Efca Efca komentáře u knih

Bestie uvnitř Bestie uvnitř Liselotte Hammer

Do třičtvrtě knihy jsem měla problém se jmény - hlavně Anni a Anita, pořád jsem nevěděla, která je která. Pak mě zaráželo oslovení Simone u Konrada Simonsena, ze začátku jsem měla pocit, že je to další postava. Ale to možná způsobil překlad. Jinak je kniha zajímavá a k zamyšlení. Co je třeba udělat, aby se začlo téma řešit a jak rychle ovlivní masmédia psychiku běžných lidí, ze kterých se stávají rázem kati.

10.10.2014 3 z 5

Kniha tajemství Kniha tajemství Tom Harper (p)

Kniha má zajímavý námět. Gutenberg? Proč ne, když si člověk vezme, že málokdo o něm zná něco víc než jen spojení s knihtiskem. Ta druhá rovina - současná - mi lehce připomínala Šifru mistru Leonarda. Taky se zde dvojice (muž, žena, kteří se náhodou potkají) vydávají do tajů minulosti, které pro ně připravili mistři své doby (přestože MIstr hracích karet není tak známý). Nechybí zde návštěvy archivů, nějaká ta přestřelka a tajemství schovaná v historických dílech. Nicméně čtení bylo napínavé a zajímalo mě do poslední stránky kam se příběh vyvine.

25.02.2014 4 z 5

Síť Síť Håkan Nesser

Pro mě byla kniha zklamáním, už jsem nějaké ty "severské krimi" přečetla a tahle mi zatím přišla asi nejslabší... Mnoho postav, ke kterým jsem si nebyla schopná vytvořit nějaký vztah (aspoň nějaké sympatie) a bez nějakého většího tahouna děje (udávanému "hlavnímu" hrdinovi Van veeeterenovi je dáno málo prostoru - vlastně skoro stejně jako dalším členům týmu, škoda). Co se týče samotného děje, zápletka není moc napínavá a rozuzlení je nasnadě už asi ve 3/4 knihy a to kniha nemá nijak závratný počet stran.

24.02.2014 2 z 5

Modrá je barva vraždy Modrá je barva vraždy Joanne Harris

Hodně zajímavý počin. Kniha je psána formou záznamů na webu, které nám poodhalují příběh dvou hlavních postav, skrytých pod bezpečným avatarem. Většina knihy je psána retrospektivně, bez přímých dialogů a se spoustou subjektivních pocitů, čímž čtení působí poněkud hutně a stránky neubíhají tak rychle jak by mohly - na to že je to docela dost napínavý příběh. V jedné chvíli jsme přesvědčování o těžkém dospívání hrdiny, ovlivňující utváření jeho podstaty, abychom vzápětí byli konfrontování s druhou stranou a zjistili tak, že nás tady někdo voní za nos. Dobrá, člověk si zvykne a rychle se u něj střídají pocity sympatie, pohrdání, pochopení...to vše, aby byl opět sveden ze všech utvořených dojmů na úplně jinou kolej. Stále a stále. A tak ke konci knihy nevěřím už vubec ničemu! Ani konci!..a teď jen přemýšlím, jestli to měl být záměr autorky - předpokládám že ne :-D :-D nicméně na vyšinutých matkách si zde opravdu smlsla..

03.02.2014 4 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

S tímto dílem jsem byla spokojenější, protože poodhalil to, co v prvním díle bylo zatím skryté a mě to spíš iritovalo (žádné vysvětlení proč jsou v oplocení, což asi zajímalo víc mě než vlastní obyvatelé :-), neuveřitelnost co se týče budoucnosti frakcí - aneb jak už byl zmíněno u prvního dílu Neohroženost by pomalu vymírala při jejich plýtvání lidmi...) Když člověk dočte poslední stránky, začíná mu být jasné SPOILER - že to nebylo myšleno na dlouhou dobu, což konečně dává nějaký smysl. Jinak bych se asi nepouštěla do diskuze lepší/ horší, každý máme jiný vkus a pro mě bylo důležité, že mě kniha chytla tak, že jsem ji nemohla odložit. Tento díl mě donutil dívat se na tuto sérii jako na CELEK a ne jednotlivé díly, to co v jedničce chybí se tady obejvuje a mě pak přijde nefér, že jsem se na některé věci v předchozí knize dívala skepticky.

24.01.2014 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Z této knihy jsem po dočtení trochu v nesnázi s hodnocením... příběh byl fakt napínavý a hltala sem ho stránku po stránce, což je znamení že mě vtáhl do děje. Ty scény v simulaci jsou úžasné, ale...je tady jedno velké ALE a sice pro mě určitá nelogičnost celého toho města (to nikdo sakra neví co je za tím plotem, jestli je to jediné město na světě nebo co? U Hugner games to byl ten svět uvěřitelnější a lépe propracovaný - hlavní město co má pod palcem ty ostatní kraje, tady je to dělba mezi frakcemi, bez nějakého pozadí co že byl ten historický mezník, co se vlastně stalo...) Ano a pak ty frakce...přijde mi skoro nerálné, aby v sobě každý našel jen jednu ctnost ve které se vidí a tak si určil kam se jeho život bude ubírat - jasně líbí se mi neohroženost ale to neznamená že netoužím po vědění atd.- jenže to už dělá z člověka divergentního...navíc i když mi testy vyšly jinak mužu se vždycky rozhodnout pro jinou frakci - a upřímně kdo by se rozhodl jít dobrovolně do odevzdanosti, když v ohroženosti můžou skákat z vlaku, dívat se do zrcadla a dokonce mít tetování.. odevzdanost by asi rychle vymřela v našem světě, hehe.. Prostě mi zde chybí větší promyšlenost celého světa.

Dodatek po přečtení druhého dílu: musím upravit hodnocení této knihy, protože to, co mě přinutilo snížit hodnocení se v druhém díle konečně (víceméně ;-)) objasní a pak začíná ten svět i dávat smysl. Takže * přidávám za to, že kniha byla co se týče děje vážně skvělá a chytla mě. A tuto sérii konečně beru tak, že byla od počátku myšlená jako celek, což si my čtenáři prvního dílu nemusíme uvědomit...

20.01.2014 5 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Trochu jsem se bála té změti jmen, ale tím že jsou kapitoly rozčleněny právě podle jmen, je snadnější si je zapamatovat a zorientovat se jak v ději, tak i v místě kde se daná osoba nachází. Takže se mi pletly spíš jen Varys a Viserys a i v nich jsem se už zorientovala :-) Parádní příběh, který má spád a je zde miminum popisů okolí které by rozmnělňovaly děj (čemuž se u některých fantasy knih často autoři nevyhýbají, naopak je pěkně roztahují na několik stran..). Musím říct, že jsou mi zatím sympatičtější postavy, které nejsou buď černé nebo bílé (zlo, dobro, intriky, čest) a u kterých mohu jen domýšlet kam se posunou v dalším ději.

18.01.2014 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Já jsem s knihou byla spokojená a pro jistotu jsem si tady předtím nečetla komentáře (možná by mě dle posledních přípěvků i odradily..) Knihu jsem hltala přesně tak, jak si to autorka naplánovala, takže se mi sympatie a názory na postavy měnily přesně podle schématu :-) u druhé části už člověk tak nějak čeká a ví jak začne..ale i tak mě překvapilo jednání jedné z postav, která se zapříčinila o další poměrně velký zvrat, který už nastat nemusel (ale my samozřejmě víme že přijde, protože je před námi poměrně dost stran...), ale to by bylo příliš jednoduché.. A tak utorka naservíruje pěkně hořkosladký konec nad kterým zůstane rozum stát, přitom ho však i z nějaké té části chápeme...

18.01.2014 4 z 5

Červenka nese smrt Červenka nese smrt Jo Nesbø

Bohužel se ke knihám s HH dostávám tak nějak napřeskáčku, podle toho, co se dá zrovna půjčit v knihovně. O to zajímavější bylo konečně se dostat ke knize, kde se stane hned několik důležitých událostí ovlivňující další Harryho příběhy. Z následujících dílů už jsem sice věděla co se se kterou postavou stane, ale na napínavosti to příběhu vůbec neubralo - o to víc mě zajímalo "co a jak" a stránky letěly neuvěřitelnou rychlostí. A takový pocit jsem třeba u Pentagramu neměla. Tudíž jde za mě hodnocení výš.

05.01.2014 4 z 5

Prolitá krev Prolitá krev Åsa Larsson

Trochu mi zde vadilo přeskakování z popisu nezávislého a odtažitého vypravěče na začátku kapitoly do vyprávění a mysli jedince, který zrovna v dané kapitole "vystupoval". Taky scéna s vlčicí mi přišla navíc - zbytečně rozmělňovala děj a nikam ho neposouvala, přestože byla napsána moc pěkně - možná by vyzněla lépe, kdyby byla v celku v prologu nebo doslovu. Pro mě trochu zklamání, příběh by lehce zapadl do série Vraždy v Midsomeru. Jinak byla ale kniha velmi čtivá a snadno vtáhla do děje. Za mě tedy 3 *

31.12.2013 3 z 5

Počátek Počátek Jessica Khoury

Přestože je děj trochu předvídatelný, je napsán tak poutavě, že stránky plynou úplně samy. Jako bonus je příběh zasazen do džungle, což samo o sobě lehce spouští čtenářova fantazii na plné obrátky. Vědecká stanice a její umístění mi trochu evokovala inspiraci seriálem Ztraceni, nicméně s knihou jsem byla spokojená a jsem zvědavá na další počiny autorky.

17.12.2013 4 z 5

Florence a Giles Florence a Giles John Harding

Tahle kniha mi sedla a posledních sto stránek jsem doslova zhltla. Vlastně mě udivilo že má tak málo hodnocení. Hororově laděný příběh postupně gradoval a konec mě donutil, abych si v duchu přehrála znovu celý příběh. Ze začátku, než jsem si zvykla, mi přišly ty novotvary hlavní hrdinky strašně vtipné, obdivuju překladatele :-D

12.12.2013 5 z 5

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

Velmi specifický způsob psaní, přemýšlím, jestli jsem někdy četla knihu, kde dostala místo k "vyjádření" i oběť :-) už jsem četla i lepší severské knihy, ale jsem spokojená. Určitě zkusím další díly. A jsem tedy docela zvědavá na to filmové zpracování...

09.12.2013 4 z 5

Les rukou a zubů Les rukou a zubů Carrie Ryan

Stylem psaní (a přemýšlením hlavní hrdinky) mi to hodně připomínalo Hunger games a začátek knihy pak film Vesnice. Příběh byl čtivý a poutavý, ale nějak sem nemohla pochopit jednání postav a vlastně obyvatel celé vesnice. Jak mohli jen tak přijmout že to tak prostě je, přitom neřešit proč to tak je a jen se s tím smířit. A k čemu tam tedy bylo sesterstvo... a spoustu takových maličkostí... Ale jinak fajn, zkusím i druhý díl

29.11.2013 3 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Tak tuhle knihu od Nesba můžu. Má tak akorát stran, aby zaujala a nepustila, děj pěkné odsýpá a je napínavý, narozdíl od některých "Holeovek", kde se děj více vleče. Musím říct, že se mi líbilo i filmové zpracování - a teda některé pasáže - asi všichni víme které - jsou prostě nezapomenutelné, ehm...

24.11.2013 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Kniha se čte dobře a je napínavá. Jen mi chvílema vadilo, že autor rozepsal několik pasáží s různými postavami, které nakonec nejsou vůbec ukončené. Po dočtení knihy mi zpětně přišly až příliš prvoplánové - proto aby více čtenáři popletly hlavu kdo je pachatelem.

24.11.2013 3 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

Napínavé, plné zvratů, magické. Velmi zajímavý námět ze světa iluzí - čtenářova mysl je nejednou odvedena a následně překvapena. Pro mě jedna z nejlepších Deaverových knih..

29.10.2013 5 z 5

Ztracený přístav Ztracený přístav Tana French

Po zklamaní z knihy Na Věrnosti jsem ze Ztraceného přístavu naopak velmi nadšená. Každou stránku jsem hltala a vůbec mi nepřislo že kniha měla skoro 500 stran. A jak tady v komantářích zaznělo, že ty internetové diskuze neberou konce, tak ty mě přišly vlastně úplně senzační - jak z nich přímo sálalo zoufalství, strach a nervozita (např. překlepy při rychlém psaní na klávesnici) a já jsem byla úplně napnutá co to tedy vlastně je za Zvíře a kdo tam sakra teda dával ty kamínky atd.. Jen mi bylo na konci líto Richieho - celkově to byla velmi sympatická postava - no uvidíme jestli se třeba neobjeví v další knize...

13.10.2013 5 z 5

Cizinci ve městě Cizinci ve městě Ian McEwan

Podle popisu na knize mělo jít o knihu s projevem zvrácenosti a zla, tudíž jsem při čtení čekala kdoví jak to nebude drsné, ale ono se tam vlastně nic hrozného cca do třičtvrtě knihy nestalo. Přijemně napínavá četba, plná popisů, které ale většinou nenudí, naopak čtenáře více posouvá do atmosféry jedné letní dovolené v lehce ospalém oparu. Poznali jste někdo o jaké jde město??

06.10.2013 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Seveřené mě příjemně překvapují. Velmi čtivé a napínavé. Parádně prokreslené postavy - někdy sem si říkala, že bych už Carla s jeho přístupem z oddělení vyhodila, ale Asad ho výborně doplňuje - no kdoví jak by to taky bez něj dopadlo, že...A kapitoly z "klece" jsou vyloženě mrazivé a depresivní, nedokážu si představit, že bych něco takového přežila.

29.09.2013 4 z 5