Dvoja Dvoja komentáře u knih

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Při četbě Krylových básní se neubráním slyšet jeho zpěv a broukat si melodii, kterou mám k veršům napevno podvědomky přivázanou. Jeho rýmy náš přivádějí zpět do tehdejší doby a o nic méně se hodí na přítomnost a jakoukoli dobu nadcházející. Lidi se nemění.
KK je navždy symbol.

06.06.2016

Napříč rovníkovou Amerikou Napříč rovníkovou Amerikou Enrique Stanko Vráz

Po přečtení Z dalekých světů I. jsem rychle a natěšeně sáhla po další knize od Vráze. Kdybych měla na výběr, dala bych přednost původní verzi, nicméně tato (1984) je samozřejmě mnohem snáze dostupná. Tuto myšlenku jsem si však říkala po celou dobu čtení. Rozdíl od "Z dalekých světů I." byl více než znatelný. Chyběl mi jeho původní styl psaní. Jeho krásná staročeština a obraty, jež jsou teď téměř k nezaslechnutí. Upřímně vlastně nechápu, kdo měl potřebu původní dílo zkracovat ("kniha je zkrácena cirka na třetinu a zhuštěna, aby měla větší spád"). Vždyť pokud má někdo zájem Vrázův cestopis číst, proč by měl chtít rychlý spád a dílo rychle za sebou? Zhuštění je také velmi citelné. Některé z odstavců jsou jen souhrny názvů kmenů, které navštívil, jména měst, kterými prošel a názvy indiánských předmětů, jež na své cestě poznal a sbíral. Jsem tím zklamaná, ovšem stále si kniha drží nějaký náboj. Pro ostatní zkrátka doporučuji původní verzi a budu doufat, že sama se k ní také někdy dostanu.

16.10.2014 4 z 5

Dějiny zemí koruny české I. Dějiny zemí koruny české I. Vratislav Vaníček

Něco takového jsem potřebovala...dohnat resty ze základní školy :- ) Kniha mne bavila. Škoda, že si člověk nezapamatuje všechny informace, co si přečte....

12.10.2015 4 z 5

Z dalekých světů I. Z dalekých světů I. Enrique Stanko Vráz

Kniha mě vážně okouzlila..Náhodou jsem nalezla tento klenot v antikvariátu a hned si Vráze oblíbila. Jinak to snad ani nejde..Tak krásně podaný cestopis, v němž zároveň skví se autorova skromná povaha. Je mi líto, že člověk jako on pomalu a jistě upadá v zapomnění a právě o těchto lidech mělo by se učit. Vydával se na vlastní pěst bez cizích financí, o něž žádal jen naprosto minimálně, a s pokorou a bez nároku na honorář rozvíjel sbírky království Českého.
Samotná kniha je dobrodružnější než samotný Indiana Jones a přitom celá ze života reálného přírodozpytce...napsána krásnou starou češtinou. Mohu jen doporučit a doufat, že se navrátí do povědomí a zařadí do slavných českých děl.

03.10.2014 5 z 5

Milion malých střípků Milion malých střípků James Frey

Bylo na ni pěno tolik chvály...čekala jsem více.

30.11.-0001 3 z 5

Století Miroslava Zikmunda Století Miroslava Zikmunda Miroslav Zikmund

Velmi citlivě sepsaný životopis M. Zikmunda, vytvořený pomocí jeho poctivých deníkových zápisků, s přihlédnutím na jeho aktuální zpětný pohled.
Často tomu, o čem slýchávám ze všech stran, se nevědomky vyhýbám, a tak při čtení cestopisů staršího data, jsem H+Z ze svého hledáčku vylučovala. Po přečtení této knihy mi ale je jasné, že je to chyba. Tato dvojice si právem pozornost zaslouží. Bylo mi líto, že jsem na zmiňovaných nedávných událostech, jež se v knize objevují a kde se p. Zikmund mihl, nebyla. Vážím si ho, jako člověka, jako Čecha jednoho z nás a jsem ráda, že film (na který se teprve chystám) a kniha samotná, vznikla.

24.01.2018 5 z 5

Kanada - Divočinou Severu Kanada - Divočinou Severu Leoš Šimánek

Obdivuji Leošovy a Čestmírovy schopnosti. Zkušenosti, jak si se vším umí poradit, jak se vyrovnávají se stresovými situacemi, jak rychle vyřeší jakýkoliv technický problém, jak umí vařit v mizerných podmínkách, jak rychle zvládnou namáhavou práci....a mohla bych pokračovat donekonečna. Tohle jsou praví dobrodruzi jak mají být a také praví společníci na tak namáhavou expedici. Mít po boku je, odhodlala bych se vyrazit kamkoli :) Šimánkovy příběhy ve mne alespoň trošku uspokojují mou touhu po dobrodružství a v každé knize je zaručená zábava, překvapení, strach i dojetí.

29.07.2016 5 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Kéž by všichni dědečkové byli tak ctnostní a "vitální"...
Netradiční komiks a pohádka v pojetí (pro mě dosud neznámého) Pavla Čecha mě rozhodně potěšil a tyto mini příběhy mi zpříjemnily pár chvil.
Za mne vítězí Biograf : -)

31.03.2016 4 z 5

Zeď: Jak jsem vyrůstal za železnou oponou Zeď: Jak jsem vyrůstal za železnou oponou Petr Sís

Jsem ráda, že tato kniha vznikla a dostala se do světa a vlastně ze světa zpátky k nám. Knížku bych dala ke čtení všem náctiletým, aby pochopili a dozvěděli se více o naší historii, z tohoto osobního příběhu, jež je pro ně mnohem více přístupný, než strohé informace z učebnic.

Je to i vhled do smýšlení oněch disidentů, jež potřebovali více svobody a vzrůstu a nemínili se smířit s tím, co tu bylo - a to konkrétně ke komentáři od "Petrvs" - ano, samozřejmě, že ona zeď a pojmenování vlastností oněch polovin je zidealizované a růžové, ale takhle přesně se smýšlelo. "Na druhé straně plotu je tráva vždy zelenější" a v tomhle případě obzvlášť. Především právě pro lidi, jež jim je druhá strana zakázaná. Ale kořínky všech vlastností jsou všude společné a stejné.

21.03.2016 5 z 5

Míle a míle Míle a míle Robert Kirkman

Kresba často není úplně dokonalá, ale navozená průměrnost jen prohlubuje potemnost děje, který je opravdu čtivý a dobře spádný. Jednoduše baví mě to!

31.07.2015 5 z 5

Noční let Noční let Antoine de Saint-Exupéry

NOČNÍ LET, VÁLEČNÝ PILOT, DOPIS RUKOJMÍMU
Nejvíce se mi líbil román Noční let, který je z nich nejvíce založený na hlavní dějové lince a autorovy úvahy do ní zapadají jen namátkou.
Na druhou stranu Válečný pilot je úvah a vnitřních názorů plný a u nejedné z nich se čtenář musí s ním nad lidským životem zamyslet sám. Což je krásné. Plno z nich mi zůstane v hlavě delší dobu.
Dopis rukojmímu pak byl jen příjemnou krátkou tečkou za oběma předchozími.

Mám ráda doslovy knih, které jsou plné faktů a skutečně čtenáři úcelí právě přečtené dílo v kontextu nálady autorovy doby a jeho lidského života. A i zde od Marie Veselé splnil dobře svůj účel.

16.05.2020 4 z 5

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Nelíbí se mi posazení závěru knihy, kdy si hrdina uvědomuje "velkou pravdu" a od té chvíle se cítí pohroužen do duševního tajemství více, než kdokoli jiný. Nelíbila se mi lehce předvídatelná poslední lekce jeho učitele. Kniha se četla jednoduše, zvládne se za jeden den, u některých pasáží si člověk sám ze svých postřehů ze života uvědomí, že Gounelle má v ledasčem pravdu, ale to je pro mě všechno. Podobně laděná kniha "Život bez hranic" od Vujicice mi přišla srdečnější. A mnohem, ale opravdu mnohem více mi dala Mahábhárata a proto ji doporučuji.

10.09.2018 3 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

"Sakra, to byla ku*evsky dobrá jízda". Lépe bych svůj pocit po dočtení nespecifikovala. Nečekala jsem to. Hrozně se těším na další knihy od Bukowskiho. Až je mi líto, že jsem s ním začala teprve teď...přeci jen mne mohl poznamenat v dospívajících letech o něco víc.
Stárnoucí neotřelý detektiv v mlze zašlých barů v L.A., s kapkou nadpřirozena, dávkou ironického humoru a skvělými úvahami. To je můj šálek kávy. Eh, totiž granka.

07.12.2017 5 z 5

Robin Hood Robin Hood Alexandre Dumas, st.

Nádhera :-) Šlechetný Robin Hood, jeho věrní přátelé, krásné ženy a boj za spravedlnost v sherwoodském lese. Moc jsem si knížku užila.

19.09.2017 5 z 5

Havětník Havětník Jiří Dvořák

4. hvězda čistě za koncept. Na první prolítnutí mne kniha nadchla. Při čtení už jsem narážela na nedostatky, co mi názor trošku pozměnily, ale stále je to moc milá věc do dětské knihovničky, která zároveň něco málo naučí.

24.07.2017 4 z 5

Šántárám Šántárám Gregory David Roberts

Tenhle příběh ve mně bude hodně....hodně dlouho, jár. Opravdu skvěle napsáno. Line, díky za tuto knihu. Dokázal jsi ve mne rozechvět snad vše co v sobě mám.

05.02.2017 5 z 5

Velmi čtivě sepsány často těžko uvěřitelné příběhy. Bavilo.

08.01.2017 5 z 5

Touha je slepá Touha je slepá Robert Kirkman

I další díl si drží skvělou úroveň. Nedoufala jsem (a ani by to snad nebylo možné), aby byl děj i dalšího pokračování našlapán tolika zvraty a celkovým napětím jako v "Bezpečí za mřížemi". Přesto nemůžu po porovnání dát více než 4,5*.
Já jsem spokojená :)

22.01.2016 4 z 5

Bezpečí za mřížemi Bezpečí za mřížemi Robert Kirkman

"Drsný". Člověk by snad ani neřekl, že komiksem lze vyjádřit tak depresivní a hustá atmosféra. Děj má rychlý spád a stránky se otáčí samy. Grafika je na to tvořená - podvědomé podkreslení na žádné velké pokoukání. Dokonale vyvolává vlnky emocí, které pravé počtení má přinášet.

22.01.2016 5 z 5

Věčné noci Věčné noci Neil Gaiman

Sandmana jsem vůbec neznala...Bylo to takové nečekané setkání. Možná, že když se někdy časem vžiji více do jeho světa (přečtu více jeho příběhů), dostanu na tuto "sbírku" jiný názor. Prozatím je to pro mne skvělá směsice stylů a pestrost nocí jsem si užívala. TOUHA byla sexy, taktéž mě dostalo ZOUFALSTVÍ (ikdyž ne tolik výtvarnem), DELIRIUM byla jedna velká noční můra a OSUD tím nejčistčím zakončením.
Pro mne je to něco nového a za to Gaimanovi velké díky. Bavilo a obohatilo.

06.10.2015 4 z 5