ještě Mlčící fontány, na které se učíte chystám v nejbližší době, tak jsem zvědavá.

16.12.2021 3 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Jak děsivé, že tohle může být možná již brzo naše realita. Vážně skvělá kniha! Prvně bych ráda vyzdvihla čtivost, stránky opravdu mizely pod rukama.
Myslím, že problém byl opravdu děsivě reálně vykreslen. Příběh plynul a děj stále gradoval. Musela jsem číst dál a dál.
Myslím, že se autorům určitě podařilo vyvolat to napětí, které chtěli. Napětí se neustále stupňovalo.
Hodně se mi líbí i střídání pohledů našich hrdinů a určitě bych vyzdvihla i vložení "momentek", které mě osobně třeba pomohly lépe vidět závažnost situace, která nastala.
Takže za mě jedno velké doporučení a měli by si to vážně přečíst všichni. Třeba se konečně chytneme za nos a začneme něco dělat pro tu naši krásnou zemi.

15.06.2020 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Autorka skvěle zpracovala osudy tři židovských žen, které si prošly doslova peklem. Ocenila jsem, že se Wendy Holden nezaměřila pouze na dobu deportace, ale seznámila nás také s předválečnými léty všech tří budoucích matek. Počas celé knihy jsem jim držela palce, aby jim to dobře dopadlo.
Dále jsem obdivovala autorka kolik historických zdrojů zpracovala. Bohužel mi kniha občas připomínala učebnici dějepisu kvůli detailně vysvětlenému historickému kontextu.

06.06.2019 3 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Moje první kniha od Colleen. Kniha plná nahých pravd. Ani nevím, kde začít. Úplně jsem se do knihy ponořila. Tak čtivou knížku jsem snad ještě nečetla! Když jsem ji kupovala na doporučení @penny_and_books , byla jsem maličko skeptická, protože nejsem moc na takový romanťárny, ale zároveň jsem se těšila a chtěla tomu dát šanci. A teď, po přečtení Námi to končí, jsem si na tisíc procent jistá, že tohle není poslední kniha od Colleen, co budu mít v knihovně. S Lily jsem se sžila a hrozně ji fandila. Během čtení jsem prožila snad všechny pocity, co jdou - lásku, nenávist, bolest, strach, nadšení,... Byla jsem docela naštvaná, z toho jak to vlastně celé dopadlo, protože, pane bože, do Ryla jsem se prostě zamilovala a bylo mi to všechno tak líto! Ale některé věci se prostě nedají odpustit. Hrozně se mi líbilo poznávání Lilyiny minulosti z dopisů, co psala Ellen. Tato kniha obsahuje tak procítěný příběh!

Jediné, co mi maličko vadilo, byla Ryleova profese. Prostě neurochirurg bylo pro mě maličko klišé. Ale budiž.

31.03.2019 5 z 5

Wow! ✨ Tuhle knihu jsem přečetla během snad ani ne dvou dní. Tím, že je to psané jako scénář, se to dobře a rychle čte. Sice právě na tohle hodně lidí nadávalo, ale mě to vyhovovalo. Musela jsem rychle pokračovat na další a další scénu, protože jsem nutně potřebovala vědět, jak to bude s Albusem a Scorpiem, synem Draca Malfoye, dál. Prostě pecka!

31.03.2019 5 z 5

Nové vyhlídky Nové vyhlídky Lilly Lucas

Tohle je jedna ze sérií, ke kterým se strašně ráda vracím. Pokaždé, když čtu nový díl, mám pocit jako bych se vracela domů .

Nové vyhlídky jsou v pořadí již čtvrtým dílem série Láska z Green Valley a po dočtení se určitě zařadila hned po Nových začátcích na druhé místo co se týká oblíbenosti.

V tomto díle sledujeme Colea, kterého známe už z druhého dílu, a Annie, kterou nám autorka představuje až v předchozím díle. V Nových snech mi Annie nebyla nijak sympatická. Ale teď, když znám její příběh, tak se to úplně otočilo. Myslím, že je to opravdu silná mladá žena, která je lehce paličatá, ale jde si tvrdě za svým. Ani Cole mi v Nových slibech nepřišel nijak wow. I u něj se to změnilo a už se ti neprezentoval jen jako frajírek a superhvězda. Rozvíjející se vztah mezi nimi jsem úplně žrala. Fakt mě bavilo sledovat, jak vzájemně odkrývají minulost toho druhého. Navíc to jejich hašteření a pošťuchování bylo fakt vtipné.

Celá tahle série je psána velice čtivě. Stránky opravdu mizí pod rukama a příběh vás pohltí. Za mě se tento díl opravdu povedl a ač byl konec trochu uspěchaný, tak se mi to hodně líbilo. A těším se na další díl, kde nám autorka představí Sama.

23.07.2023 5 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Kniha vypráví něžný příběh o tom, jak dokážou knihy spojovat lidi mezi sebou. Příběhem nás provází Alíša a Mukéš. Alíša je mladá dívka, která to v rodině nemá vůbec jednoduché. Její matka má psychické problémy a její bratr je pořád v práci, aby měli z čeho žít. Mukéš je oproti Alíše starý pán, kterému před časem umřela žena, která byla vášnivá čtenářka. A my v knize sledujeme, jak právě tyto dva a také spoustu dalších lidí spojí knihovna, ve které Alíša pracuje a také tajemný seznam četby, který se k těmto lidem dostane.

Příběh se mi ve finále líbil, ale mám hned několik ale. První je, že jsem se ze začátku do příběhu nemohla začíst. Společné čtení bylo rozděleno na 5 částí (5 dní) a musím říct, že první 3/5 knihy se neuvěřitelně táhly a skoro nic se tam nestalo. Děj prostě plynul bez nějakých větších zvratů. Další, co mi na knize vadilo, tentokrát z hlediska postav, byly Mukéšovy dcery. Neuvěřitelně mě vytáčelo, jak se ke svému otci chovaly. A posledním problémem, který jsem s knihou měla, bylo přespříliš cizích slov. Děj je zasazen do indické společnosti v Anglii. Takže na každé stránce najdete hned několik indických výrazů. Vzadu sice máte slovníček, kde jsou všechna slova vysvětlena, ale po nějaké době mě uz otravovalo muset neustále přetáčet dozadu, abych vlastně věděla, o čem se postavy baví.

I přes to všechno, bych knížku chtěla doporučit všem, kteří čtou knížky spíš kvůli jazyku, než kvůli ději, protože Knihovna malých zázraků je opravdu krásně napsaná a v posledních 2/5 se dočkáte i nějakých větších zvratů.

11.12.2022 3 z 5

Toužím po tobě Toužím po tobě J. T. Geissinger

V Toužím po tobě sledujeme příběh návrhářky Kimber DiSanto, která přijde doslova o všechno. Skončí bez snoubence, přijde o svůj majetek v San Franciscu a vlivem okolností je nucena jet do Florencie, kde na ni čeká nejedno nemilé překvapení. A právě v tomhle období ji zkomplikuje život další muž, Matteo. Kimber ho nazvala Eurofešák a já bych řekla, že to i sedí. Král italské módy. Je nám všem jistě jasné, jak to skončí, ale jak to vlastně bude probíhat?

Obě postavy jsem si neskutečně oblíbila. Kimber se mi líbila tím, že co na srdci, to na jazyku. Byla fakt hubatá a je pravda, že jsem se v ní trochu i viděla. No a Matteo byl ze začátku dosti arogantní a sebejistý floutek. Není divu, že ho Kimber nesnášela. Jenže potom během čtení, jsem zjistila, že to asi není jen ten arogantní Ital.

Taky musím opravdu pochválit prostředí Itálie a módního průmyslu. Většinou takové knížky nečtu, ale tady to fakt sedlo. Autorka opravdu umí představit prostředí bez sáhodlouhých popisů, děj plyne a stránky mizí pod rukama (to dokazuje i fakt, že jsem za den měla půl knížky za sebou).

Takže za mě jedno velké doporučení. Je to zas úplně jiný příběh z pera téhle autorky a pokud se vám líbily první dva díly série Vzplanutí, tak se do téhle pusťte. A i kdyby se vám nelíbily předchozí dva díly, ale jste fanoušky romantiky, tak tenhle rozhodně stojí za přečtení.

06.07.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

V Půlnoční knihovně sledujeme Noru, která se svým životem stále jen bojuje a nedaří se jí nic, na co sáhne. Po hrozné sérii událostí se Nora rozhodně, že už dál žít nechce a dostává se do Půlnoční knihovny. Každá kniha obsahuje jinou alternativu jejího života a Nora je může zkusit žít úplně všechny, dokud si nenajde ten "svůj skvělý život".

Tuhle knížku jsem dostala v balíčku z bookstormingu a když jsem ho rozbalila, tak jsem si říkala, jestli ji vůbec budu číst. Alternativní životy mě moc neberou. Nicméně pak se pustili do lákačky @tojsemja_kate @kate_valter @adampycha a hned jsem se do ní pustila. Tahle kniha je prostě nádherná. Je plná hlubokých myšlenek a má přesah.

Nora byla skvělá hlavní hrdinka. Na začátku mi ji bylo až líto, jak se jí život hroutí pod rukama, ale pak jsem s ní v knihovně netrpělivě objevovala jeden život za druhým. Bavili mě, jak si autor v každém životě pohrál i s životy vedlejších postav.
Styl psaní mi opravdu sedl, kniha má krátké kapitoly a je neuvěřitelně čtivá, takže stránky mizí hezky pod rukama.

Za mě jedno velké doporučení a doufám, že až kniha 7.2. vyjde, tak z ní budete nadšeni stejně jako já.

02.01.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Listopád byla moje druhá kniha od autorky. První jsem četla Hanu a z té jsem šla do kolen, proto byla očekávání u Listopádu tak veliká. Pomohly tomu zřejmě i pochvalné recenze, které se na mě valily snad ze všech stran.
A já vám nevím. Hana se mi asi líbila přece jen o ždibec víc.
Ale teď k Listopádu. Byla jsem velice zvědavá na celou knihu, protože jsem ještě nikdy nečetla nic z alternativní historie (co by se stalo, kdyby to tehdy dopadlo tak a tak). Paní Mornštajnová je skvělá spisovatelka. Její styl psaní mi sedí a její knihy jsou plynulé. Časové přeskoky zvládla hezky a neměla jsem problém se orientovat v jakém čase se zrovna nacházím. Bavil mě i kontrast mezi dvěma hlavními linkami, které jsme sledovali. Na jedné straně Maja, která se proti režimu postaví a chce lepší svět, na druhé straně Magda, dítě, které je typickým výplodem režimu, které mu bezmezně věří a také věří, že stát dělá vše pro lepší svět. Obě postavy měly svůj charakter a bavilo mě sledovat jejich myšlení.
Atmosféra je v Listopádu velice specifická. Už dlouho jsem nečetla knihu, ze které by mi bylo po dočtení tak těžko a smutno. Je to velice ponuré a tíživé.
Po dočtení knihy jsem si uvědomila, že svoboda není samozřejmostí a i když je to v naší zemi bohužel s politikou takové, jaké je, vždy může být hůř a takový život, jaký nám představila Alena Mornštajnová v Listopádu, by nechtěl žít snad nikdo z nás...

16.12.2021 4 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Této knížky jsem se trochu bála, protože jsem pár dní předtím četla celkem ošklivou recenzi, ale řekla jsem si, že si udělám svůj názor. A světe div se, mně se to líbilo!
Je pravda, že kdyby to četl nějaký náročný čtenář, tak asi spokojen není, ale mně to vážně sedlo do nálady.
Čte se to samo a stránky mizí pod rukama.
Hlavní hrdinka mi byla sympatická, jen jsem občas moc nepochopila, jak v klidu vtipkovala o své bývalé práci striptérky. Asi bych se ti úplně nechlubila no.
Každopádně první díl byl ukončený tak, ze jsem hned objednala zbytek série.

17.12.2020 4 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Nechápu, jak je to možné, ale Colleen to zase dokázala. Úplně mě svoji knihou opět odrovnala. Moc se mi líbilo postupné odhalování Milesovi minulosti a až do poslední chvíli jsem byla napjatá, co se mu vlastně stalo.
Tate jsem si zamilovala už od začátku a úplně jsem to prožívala s ní. Střídavě jsem Milese milovala, nesnášela a občas taky nechápala.
Na konci se vše krásné vyřešilo a to, jak to Colleen Milesovi vymyslela mě fakt dojalo.
Strašně mi sedí styl jakým Colleen píše. Miluju to a hltám každé slovo od začátku až do konce.

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Abych začala tím, co se mi líbilo. Ten svět. Fakt smekám před autorkou. Tenhle svět je tak super vymyšlený a zajímavý! Některé části byly i dost vtipné, třeba jak se Ilan přidala k pětadvacítce a vše pro ni bylo nové a nevěděla, jak se co používá. U toho jsem se fakt smála.
Nicméně na zadek jsem si z toho nesedla. Ze začátku jsem měla problém se začíst a v průběhu knihy mě ne vše bavilo.

31.03.2019 3 z 5