DzordanoChruno DzordanoChruno komentáře u knih

Léčba šokem / S ženami je vždycky kříž Léčba šokem / S ženami je vždycky kříž James Hadley Chase (p)

Slabšia kniha, pomerne neotesaná. Vzťahy a motívy sú vykreslené plytko a nepresvedčivo. Autor je génius, ale toto odflákol.

23.10.2020 2 z 5

A co bude se mnou? / Zákon džungle A co bude se mnou? / Zákon džungle James Hadley Chase (p)

Jedna z autorových slabších kníh. Hlavní hrdinovia sú nesympatickí vypatlanci, s ktorými sa budete ťažko identifikovať, nieto im držať palce. Zápletka naivná, dej neuveriteľný, záver trápny. Radšej si od JHCh prečítajte niečo iné.

29.09.2020 1 z 5

Celý svět mám v kapse Celý svět mám v kapse James Hadley Chase (p)

Opäť dokonalá kniha od JHCh. Pohľad na zločin očami kriminálnikov. Kniha je niekedy prekvapivo psychologická, v dobrom slova zmysle. I keď sú hlavné postavy na odvrátenej strane zákona, tak nejako im držíte palce.Svet nie je čiernobiely, i zločinci majú sny a motívy, ktoré stojí za to poznať a na druhej strane sú predstavitelia zákona, ktorí tiež nie vždy hrajú fér.

22.09.2020 5 z 5

Ponorka Ponorka Lothar-Günther Buchheim

Veľmi ľudský pohľad na vojnu. Chalanom držíte palce, i keď boli na nesprávnej strane barikády. Opisy sú pútavé, ale žiaľ, je ich príliš mnoho. A akcie žalostne málo. Kniha by bola lepšia po vynechaní 50% zbytočných opisov, flashbackov a tradičných nemeckých zvrhlostí (rozhovory námorníkov).

27.08.2020 3 z 5

Kníhkupec z Kábulu Kníhkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Jeden z detailne zdôvodnených dôkazov, že Boh neexistuje. Ak by existoval, nemohol by sa pozerať na takéto utrpenie, páchané v jeho mene. Je to smutné a poburujúce zároveň, človek žasne, že v dnešnej dobe existuje spoločnosť a žijú ľudia, ktorých mentálny vývoj sa zastavil v 6. storočí a dodnes žijú takmer ako neandertálci. V knihe nie je nič pozitívne, žiadna nádej, žiadny príbeh, ktorý by vás utešil a ponúkol aspoň falošný pocit, že sa to môže zlepšiť. Naopak, v súvislosti s expanziou tejto duševnej vypatlanosti do Európy sa môžeme preorientovať zo šitia rúšok na šitie burok. Kniha inak nie je písaná žiadnym oslnivým štýlom, je to skôr taká amatérčina, ale obsah tu víťazí nad slabšou formou a prečítať sa to rozhodne oplatí. Takže ten, kto z nás ešte nemá aspoň 5 detí, šup pod perinu. Tí, čo touto cestou záchrany Európy nechcú ísť, nech si už pomaly chystajú modlitebné koberčeky.

08.06.2020 4 z 5

Nezvladatelné dítko kardinála Guzmána Nezvladatelné dítko kardinála Guzmána Louis De Bernières

Predchádzajúca kniha zaujala, no táto už nudí.

26.05.2020 1 z 5

Tajemství morové jeskyně Tajemství morové jeskyně Michael Byrnes

Kniha je pútavá, ale postupne sa prejaví nákaza "americkým morom": množstvo klišé, pátosu a must-be happy end v poslednej desatine knihy zrazia kvalitu diela o polovicu.

11.05.2020 2 z 5

Tajemství chrámové hory Tajemství chrámové hory Michael Byrnes

Prvá tretina je pomalá a nudná, permanentné prestrihy medzi Vatikánom a Jeruzalemom sa márne snažia vyvolať napätie, nechýba product placement. Potom to s opisom výskumných metód dostane dobrý spád, nevadí, že je dej prvoplánový a predvídateľný. No záver je tak hlúpy (zázračné sérum - všeliek na počkanie, morálna otočka pátra Donovana), že si právom zaslúži "odpad". Niektoré veci sú neukončené (kto strieľal v Palestíne?), akoby si to autor po sebe vôbec neprečítal. Celkove teda iba priemer.

09.04.2020 3 z 5

Úprk rozumu: Politická korektnost a smrt veřejné rozpravy v moderní Británii Úprk rozumu: Politická korektnost a smrt veřejné rozpravy v moderní Británii Anthony Browne

Desivý pohľad na nástup nenápadnej totality. Verím, že aspoň na toto bol komunistický režim u nás dobrý, aby sme už nikdy nedovolili (neo-)marxistom znovu sa chopiť moci. Pokusy sú a silné. A západ je zjavne vo veľkých kakaniciach. I keď možno si už začína uvedomovať to zlo, čo by dokazoval fakt, že autor knižky bol v r. 2019 zvolený za poslanca britského parlamentu. Ale v USA zase ľudia celkom vážne berú socialistu Sandersa, dokonca je to jeden z hlavných demokratických kandidátov na prezidenta. Tak neviem. Každopádne, knižku treba čítať, i keď téma by si zaslúžila širsí záber a hlbší ponor (napr. mi tam chýba priznanie si viny za útlak, kolonializmus, rasizmus a kapitalistickú pretvárku, ktoré sa stali živnou pôdou pre nástup hnutí, dnes rozbujnelých ako rakovina politickej korektnosti).

17.03.2020 4 z 5

Den zúčtování Den zúčtování Larry Bond

Za prvých 80% knihy by to bolo 5 hviezdičiek. Je to napísané poctivo a férovo, jasné, že sú tam skratky, zjednodušenia, glorifikácia hlavných hrdinov a umelé udržiavanie napätia. Ale je to thriller a tu je to prípustné a nevyhnutné, v skutočnosti by sa to určite takto priamočiaro nevyvýjalo. Ale strieľa sa (kritikou, iróniou) aj do amerických radov a to je sympatické. Hlavných agentov si obľúbite. No záverečná pätina je taká neuveriťeľne Rambovsky naivná, a technicky prízemná, že ju doporučujem nečítať. Škoda, autor v sebe nezaprel Američana a bez takéhoto hlúpeho happyendu by asi doma ani jeden výtlačok nepredal.

11.01.2020 3 z 5

Třetí tajemství Třetí tajemství Steve Berry

Pozitíva: veľmi zaujímavá téma, obdivuhodne svedomitá autorova príprava - podklady a materiál musel zbierať roky; a v neposlednom rade absencia Agenta Bavlnku v deji (pre neznalých: hrdina iných kníh autora, niečo ako Agent 007, ale s ľudskou tvárou; čo však paradoxne z neho robí ešte nepravdepodobnejšiu a tým pádom neznesitelnejšiu postavu než je James Bond).
Dej a zápletka sa rozvíja pomaly, ale sľubne - zákulisie katolíckej cirkvi, intrigy, boj o moc, snaha o zamlčovanie pravdy, politikárčenie. Koho by to nezaujalo? Kto je ešte v dnešnej dobe taký odovzdaný veriaci, aby si nepripúšťal ľudské vplyvy v náboženstve, smerujúce iba k upevneniu moci, k honobeniu majetku, klamstvám a pretvárke? Kam sa stratilo to čisté, pravdivé, božské? Kto by nechcel odhaliť pravdu?
Žiaľ, autor rýchlo skĺzne k zbytočným a hlúpym skratkám, k obhajobe vlastných plytkých predstáv a presvedčení. Pudy 1. signálnej sústavy sú tu zamieňané s láskou, slaboch je tu hrdinom, najvyšší cirkevní hodnostári sú bez mihnutia oka schopní vraždiť, u kladných hrdinov je zas vyzdvihovaná samovražda. Skrátka - zmätok v hlave autora sa preniesol aj do knihy a vyvrcholilo to primitívnosťou kvázi "novoodhalených" zjavení z Fatimy a Medžugorija. Mne sa to javí, akoby mal autor sám na základe nejakého poklesku v minulosti máslo na hlave a namiesto uznania viny sa snaží vykonštruovať obhajobu, ktorá sa publikovaním knihy stane pre neho rozhrešením.
Umelé zrýchľovanie akcie nelogickými a málo uveriteľnými skokmi knihu degraduje a tá tým paradoxne stráca údernosť - ak by to bolo napísané kultivovane, mohlo by to skutočne mať vplyv na zlepšenie stavu v cirkvi. Takto je to iba hlúpe a nudné. Skrátka brak. Kniha, ktorá pomieša pravdu a hlúposti je ešte horšia ako čistá fikcia.
S Berrym končím, je to strata času.

10.11.2019 1 z 5

Matka Kuráž a její děti Matka Kuráž a její děti Bertolt Brecht

Zvláštna kniha, ťažko sa to čítalo (písaná je ako scenár divadelnej hry), ale myšlienky sú zaujímavé. V krízových situáciách a vojnových dobách sa stáca všetka ľudskosť, človek koná pudovo, ako zver, len aby mal čo do úst, aby prežil. Potešujúce je, že dnešní ľudia nie sú o nič väčšie hyeny, ako boli v minulosti (aj pred 400-rokmi). Preto výraz "staré dobré časy" je skôr prejavom straty pamäte ako skutočným príznakom toho, že to ide s nami z kopca.
Pár dobrých myšlienok z knihy:
"Handlíře se nikdo neptá po víře, jedině po ceně. A evandělický kalhoty taky hřejou."
"Úplátnost je u člověka, co u Pánaboha milosrdenství."

03.10.2019 4 z 5

Skoč, hochu, skoč Skoč, hochu, skoč Stanley Bonnett

Vojnovú literatúru neobľubujem, ale premohol som sa a oplatilo sa. Vojna, ukázaná z pohľadu civilov a pešiakov. Smutné čítanie, ale aspoň si človek uvedomí, ako sa máme dobre.
Negatíva: veľká časť sa zbytočne venuje polárnej samohane. Ešte horšia je však naivná zle skývaná fascinácia Sovietskym zväzom, čo by sa dalo pochopiť, iba ak by kniha vyšla tesne po vojne.

27.08.2019 3 z 5

Vedlejší příznaky Vedlejší příznaky Woody Allen (p)

Woody Allen by mal radšej zostať pri filmoch. Kniha je odpad.

03.07.2019 odpad!

Nadace a Říše Nadace a Říše Isaac Asimov

Pomerne nudné. Postavy sú nezaujímavé, ploché, situácie málo vyhrotené (takmer vás ani nezaujíma, ako to skončí), dej rozťahaný. Zápletka s klaunom je umelá a trocha zbehlý čitateľ pointu odhalí ihneď, t.j. v polovici knihy. Už som tú knihu chcel mať čím skôr dočítanú, a to nie je znak kvality...

08.05.2019 2 z 5

Holistická detektívna agentúra Dirka Gentlyho Holistická detektívna agentúra Dirka Gentlyho Douglas Adams

Humorné to bolo, pobavilo. Ale hlavný hrdina je nesympatický (prečo to nemohol byť Richard?), v deji sa trocha strácam (u Adamsa sa to dá tolerovať, v detektívke nie) a nerobí mi dobre, keď v humornom románe niekto sympatický zomrie a na konci ho pozostalí napriek schopnostiam cestovania v čase zabudnú oživiť...

14.01.2019 3 z 5

Ledová bariéra Ledová bariéra Lincoln Child

Kniha má napätie a spád, osoby sú sympatické, uveriteľné. Technická stránka kopania a dopravy meteoritu je síce mierne naivná a skratkovitá, ale asi to bolo potrebné v rámci udržania napätia. Škoda toho záveru, kniha tak pôsobí nedokončene.

05.11.2018 4 z 5

Relikviář Relikviář Lincoln Child

Prvý diel som ešte silou vôle dočítal, ale tento v polovici vzdávam. Aj tak si zaslúžim Nobelovu cenu za trpezlivosť. Dej je prvoplánový, hlavný hrdina na smiech, prostredie a zápletky umelé, opisy nudné, skrátka brak. Celý čas som mal pocit, že "nech už je táto pasáž za mnou a konečne začne poriadny text", no nič také sa nekoná, stále ste po krk v bahne a špine ako bezdomovci v tuneloch pod New Yorkom. Zbohom séria Pendergast, vraciam sa z kratšej cesty.

19.10.2018 odpad!

Dračí hora Dračí hora Lincoln Child

Zaujímavé a protichodné názory na génové inžinierstvo. Atraktívne prostredie laboratórií a amerického západu. Škoda hlúpeho záveru v púšti, extra nudného opisu virtuálnej reality vo výťahu a zlého iskrenia medzi hlavnými hrdinami.

08.10.2018 3 z 5