ElInWonderland ElInWonderland komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Tak to bylo něco, u některých pasáži mi trvalo se prokousat, vzhledem k jejich “vědecko-propočtovým popisům”. Ale příběh s Rockym byl naprosto kouzelný. Vesmírné dobrodružství s humorem a napětím a se zajímavým koncem. Jen mě mrzí, že se nedozvíme jak to probíhalo na Zemi po dobu co byl Grace pryč.

22.01.2023 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Kniha mě skutečně překvapila, děj se stal mnohem zajímavější než se na první pohled zdá. A jak už tu někdo zmiňoval, nedostatky hlavních hrdinů jsou velmi sympatické a není to jen samá dokonalost. Rozhodně je to příběh, který potěší.

31.07.2021 5 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Už klasika, kterou musíte přečíst. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla a mrzí mě jen to, že jsem ji nepřečetla daleko dřív.

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Název knihy odpovídá obsahu! Les je prostě kouzelné místo plné zázraků a je skvělé že pan Wohlleben dokáže popsat věci pro širokou veřejnost.

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Nikdy jsem u knihy necítila tolik silných emocí najednou. U knížek se někdy směju, brečím nebo jsem naštvaná, ale tohle byla absolutně jiná úroveň vnímání knihy a toho co mi dává. Někdo říká, že je to citové vydírání a podobně, ano hraje to záměrně na city ale v tomto příběhu a osudů lidí je něco co se vryje do kůže a nechce se pustit. Knihu jsem četla delší dobu a vytvořila si s postavami až hluboký vztah a rány co s dějem přicházely bolely víc a víc. Několikrát mi bylo skutečně fyzicky špatně i když je to fikce a měla jsem chuť třísknout knihou o zeď. Rozebírání sexuality, zneužívání, síly přátelství, důvěřivosti, osudu, lásky, sebedesktručních a sebenenávistných sklonů, smrti, na tom kniha stojí a při tom je to nádherně psaná literatura. Navíc nikdy nevíte, co vás na další stránce čeká, skutečně jsem si netroufla něco odhadovat a čím víc se blížíte konci, tím víc bomb vybuchuje. Copak toho nebylo dost? Ne to sakra nebylo. Člověk přemýšlí jak moc je schopný ubližovat sám sobě.

Taky bych chtěla poznamenat že ten nechutný ubožák(tady bych použila sprosté slovo) bratr Luke je nehorázný zbabělec a to jak skončil, mě absolutně neuspokojilo. Stejně jako osudy většiny záporných postav.

No ale jsem autorce moc vděčná za postavu Herolda

Závěr knihy jetěžký, smíšenost pocitů hluboká a myšlenky proudí v hlavě ještě dlouho poté.

01.04.2023 5 z 5

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

Aaaaaaach, jak to jen říct. Pravděpodobně ten nejromantičtější příběh jaký jsem zatím četla. Do Archera se prostě musíte zamilovat a kvůli němu jsem brečela ve 2 v noci. První polovina knihy se mi líbila víc než ta druhá, konec má působit velice emotivně, ale já brečela nad úplně jinou částí. A ještě poznámka k obálce, PROČ PROČ PROČ na ni dali takový hrozný klišoidní obrázek! Obzvlášť u této knihy bych ocenila tu zahraniční verzi. Jelikož jsem ji četla na čtečce tak mě to zas až tak netrápilo, ale mám v plánu si koupit fyzickou verzi a už teď vím že si koupím tu anglickou a ráda si ji přečtu znovu.

Spoiler
Ehm jsem hrozný člověk, když jsem si na konci přála ať zůstane mrtvý?

30.12.2022 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Tento příběh na mě tolik zapůsobil, nevím jak to autorka dokázala udělat z toho něco tak promyšleného. Dalo se to pokazit tolika způsoby, ale nestalo se a ta kniha je prostě krásná.

18.11.2021 5 z 5

Genialita ptáků Genialita ptáků Jennifer Ackerman

I pro nadšence pro přírodu, jako jsem já se v knize vyskytovala spousta informací, které jsem nevěděla nebo mě překvapily. Název knihy skutečně odpovídá obsahu je neuvěřitelné, jak se ptáci přizpůsobují našemu měnícímu se světu. Vše je krásně napsáno a strašně mě baví to číst. Já z knihy cítila že je za tím hodně hodně práce. Rozhodně doporučuji přečíst komukoliv.

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Sci-fi pro mě nikdy nebylo vyhledávaným tématem v knihách ani ve filmech ,ale po přečtení Marťana jsem zjistila že to byla celkem chyba. Pod záštitou neuvěřitelného světa budoucnosti jsou silné momenty k přemýšlení a v této knize je těch momentů pro mě dost. Fascinuje mě číst,jak si lidé (spisovatelé) představovali budoucnost před desítkami let právě o dnešku a jejich varovné signály, které nebyly úplné hlouposti a nebezpečně se přibližují pravdě.

09.02.2022 4 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Už v Dopisech ztraceným jsem se do autorky zamilovala a její úroveň psaní ani touto knihou neklesla. Příběh Reva je smutný a připomnělo mi to jeden skutečný příběh, který ale skončil nejhůře jak mohl. No a k Emmě, to mi přijde taky dost realistické a upozorňuje na nebezpečí dnešní generace. I když dějová linka dbá na romanci, tak jednotlivé příběhy všech zainteresovaných jsou důležité samy o sobě.

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Kniha byla zajímavější než jsem očekávala, životní cesta Michelle se mi líbila a je určitě inspirativní. Je cítit, jak je inteligentní a cílevědomá a zároveň má velké srdce. I přes poměry nebo právě kvůli nim odkud pochází je pro ni vzdělání velmi důležité a cestou ke svobodě. Konec má hořkosladkou přichuť po zvolení Donalda Trumpa, nicméně příběh jako takový to nezkazilo.

07.02.2024 4 z 5

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

I když se mi některé slovní obraty nelíbily, jako i u jiných autorčiných knih (nevím jestli je to překladem nebo ne, anglicky jsem nečetla), tak se mi příběh opět líbil. Stránky mi ubíhaly rychle a usmívala jsem se nad nimi. Není to příliš sladké a postavy se vyvíjí. Pro ty co slowburn nečetli nebo neví co od knihy čekat, se možná při skoro 500 stranách vzdají, ale pro mě je to oblíbené téma.

24.09.2022 4 z 5

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Hezká kniha, která kdyby každý ze dvou odehrávaných dějů vyšel zvlášť , tak bych z toho nebyla asi tak úplně odvařená, ale protože jsem znala důvod těchto dějů, tak mě to velmi bavilo a s vyřčenou myšlenkou, která mi uvízla v hlavě. Jo je to známá myšlenka, ale stejně se mě tady dotkla.

SPOILER
„Nedávno jsem četl knížku o kosmu,“ řekne, rozhlédne se a dodá: „Moment, věřte mi, opravdu to spolu souvisí.“
Všichni se opět zasmějí.
„A četl jsem různé teorie o vesmíru. Opravdu mě nadchla jedna, které věří i řada velmi důvěryhodných fyziků a jmenuje se teorie mnohovesmíru. A ta říká, že všechno, co je možné, se stane. To znamená, že když si hodíte mincí, padne panna i orel. Ne panna, nebo orel. Pokaždé, když hodíte mincí a padne panna, nacházíte se prostě ve světě, kde padne panna. Ale existuje ještě jiná vaše verze, která vznikne v té vteřině, kdy hodíte mincí a vám padne orel. Každou vteřinou každého dne se svět dál a dál štěpí na nekonečné množství paralelních světů, kde všechno, co se může stát, se děje. Existují miliony, biliony nebo biliardy různých verzí nás samých, které prožívají důsledky našich rozhodnutí. K čemu se chci dostat: vím, že možná existují světy, ve kterých jsem se rozhodl jinak, a to mě přivedlo někam jinam, k někomu jinému.“ …

10.03.2022 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Ze začátku jsem z knihy byla nadšená a předčila mé očekávání, ale postupem času jsem víc a víc hlavní postavu nechápala i když její odůvodnění byla zřetelná. Prostě když člověk něco takového neprožije, tak se to asi špatně chápe... Nejvíce se mi líbily vzpomínky na Atlase a autorčino vyznání na konci. Nicméně knížka se dobře čte a určitě je to zajímavý příběh s náročným tématem.

31.07.2021 4 z 5

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Skvělá knížka, náhled do osobních zkušeností a pohledů života queer lidí z českého prostředí, pro mě i překvapivé skutečnosti, které dodnes musí lidé řešit a z některých zpovědí mi bylo opravdu smutno. Jsem moc ráda, že mě tato kniha neminula.

19.05.2023 5 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Jak je už asi u Asimova zvykem, dokáže popsat sci-fi prostředí naprosto úchvatně a cestování mezi desítkami tisíc století je na mě až moc, ale opět kvalitní vyprávění.

13.12.2022 4 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

K tomu dokážu jen napsat, že nutně a rychle potřebuju další díl. No sakra!

09.12.2022 5 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Od této knížky jsem moc neočekávala vzhledem k anotaci, ale byla pro mě milým překvapením. Je to taková “pohádková” romanťárná, ale účel splnila a četla se velmi rychle. Docela neobvyklé bylo v tomto žánru , že hlavní hrdinka nevěřila v lásku a v podstatě využívala chlapy jen k sexu, no a pak si “zázračně” uvědomí jak potřebuje lásku k životu, většinou to bývá naopak. To byla zajímavá změna. No i když je to stejně pořád klišé, mě to prostě baví.

26.10.2022 4 z 5

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

Velmi komplexní kniha, nese ne jednu důležitou myšlenku a každá kapitola něčím překvapí. Myslím že je to snad poprvé kdy romantická linka pro mě v knize nebyla podstatná, tak jako samotný celistvý děj. Vývoj a proměny, propracovaný děj, svým způsobem nečekaný konec, který do sebe zapadá jako skládačka puzzle, tato kniha bude ve mě ještě chvíli rezonovat.

09.04.2022 5 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

Jednoduché, krátké, výstižné. Myšlenky které se vás dotknou. V pár slovech je toho řečeno tolik...