DzordanoChruno DzordanoChruno komentáře u knih

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Boli ste niekedy v piatok večer v uliciach anglických miest? Videli ste tie indivíduá, lúčiace sa so slobodou v našom hlavnom meste, kúpať sa vo fontáne, či močiť v strede námestia? Potom je vám jasné, že absurdný humor mohol vzniknúť jedine v Anglicku. Pre človeka s IQ čo len o trochu vyšším ako má toastovač, tam totiž iná úniková cesta medzi prítomnosťou a neodvratnosťou smrti neexistuje. Obe v tejto knihe dostávajú riadne na frak, škoda len, že aj ten Lister je so špinavými spodkami tak odporný, že mi príde dokonca Rimmer sympatickejší :-)

24.05.2021 4 z 5

Lovci vlků Lovci vlků James Oliver Curwood

Síce určené pre mládež, ale jednoduchosťou a čistotou štýlu poteší aj dospelých, ktorí sú už unavení z premúdrelých počinov súčasných pseudointelektuálnych autorov. Sem tam malá naivitka v deji tomu neublíži, možno len z dnešného pohľadu až zbytočné strieľanie zveri, kedy sa len hrdinom zachcelo. No, ale pred 100 rokmi sa na to asi pozerali inak.

29.03.2021 5 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

V knihe sa striedajú pasáže koncentrovanej nudy a dilemy, či sa máte smiať alebo plakať. Dej je tak umelý a ťažko uveriteľný, že zaujme maximálne 10-ročného čitateľa, ktorý sa rád bojí. Hlavný hrdina je reinkarnovaný Sherlock Holmess, ktorý je tak dokonalý, že vám vzkypí žlč kedykoľvek sa objaví v deji. Jediná pútavá vec je pohľad do fungovania veľkého múzea. Od autorov som už čítal iné knihy, ktoré boli síce tiež pritiahnuté za vlasy, ale aspoň boli dobre napísané. Táto je des. Dočítal som to len z úcty k vysokému hodnoteniu, ale inak strata času.

08.10.2018 odpad!

Školák Kája Mařík 1. díl Školák Kája Mařík 1. díl Felix Háj (p)

Keby som to čítal pred 40-mi rokmi, bolo by to super. Keď to budem čítať o 40 rokov, bude to super. Teraz je to síce príjemné, ale po čase už nudné. A ten rodičovský teror je trocha ťažko stráviteľný, najmä keď je jasné, že Kája má dobré srdce a tie nehody a huncútstva nie sú robené so zlým úmyslom...

08.04.2024 3 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Autorovi som neuveril, že tak pokojný, milujúci a v žiadnom ohľade nesubmisívny človek môže prejsť tak významnou zmenou s fatálnymi následkami. Chýba mi tam sklon aj motív - pri prvom dotyku s fašizmom mu musel v hlave zaznieť poplach a mal zdvihnúť kotvy, alebo sa minimálne proti zlu vymedziť. Napriek tomu je kniha napísaná dobre, od začiatku sa viac a viac desíte toho, že príde niečo hrozné. Samotný čin je až psychopatický a rýchly, ale aspoň v mojom prípade nastalo "uvoľnenie", že už k tomu došlo a nebude pokračovať napínanie nervov večným ospevovaním "nejvznešenějšího jízdního řádu". Kniha zároveň ponúka možnosť pohľadu z druhej strany, očami "vyvolenej" rasy. Niežeby to ich činy ospravedlňovalo, ale pomôže to ozrejmiť, ako sa neempatický človek a národ dokážu nadchnúť myšlienkou, síce úplne zvrátenou, ale cez ich optiku vznešenou a spásonosnou. Je to mementom aj do dnešných dní.

27.09.2023 3 z 5

Den jako stvořený pro vážnou známost Den jako stvořený pro vážnou známost Zdena Frýbová

Stavil by som sa, že autorka opisuje reálne postavy v reálnych situáciách. Ťažko uveriť, že tak dokonale vykreslené osudy a zápletky sú iba vymyslené. Prvé dve poviedky ma trocha nudili, ale potom som za začítal a našiel som tam aj kus vlastných slabostí. Každá postava má čosi do seba, ale Holománek je kráľ!

30.08.2023 4 z 5

Žabí bratrstvo Žabí bratrstvo Edgar Wallace

Pekné, povedal by som "secesné" čítanie, nie podľa striktných pravidiel slohu, ale v zmysle atmosféry, mäkkosti príbehu, celé je to také zaoblené, pastelové, naivné. Čudné hodnotenie, že?-) Ale tak to na mňa pôsobí. A preto dávam aj pomerne vysokú známku, napriek faktu, že detektívka je to skutočne slabučká.

16.05.2023 4 z 5

Boží pěst Boží pěst Frederick Forsyth

Knihu odkladám nedočítanú, nebaví ma dozvedieť sa, aké odznaky mal dedko jednej z mnohých postáv knihy pripnuté na čapici v pri posedení v klube dôchodcov. Forsyth tu bol evidentne platený od normostrany.

28.02.2023 1 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Napísané výborne, atmosfericky, s množstvom hlbokých myšlienok. Len možno trocha pridlhé. A autor si snáď mohol odpustiť záver, ktorý tam nepasuje. Nie všetko musí byť dovysvetlované, nie všetci sviniari potrestaní, nie každé zranenie bez následkov zahojené. Čakal som skôr melancholický koniec, v intenciách predchádzajúceho štýlu.

19.09.2022 4 z 5

Piknik a jiné pohromy Piknik a jiné pohromy Gerald Durrell

Ľahké oddychové čítanie, no miestami nuda. Niektoré situácie neboli až také vtipné, koľko priestoru dostali. Prvá časť predchádzajúcej vety by mohla znamenať, že sa naozaj stali. A druhá potvrdzovať to, že autor potreboval písať čo najviac, aby vydával knihy a zarábal peňáze na svoje výlety. Poviedka Zrkadlo je však iná, o dve triedy lepšia.

20.01.2022 3 z 5

Postmortem Postmortem Patricia Cornwell

(SPOILER) Kniha má výrazný ženský rukopis: bolo napr. uveriteľné a ľudské, keď hrdinka pochybovala či tam ten štítok dala sama, alebo nie. A zároveň to nebolo príliš patetické, ani podobné červenej knižnici - tu autorku musím pochváliť za vecnosť a triezvosť, aj keď popisovala vzťahové veci. Horšie to bolo s racionálnou stránkou, už základná premisa, že patologička je hlavnou vyšetrovateľkou, všetci to z nejakého divného dôvodu rešpektujú a detektív jej dobrovoľne všetko vysvetľuje (aj keď ho ona neznáša) a všade ju berie, je chorá. Navyše jej zmätenosť a nechopnosť logicky uvažovať v stresových situáciách z nej síce robí uveriteľného hrdinu, ale zďaleka nie hlavnú postavu detektívky. No a vyložené technické hlúposti v knihe (páchateľ odstaví alarm prestrihnutím drôtov na fasáde budovy; vrah bez problémov potme v cudzom dome trafí k posteli obete; hrdinka čítaním vytlačeného zozipovaného súboru nájde clear-text dáta; fungovanie modemového spojenia + SQL databázy, inokedy pedantná hrdinka v kritickej situácii samozrejme zabudne nabiť pištoľ, ...) degradujú zážitok veľmi výrazne - autorka by sa radšej mala sústrediť na to, čo vie a nepúšťať sa premúdrele do vecí, o ktorých si prečítala pol strany v prílohe nedeľných novín (inak táto americká bohorovnosť ma fascinuje neustále). Prístup, ktorý zvolila, totiž vrhá pochybnosť aj na pravdivosť vecí, ktoré sú pre čitateľa neznáme (patológia, forenzné postupy). Negatívom boli tiež nedovysvetlené odbočky z deja: kto jej 2x volal a bolo počuť iba hudbu? Záver knihy je vyslovene zbúchaný za pol dňa - vrahom je neznámy Fero Mrkva, odhalenie sa nekoná a čitateľovi sú iba nasypané "vysvetlenia", nech nezostane sedieť s otvorenou pusou.
Takže z pohľadu emócie hodnotím knihu plným počtom (rád som sa po prerušení k čítaniu vracal), no z pohľadu logiky (ktorá by v detektívke nemala byť vedľajšia) je to odpad. Vysledok je teda niekde v strede.

05.10.2021 2 z 5

Na dálnici je hippie Na dálnici je hippie James Hadley Chase (p)

Asi najlepšia kniha od JHCh. Čítam ju pravidelne, každých 35 rokov. Snáď sa mi to znovu podarí ešte aspoň 1-2 krát :-) Niektoré hlášky a situácie si pamätám doslovne z prvého čítania. Kniha nemá slabšie miesta, je napísaná bravúrne, z exotického prostredia. Postavy na oboch stranách zákona majú charizmu, dej je uveriteľný, dialógy verné a častokrát vtipné. A hlavný hrdina je sympoš. Škoda, že podľa knihy nebol natočený film.

06.01.2021 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Strach zo smrti? Nuda. Projekcia nenaplnených sexuálnych predstáv? Nuda. Pomsta literárnym kritikom? Obhajoba kresťanstva? Výsmech materialistickej spoločnosti? Výplod po požití psychedelických látok? Nuda, nuda, nuda. Ruskú tvorbu mám rád, ale toto som buď nepochopil, alebo je to o ničom. Ani pôžitok z čítania, ani hlboká myšlienka. Len ľutosť nad časom, strateným čítaním tejto knihy...

14.07.2020 odpad!

Válka o zadnici Dona Emmanuela Válka o zadnici Dona Emmanuela Louis De Bernières

Napísané výborne, zasvätene. Škoda len tých psychedelických pasáží (levitácia, všadeprítomné mačky, vzkriesenie španielskeho vojska, ...).

06.02.2020 4 z 5

Klaunovy názory Klaunovy názory Heinrich Böll

Smutná kniha, melancholická, na dlhé upršané jesenné večery. S pohárom červeného vína. Hlavný hrdina je čistá duša, v tom si všetkých získa. Na počudovanie je to síce nemecká kniha, ale bez akejkoľvek vulgárnosti. Ak je tu spomenutý sex, tak len ako synonymum lásky. Zvrhlosť, ktorá sa tak hojne vyskytuje v súčasnej nemeckej kultúre, zjavne prišla až neskôr. Možno práve ako dôsledok necitlivosti a vyprázdnenosti, ktorých nástup je tak dobre opísaný práve v tejto knihe. Inak, bál som sa, že to skončí samovraždou.

11.12.2019 5 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Musel brať silný matroš, keď to písal :-)
Súhlasím s autorom, že absurdnosť je to jediné, čo má v živote, v tomto bezútešnom a vopred prehratom zápase so smrťou, zmysel.
Edit: po prečítaní je dobré pozrieť si rovnomenný film.

20.11.2019 5 z 5

Rukopis Karla Velikého Rukopis Karla Velikého Steve Berry

Prvoplánové a naivné ako detská omaľovánka. Obrysy sú jasne dané (nadčlovek agent Bavlnka má IQ 250, pamäť ako Alexandrijská knižnica a reflexy Chucka Norrisa, skríženého s mambou čiernou), celý dej je následne iba plynulé vykresľovanie jeho hrdinstiev krikľavými farbičkami. Jedna kniha od tohto autora sa ešte dá zvládnuť (napísané je to dobre); no druhá už nudí.

11.09.2019 2 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Spojlery!
Kniha rozpráva príbeh sympatickej Elizabeth, ktorá nemôže ani vystáť nepekného, pyšného, odmeraného a samoľúbeho Darcyho. Bez zaváhania odmietne jeho dvorenie a vyhýba sa mu. No v momente (a teraz sa dobre držte!), keď náhodou navštívi jeho panstvo a uvidí všetko jeho bohatstvo, začne si uvedomovať jeho vynikajúce vlastnosti, charakter a dobrosrdečnosť :-))) Pripomina mi to až vulgárny reklamný billboard firmy Klenoty, ktorý visí v Bratislave: "Kde sú prachy, tam si láska cestu nájde!" Keby som mal istotu, že to Austenová napísala s úmyslom zosmiešniť túto ženskú "flexibilitu", dal by som plný počet hviezdičiek. Skôr mám ale pocit, že to nebol zámer, ale neúmyselné vyzradenie "tajomstva", či vlastne súčasti ženskej DNA :-) Ale možno som len naivný a takýto zvrat je hlavným pilierom každej knihy z Červenej knižnice (toto je prvá, ktorú som čítal).
Kniha je inak napísaná výborne, vtipne a je pozoruhodné sledovať, ako sa ľudia vyjadrovali pred 200 rokmi. Forma sa zmenila, no obsah zostal :-)

26.02.2019 3 z 5

Detektív Detektív Arthur Hailey

(SPOILER) Detektivky mam rad a Haileyho styl sa mi paci, kniha je napisana putavo. Ale mam zopar vyhrad, ktore dost znizuju moje hodnotenie: 1. Autor ma nepresvedcil, ze mnohonasobnemu vrahovi Doilovi, ktoremu je inak vsetko jedno az tak, ze ani nepoda odvolanie proti trestu smrti, zrazu strasne zalezi na tom, aby sa vyvinil z dvoch z nepreberneho mnozstva inych svojich brutalnych vrazd. 2. Hailey do deja zapracoval nahodu s pravdepodobnostou 1:1000000, na ktorej stoji dej, a to ze Doil bol v dobe vrazdy skutocne v okoli domu Ernstovych. Neuveritelna absurdnost, vobec tam nemusela byt, kludne stacilo, keby Doil v ten den nemal ziadnu jazdu, bolo by to uveritelnejsie. 3. Ainslie, inak sympatak, je v rozhodujucich chvilach prasak a nevernik. 4. zaverecny prerod detektiva v profesora je happyendovo presladeny. 5. kniha je zbytocne dlha, polovicna stopaz by bola postacujuca.

13.05.2024 2 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Bravúrne napísaná kniha. Primerane napínavé, našťastie iba mierne sadistické, minimálne vulgárne dielo. Veľmi dobre vykreslené sú charaktery postáv (i keď vedľajšia, ale zaujímavá bola Reba), sú uveriteľné, nečiernobiele, Drak vzbudzuje nielen odpor, ale aj ľútosť. Najdesivejšie je, že takí ľudia skutočne môžu existovať... Záver som nečakal, potešil, ako aj zopár trefných pasáží, ktoré s dejom nesúviseli, ale o to viac zaujali, napr. "Graham se cítil osamělý a věděl proč. Pohřby v člověku často probouzejí touhu po sexu - trochu smrt nějak urazit."

19.03.2024 5 z 5