duben duben komentáře u knih

Na stráži Na stráži Dmitry Glukhovsky

Nepamatuji v poslední době knihu, kde jsem se tak strašně nudil a nutil se do dočtení. Kdybych neměl přečtenou celou sérii Metra, tak jsem to asi v půlce úplně odložil. Žádná postava mě nebavila, žádné jsem neměl potřebu fandit nebo se jakkoliv zajímat o její příběh. V půlce knihy se nic nedělo kromě náboženského žvatlání a a textů rádoby písní ... ta druhá hvězda je jen za ten zajímavý nápad na konci, ale celkově se mi to strašně nelíbilo a rozhodně nebudu druhý díl ani zkoušet. Z celého příběhu jde zmar, prázdnota, bezvýchodnost, asi jako ze současné společnosti v Rusku, ale takhle na tom postavený příběh mě vůbec nezaujal.

24.02.2024 2 z 5

Tanec papírových draků 2: Hon Tanec papírových draků 2: Hon Petr Brožovský

Skvěle se to četlo, skvěle jsem se bavil výbornými hláškami a konec velice mile překvapil a vysloužil knize pátou hvězdičku.

Skvělé včetně doslovu.

PS: Je mi jedno jestli si myslíte, že je to teplý, nebo to teplý není, hlavně mi to natočené neposílejte ...

17.07.2023 5 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Kniha příjemně překvapila. Sice je to celé takové temné, ponuré, ale já neměl pocit, jak tu někteří píší, že by se to nějak extra táhlo, ke stylu vyprávění mi to sedělo.

21.06.2023

Tanec papírových draků Tanec papírových draků Petr Brožovský

Přes z počátku takovou celkem normální detektivku, kde se překvapivě normálně během akcí umírá docela ušel, pak se mi to začalo líbit a ta konečný třetí část, kdy se z toho stává sci-fi, byla nakonec už opravdu fajn a konečně mi začalo dělat problém knihu odložit, abych se dozvěděl jak to bude pokračovat. Trochu jsem se v jednu chvíli bál, že to spadne do klišé upírských záporáků, ale nakonec to docela mile překvapilo. I když to, že dotyční stáli za prakticky vším, co se kdy důležitého semlelo, bylo už trošku moc přitažené za vlasy a asi by stačilo, kdyby neměli prsty ve všem. Jinak fajn četba, těším se na něco dalšího.

12.02.2023 4 z 5

Samarkand Samarkand Miroslav Žamboch

Čte se to příjemně, moc překvapení se nekoná. Takový autorův klasický postupný přerod ze zdánlivě normálního človíčka na meganabušené monstrum. Ale jako oddechovka se to četlo velice příjemně a užil jsem si to. Tak mezi 3-4 vybráno za 4 body.

06.02.2023 4 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Tenhle díl jsem si užil, země není v tak hrozném stavu jak jsem se bál, narážky na ČD, Aga a smažák, čtyřlístek, pes vzhledu sloního hadru ... paráda :)

29.01.2023 4 z 5

Zlaté město Zlaté město Petr Totek

Docela prima příběh, sice se od "Dlouhému černému úsvitu" na žádný další díl vlastně už ani netěším, ale tohle bylo docela příjemné čtení.

19.01.2023 4 z 5

Invaze Invaze Jan Kotouč

Váhal jsem mezi 3 a 4, ale jak jsem z posledních dílů tak nějak rozčarovaný, tak tohle bylo z těch lepších tak nakonec za 4.

19.01.2023 4 z 5

Přežít Přežít Zbyněk Kučera Holub (p)

Takové zvláštní, divné s dobrými hláškami a sem tam ujeté asi až moc. Takový JFK průměr.

19.01.2023 3 z 5

Sám nejsi nic Sám nejsi nic Ivan Hamšík

Skvěle a čtivě napsaný armádní příběh, po kterém budete na naši armádu a její představitele ještě víc hrdí než jste doteď byli. Vůbec by mě nenapadlo si takovou knihu koupit, kdyby na ní na Twitteru nedal doporučení Ivo Zelinka, který si mě získal věcnými a poutavě analytickými komentáři k dění na Ukrajině z pohledu vojáka a NATO. Zde v knize se postupně odkrývá postupný přechod z armády postsovětského bloku do armády západního stylu, začlenění do NATO. To jak pod různými druhy nasazení mohli nebo nemohli vojáci plnit úkoly, resp. vymáhat jejich plnění. Jak se v moderní armádě uvažuje, jak se přistupuje k plnění úkolů a cílů a hlavně vše je snad kromě dvoustránkové kapitoly o vojenském gymnáziu podané tak poutavě a čtivě, že se od té knížky nedá odtrhnout. Rozhodně doporučuju přečíst a to z mnoha důvodů.

19.01.2023 5 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Tahle kniha se povedla a konečně jsem si další díl Legie pořádně užil. Tak akorát dávkování humoru a akce. Po zklamání z Rudého vrabčáka tenhle díl napravil reputaci :)

15.07.2022 5 z 5

Jeruzalémský masakr motorovou pilou Jeruzalémský masakr motorovou pilou Ondřej Neff

(SPOILER) Nebavilo mě to, protože to nezapadalo mezi ostatní díly. Zatímco předchozí série vše vysvětluje technologií nebo magií, tak tady je najednou všemohoucí bůh a tečka. Hlášky nebyly vtipné, Kovář se choval jako úplně jiná osobnost a celé mi to prostě nesedělo. Přečteno "z nutnosti", abych mohl číst další díly.

31.05.2022 2 z 5

Zatmění Zatmění Jan Hlávka

Tenhle díl jsem si strašně moc užil. Dobře vymyšlená zápletka a způsob odhalování děje z amnézie byla proti předchozím JFK velmi zajímavou a čtivou změnou. Zajímavé zvraty a překvapení u postav. Prostě paráda.

25.05.2022 4 z 5

Hořící andělé Hořící andělé Miroslav Žamboch

Tenhle díl mě nebavil a musel jsem se k dočítání celkem nutit. Nevím jestli je to tím, že pokračoval děj předchozí knihy, nebo tím, že si čtu o světě plném pandemií chřipek po 2 letech s Covidem a ještě v době kdy sám ležím s nějakou chřipkou, ale spíš to bylo takové mdlé. Nelíbilo se mi rozdělení dějových linií na jednu okolo JFK a jednu v agentuře, nebavilo mě jak pořád jen někam letí a nic moc se neděje ... ale zatím asi první JFK co mě vyloženě nebavil. Těším se, že to další díl napraví.

15.05.2022 2 z 5

Pašerák Pašerák Miroslav Žamboch

(SPOILER) Příjemná oddechovka, nejvíc se mi líbilo popisování osobních Tatra vozů a Česká koruna, jako nejpevnější měna na světě :)

18.04.2022 3 z 5

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

(SPOILER) Ještě mi to trochu leželo v hlavě a nechápu v té knize jednu věc. Proč se za nimi ženou jako šílení do toho údolí, proč se za cenu extrémních ztrát a co nejsilnější magie snaží, aby se do toho údolí nedostali? Vždyť je na konci jen ruina města, není tam žádná informační ani zbraňová výhoda, která by jim pomohla v boji. Nemůžou se dostat dál a to vzhledem k "paměti" symbiontů, musejí ti paraziti vědět. To mi na tom asi jediné nesedí. Kdyby je pronásledovali normálně tak ok, ale ženou se za nimi, jako kdyby tam byla rozhodujíci zbraň, co obrátí síly naprosto naruby, nebo kdyby tam byl návod jak je porazit. Nic prostě se jen dozvíme, že dál nemůžou, nic tím úprkem do údolí vlastně nezůstali a příčiny, proč se tedy paraziti tak přehnaně snažili za cenu nesmyslně velkých ztrát, vzhledem k tomu spěchu nejsou vůbec vysvětlené. To je asi jediné, co mi na tom zpětně připadá trochu škoda. Sice by se dalo říct, že o neprostupnosti na druhou stranu nikdo dopředu nic neví ... ale když oni si symbionti pamatují zpětně minulý život, tak by minimálně někdo z nich tohle musel vědět.

28.03.2022 5 z 5

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

Na to jak parádní byly první dva díly, tak třetí díl dějově vygradoval a prakticky několikrát jsem četl dlouho do noci, protože jsem se od knihy nechtěl odtrhnout. Skvělé válečné scény, sem tam nečekaný zvrat a ten konec na závěr to je jako facka mokrým hadrem přes obličej. Ale naštestí tam byl ten epilog ;). Za mě hodně dobré čtení, které jsem si opravdu užil.

27.03.2022 5 z 5

Kapitán Kapitán Miroslav Žamboch

Skvělé pokračování, nastínění a někde i rozvinutí dalších záhad. Knihu jsem zvlášť ke konci hltal a nemohl se od ní odpoutat.

27.03.2022 5 z 5

Veterán Veterán Miroslav Žamboch

Skvěle napsaná kniha, která sem tam spíš než jako kniha o vojácích a magii působí jako gangsterka. Skvěle rozvíjí začátek příběhu a od knihy se nechcete odtrhnout. Je důležité mít připravené další dva díly, protože až to dočtete, nebude chtít přestat.

27.03.2022 4 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Byl jsem hodně na hraně jestli dát 3 nebo 4 hvězdy. Protože začátek knihy mě moc nebral. Přijde mi, že to poslední dobou není takový ten Kotleta na kterého jsem zvyklý. A vlastně nevím jestli je to špatně nebo dobře. Není to už taková ta zběsilá řež, kdy člověk ani nevydechne. Už je to spíš takové pomalejší tempo jako třeba v Undeground 2, takže člověk knihu často v klidu odloží a jde spát nebo dělat něco jiného, protože na tom jestli přečte pár stránek dneska nebo zítra zase tak moc nesejde.

Jako jo, jsou tam občas dobré hlášky i moje oblíbená z filmu Kouř, ale přijde mi to takové lehce odfláklé. Ve stylu, mám nasmlouvané knihy, píšu teď něco jiného, tak to honem splácám ať mám klid. Paradoxně se mi tak předchozí díly od Sněgoňové líbily víc a přišly mi čtivější a napínavější.

Ano sexuální scény Kotleta stále umí jak to někdo už psal. Nicméně první začátek knihy je takový trochu nemastný neslaný, pak se to trochu rozjede, ale nějak extra to negraduje. Petragun fajn, ale zase tak moc mě to nevzalo. Ty 4 hvězdy to má nakonec jen za to, že v druhé půlce knihy se to trochu rozjelo a že úplný závěr dokázal překvapit a natěšit na další díl.

Jestli je v téhle sérii alespoň na něco spoleh, tak že kapitán Bouchač a lord Mrdák opravdu rozmrdají vše s čím se potkají (ve všech existujících významech, které to slovo má :).

28.02.2022 4 z 5