eiramka eiramka komentáře u knih

Zátiší s kousky chleba Zátiší s kousky chleba Anna Quindlen

Původně jsem myslela, že se možná něco "ztratilo v překladu" , ale po přečtení recenzí na goodreads si to už nemyslím. - čekala jsem poctivý krajíc chleba ,ale dostala jsem americký fast food :) Jako - "hluboký vhled do ženské psychiky" (citace z obálky knihy) - leda tak možná do psychiky bohaté stárnoucí Američanky - a i tam o té hloubce docela pochybuji.
Nejvíc mě takové knihy štvou tím, že se tváří jako něco, co nejsou - a já pitomec čtu a ztrácím tím čas a hledám a hledám a na konci zjistím, že prostě z fast foodu svíčkovou neuvaříš:)
Na druhou stranu - -zamilovaná oddychovka - proč ne, když právě na tohle máte chuť. A ještě něco - za tenhle román Pulitzera (právem )nedostala!

29.08.2016 2 z 5

Vraždy v nakladatelství Vraždy v nakladatelství P. D. James (p)

Pro mne sázka na jistotu, pokud se mi zachce typicky anglické detektivky, kde netečou proudy krve, kde mám možnost nahlédnout do zajímavého prostředí (tentokrát nakladatelství), kde děj poklidně plyne (až na nějakou tu vraždu:) , kde jsou postavy dobře vykreslené a člověku může být aspoň někdo sympatický - sáhnu po P.D.Jamesové.

01.08.2016 4 z 5

Projekt potomek Projekt potomek Graeme Simsion

Mám Dona ráda (jeho myšlenkové procesy mi připomínají mého manžela, takže asi proto) a byla jsem zvědavá, jestli první díl může být překonán - no, nemůže:) Ale přesto to není vůbec špatné čtení, Rosie je těhotná a to znamená pro Dona novou výzvu - a nutno říct, že se připravuje stejně pečlivě a systematicky , jako na projekt manželka - nic jiného bychom od něj neočekávali. Vtipné, zábavné, lehké čtení.

01.08.2016 3 z 5

Zlá panenka Zlá panenka Hana Prošková

I zachtělo se mi české detektivky a sáhla jsem po malíři Horácovi Hany Proškové - kniha obsahuje tři detektivní příběhy a hned na začátku řeknu, že ten první mě namlsal - byl bohužel ale nejlepší - ty druhé dva jsem dočetla jen z jakési nostalgie...ze sociologického hlediska je to ovšem zajímavé čtení - připomnělo mi to dobu mého mládí, slova, která dnes už téměř vymizela z našeho slovníku a situace důvěrné známé , které už ale milosrdný čas ukryl do záhybů paměti - jen z tohoto důvodu mě čtení pobavilo - obávám se, že pro mladší gereneraci to bude knihu typu Zapadlí vlastenci :)

01.08.2016 2 z 5

Bohové a bestie Bohové a bestie Denise Mina

Nemůžu se zbavit dojmu, že v téhle detektivce se něco "ztratilo v překladu". Netvrdím, že bych tu nacházela věty, které rvou uši - ale přesto tam něco skřípe a hlavně některé dialogy jsou velmi podvné ....Co se týká děje samotného - Alex Morrowová, matka dvojčat, vyšetřuje vraždu na poště a přitom narazí na korupci v policejních řadách, zamotá se vám do toho pár britských komunistů a proradný politik, který čelí skandálu. Je to tak trochu zmatené a splácané dohromady - no ale dočetla jsem to až do konce, takže - úplná hrůza to není, ale jsou lepší detektivky.

08.06.2016 2 z 5

Sidonie Nádherná a konec střední Evropy Sidonie Nádherná a konec střední Evropy Alena Wagnerová

Vrchotovy Janovice jsem navštívila před pár lety a tehdy jsem poprvé slyšela jméno Sidonie Nádherná - po přečtení této knihy mám sto chutí zase do Janovic zajet a podívat se znovu na zámek a park - díky Aleně Wagnerové už jinýma očima. Budu hledat stopy tužeb a lásek paní hraběnky..."Nashromáždilo se toho ve mně tolik, rok od roku víc - to přece musí mít nějaký smysl musí se nějak, někde, někdy projevit, možná až po generacích. Co víme o tom, jak všechno, co zakoušíme, co prožíváme s radostí i co vytrpíme, působí na budoucí svět, třeba na to, co právě kvete, na každý zelenající se list?"

03.06.2016 4 z 5

Řeč květů Řeč květů Vanessa Diffenbaugh

Příběh Victorie, dívky odložené matkou hned po narození. Příběh dítěte, které nemělo nikdy možnost navázat hluboký vztah ,je citově deprivované a znovu a znovu zklamané - až se naučí nic dobrého od nikoho - ani od sebe - nečekat. První třetina knihy byla velmi dobrá - ale pak se to pokazilo, příběh začal být čím dál tím míň uvěřitelný - postavy se začaly chovat nelogicky - všechno to bylo nachystáno na slavný happy end. Ale přiznávám, že se to přesto četlo dobře.

23.05.2016 2 z 5

Zákaznice Zákaznice Pierre Assouline

Kniha se mi dostala do ruky náhodou - ale jsem tak ráda, že jsem na ni narazila - je totiž skvělá!. Příběh badatele, jež při zkoumání archivu náhodou narazí na udavačský dopis , který se přímo dotýkal rodiny jeho ženy - toho dne se dotkl zla a ten okamžik změní celý jeho život, nedá mu spát a nutí ho pátrat po příčinách a důvodech :... chtěl jsem vědět. Potřeboval jsem vědět. Nikdy bych si neodpustil, že jsem zahlédl absolutní zlo a zavřel oči..

Kniha je svým způsoben nesmírně aktuální, antisemitismus je i dnes téma, které nelze podceňovat. A rovněž otázka lidského chování v situacích vlastního ohrožení ....kam až člověk zajde, čeho je schopen, nebo naopak neschopen.
Kniha je výborně přeložená, čte se výborně ( a rychle - přečetla jsem ji za dva dny:)

21.05.2016 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Nejprve jsem viděla film a ten mě velmi zaujal, takže když se mi dostala do ruky kniha, neváhala jsem. A musím (bohužel ?) říct, že filmové zpracování tentokrát předčilo originál. V knize je děj přehlednější, víc se můžete ponořit do psychologie postav - ale možná právě proto na mě film udělal hlubší dojem, bylo tam víc napětí . Příběh ale skvělý!

19.05.2016 4 z 5

Muzeum zkamenělin Muzeum zkamenělin Margaret Atwood

Tak především je tenhle román hodně pochmurný - všechny postavy jsou jakoby vláčeny životem a nenacházejí smysl ani štěstí , jako obraz společnosti a lidských vztahů je to dost apokalypsa. Mnoho zajímavých motivů - vliv rodičů na život dětí, osudovost vztahů. prázdnota a naplnění , všudypřítomná smrt . Atwoodová umí psát, to se jí musí nechat - např. líčení Lesjiny imaginární krajiny je skvostné, také způsob psaní - líčení určitého dne a události z pohledu různých osob, mám moc ráda. . Víte, že čtete skvělou literaturu, ale přesto se ve mě všechno vzpírá přijmout takové vidění světa, takovou beznaděj .

01.05.2016 4 z 5

Malý vetřelec Malý vetřelec Sarah Waters

S hodnocením trochu váhám - román je něco mezi duchařským hororem a historickou fikcí a je velmi velmi anglický. Odehrává se v době po druhé světové válce na venkově, nacházíme zde typické představitele anglických románů - stárnoucí šlechtična a její dvě dospělé děti, žijící v rozsáhlém sídle, na jehož údržbu nemají peníze. Doktor Faraday a mladá služtička, postavičky z vesnice, kolegové lékaři. Atmosféra tajemného rozpadajícího se panství a všudypřítomný pocit něčeho děsivého, co se v příštím okamžku stane a co možná má racionální vysvětlení, Nebo taky ne. :)

21.04.2016 3 z 5

Křižovatky smrti Křižovatky smrti Elly Griffiths

Pro mne velmi příjemné překvapení - Ruth je sympatická hlavní hrdinka - archeoložka s trochou nadváhy, milovnice koček a samoty, se smyslem pro humor - její protihráč policista je zase typ neomaleného sympaťáka - je to detektivka , která Vám nervy nepocuchá, ale bavit se budete příjemně.

10.04.2016 4 z 5

Sedmikrásky Sedmikrásky Kristina Ohlsson

Tohle je další z řady severských detektivek, kde kořeny zla je nutno hledat v minulosti a kde nic není tak jednoduché, jak se původně zdálo. Vraždy, složitá situace kolem uprchlíků, vztahy rodinné a přátelské a do toho těhotná vyšetřovatelka. Docela se mi líbilo prolínání soukromého života detektivů s vyšetřováním - nebylo to špatné.

10.04.2016 3 z 5

Třináctý příběh Třináctý příběh Diane Setterfield

Podle mne velmi poutavý příběh tak trochu a la Na větrné hůrce. Margaret odjíždí do odlehlého venkovského sídla, aby tam zapisovala paměti umírající slavné spisovatelky Vidy Winterové. Veze si s sebou svoje stíny a démony a je konfrontována s démony a stíny Vidy Winterové - příběh jejího života právě připomíná příběhy sester Bronteových. Je tu tajemství, je tu záhada, je tu rodinné drama a láska. Pokud máte chuť na romantický příběh je tohle dobrá volba.

10.04.2016 4 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Slečna Marplová je moje celoživotní jistota - nikdy nezklame:):
"Nemohu se totiž zbavit dojmu, že dnešní doktoři chtějí dělat z člověka pokusného králíka. Nejprve vám vytrhají všechny zuby, pak vás propíchají všelijakými hormony a vitamíny, a když vám ještě vykuchají polovinu vnitřností , nakonec klidně přiznají, že už pro vás nic víc udělat nemohou. Já osobně dávám přednost léčení postaru. Není nad velkou láhev černé medicíny, kterou člověk konečně vždycky může vylít do klozetu" .

20.03.2016 5 z 5

Večeře v restauraci Domov Večeře v restauraci Domov Anne Tyler

Román o rodině Tullů - Pearl se provdá v době, když už je považována za starou pannu a odstěhuje se svým mužem, obchodním cestujícím z rodného města, často se stěhují, mají tři děti a jednoho dne ji manžel nečekaně opustí . Pearl musí sama vychovávat své tři děti - Ezru, Codyho a Jenny - sledujeme osudy celé rodiny, příběhy matky i sourozenců od dětství až po dospělost, jejich dospívání, bolestné tápání, jejich komplikované vztahy - jejich obyčejné životy . Odchod otce je poznamená navždy a každý z nich se s tím vyrovnává svým způsobem - přičemž nelze říct, že by je prožité trauma sblížilo - spíš naopak. Jejich životy se vzdalují a zase prolínají, protože :"Nemáme nikoho, jen sami sebe. Musíme držet spolu, nikdo jiný nemá naši společnou minulost" Je to silný příběh, rozhodně ne cukrkandlový, ale nevyznívá pesimisticky, alespoň pro mě ne .

12.03.2016 4 z 5

Spřízněnost krve Spřízněnost krve Reginald Hill

Velmi milé překvapení - vtipná detektivka, sympatický smolařský detektiv s kocourem a nezdolnou tetičkou Marribel, která se nevzdává naděje, že svého již ne nejmladšího synovce jednou ožení. Některé scény tak skvělé napsané, že jsem se musela smát nahlas. Budu pátrat po dalších dílech. Nervy Vám tahle detektivka nepocuchá, spíš se budete dobře bavit - lehké kvalitní čtení

06.03.2016 4 z 5

Konec vosí sezóny Konec vosí sezóny Denise Mina

V této detektivce víte hned od počátku, kdo je vrah, ale to nic neubere na čtivosti a napínavosti příběhu. Autorka popisuje vyšetřování skotské kriminálky, v čele s těhotnou vyšetřovatelkou - a nahlíží do života bohaté vrstvy , s dětmi v drahých internátních školách i těch méně majetných, bydlících v sociálních bytech. Autorka má dobře promyšlenu psychologii postav a motivy jejich jednání a uklízečka Kay mi byla vyloženě sympatická:) Dobrá kniha!

28.02.2016 4 z 5

Dáma v autě s brýlemi a puškou Dáma v autě s brýlemi a puškou Sébastien Japrisot (p)

Dámu jsem četla poprvé asi před třiceti lety a v mých vzpomínkách to byla skvělá detektivka - tento víkend jsem si ji dala podruhé a musím s radostí konstatovat, že neztratila nic ze své brilantnosti. Je to skvěle vystavěný příběh, který nabere na prvních stránkách své tempo a vy prostě musíte hltat stránky, protože "jak to doopravdy bylo" je otázkou života smrti. Je to chytré, skvěle napsané, hlavní hrdinka je sympatická - co víc si od detektivky přát?
P.S. Jen poznámka - kdo napsal v anotaci: "brzy pochopí hru a začne mařit vrahovy kalkulace" - četl tu knihu vůbec?!

21.02.2016 5 z 5

Svíce dohořívají Svíce dohořívají Sándor Márai

"Když se osud v nějaké podobě obrátí přímo k naší osobě, jako by nás oslovil jménem, ze dna, zpod úzkosti a strachu nás vždycky k němu něco přitahuje, protože člověk chce nejenom žít stůj co stůj, ne , člověk chce úplně poznat a přijmout svůj osud, za každou cenu, i za cenu nebezpečí a záhuby."

Tohle je malý poklad, kniha nevelká rozsahem ale hluboká a temná jako pradávné lesy. Dva staří přátelé se sejdou po 40 letech . Je to jejich poslední setkání a oba to vědí. Před čtenářem se rozvíjí příběh jejich přátelství a najednou si uvědomíte, že čtete krásné věty, vystávají před vámi nádherné obrazy vystavěné ze slov a vy začnete přemýšlet - o přátelství, o životě, o smrti, o lásce.
Není to jednoduchá kniha a číst by se měla pomalu a pozorně - ale odmění se čtenáři nevšedním zážitkem .

11.02.2016 5 z 5