ElikaS ElikaS komentáře u knih

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Vánoční prasátko jsme si se synem dali jako adventní četbu a byla to první knížka, kterou jsme spolu četli ze čtečky, takže jsem se trochu bála, že když nebude mít každou chvilku obrázek, nebude ho knížka bavit. Spletla jsem se. Šestiletý syn si ji zamiloval a neustále chtěl číst dál a dál, protože byl zvědavý, jak to bude a kdy uvidí Ztrátu apod. A byla to první knížka, o které jsme si na konci krásně popovídali a vedli o ní debatu :-)
Já jsem si tu knížka zamilovala od prvních stran, na začátku jsem přesně věděla, jak se Kuba cítí a co pro něj Prasátko znamená a vzpomněla jsem si na svého oblíbeného plyšáka z dětství. Když se mu Pašík ztratí měla jsem slzy na krajíčku a naprosto chápala jeho emoce. Tahle pasáž pro mě byla hrozně dojemná.
Samotná Země Ztracených je naprosto dokonale vykreslená. Rowlingová měla úžasný nápad, který propracovala do úžasných podrobností a já jen žasla a čekala, co dalšího na nás čeká.
Měla jsem určitou představu, o tom jak celá knížka skončí a co bude zápletkou, ale jsem moc ráda, že jsem se netrefila a bylo to trochu jinak, takže jsem na konec byla i překvapená. Konec byl krásný a ta myšlenka na závěr byla úžasná.
Z téhle knížky jsem nadšená a těším si až si to třeba za rok zopakujeme :-)

06.01.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Bryndzovi jsem se poměrně dlouho vyhýbala a vlastně ani nevím proč. Teď když jsem se do něj konečně pustila, musím říct, že to byla chyba, protože se mi knížka opravdu líbila. Má spád, napětí. Krátké kapitoly přidávají na čtivosti a stránky vyloženě mizí pod rukami. Knížka některými popisy celkem brutální, ale s tím jsem počítala a nevadilo mi to.
Kate je typickou vyšetřovatelkou - tíží je děsivá minulost, se kterou se snaží vyrovnat. Bavila mě její spolupráce s Tristanem, který je naopak ničím nevázaný sympaťák.
Bavila mě provázanost hlavních postav a úvahy Kate nad budoucností jejího syna. Rozhodně se pustím do dalšího dílu.

07.07.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Po tom nekonečném čekání jsme se konečně dočkali dalšího dílu. Před čtením jsem se trochu bála, zda se mi bude dařit chytat se v ději, který je přece jen poměrně komplikovaný se spoustou malých důležitých detailů. Naštěstí jsme četli knížku s mamkou, které ty nepatrné detaily nedají spát, takže zatímco já bych to jen proletěla, ona se ptala a já hledala v předchozích dílech :-) Myslím, že díky tomu jsem si knížku užila o trošku víc.
V recenzích jsem několikrát narazila na to, že začátek byl pomalý a vlekl se. To mi vůbec nevadilo a vlastně ani nepřišlo, protože jsme se tam dozvěděli zase plno nového a otevřelo to prostor k mnoha otázkám. I když výtku bych tady tedy měla a to bylo přivítání Ilan a pětadvacítky. To je fakt? Po takové době, když ji tak sháněli a na jednou jen toto? Ono obecně, především ve druhém díle se nám krásně rozvíjel vztah Ilan a kapitána a v tomto díle mi to přišlo celé takové useknuté. Jejich vzájemná interakce mi chyběla. A byla jsem z toho trošku zklamaná.
V další části už se děj značně rozjel a především po odjezdu z Otortenu to začalo mít obrovský spád. A od děje v Brötlu už jsem se vůbec nedokázala odtrhnout. Za ten přidávám poslední pátou hvězdičku, protože ty emoce, co ve mně dokázala knížka v této části vzbudit, byly neskutečné.
Na začátku čtení jsem se trochu bála, toho, že jak jsme na knížku dlouho čekali, vybudovali jsme si určitá očekávání a pro autorku bude těžké jim dostát, ale ten strach byl úplně zbytečný. Knížka odsýpala, byla, napínává, plná nečekaných zvratů a tajemství. Upřímně teď už si vůbec nedokážu představit, jak to celé bude pokračovat. No a než nám vyjde další díl musím si první tři díle znovu pořádně přečíst a připravit se výpisky, nebo už se nechytnu

15.05.2021 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Tak to byla jízda! Knížka mě chytla opravdu od první stránky. Děj měl spád, byl rozhodně zajímavý, dával smysl a byl překvapivý. Hunter a Garcia se parádně doplňovali. Nemám co vytknout a brzy se pustím do dalšího dílu.

21.07.2020 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

U prvního dílu jsem byla velmi příjemně překvapená, takže tentokrát jsem už měla vysoká očekávání. A ta byla nakonec ještě překonána. Faja se mi líbil ještě víc než Naslouchač a vzhledem k tomu konci už se nemůžu dočkat pokračování. Děj měl spád, líbil se mi kontrast mezi Nížinami a Duvalským pohořím. Čekala na mě celá řada nečekaných zvratů. Plus si užívám si vztah Ilan a Joela.

17.05.2020 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Kim jsem si oblíbila a patří mezi mé nejoblíbenější detektivky. Její tým je parádní a jejich vzájemné vztahy mě opravdu baví.
Příběh byl zajímavý a napínavý. Stejně jako všechny ostatní díly i čtivý. Užila jsem si každou minutu. Závěr byl překvapivý. Obě linky vyšetřování se pěkně doplňovaly. Paráda.

02.02.2024 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Tak musím říct, že málokdy mě knížka opravdu šokuje, ale tentokrát se to povedlo. Ten konec jsem absolutně nečekala a s odstupem času vlastně ani nevím, jestli se mi líbil nebo ne. Mám ráda happyendy a tady jsem jeden očekávala. Místo toho přišlo něco úplně neočekávaného a to pro mě přebylo celý detektivní příběh.
Rozhodně ve mě i po dlouhé době zůstávají silné emoce, takže vlastně parádní závěr skvělé série

30.01.2024 4 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

K téhle knížce jsem se dostala jen díky čtenářské výzvě a tématu literatura faktu. Nebýt toho určitě bych se k ní nedostala a byla by to škoda. Knížka pro mě byla velkým překvapením. Dozvěděla jsem se spustu zajímavých informací.
Knížky se velmi dobře četla. Jeji zpracování formou rozhovoru bylo originální a dodalo knížce zajímavý nádech.

05.01.2023 5 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Tak tohle byl hodně povedený rozjezd série. Už od začátku mě knížka chytla a nepustila až do konce. Velin si mě získal hned od prvních stránek a každým dalším vyprávěním bodoval čím dál více.
Svět je poměrně originální a ne úplně jednoduchý na zorientování. To se mi moc líbilo. Všem důležitým postavám byl věnován dostatek prostoru, aby si je čtenář mohl zapamatovat, což bylo potřeba vzhledem k jejich množství.
Knížka měla velké množství neočekávaných zvratů a byla pro mě hodně nepředvídatelná. To je jeden z jejich největších kladů. Například souboj se Štítem pro mě byl úplně dokonalý, že to proběhne takhle mě ani nenapadlo :-D
Rozhodně doporučuji a hned se jdu pustit do dalšího dílu.

14.12.2022 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Knížky Colleen Hoover miluji, takže i když jsem tuto knížku četla už v minulosti, moc ráda jsem si poslechla i její audioknižní zpracování.
Knížka Námi to končí má velmi silný příběh a byla to jedna z mála knížek, kdy jsem si nebyla jistá, jak si vlastně přeji, aby to skončilo. Ryle byl neskutečně charismatický a už v první scéně na střeše jsem si ho zamilovala, bohužel se však ukázalo, že nejde dát jen na první dojem a jak těžké je se změnit. Atlas byl sympaťák zase úplně jiným způsobem. Oba vzbuzovaly neskutečné množství emocí.
No a když k tomuto silnému příběhu přidáte epilog autorky, tak to celé nemá chybu. Rozhodně doporučuji!

08.12.2022 5 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm L. J. Shen

L.J.Shen jsem si hrozně oblíbila. Podle mě je jedna z nejlepších autorek romantiky typu "láska - nenávist". V jejích knížkách je vždycky skvěle vykreslená chemie mezi hlavními postavami. Příběhy mají parádní atmosféru, kde hltáte každé slovo a pořád čekáte, jak to bude dál. Tahle knížka v tomhle není výjimkou.

"Když jsi měkká, zvládneš toho víc. A když toho zvládneš víc, svět tě nedokáže zlomit.“

Okamžitě jsme si zamilovala Westa a Grace a jejich vztah měl obrovskou dynamiku a moc mě bavil. Navíc ty jejich přirovnání, které po sobě házely byly dokonalý a fakt jsem se u nich nasmála - "Od toho telefonátu jsi byla užitečná jako jeptiška v bordelu."

"Tenkrát mi došlo, že ne všichni hrdinové mají plášť. Někteří nosí špinavé džíny Diesel, blundstonky a otrhaná trička."

Přece jen se, ale tato knížka od ostatních knížek L. J. Shen něčím liší, a to tím že má podle mě větší hloubku. Postavy jsou skvěle propracované a tvrdě poznamenané tím, co zažily. Vše navíc působí celkem uvěřitelně. Protože proč by se West nemohl chovat jako West, když musí žít s takovou tíhou.

"Důvěra znamená vložit svůj optimismus do někoho jinýho, teda přesná definice hlouposti."

Za mě opravdu parádní knížka, kterou jsem si užila od první do poslední stránky.

"Zapomněl jsem, jak mám dýchat, aby to nebolelo. Zapomněl jsem, že život je o něčem víc než o vydělávání peněz a přežívání. Zapomněl jsem, že když si hrajete s ohněm, nakonec se spálíte."

03.12.2021 5 z 5

Když jsme se poznali Když jsme se poznali Sarina Bowen

Knížky On a My, které napsala Sarina Bowen spolu s Elle Kennedy miluji a rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější, takže jsem byla hodně zvědavá, jak si povede autorka sama. Musím říct, že po přečtení této knížky mám naprosto jasno v tom, že Kennedy je ta, která do knížek vnáší legraci a Bowen ta, která tomu dodává romantiku, dojemnost a takovéto pohlazení na duši. Aby bylo jasno, i v této knížce jsou vtipné pasáže, ale není jich zdaleka tolik jako v knížkách Elle Kennedy. Ale vůbec mi to nevadilo.

Knížky o hokejistech patří k mým oblíbeným a vždy si je s chutí přečtu. Tentokrát máme hokej spíš jako kulisu a řešíme spíš šrámy na těle. Corey byla celkem originální hlavní hrdinka, což jsem ocenila, protože se zase jednou řešilo celkem originální téma. Moc se mi líbilo, jak se se vším vypořádala. Hartley mi chvílemi lezl na nervy a měla jsem problém pochopit jeho motivaci. Tohle mi přišlo trochu nedotažené. Proč že to sakra s tou Staciou byl? Ani po jeho vysvětlení jsem tomu moc nerozuměla.

U každé romantické knížky se obávám finálního dramatu, kde na hlavní hrdiny čeká nějaká finální hádka, rozchod apod. a těsně před koncem mám pomalu chuť knížku odložit. To se mi při čtení této knížky nestalo, takže další plusové body.

Celkově se mi knížka moc líbila, doporučuji a už se těším na Bridgera.

12.07.2021 5 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Knížku si pamatuji z dětství, kdy mi ji ráda předčítala maminka. Obě jsme ji měly rády. Nyní jsem se do ní pustily se synem a i jemu se příběh moc líbil. Kocourka si moc oblíbil a bavila ho i Zelenoočka. Asi nejzajímavější pro něj byla kapitolka o tom, k čemu mají kočky fousky. O ní jsme museli diskutovat. :-)

17.03.2021 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Knížku jsem si moc užila. Přestože je příběh místy docela drsný, nemůžu se ubránit tomu, že má takovou pohádkovou atmosféru. A to na mě platí :)

Na Gaimanovi musím ocenit to, že každá knížka je úplně jiná. Před Nikdykde jsem četla Americké bohy a skoro se mi nechtělo věřit, že obojí napsal stejný autor. :) Každopádně musím říct, že obdivuji jeho fantazii, protože Gaiman dokáže vytvořit fantasticky promyšlený svět a nepotřebuje k tomu pětidílnou sérii, a přitom všechny linky, včetně těch nepatrných dotáhne do detailů.

Richard byl roztomilý, v podstatě naivně nevinný, ale zaslouží si poklonu, za to jak se se vším statečně popral. Dvířka mě bavila. Hunter mě překvapovala, ale i její postava byla podle mého dobře vykreslená a dobře pochopitelná. Markýz se stal mou nejoblíbenější postavou. I on mě překvapil, upřímně jsem si myslela, že jeho charakter bude trošku jiný, ale hrozně mě bavil. O to víc oceňuji závěrečnou povídku, která mu byla věnována. A musím zmínit i pan Croupa a pan Vandemera, kteří byli parádní záporáci. Neskutečně mě bavili jejich rozhovory a povznesli knížku ještě o úroveň víc.

Pokud máte rádi fantazy, určitě po této knížce sáhněte. Moc se mi líbila.

18.12.2020 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nad touhle knížkou jsem přemýšlela už dlouho a nevím proč, ale moc se mi do ní nechtělo, přestože jsem na ní slyšela celou řadu kladných doporčení. Konečně jsem se do ní pustila a děj jsem jen hltala, bylo to krásné - vtipné, k zamyšlení, dojemné, uvěřitelné,... Moc se mi knížka líbila a rozhodně doporučuji.

20.08.2020 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Ke Carterovi už nevím, co psát, abych se neopakovala. Knížka je skvělá, hodně se mi líbil motiv pachatele i vedlejší příběh pana J. A oceňuji "epilog", ten byl perfektní.

07.08.2020 5 z 5

Americká královna Americká královna Sierra Simone

Teda... V rámci tohoto žánru je hodně těžké překvapit, vlastně si ani nevzpomínám, že by mě nějaká erotická knížka opravdu překvapila a že jsem jich přečetla dost. Ale Americké královné se to povedlo! Podle anotace jsem si představovala klasickou romantiku s milostným trojúhelníkem, ale rozhodně ne to, co jsem dostala. Jsem z knížky nadšená, za prvé díky tomu překvapení a naprosto neočekávanému příběhu, za druhé pro její skvělou čtivost - od knížky jsem se nedokázala odtrhnout a za třetí pro originalitu, protože tahle knížka je bez diskuzí originální. No a potom konci se moc těším na pokračování, už aby to bylo :-)

12.06.2020 5 z 5

My My Elle Kennedy

I pokračování se mi moc líbilo. Jamie a Wess jsou úžasný pár a bylo krásné, jak se Wess o Jamieho staral, když ho Jamie potřeboval. Blake byl jen třešinkou na dortu.

29.05.2020 5 z 5

Vražedná temnota Vražedná temnota Lisa Regan

Josie je jedna z mých nejoblíbenější detektivních sérii (hned po Robertu Hunterovi a asi na stejném místě jako Kim Stone) a ani tato knížka mě nezklamala. Zápletka mě bavila, stejně jako Josiin osobní život. Klidně bych uvítala i víc jí a Noaha.
Zápletka se sektou možná byla trochu předvídatelná, ale nic to neubralo na napětí a čtivosti, takže i tento díl hodnotím vysoko.

07.02.2024 5 z 5

Musím říct, že mě knížka příjemné překvapila a velmi bavila. Upřímně, moc jsem nevěděla, co od ní čekat a více méně jsem si o ní nic nezjišťovala, ale jako milovnice Harry Pottera jsem ji prostě nemohla minout.

O Tomu Feltonovi jsem vlastně (kromě toho, že hrál Malfoye a občas byl spojován s Emmou Wattson) nic moc nevěděla. Takže jsem byla ráda, že jsem ho mohla alespoň trošku poznat a rozšířit si obzory. Čtení to bylo pohodové, a i přes některá závažná témata celou dobu z knížky vyzařovala pohoda.

Knížka je i velmi dobře namluvená.

21.01.2024 5 z 5