duben duben komentáře u knih

Hořící andělé Hořící andělé Miroslav Žamboch

Tenhle díl mě nebavil a musel jsem se k dočítání celkem nutit. Nevím jestli je to tím, že pokračoval děj předchozí knihy, nebo tím, že si čtu o světě plném pandemií chřipek po 2 letech s Covidem a ještě v době kdy sám ležím s nějakou chřipkou, ale spíš to bylo takové mdlé. Nelíbilo se mi rozdělení dějových linií na jednu okolo JFK a jednu v agentuře, nebavilo mě jak pořád jen někam letí a nic moc se neděje ... ale zatím asi první JFK co mě vyloženě nebavil. Těším se, že to další díl napraví.

15.05.2022 2 z 5

Pašerák Pašerák Miroslav Žamboch

(SPOILER) Příjemná oddechovka, nejvíc se mi líbilo popisování osobních Tatra vozů a Česká koruna, jako nejpevnější měna na světě :)

18.04.2022 3 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Poslouchal jsem jako audioknihu. Kniha není špatná, tak nějak průměrná, ale vzhledem k tomu, co přinesly předchozí knihy, je tohle těžké zklamání. 2-3 hvězdy a ty 3 dávám buď z nostalgie, nebo proto, že hraju PC hry na motivy knihy a ty jsou super. Bohužel v tomhle dílu se ztratilo veškeré tajemno, veškeré mystično, neznámé nebezpečí, monstra taky zmizela a to i na povrchu. Kde jsou ty nebezpečné smečky? Kde jsou létající stvůry? Kde jsou záhady a nebezpečí při přechodech stanic. Nic, prostě je to celé převedené do "pohodového" procházení metrem skrz normální válečné konflikt spojeného s napůl politickým napůl mocenským pozadím. Sice je to celkem rozumně vysvětlené a uzavřené, ale proti předchozím dílům už to není ani hororové ani záhadné a jako se v minulých dílech sem tam střídali nudné přehnaně dlouhé filozofické pasáže, tak tady se zase děj střídavě rozjíždí a brzdí a vlastně jsem ve výsledku rád, že má tu knihu už za sebou.

05.02.2022 3 z 5

Otrok megaměsta Otrok megaměsta Tomáš Sekerka

(SPOILER) Další díl jsem si opět parádně užil. Čekal jsem sice, že se ještě dozvíme víc od Willa, ale pokud možná má autor v plánu ještě nějaké pokračování. Jinak čtivost a spád super. Sem tam mi přišlo, že je tam drobná nelogičnost, jako třeba když třeba hrdina ke konci několik dnů hladoví, ale prakticky nehledá nic čím by doplnil energii nebo kde by se napil. Konec je takový zvláštní, ale možná budou ještě nějaký další díl. Tak kdo ví :)

28.09.2021 4 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Už dlouho se mi nestalo, aby mě knížka takhle moc nebavila a abych se do jejího dalšího čtení musel nutit. Víceméně půl roku, když jsem se vždy extrémně odhodlával nakousnout další povídku. Kotleta tam převyšuje svojí povídkou ostatní asi jako paprskolet převyšuje dřevěný dvoukolák. Našlo se tam sice několik celkem zajímavých povídek, jedna dokonce hodně dobrá, ale ten zbytek to bylo prostě trápení, jak brát si ke čtení Chvilku pro tebe. Ještě mám možnost přečíst si druhou Antalogii, ale po téhle zkušenosti vlastně nevím, jestli na to mám vůbec chuť a sílu ... spíš asi ne. Možná si z ní jen přečtu povídku od Kotlety a nebudu se znovu takhle trápit další Antalogií.

18.07.2021 2 z 5

Konec vlka samotáře Konec vlka samotáře Miroslav Žamboch

Tenhle díl Koniáše mě moc bavil a užil jsem si to včetně příjemného závěru.

06.07.2021 5 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Nudil jsem se skoro první půlku knihy, 3 hvězdy místo dvou jsem dal jen proto, že alespoň konec knihy byl celkem napínavě napsaný, i když dost předvídatelný. Zatímco Blackout byl strhující a Helixt nic moc, tak tohle mi skoro přišlo nesjlabší. I když závěr byl zase mnohem napínavěji napsaná než závěr Helixu. Ovšem kromě blackoutu bych asi nedoporučil ani jedno. Ostatně už jen to, že jsem tu knihu měl rozečtenou skoro rok a ne a ne se dokopat jí nějak dočíst o něčem jasně svědčí. No jsem rád, že to mám za sebou a můžu se vrhnout na lepší knihy.

14.03.2021 3 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Některé povídky byly takové jednodušší, ale celé se to četlo moc příjemně a jsem rád, že na Penzion se autor vrátil dvakrát :). Kdo má rád Kotletu, nedostane sice to, na co je zvyklý z jeho pozdější tvorby, ale ani tak nebude zklamaný. A jsem rád, že jsem to nemusel číst elektronicky, což bych asi nikdy nepřečetl a mohl si to užít pěkně na papíře. Ostatně je o tom i jedna povídka v knize ;)

15.09.2020 3 z 5

Armáda Armáda Miroslav Žamboch

Moje první setkání s Baklym a rozhodně si po těch povídákách postupně přečtu víc knih o něm. Hodnocení něco mezi 3 a 4. Dal jsem tři, protože sbírky povídek obecně tolik nemusím jako ucelený děj v jedné knize. Některé povídky byly trochu slabší, nejlepší byly asi první dvě.

24.05.2020 3 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Vůbec to nebylo špatné. Tedy až na takové věci, jako že kniha je o Pekle, což na vás jasně udeří už jmény hlavních hrdinů. Proč takhle šílená jména? Jako uznávám mohl to udělat ještě "pekelnější" a použít místo toho finská nebo švédská jména, ale to už by z toho pak místo akční řežby byla severská detektivka. To že pak tyhle nezapamatovatelné jména najednou autor prokládá křestními, které se tak v ději nějak zpočátku nahodile objevují znamená, že asi do třetiny knihy si vlastně nejste jistí kdo je kdo a sem tam znejistíte i ke konci knihy. Jinak řežba docela slušná, kniha čtivá, sem tam nepustí a čtete o pár hodin déle než jste původně chtěli. Ale nějak to není úplně ono, jste zvědaví co se z toho vyvine, ale hlavní hrdinové a co se s nimi děje vás zase tak moc nebere. Proto ty 3 hvězdy místo 4. Vize pekla zajímavá, autor očividně ujíždí na co nejšílenějších a nejúchylnějších nápadech a jejich popisu, ale vlastně tak docílí jen toho, že za chvíli už to prostě vnímáte tak nějak zpovzdálí, tráva zelená nebo z chlupů od přirození, platíte papírovými penězi nebo jen vysušenými kusy tkání ... to je za chvíli fuk, prostě platidlo ve zvráceném světe musí vypadat zvráceně. Je pravda, že některé nápady i docela překvapily, třeba to jak vypadá hlavní trezor v bance. Kniha bavila, ale byla docela nápaditá, ale na to co se v ní děje, mi přišla až moc dlouhá a roztahaná. Ale zase plus za to, že jde o českého autora.

19.05.2020 3 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Skvěle napsaná kniha a hlavně výborná novinářská práce pana Kmety. Je to knížka, která se občas čte jak detektivní román, jen se vám u toho často obrací žaludek, když si uvědomíte, že osoby o kterých čtete jsou na Pražském hradě, ve vládě a je to se způsobem jakým se dostali k moci ještě horší, než jste si kdy mysleli.

24.01.2020 4 z 5

Devět nocí Devět nocí Zuzana Strachotová

Jak jsem prvnímu dílu dal jen 3 hvězdy ze zvažovaných 4, tak tenhle díl zlepšil asi vše co mi na tom prvním dílu vadilo ... tedy ehm, až na ty turopalmy, ty tam byly pořád :) ... milostná linka lehce ustoupila akci, začalo to být mnohem napínavější a hlavně díky zajímavě pojatému intru u každé kapitoly, která naznačuje děj mimo linku viděnou hlavními aktéry a často i v jiném čase, přidalo se tam napětí dozvědět se víc, zjistit jaká rozhodnutí se udělala, proč je utopická společnost ve stavu jakém je a spolu s akčním dějem mě to moc nenechalo knihu odložit. Navíc i ten závěr se mi celkem líbil a ke zbytku děje mi celkem sednul. Líbí se mi i možné úvahy které kniha na úplný závěr probudí, zda by opravdu společnost takhle fungovala a jestli společnost tak jak je směřuje k možným problémům s neponecháním přírodního výběru apod. ... a štolomský syndrom mě jako název moc pobavil už u prvního dílu ;)

01.12.2019 5 z 5

Líheň Líheň Miroslav Žamboch

Docela jsem se bavil, lehce za půlkou se začal trochu bát, co z toho bude, ale nakonec to nešlou nějakou katastrofickou cestou, které jsem se obával. Děj příjemně ubíhá, od knížky se neradi odtrháváte. Celkově se mi to líbilo.

08.09.2019 3 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Čtivě napsané, rozdělní do tří hodně samostatných pohledů je moc dobrý nápad a prostřední část knihy, ač se mi zpočátku líbila nejmíň se mi nakonec svým podáním stala nejhezčí částí s kterou jsem se nerad loučil. Dobře promyšlené a celý příběh měl hlavu a patu. Určitě bych doporučil přečíst těm co mají rádi sci-fi literaturu.

02.06.2015 4 z 5

Mistrovství práce s DSLR Mistrovství práce s DSLR Roman Pihan

Doporučuju všem kdo si koupí zrcadlovku a pak chtějí poradit co s ní. Základy, pěkně srhnuté. Jediné co mi na knize extrémně vadí je formát. Je zbytečně velká, přitom text je pak na víc sloupců a je díky rozměrům nejde číst jinde než doma někde v křesle, na sedačce nebo u stolu. Zapomeňte, že byste ji vzali s sebou do vlaku, autobusu nebo třeba s sebou někam na focení do terénu.

02.03.2015 4 z 5

Jestřábi a holubice Jestřábi a holubice Aleš Michl

Příjemně kombinované kapitoly, nad kterými se dá zamyslet. Sice jak už tu psala Majka525, je tu to opakující se heslo o podnikatelském všeřešícím duchu, ale zas tak velký problém jsem s tím neměl. Četlo se mi to příjemně.

11.10.2021 3 z 5

Filmový zvuk pro nezvukaře Filmový zvuk pro nezvukaře Radim Lapčík

Potřeboval jsem nastudovat nějaké informace ohledně nazvučení videa a filmu, abych mohl případně vylepšit naše cvičební videa https://www.youtube.com/LucieDubnova. Dostal jsem na knihu tip ve FB skupině zabývající se nahráváním na DSLR a na to, že jde o vzdělávací knihu, tak se překvapivě dobře četla. Pro mě sice byla přínosná asi jen 1 kapitola, protože ostatní se zabývá hlavně velkým natáčením pro film. Ale překvapilo mě, kolik zajímavých informací ohledně natáčení filmů se dá z knihy získat. I když je kniha zaměřená na pohled ze strany zvukaře a vysvětlení proč by ho režisér nebo produkce neměla rozhodně zanedbat, tak se dozvíte i další související informace. Nejvíc se mi líbily příklady z praxe, který je v knize plno a z kterých je zřejmé, že autor rozhodně ví o čem píše. Pokud stejně jako já zvuku a jeho nahrávání až tak moc nerozumíte, případně potřebujete nějaké obecné informace jak se to vlastně dělá a co všechno je s tím u filmování za práci, tak si knihu určitě přečtěte.

08.07.2021 4 z 5

Aktivní kovy Aktivní kovy Štěpán Kopřiva

Musím říct, že jsem se docela dobře bavil. Bylo to šílené, maniakální a De Klerkovou vojensko-byrokratickou mluvou naprosto k sežrání. Aktivní olovo jsem si tedy užíval víc, aktivní rtuť, neměla tu šťávu a šílenost potřebného dodání do termínu koncem týdne, ale jen o kousek. Rozhodně se mi tahle kniha líbíla víc než Asfalt, který byl sem tam zbytečně roztahaný. Pokud jste připravení na celkem šílenou jízdu, budete se bestiálně bavit.

02.07.2020 4 z 5

Cynik Cynik Jiří Kulhánek

Super pokračování, které se rozjede víc jak první díl a opět se od toho nedá otrhnout.

12.04.2020 5 z 5

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Zajímavě a poutavě napsaná vize apokalyptické budoucnosti. Překvapivě nečekané a dobré finální za končení. Moc příjemně se to četlo.

16.09.2019 4 z 5