Edeltruda Edeltruda komentáře u knih

O psaní O psaní Alexandra Berková

Část o tvůrčím psaní je skvělá. Bohužel můj dojem z celé knihy trochu pokazil přetištěný rozhovor z roku 2006 v závěru knihy, ve kterém působí odpovědi Alexandry Berkové velmi zatrpkle.

09.02.2015 4 z 5

Oceňuji lidi, kteří jdou pro dobrou věc do rizika a "rozvíří stojaté vody a vynesou na dně skryté věci znovu na světlo."
Péče o ohrožené děti je opravdu jedno z nejtěžších povolání, kde je snadné vyhořet, citově se obrnit. A podpora i kontrola systému by měla být evidentně větší.
Jaká může být sebehodnota dítěte, které se z rodiny, která prokazatelně selhala, dostane na místo, kde má pocit, že se o něj lidé starají jen proto, že za to mají zaplaceno, že samo od sebe není žádné péče hodno.

12.01.2024 5 z 5

O dětech a zvířátkách O dětech a zvířátkách Eduard Petiška

Pohádky mi nepřišly tak dobré jako ty v Pohádkovém dědečkovi.

03.12.2021 3 z 5

Zbavte se nepořádku s feng-šuej Zbavte se nepořádku s feng-šuej Karen Kingston

(SPOILER) Velké těšení se a očekávání z tak dobrého hodnocení knihy pro mne skončilo velkým zklamáním. Že si budou knihy o úklidu v mnohém podobné, nepřekvapí, od této jsem ale čekala více konkrétních rad na práci s prostorem, jednotlivými pokoji. Oceňuji zmínky o propěšnosti třídění, darování a recyklaci vyřazených věcí, které jsem u Kondo postrádala. Také se mi líbily krátké pasáže o dalších oblastech, ve kterých míváme chaos: digitálním prostoru, rozvržení času, myšlenkách... Ale nechat si radit od odbornice na feng-šuej v oblasti stravy? Věřím, že "nové pořádky" a čistý stůl mohou člověka nastartovat a dodat novou energii do jeho konání, nad příběhy o neuvěřitelných zvratech a zbohatnutí připisovaným právě jen a jen úklidu jsem ale jen kroutila hlavou. Toto není kniha pro každého.

01.12.2021 3 z 5

Ani mámy nejsou stejné: Jak si mateřství užít, ne ho jenom přežít Ani mámy nejsou stejné: Jak si mateřství užít, ne ho jenom přežít Šárka Miková

Tuto knihu jsem měla číst nejlépe ještě jako těhotná. připravila by mě na to, jaké nejspíš budou mé silné a slabé stránky v mateřství. (A že se to v praxi potvrdilo! :-) ) Mohla bych se pak lépe zaměřit na to, kde mám rezervy, a neztrácet čas například čtením knih, které mi zase tolik nedaly a jsou psané a potřebné pro jiné typy maminek.

18.06.2021 5 z 5

Jak být líný Jak být líný Tom Hodgkinson

Hodgkinsonovy knížky dlouho jen "provokovaly" v mé knihovně. Mě konečně k jejich přečtení, hosty svými názvy. :-) Navzdory vzývanému pohodovému životu je za jejich napsáním velký kus práce, rešerší. A i když se právě tato knížka zdála být nejprve oddychovým návodem jako stvořeným pro čas karantény v době koronavirové, během čtení se z ní stala jedna z knih, po jejímž přečtění se už nebudu dívat na svět stejnýma očima. Nebo alespoň ne na lidské neřestí. :-) Také některé obecnější pasáže o politice nebo podobnost lidského chování napříč dějinami i zeměmi jsou zapamatováníhodné.

08.06.2020 5 z 5

Jak mluvit s kýmkoli o čemkoli Jak mluvit s kýmkoli o čemkoli Leil Lowndes

Ze začátku mě trochu štvalo to stále se opakující schéma kapitol s historkou z vlastního života a poučením z ní vyplývající a americký způsob sebeprezentace, ale kniha za přečtení rozhodně stála. Učí totiž drobným zdvořilostem vhodných pro mnoho každodenních situací (nejen při pracovních setkání), nuancím, jak jednat s vysoce postavenými lidmi a naopak upozorňuje na zbytečná faux pas, kterých si ani nemusíme být vědomi a u druhého jimi sympatie ztrácíme.

02.06.2020 5 z 5

Kvítka v bytě Kvítka v bytě Veronika Ježková

Pěstování pokojovek je v této knize popsáno srozumitelně, včetně obsáhlé a praktické kapitoly o množení doma, prozrazeny jsou různé praktické vychytávky (jak zamezit bílým skvrnám na keramických květnících, eko prostředky proti škůdcům, pěstování tropických rostlin ze semínek, seznam nejedovatých rostlin nejen pro rodiče a chovatele...) Přesto mám ke knize dvě velké výhrady. Kniha podrobně popisuje péči jen o pár skupin a druhů pokojovek, informace k ostatním jsou v obecném textu, kde se zpětně velmi špatně dohledají. Protože kniha nemá ani rejstřík nebo rozpracovanější obsah, nezbývá než prolistovat a pročíst znovu velkou část knihy. Jako absolutní laik jsem doufala, že mi objednaná kniha pomůže i pojmenovat některé z darovaných rostlin, které mi nebyly známé. Jenže bez obrazového přehledu rostlin nebo alespoň popisků rostlin u fotografíí mi ani v tomto kniha vůbec nepomohla. Kdybych si ji neobjednala na základě pozitivních ohlasů přes interenet, ale prohlédla si ji nejprve v knihkupectví, nekoupila bych si ji. Stručnější, méně obsáhlá, ale lépe strukturovaná kniha Zdravé pokojové rostliny nakonec v tomto moje očekávání naplnila lépe.

09.04.2020 3 z 5

Život v Číně I. Život v Číně I. Kchun-wu Li

V komiksové formě jsou zásadní momenty čínské historie v letech 1950-76 Velký skok vpřed a Velká kulturní revoluce představeny srozumitelně až "zábavně" (i když v tomto případě zní toto slovo dost nepatřičně) i mladším čtenářům. Přesto, nebo právě proto, celou knihu prostupuje poznání, jak to tehdy bylo (a v některých bodech stále je) děsivé.

14.12.2018 5 z 5

Překvapilo mě, že mě bavilo číst knihu o něčem tak neoblíbeném jako je úklid. Nevím, jestli může provzdušnění domu opravdu změnit život, protože vášní autorky pro uklízení jsem se nenakazila, ale pár tipů jsem si z knihy odnesla. Škoda jen, že v knize není lépe popsán či ilustrován třeba právě ten systém šetrného skládání prádla do šatníku. Také jsem si ho musela dohledávat na youtube...

18.10.2018 4 z 5

Malá máma Malá máma Lenka Sadvarová

Podtitul nelže, opravdu pravdivý komiks o mateřství. Navíc je to i ideální forma literatury pro rodiče. Pár obrázků člověk denně přečtě i s dítětem na noze. :-D

25.12.2017 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Skvělý historický román, navíc z mého rodného kraje. Patřím ale k těm čtenářům, pro které je tam fantasy linka vlastně zbytečná.

08.07.2016 4 z 5

Deník kantora Deník kantora David Mach

Nesedl mi autorův smysl pro humor, přesněji řečeno jeho množství, Jakoby bylo povinné udělat vtip na každé stránce. A taky odmítám ten setrvalý přístup ke studentům "kdo s koho". Snad to jde v 21. století i jinak.

23.04.2016 2 z 5

Jedna z knih, po které už můj pohled na svět nebude úplně stejný jako před přečtení. Že se jako introvert nehodím pro prodej? Omyl. Že je brainstorming skvělá metoda, jak získat ty nejlepší nápady. Omyl. Internet je introvertů moře. :-)

15.02.2015 5 z 5

Gérard Depardieu - NAŽIVU ! Gérard Depardieu - NAŽIVU ! Laurent Neumann

Škoda, že z některých sympatických hrdých postojů, které v době vzniku knihy Depardieu měl a za které jsem ho také obdivovala, od té doby už upustil.

12.02.2015 3 z 5

Made in Čína Made in Čína Paul Midler

"To, co spotřebitel neví, mu nemůže ublížit."
Čekala jsem knihu dokumentující špatné výrobní a pracovní podmínky v čínských továrnách, ale četla neméně zajímavý (a pro mě v mnohém nový) pohled na čínský průmysl ze strany zahraničních distributorů. Díky knize jsem získala náhled na jejich překvapivě nezáviděníhodnou pozici při obchodním vyjednávání a pochopení pro jejich frustraci z nekončící "hry na kočku a myš", byť se do této situace dostali dobrovolně. Nedůvěra v čínskou produkci, co se týče kvality a bezpečnosti, u mě však ještě víc vzrostla.

18.02.2024 5 z 5

Rodičovština -  Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe Rodičovština - Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe Jennifer Lehr

Nevím, jestli to je pouze touto knížkou, nebo se jen při jejím čtení zúročily všechny předchozí knihy o rodičovství... Každopádně jsem po jejím přečtení zase o něco klidnější a poučenější rodič. :-) Je velmi srozumitelně napsaná jednou mámou, která se snaží přijít věcem na kloub, žádné odbornosti. Kapitoly by mohly být možná kratší, ale stačí vždy přečíst jejich začátek, aby člověk pochopil, co chce autorka říct: že je potřeba vnímat děti opravdu jako děti, které se teprve učí zvládat svoje emoce, že se sice snažímě děti co nejdříve učit zdvořilostem a slušnému vychování, ale vlastně jim tím bráníme přirozeně se učit poznávat, co sami cítí a potřebují a podobně.

17.01.2023 5 z 5

Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my Miloš Kratochvíl

Vysoké hodnocení na databázi, od autora jiné knížky, která se mi líbila...Moc jsem se na ni těšila. Ale i přes veselé ilustrace a několik neotřelých i dojemných momentů byla spíše zklamáním. Navzdory označení "Laskavé čtení" na titulní straně v ní bylo několik věcí, které nechci dětem ukazovat a předávat jako normu chování. Facka za běžnou dětskou zapomnětlivost při zkoumání světa, nerespektující vztah ke zvířatům... Ani pětiletý syn nechtěl pokračovat ve čtení dál, že se mu příběh o honění prasátka nelíbí. Autorovi, ročník 1948, to nevyčítám, doba se změnila. I za těch 20 let od prvního vydání. My ale musíme tu "naši" vánoční knihu, se kterou budeme opakovaně trávit advent, hledat dál.

27.12.2022 2 z 5

Sluníčko a my děti Sluníčko a my děti Zuzana Večeřová

Srozumitelné, až poetické, vysvětlení meteorologických jevů, světla, solární energie uložené do biomasy i fosilních paliv pro malé (před)školáky.

24.09.2022 5 z 5

Jak přemýšlí moje dítě? Jak přemýšlí moje dítě? Tanith Carey

Velmi přehledná příručka shrnující základy respektujícího rodičovství od věku batolete po školáka. Kniha má jednoduché členění: jedna dvojstrana - jedno téma. Vše je vysvětleno stručně a jasně na konkrétních příkladech každodenního života, žádná zbytečná omáčka kolem.

25.08.2022 4 z 5