Efča59 Efča59 komentáře u knih

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

V první polovině knihy jsem trochu bojovala s vlastním předsudkem "njn zase kniha se zadepkovanou holkou v pubertě". Ale druhá půlka byla úžasná, autorce se skvěle podařilo vykreslit jednotlivé postavy a jejich charaktery a celkové vyznění knihy mě také zaujalo. Co všechno může způsobit smrt jedné mladé dívky....

28.02.2019 5 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Knihu jsem dostala na Vánoce a část jsem přes Vánoce také přečetla. Na čtení u pohádek to nebylo špatné. Postupně to ale na mě bylo opravdu moc sladké, asi stejně jako šlehačka v názvu a i vyjadřování autorky se podle mě zhoršovalo. Ke konci jsem měla bohužel i tendenci přeskakovat. Původně jsem měla v plánu dát dvě hvězdy, ale za tento citát v závěru knihy dávám 3 :-)

"To, co doopravdy potřebujeme, je si jen uvědomit, že šťastní můžeme být za jakékoli situace. Ať se děje, co se děje. A záleží to jen na nás samotných."

24.02.2019 3 z 5

Napětí Napětí Naomi Alderman

Čtením této knihy jsem opět vystoupila ze své komfortní zóny - obvyklých žánrů. Ale zaujal mě Čtenářsky klub @martinus_cz . A proč vlastně nezkusit občas něco nového?
Nejvíce se mi líbil začátek a konec knihy a vše mezi tím byla pro mě trochu slátanina. Vzhledem k tomu, že tento žánr mě zatím dost minul a můžu porovnávat pouze s Příběhem služebnice, tak knihu hodnotím jako horší průměr (no co, dočetla jsem ji, že). A naštvalo mě, že nevím, jak to tedy vlastně dopadlo. Nastal konec světa, aby vše mohlo začít zase od začátku?

14.02.2019 2 z 5

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Nenáročný příběh s myšlenkou toho, že jediný okamžik v životě může všechno změnit a že všechno může nakonec dobře dopadnout. Ideální čtení pokud máte depresi a chcete slyšet, že bude líp ????

14.02.2019 4 z 5

Popelka Popelka kolektiv autorů

Nádherně ilustrovaná kniha o Popelce. Dceru zaujaly nejvíce Popelčiny sestry, protože měly a hrůzostrašně velké vlasy. Zajímavé zpracování s uměleckými ilustracemi.

04.02.2019 4 z 5

Papuchalk Petr Papuchalk Petr Petr Horáček

Malá knížečka o papuchalkovi, který ztratil svého bratra. Knížka ideální pro první čtení. Příběh je milý, jednoduchý, ilustrace úžasné. Bohužel dceru nezaujala, možná proto, že čteme opravdu hodně a je zvyklá na složitější knihy. Ale určitě ji ještě dáme šanci.

02.02.2019 4 z 5

Básník (Román o Ivanu Blatném) Básník (Román o Ivanu Blatném) Martin Reiner

Tak tohle byl mazec. Úplně chápu, proč kniha obdržela Magnesii Literu. Úžasný, skvělý, jedinečný. Nečekala jsem nic a dostala jsem strašně moc. Úžasný jazyk, neskutečně moc informací, provázanost s historií. Naprosté top. Je to kniha pro náročnější čtenáře, ale rozhodně stojí za to. Zařadila bych ji jako povinnou četbu v posledním ročníku gymplu. Doteď si pamatuju, jak jsem ty básníky ve škole nenáviděla a u maturity se mě na Ivana Blatného dokonce ptala předsedkyně komise. A teď konečně chápu proč. Po přečtení by se už do hodin nemuselo ani moc chodit. Na tuto knihu dlouho nezapomenu a určitě se k ní ještě po čase vrátím.

02.02.2019 5 z 5

Šedík a Bubi Šedík a Bubi Ester Stará

Nádherný příběh o kocourkovi Šedíkovi, který si našel po odchodu maminky kamarádku čepičku Buby. Další kniha s úžasnými ilustracemi, kterou s Lucinkou milujeme, stejně jako ostatní knihy Ester Staré.

29.01.2019 5 z 5

Oba na konci zemřou Oba na konci zemřou Adam Silvera

Young adult běžně nečtu. Jsem už asi starší ročník a náročnější čtenář. V tomto případě jsem se ale nechala zlákat celou řadou pozitivních recenzí bookstagramerů. Příběh o dvou chlapcích, kterým zavolá Hodina smrti a oznámí jim, že následujících 24 hodinách zemřou. Tito dva se poznají prostřednictvím aplikace Poslední přítel a prožijí spolu poslední den svého života.
Za mě...nebylo to špatné, ale wau se v mém případě nekonalo. Největší zážitek z knihy bylo asi to, že vite, že na konci opravdu oba zemřou, i když to tak vůbec nevypadá a podvědomě tomu nechcete uvěřit. Námět se mi líbil, být mi dvacet let míň, možná bych byla nadšená ????

29.01.2019 3 z 5

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Knížku Ferdy Mravence jsem vybrala na předčítání z mojí dětské knihovničky. A to proto, že se mi moc líbily ilustrace, a protože jsem si z dětství pamatovala pouze televizní seriál. Nejvíce bodů ode mě dostává kniha za ilustrace. Co se příběhu týče, já sama jsem se občas ztrácela v postavách jednotlivého hmyzu a bohužel ani dceru z nějakého důvodu příběhy moc nebavily a nevydržela u nich ani při předčítání na dobrou noc. Protože jsou ale ilustrace nádherné, věřím, že správný čas této knihy ještě přijde, až trochu povyroste.

02.01.2019 3 z 5

Tíživá láska Tíživá láska Elena Ferrante

Proč jsem si tuhle knihu koupila? Protože Ferrante...protože Geniální přítelkyně...První polovinu by se můj dál můj výraz popsat slovem "cože?". Ztrácela jsem se v jednotlivých rovinách, moc jsem hlavní hrdince nerozuměla a bojovala jsem s tím, že knihu nedočtu. Po polovině se to ale to ale zlomilo a poznávala jsem starou (vlastně mladou) dobrou Ferrante a nebylo až tak špatné. Takže celkový dojem z knihy rozpačitost, ale nějake kouzlo tam také bylo.

12.12.2018 3 z 5

Zeptej se táty Zeptej se táty Jan Balabán

Tuto knihu jsem přečetla již podruhé a to v rámci Čtenářské výzvy. Když jsem ji přečetla před osmi lety poprvé, patřila mezi moje top knihy a doufala jsem, že se k ní někdy vrátím. To, jak se vám bude kniha líbit, zavisí pravděpodobně i na momentálním naladění. Za mě se jedná o velmi kvalitní knihu, mistrné přelévání myšlenek, zároveň ale velká deprese . Celkově vyznívá tak, že na ztrátu blízkého člověka se nedá připravit a následně sami uvažujeme o smyslu našeho bytí na tomto světě. Přes samotné depresivní ladění za mě špička, hluboké, depresivní, krásné.... Balabána prostě můžu.

03.12.2018 5 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Tohle bylo náročné čtení, asi jedna z nejnáročnějších knih letošního roku. Prvních sto stran boj s tím, zda knihu neodložit, ale vydržela jsem hlavně kvůli čtenářské výzvě. A vyplatilo se to. Celá kniha je vlastně o nenaplněné lásce jednoho muže k ženě, která se provdá za jiného a o jejich životě do doby, kdy se jako staříci dají opět dohromady. Jazyk knihy byl úžasný, ale často jsem bojovala s popisy a vyprávěním příběhů o láskách, které vlastně s dějem souvisely jen okrajově. Byla to již moje několikátá kniha od Márqueze, ale pro mě rozhodně čtenářsky nejnáročnější. Po dočtení mi ale zůstává zvláštní pocit, že to nebylo vůbec špatné, literárně zvláštně dokonalé ????.

29.11.2018 3 z 5

Justýnka a asistenční jednorožec. Další nádherná kniha pro děti. Četly jsme ji před spaním a abych si udělala ucelený názor, musela jsem ji přečíst dvakrát. Napoprvé to nebylo úplně ono, ale možná to bylo mojí momentální naladou, ale napodruhé ano,ano,ano. Je to krásné, milé, pohladí, krásný příběh pro děti a nejvíc bodů za ilustrace. Pro mě top dětská kniha tohoto roku společně s Aďa spadla do kanálu. Doporučila bych ji ale spíš pro větší děti, dceru (2 roky) tolik nezaujala, pro ni to bylo ještě moc složité a abstraktní.

29.11.2018 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Další kniha, do které jsem se pustila v rámci Čtenářské výzvy. Ale také proto, že se mi líbila Mawerova kniha Dívka, která spadla z nebe, i když recenze na ni byly rozporuplné. Skleněný pokoj se mi v podstatě líbil. Hlavně tedy části knihy, které se týkaly samotné rodiny Landauerových, která nechala vilu Tugendhat postavit. Ostatní byla trochu omáčka, některé pasáže připomínají červenou knihovnu a klidně by šly vynechat. Tím se podle mého názoru snížila literární kvalita knihy a celkový pocit z ni.

06.11.2018 4 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Knihu jsem poslouchala v rámci plnění Čtenářské výzvy. Jinak bych se k ní pravděpodobně nedostala. Od knihy jsem očekávala životopis Madeleine. Jedná se ale spíš o zjednodušený popis českých dějin od roku 1918 do roku 1948 z pohledu Madeleine, samotné životopisné údaje obsahuje jen okrajově. Knihu bych doporučila cizincům, který se snaží pochopit české dějiny té doby. Mě nejvíce zaujal bonus audioknihy a to rozhovor s Madeleine při návštěvě Prahy.

05.11.2018

Warcross Warcross Marie Lu

Absolutně jsem touto knihou opustila svoji komfortní zónu obvykle čtených knih. A tohle bylo boží. I když nejsem cílovka, fakt jsem se bavila. Pocitově to bylo podobné jako když jsem v patnácti v největší pubertě četla první díl Harryho Pottera a říkala jsem si: "Co to sakra je? Ale je to dost dobrý." ???? A ten závěr? To jsem fakt nečekala. Super připraveno na další díl, který rozhodne musím jít ????.

21.10.2018 5 z 5

Áďa spadla do kanálu aneb putování dávnou Prahou Áďa spadla do kanálu aneb putování dávnou Prahou Sylva Francová

Jedna z nejkrásnějších dětských knížek poslední doby. Úžasné ilustrace, spousta informací o Praze (i já jsem se poučila ????) a hlavně ta všudypřítomná "milost". Lucinka knížce sice ještě ještě nerozumí, ale už ukazuje, kde je Aďa, Nika, Eman, Fero. To je taková nádhera. Úplně k poňuchňání.

20.10.2018 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Po delší době opravdu kniha, která mě vzala za srdce. Láska kvete v každém čase. Mám pouze dvě připomínky, kvůli kterým nelze dát 5*. Knih o holocaustu už jsem přečetla hodně, takže jsem pouze chvílemi měla pocit, zda se může jednat o pravdivý příběh, zda mohlo existovat tolik šťastných náhod, díky kterým hrdina přežil. Ale chci věřit, že tyto náhody existují a existovat budou. Posledních pár desítek stran jsem měla pocit, té autorka už chtěla příběh rychle dokončit a trochu je "odflákla", což je na škodu celkovému dojmu z knihy.

12.10.2018 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Od knihy jsem měla trochu větší očekávání, ale nebylo to špatné. Příběh i přes prolínání přítomnosti a minulosti svižně plynul, napínavé části se střídaly s těmi, kdy děj stagnoval a popisy opakovaného triznění manželky začínaly být už trochu nudné. Žádné wow! se u mě nekonalo, ale nebyla to špatná oddychovka.

07.10.2018 4 z 5