draka draka komentáře u knih

Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Alexandr Isajevič Solženicyn

Jeden den života, od zvonění do zvonění, v pracovních táborech bolševika zase ukazuje, jakou cenu má život a nezdolnou vůlí člověka přežít a nevzdávat se naděje. Silnými příběhy jsou i další povídky této knížce.

03.09.2020 5 z 5

Jeden den života - od zvonění do zvonění - v pracovních táborech bolševika zase ukazuje, jakou cenu má život a nezdolnou vůlí člověka přežít a nevzdávat se naděje. Silnými příběhy jsou i další povídky této knížce.

31.08.2020 5 z 5

Naše národní pohádky Naše národní pohádky * antologie

Rozmanité české a slovenské pohádky známé i méně známé a od různých autorů. Čtou se dobře a jsou doplněny krásnými ilustracemi.

29.08.2020 5 z 5

Potopa (I) Potopa (I) Henryk Sienkiewicz

Úchvatné, strhující dílo, které se čte jedním dechem. Číst historické romány, rozsáhlé svým dějem a hodně stránkami, to mě vždycky dostane.

29.08.2020 5 z 5

Tarzan I Tarzan I Edgar Rice Burroughs

Asi ve třinácti letech jsem objevil v babiččině almaře knihy o Tarzanovi. Bylo to sedm knížek. Poprosil jsem babičku a ta mi je po dlouhém smlouvání půjčila. Byl to pro mě naprosto úchvatný příběh, a četl jsem, a četl. Do konce prázdnin totiž moc nescházelo. Později v dospělosti, kdy mně babička knížky věnovala jsem se už do nich ani opakovaně nedokázal začíst. Ale krásná vzpomínka je stále živá.

25.08.2020 5 z 5

Souška Souška David Lukšů

Hokejista Jan Suchý, obránce světových parametrů vrhající se do střel protivníků, vynikající střelec. Škoda, že nemohl hrát v NHL. Měl jsem to štěstí, že jsem jeho i další skvělé hokejisty vidět na vlastní oči. Jezdil jsem s tátou a kamarádem do Jihlavy i Brna na hokej. Při derby Dukla versus ZKL Brno stadióny praskaly ve švech, Dukla v těch letech přebírala nadvládu nad Kometou. Já fandil Kometě a táta Dukle. Kniha o životě Jana Suchého se mně líbila a jsem rád, že ji mám.

24.08.2020 5 z 5

Láska a smrt Láska a smrt František Halas

Zaujala mě poznámka v doslovu od F. Halase: Lidová píseň dávno není známa tak, jak by si zasluhovala. Jsou sice vědecké ústavy, které ji sbírají, ale to vše se děje daleko od srdcí podmaněným jejich půvabem, je pak také celá řada písní hlučně zpívaných, ale bědně utahaných sentimentalitou podvanáctých hodin, písní, které jen díky melodii žijí život pramálo důstojný jich vděkům.
Při cestách na školních výletech, při návratech ze sportovních utkání, na oslavách a rozlučkách se svobodou se vždy zpívalo s doprovodem harmoniky nebo bez ní. A nevzpomíná si, že by se zpívaly poslední hity z rádia. Vždy to byly „lidovky“ nebo chcete-li „dechovky“. U táboráku pak trampské písně. Uspávali jsme děti v náruči a zpívali jim ukolébavky i jiné písničky, které jsme znali. Je pravda, že já jsem nechtěl, aby mě kdokoliv jiný slyšel než malý mrňous v peřince. Mám pocit, že se zpěv z našeho života vytratil. Rád bych se mýlil.
Při čtení poezie v této sbírcei jsem se přistihával, že ji nečtu, ale přezpívávám.

23.08.2020 5 z 5

Emil a detektivové Emil a detektivové Erich Kästner

V deseti letech, když jsem ji dočetl, bych na otázku: „Která detektivka je historicky nejlepší ?“ odpověděl bez zaváhání, že tato. Budu ji muset konečně začít číst vnoučatům.

06.08.2020 5 z 5

České a moravské pohádky České a moravské pohádky Adolf Zábranský

Koupil jsem sám sobě, abych měl co číst svým dětem, až je budu mít, a čtu je dodnes.
Od několika vypravěčů autorem vybrané známé i méně známé pohádky. Líbili se mně i méně známá zakončení vyprávění.
… z toho vyplývá, že jsem vám o tom pověděl.
… tatínek pil nejvíce. Vypil celé štěně. No, a byla tam papírová zem, já sem propad a spadl sem a sem
… jenom jsem si oblízl, a ještě dnes mi tancují sliny po jazyku

24.07.2020 5 z 5

Bruno Bruno Marie Majerová

Povinná četba ve čtvrté třídě ZŠ. Četli jsme ji ve škole v hodinách čtení. Kdo ji neměl, tomu byla půjčena, aby v každé lavici byl alespoň jeden výtisk. Četlo se nahlas a po odstavcích jsme se střídali. Dopadlo to tak, že se naše soudružka učitelka na nás nazlobila, protože hodně žáků četlo velmi špatně. V další hodině přinesla do vyučování magnetofon a naše čtení nahrávala s tím, že to bude pouštět na rodičovském sdružení, aby rodiče slyšeli, jak špatně čteme. Jinak příběh německého chlapce v české vesnické rodině, byl poutavě vylíčen. Přečetl jsem si knížku už předem v klidu doma a velmi se mně líbila.

19.07.2020 5 z 5

Tisíc a půl dobrodružství Tisíc a půl dobrodružství Richard Halliburton

Jako další jiné knihy v mé knihovně i tato čekala, až si ji všimnu. Dočkala se a mně nezbývá nic jiného, než se jí hluboce omluvit za dlouhé čekání. Stála opravdu za to. Krásné čtení, plné touhy autora poznávat a zdolávat i ty nejtěžší překážky a s lehkostí o doslova ďábelských dobrodružstvích, tak zajímavě, poutavě a s humorem psát. Komu čest, tomu čest

17.07.2020 5 z 5

Až delfín promluví Až delfín promluví Robert Merle

Četl jsem znovu po delší době a konstatoval, že z pohledu zneužívání čehokoliv v touze ovládání a moci se od té doby člověk nezměnil.
Přečtení několika stránek mě, tak jako když jsem četl knihu poprvé, opět vtáhlo do děje a na autorův styl psaní si rychle přivykl. Nemohu jinak - pět hvězdiček.

05.01.2023

Bílé údery Bílé údery Robert Bakalář

Dnes a denně jsme lítali venku, hráli fotbal nebo nohejbal, vybíjenou, odbíjenou, stolní tenis, ale tenis, bílý sport ne. Nebyly podmínky na hru, ani jsme v té době tenis moc nesledovali, změna nastala, až … začal hrát a vyhrávat Jan Kodeš. Pořizovali jsme si rakety, půjčovali si je mezi sebou a hráli tam, kde to bylo jen trochu možné. Míček procházel sítí na volejbal, odskakoval na hrbolatém hřišti plném kamínků, hra se natahovala hledáním odpálených míčků. A také nekonečné dohadování o tom, zda byl míček ve hřišti nebo v autu. Myslím, že Janu Kodešovi mohu tímto dodatečně poděkovat, že v nás všech probudil velký zájem o tuto krásnou hru.

13.03.2022 5 z 5

Kolty bez pozlátka Kolty bez pozlátka Jiří Brdečka

Dnešní generace kluků má již asi jiné hrdiny, moc si nehraje na indiány a pistolníky. Zatímco my jsme je obdivovali, přímo hltali, nevynechali žádný filmový western, knížek moc nevycházelo, četly se rodokapsy. Tato byla jedna z knih, která se půjčovala mezi kamarády z ruky do ruky. Je to velmi čtivě napsaná a vzrušující četba i po letech.

13.03.2022 5 z 5

Žít jako Holík Žít jako Holík David Lukšů

Vynikající hokejista, tvrdost, umět dávat, ale i přijímat rány, nezdolnost, vůdčí osobnost a charakter, to byl Jaroslav Holík. Měl jsem tu čest vidět ho hrát na vlastní oči, zažít jeho zápasy, zápal pro vítězství, byl milovaný i nenáviděný. Nesmírně poctivý k sobě a upřímný k ostatním. Proto dokázal být tím čím byl a jeho úspěšné děti jsou jeho pokračováním. Nezapomenu, když jsme stáli s kamarády na chodníku a sledovali jeho doběh maratonu, neuvěřitelný zážitek. Skvěle napsané, krásné počtení a vzpomínání…

07.03.2022 5 z 5

Aku-aku Aku-aku Thor Heyerdahl

Četl jsem znovu více než po třiceti letech, ale opět se stejným zájmem, neboť vyprávění norského vědce, badatele a cestovatele o své práci a životě domorodých obyvatelů dalekého ostrova je napsáno tak, že nic neztratilo na své zajímavosti.

16.02.2022 5 z 5

Soudce a jeho kat / Podezření Soudce a jeho kat / Podezření Friedrich Dürrenmatt

K této knize se vracím a budu stále vracet, neboť jsou to výtečně napsané příběhy detektiva, starého praktika, který dokonale zná psychologii pachatelů a pátrá po zločinu navzdory jemu vlastnímu ohrožení.

07.09.2021 5 z 5

Můj životopis Můj životopis Charles Spencer Chaplin

Tato kniha, kterou mám už léta v knihovně, patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl. Charles Chaplin byl zcela výjimečný umělec i člověk a napsal o sobě úžasnou knihu. Nedokázal jsem ji odložit a přečetl ji jedním dechem.

19.05.2021 5 z 5

Svet pred maskou Svet pred maskou Roman Cílek

Kniha o vynikajícím slovenském hokejovém brankaři, reprezentantu ČSSR. Mistru světa, Evropy a účastníka památného finálového zápasu na Kanadském poháru v roce 1976. Měl jsem tu čest vidět ho chytat bráně Slovanu Bratislava při zápasech s Duklou Jihlava společně s Václavem Nedomanským a Jozefem Golonkou. Kniha ve mně oživila řadu vzpomínek na ligová hokejová utkání, zápasů na mistrovstvích světa i na Kanadském poháru sledovaných na černobílé obrazovce.

28.08.2020 5 z 5

Jak vznikl člověk (Sága rodu Homo) Jak vznikl člověk (Sága rodu Homo) Vratislav Mazák

Stála 50 Kč, jak se zmiňuje ve svém příspěvku PDB a hodinu čekání na otevírací dobou před prodejnou Knihy, abych ji určitě dostal. Ano tolik jsem zaplatil za informace z tak skvělé, nádherné a chce se mi říct i dokonale stavěné, nádherně ilustrované publikace. Musel jsem ji mít a neponechával jsem nic náhodě.

24.08.2020 5 z 5