DzordanoChruno DzordanoChruno komentáře u knih

Od začátku do konce Od začátku do konce Robert Fulghum

Fulghuma mám rád. Resp. mal som, pred 30-mi rokmi. Vtedy boli jeho prvé knihy svieže a obohacujúce. Zostarol som? Zostarol Fulghum? Táto kniha je písaná nasilu. Je v nej pár pekných postrehov, ale mám pocit, že autor už nevedel, o čom má písať a tak to umelo našrouboval akože na rituály, pričom polovica knihy sú nudné opisy všedných udalostí všedných osôb. Bez preskakovania som to nedal. Skrátka, písanie mu celkom slušne vynášalo, tak musel písať ďalej, i keď nápady už boli minuté. No a z druhej stránky: radšej mám životné poučky od človeka, ktorý niečo preskákal a vytrpel. Ťažko aceptovať mudrlantské reči o pravde a láske od chlapa, ktorý je už medzitým tretí krát ženatý, pričom prvú ženu poslal do minulosti kvôli druhej, ktorú stretol na budhistickom telovýchovnom sústredení, a tú druhú poslal do kelu kvôli tretej, o 40 rokov mladšej, ktorá ho očarila na kurze tanga. Asi mala tangáče, dědek oplzlej :-)

12.10.2023 1 z 5

Kobra Kobra Frederick Forsyth

(SPOILER) Námet je pomerne naivný - dobrák US prezident rozpúta celosvetovú vojnu proti kokaínovej mafii, lebo sa rozľútostil nad osudom slúžkinho synovca... Aj začiatok knihy je pomalý, takmer polovica diela je venovaná siahodlhým prípravám na akciu - už z toho je zrejmé, že samotná vojna nebude dlhá - nie je veľmi o čom písať. Ale kopec faktografických údajov, široký záber autora aj polopatistický štýl písania (nikto sa v deji nestratí) sú plusy, ktoré robia dielo veľmi pútavým. Bál som sa, že to skončí happyendom, ale autor milo prekvapil, za čo by som dal aj najvyššie hodnotenie. No záverčný osud Kobru zase z kvality knihy uberá, takýchto hrdinov - padlých anjelov - nechceme. Podľa mňa to nebolo nutné, na vytriezvenie z pátosu stačil tento odsek:
"Protože už to není ta země, které jsem jako mladý přísahal věrnost. Dnes je zkorumpovaná a prodejná, slabá, a přitom namyšlená, oddaná
obézním a hloupým. Už to není moje země. Nic mě k ní nepoutá, žádná poslušnost."

20.12.2022 4 z 5

Před tváří Amonovou Před tváří Amonovou Paul Doherty

Vadili mi nekonečné a zbytočné opisy, do každej situácie autor vložil spústu balastu, ktorý som musel preskakovať, aby som knihu neodložil nedočítanú. Pomerne jednoduché čítanie, autor na základe pár faktov, ktoré si našiel v knižnici, vytvoril dosť obšírnu knihu plnú vaty, v ktorej sa žiaľ dokopy nič nedeje.

03.10.2022 2 z 5

Pan Gwyn Pan Gwyn Alessandro Baricco

Neviem, či je nosná myšlienka natoľko objavná, aby stála za toľké kváziumelecké a pseudointelektuálne omáčky. Nezbavil som sa pocitu, že je to plytké a autor sa nevie dostať hlboko do podstaty, až na dreň. Napísané je to však pekne, citlivo, oceňujem, že bez náznaku vulgárnosti. Čo mi však zvrhlé príde, je neuveriteľné rýpanie sa v sebe samom, hľadanie až mikroskopicky nepodstatných pocitov, od ktorých závisí naše šťastie, či život; a to z pohľadu Gwyna, ale najmä postáv, ktoré si dali zhotoviť portrét. Príde mi to ako choroba našej doby.
Hodnotenie? Ak si neviete rady, predstavte si, ako by hodnotila vaša prababička. Tá to mala v hlave ešte v poriadku.

07.08.2022 3 z 5

Zvířata mi straší ve věži Zvířata mi straší ve věži Gerald Durrell

"Větší kontrast, než jaký panoval mezi těmito dvěma zvířaty, si snad ani nelze představit. Peter (žirafa) byl každým coulem aristokrat, blazeovaný dandy vybraného chování, zatímco jeho rohatý přítel (koza) nebyl ničím jiným než obyčejným, věčně nenažraným proletářským kozlem."
Alebo:
"Takové mylné názory bohužel dodnes přetrvávají mezi mnohými dobrodušnými, ale zcela neinformovanými jedinci, kteří rádi hovoří o Matce přírodě, jako by šlo o nějakou přelaskavou starou dámu, a ne o drsnou, nelítostnou a násilnickou bestii, kterou ve skutečnosti je."
Verím, že uvedené citáty nebudú brané ako spoilery, ale ako mitivácia k prečítaniu knihy. Super oddychovka.

05.01.2022 5 z 5

Bílá cesta Bílá cesta John Connolly

Viac psycho a fantasy ako detektívka. Číta sa to výborne, ale výhrady mám k Angelovi a Louisovi, ktorí su vždy zázrakom pripravení tam, kam sa prirúti nepriateľ. A premisa, že zabíjať pre dobro či pomstu sa môže, je zvrhlá. Chcelo by to viac rozumu ako emócie, potom by to bolo dokonalé dielo.

03.09.2021 4 z 5

Vražedná povaha Vražedná povaha John Connolly

Zaujímavé myšlienky najmä v úvode knihy, pútavý thriller. Potom trocha pritiahnuté za vlasy s "nesmrteľnosťou" a všestrannosťou p. Pudda, aj tých pavúkov a mŕtvol bolo zbytočne veľa. Ale aj tak a napriek mizernému prekladu dávam 4*. Výborný komentár: Honajz.

20.08.2021 4 z 5

Kramerová versus Kramer Kramerová versus Kramer Avery Corman

Vecné, neprikrášlené, presvedčivo popísané peklo. Ťažko uveriť, že kniha je iba fikciou a nie je napísaná podľa skúseností z vlastného života. Tomu hovorím Pán spisovateľ.

03.05.2021 5 z 5

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Tak už viem, čo je balada. Desivé, skľučujúce, no zarámované do krásnej prírody. Niekedy je Vám chlapcov ľúto (spomienky na domov, sny o nenaplnenej láske), vzápätí chcete, aby ich rýchlo chytili a potrestali (pri napadnutí krajčírky). Nádej na záchranu v sebe živia, no na pozadí počujete tikať hodiny spravodlivosti...

14.04.2021 5 z 5

Zpráva od nebožtíka Zpráva od nebožtíka Joanna Chmielewska (p)

(SPOILER) Celé to pôsobí ako naivné snívanie adolescentky o nečakanej výhre kopy peňazí, o dobrodružnej prestrelke, únose luxusným lietadlom do sídla miliardára v exotickej krajine (chýba už len znásilnenie chlpatou poloopicou, opravujem, blondínom), pričom hlavná hrdinka nakoniec všetkým brilantne prejde cez rozum. Kniha od ženy, pre ženy, typicky nemužská detektívka. Čítať sa to síce dá, ale nie ako krimi, lež ako červená knižnica, kde sa skôr riešia sny o dvorení a zranenia od bývalého. Je to čisto ženský, žiaľ, absolútne banálne podaný svet, kde všetci naokolo sú hlupáci a jediná hlavná hrdinka je pekná, šikovná, citlivá a temperamentná. Ak máte menej ako 12 rokov, alebo vyoperovanú polovicu mozgu, bude sa vám to páčiť. Inak to dočítate iba so sebazaprením.

26.01.2021 1 z 5

Rovnou mezi oči Rovnou mezi oči James Hadley Chase (p)

Zaujímavá kniha, okrem nosnej napínavej línie sledujeme aj vznik a vývin manželskej krízy. Až v tejto knihe (a to som ich od neho prečítal veľa) mi autor ukázal, že sa vie pozrieť aj do ženskej duše. Ten kontrast medzi pocitmi blondýnky a myslením vojaka ma bavil. Vytkol by som iba divný záver a autor sa tiež mohol viac povenovať Timoteovi, nie je vysvetlené, ako môže byť raz taká bábovka a inokedy ostrý muž.

02.01.2021 5 z 5

Jak natáhnout na skřipec Jak natáhnout na skřipec James Hadley Chase (p)

V rámci žánru dokonalé dielo. Výborná detektívka, čistý štýl, stará škola. Škoda, že sa už také nepíšu. Zo súčasných severských, nemeckých alebo i slovenských pokusov je mi ťažko. Chase dokázal napísať geniálne dielo aj bez vulgarizmov, sexu, fekálu či uletených zvratov v deji. Zaráža ma, že túto knihu čítalo a hodnotilo tak málo ľudí a taký priblblý Fritzekov Pacient je na roztrhanie s 90%-mi percentami... Smutné.

12.12.2020 5 z 5

Neškodný až po smrti / Spěte sladce Neškodný až po smrti / Spěte sladce James Hadley Chase (p)

Čítal som iba "Neškodný...", dobrá kniha: sympatický hrdina (chvályhodné, že sa ani raz neodohrá posteľová scéna), pútavá zápletka a spád, autor dobre udržuje napätie a tých pár nelogickostí knihe radi odpustíte.

12.11.2020 4 z 5

Chytrému napověz Chytrému napověz James Hadley Chase (p)

Ďalšie z autorových vynikajúcich diel, tentokrát na nerozoznanie od Marlowa. Zaujímavé prostredie, rýchly spád, sympatický hrdina a HLAVNE kopec vtipných hlášok, ktorých vymenovanie by bolo na samostatnú knihu (ale neodpustím si túto: "Horní ret mu zdobil knírek o velikostí vypasené housenky" :-) Bavil som sa výborne. Škoda len tradičného Chase-ovského zvratu v závere, akoby mal autor pocit, že knihe ešte čosi chýba, vypustil vtípky a doplnil mysterióznosť (krysy), čo sa tam nehodilo a knihu mierne pokazilo.

16.10.2020 4 z 5

Lehce nabyl - lehce pozbyl Lehce nabyl - lehce pozbyl James Hadley Chase (p)

Dvaja mamľasi a nevydarená vlámačka. Takto zvyčajne iné knihy končia, no táto práve začína a poskytuje pohľad na dianie "po". Brilantná psychologická sonda do myslenia kriminálnikov, ktorých primárnou starosťou je neurobiť chybu. Vzťahy sú vykreslené dokonale, cítite sa ako v hniezde štrkáčov. Záver je troška do stratena, ale možno ho brať ako karmický. Výborné oddychové čítanie.

12.10.2020 5 z 5

Psí srdce Psí srdce Michail Bulgakov

Prvá časť, písaná v 1. osobe z pohľadu psa, je výborná. Druhá, po operácii, keď sa celý profesorov domov a svet rozložil, ma vyslovene znervózňovala (určite to mal autor v pláne a podarilo sa mu to majstrovsky :-); už som sa nevedel dočkať (pomerne ľahko predvídateľného) konca. Barykova mi bolo aj ľúto, nemohol za to, no zároveň mi bol nesympatický vzhľadom na analógiu so socíkom: daj hlupákovi funkciu (tu v knihe: daj mu život) a zničí ťa. No nedzieľam názor ostatných diskutérov, ja to za humornú a vtipnú knihu nepokladám.

16.06.2020 3 z 5

Srdcerváč Srdcerváč Boris Vian

Napísané je to dobre, ale poriadne si rozmyslite, či to chcete čítať, lebo veľa z toho hnusu vo vás dlho, možno navždy, zostane.

26.11.2019

Vlak do pekla Vlak do pekla * antologie

Vačšinou dobré poviedky, aj pre tých, ktorí nemusia sci-fi v štýle medzigalaktických letov.

28.09.2019 4 z 5

Černošský Pán Bůh a páni Izraelité / Starej zákon a proroci Černošský Pán Bůh a páni Izraelité / Starej zákon a proroci Roark Bradford

Tak toto je kniha, ktorú odkladám nedočítanú. Som krátko po operácii kýly a smiech mi spôsobuje značnú bolesť v bruchu. Takže sa k dielu určite vrátim, ale za bezpečnejších okolností :-)
Edit: uberám 2 hviezdičky. Vtipné je to iba po Abraháma, potom nemá zmysel pokračovať v čítaní, je to bohapustá nuda. Cítiť, že autor stratil fantáziu a chcel len dokončiť knihu, keď sa už rozhodol napísať ju. To žiaľ nestačí.

28.09.2019 3 z 5

Kočka, která uměla číst pozpátku Kočka, která uměla číst pozpátku Lilian Jackson Braun

Pre mňa to bolo mäkučké, príjemné, akoby secesné čítanie. Nechápem, ako mi tieto prívlastky prišli na myseľ, ale sú výstižné. Možno škoda tých vrážd, mne by stačilo, keby to zostalo ľahkou prózou, nemusela to byť dráma. (A priznám sa tiež, že nechápem, ako mohol mať hlavný hrdina v minulosti také problémy a konflikty, mne sa zdalo, že je dosť pohodový a tolerantný. Ale to je iba detail, ktorý v knihe nie je vysvetlený. Nič by sa nestalo, keby to v úvode nebolo spomenuté, zmiatlo ma to. Možno sa dozviem v ďalších knihách).

15.08.2019 5 z 5