dusty dusty komentáře u knih

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Vzhledem k pracovnímu vytížení jsem odkládal četbu toho Díla (velké D je záměrné) na poslední chvíli před cestou na křest knihy, až mi zbyl jediný den. Odpoledne jsem k tomu zasedl a pak po prvních řádcích mě ta knížka obejmula, spolkla a vyplivla v 8 hodin večer s jedinou myšlenkou. "Proč to není delší?" Michal Vrba zase od Praku povyrostl, postavy jsou krásně různorodé, hrdinové malí, slabí, silní, ustrašení, rozhodní, prostě nádherná paleta života. Bavilo mě to někdy silné, jindy jemné, ale stále skvěle promyšlené propojení povídek a ty netušené závěry a elegantně otevřený prostor pro vlastní domýšlení, co asi bylo pak? Ještě musím ocenit důmyslně uzavřený kruh ve formě tří dětských postav první a poslední povídky. Michale... V místě těch teček zní potlesk.

10.10.2019 5 z 5

Letopisy Narnie – komplet Letopisy Narnie – komplet C. S. Lewis (p)

Srovnávat tuhle knihu s Tolkienem je něco jako dávat vedle sebe hrad z písku a Karlštejn, ale i bábovičky mohou být hezké.

01.12.2014

Proces Proces Franz Kafka

Pěkný román čtivý,zajímavý? To je jak hodnocení housky na krámě! :)

14.11.2012

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Původně jsem tuhle sci-fi nechtěl číst, protože sci-fi období mám už dlouho za sebou. Pak se mi ta knížečka připletla do ruky spíš náhodou. Teď po přečtení musím napsat, že jsem se dlouho utápěl v ošklivén omylu. Vždyť ono téměř nejde o sci-fi, ale o téměř současný příběh odlidštění lidstva. Prostě úžasné čtení plné úžasných myšlenek.

17.07.2012 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Úžasná mytologie pro každého, kdo chce vědět, o čem se mluví v Pánu prstenů. No ne úplně pro každého, spíše pro nás Tolkienofily.

15.07.2012 5 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Zajímavý příběh, skvělá fabulace, napínavé, čtivé, hluboce přemýšlivé, překvapivě vyspělé dílo na debut. Autor si nasadil laťku opravdu vysoko.

05.12.2016

1984 1984 George Orwell (p)

V mnohém přežitá, ale v mnohém děsivě aktuální. Rozhodně stojí za to, počíst si o Velkém Bratru.

08.02.2013

Babička Babička Božena Němcová

Babička je čtení pro romantiky a možná trošku pro historiky. Dneska už se to téměř nedá číst. Obecně to podle mě platí pro Boženu Němcovou. Rozhodně jí nechci upírat zásluhy o český jazyk, práva žen, politickou kulturu atd. Ale její knížky jsou přežité a pochybuju, že si je někdo z mladých lidí přečte jinak než z donucení.

22.08.2012 1 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Úžasná kniha s trošku nudným začátke, kterou jsem naštěstí neodložil. Málokteré dílo je tak nacpané myšlenkymi. Každá postava představuje jiný náhled na život, od hluboce křesťanských až po existenciální hraničící s nihilismem. Doporučuji všem, kteří chtějí u knížek přemýšlet a nedoporučuji těm, kterým jde v první řadě o děj, protože dějem je v podstatě hloupá detektivka.

20.05.2013 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Ten závěr je právě smyslem celé knihy, to zjištění lidí, že nejsou tak důležití , jak si mysleli, to je právě ta finesa, kterou Clarke vymyslel.

15.01.2013

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Jako dítě mě taky moc oslovila. Pěkně psaný dobrodružný příběh.

21.08.2012 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Kdo nedal maximum hvězdiček, je blázen. Není mnoho alespoň stejně vtipných knížek.

09.08.2012 5 z 5

Souostroví Gulag - 1. díl Souostroví Gulag - 1. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

Souhlasím, tohle by měl číst každý, ale je to tak děsivé čtení, že jsem to několikrát odložil.

22.07.2012 5 z 5

Zeptej se ďábla Zeptej se ďábla Michal Vrba

Dočetl jsem, utrhnul jsem si pro tuhle novou Michalovu knihu každou volnou chvilku. Je a není to Vrba, opět skvěle propojuje časové roviny a opět je překvapivě jiný. Nádherná postava Františka Horáka je plná rozporů, chvilku jsem měl pocit, že je snadné estébáka odsoudit a ten pocit najednou přešel do lítosti nad ním i do pochopení a zpět k zatracení. Krásná kniha s nádherným obrazem modrých očí smrti. Jen s těmi zosobněnými čerty jsem se nějak nepopasoval, ta duchařina mě trošku rušila. A tak Vám (Ti) mistře jednu hvězdičku uberu. Pořád se těším na pokračování Praku, bude trilogie?

30.09.2021 4 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

No nic, tak tedy proti proudu. Četl jsem to dětem a trpěl a trpěl, strašlivý jazyk, tuny stylistických chyb. Ty chyby jsou záměrné, prý aby se kniha přiblížila dětem, jenže literatura má pozdvihovat nikoli se podbízet. Na 100 honů z toho čiší, že to nepsal Karel. Josef měl zůstat u štětce.

07.04.2014 1 z 5

Pohádka o Květušce Pohádka o Květušce František Hrubín

Tahle pohádka se u nás dědí z generace na generaci, je ohmataná, ale chráněná a nádherná. Moje děti už ji znají a jednou zdědí pro vnoučata. :)

20.01.2013

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Nepatřím mezi vyznavače komiksu, ale tohle by z mnoha důvodů měla být povinná četba. Na nejhorší čas lidských dějin by se nemělo zapomínat a pokud se na ně někdo dokáže jinak než černobíle a ještě o tom poutavě napsat, pak klobouk dolů.

27.12.2012 5 z 5

O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu Werner Holzwarth

Tak to já na rozdíl od ostatních musím tuhle knížku pochválit. Městké děti nevědí o zvířatech vůbec nic a kálení je normální zvířecí činnost. Spíše mám malinko problém s tím mravním ponaučením, které z toho plyne. Nemyslím si, že zub za zub a oko za oko je něco, co bychom měli dětem vštěpovat.

03.08.2012 4 z 5

Mor Mor Albert Camus

Mor je moje srdeční záležitost. Zvláště pak teorie malého všedního hrdiny může dát dnešku nové náměty na zamyšlení nad společností,

15.07.2012 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Jen dva autoři dokázali vytvořit dokonalý anglosaský humor: angličan Wodehouse a čech Jirotka.

12.07.2012 5 z 5