DraculasLady DraculasLady komentáře u knih

Továrna na absolutno Továrna na absolutno Karel Čapek

Myšlenka naprosto skvělá a když si ji připodobníte k dnešním dním, docela i mrazivá. Ale na příběhu je strašně znát, jak mu původní fejetonová podoba uškodila... Spoustu věcí je třeba si domýšlet podle sebe, neustále přeskakování v ději a "záměrné" vynechávání zajímavých situací... Pak přijde kapitola, kde je do Vás nahuštěno tolik informací, že nevíte, co s nimi, ale vzápětí přijde kapitola, která Vám vlastně nedá vůbec nic, a tak se to vzájemně dorovná. Jako román by byla Továrna na Absolutno asi mnohem údernější, ale i takhle si v tom člověk dokáže najít spoustu skrytých myšlenek.

18.07.2021 3 z 5

Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna Zuzana Koubková

Teda paní Koubková... Mám jednu velkou výhradu. Chápu, že Vás asi také, jako mnohé další, fascinoval Závišův vzhled, ale proč, proč proboha, musí být jeho dlouhé, vlnité blond vlasy zmíněny v každé kapitole?! Proč? Upřímně je to věc, co mi tak moc lezla na nervy, že mi to vlastně kazilo celkový prožitek ze čtení... Mám pocit, že to byl příběh o metrosexuálovi ze 13. století, který jste nechala nabobtnat, a v závěru úplně odflákla... Kdo zná Závišův osud, bude celou knihu očekávat rozuzlení a vypořádání se s touto rozporuplnou historickou postavou. Ale odbít jeho popravu na pár stránkách, když kniha jich má celkově skoro 600? To mě tedy hluboce zklamalo... Že člověk dost plave v jednotlivých postavách, které se leckdy náhodně objevují bez toho, aniž by nám bylo trochu naznačeno, kdo to sakra zase je, na to si od půlky knihy šlo zvyknout. A i když mě odbitý konec opravdu zklamal, přesto dávám 4*, protože reálnost příběhu to vždycky dokáže zachránit.

12.07.2021 4 z 5

Kacíř a dívka Kacíř a dívka Petra Gabriel

Roztomilé... Titul knihy láká na příběh Jana Husa v Kostnici a jakési dívky, ale ve skutečnosti je kazatel spíše takovým lákadlem, protože bez zmínky o něm by šlo jen o naivní příběh ze středověku o holčičce, která vlastně pořádně neví, co chce... Chápu, že pozadí kostnického koncilu mělo dodat příběhu na atraktivnosti, ale spíše mu škodí. Dokážu si tohle vyprávění představit i bez kostnického pozadí, a to možná mnohem lépe, než jak tomu v knize je. Co se ale autorce musí nechat je informovanost o důležitých postavách té doby, které umě zakomponovala do příběhu malé Enlin. Za to dávám hvězdičku. Za co ale musím hvězdičku odebrat je ne jeden překlep v datumu, ne dva... ale TŘI! Nevím, komu tuto chybu vytknout, ale jako hrdou Češku mě uráží, když někdo nedokáže napsat správně datum upálení jednoho z největších Čechů všech dob a to ne jen jednou! Autorka? Překlad? Korekce? Řekla bych, že mezi slovy červen a červenec je rozdíl i v němčině...

20.03.2021 3 z 5

Svobodné zednářství Svobodné zednářství W. Kirk MacNulty

Přidávám se k dalším hodnotitelům, že kniha je plná báječných ilustrací, díky kterým máte najednou pocit, že zednáři jsou všude. Nicméně pro člověka, který o zednářích neví zhola nic, bych ji nedoporučila. Při četbě je zmiňováno spousta dalších skutečností, historických reálií a odkazů na nespočet světových koutů a osobností. Bez širokého rozhledu o dění ve světě za posledních minimálně pět století bude mít čtenář místy problém s orientací ve velkém množství informací. Nicméně za přečtení a prozkoumání grafické úpravy to určitě stojí.

"Neříkejte věci, které o sobě víte, těm, kteří Vám nebudou rozumět."

10.03.2021 4 z 5

Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Nemám slov... Tomu říkám opravdu historický román se vším všudy. Čekala jsem sice trochu jiný příběh, protože Faust je velice známá postava i z pohledu českých pověstí a legend, ale tohle opravdu nezklamalo. Chvíli jsem přemýšlela nad tím, jestli je autor normální, když v každé z prvních kapitol někoho zbavil života. Ale i díky tomu se člověk dostával do větší hloubky příběhu a lépe chápal psychické rozpoložení hlavní postavy. Mystično a tajemno je protkáno celou knihou. Autor nezapomíná ani na historické reálie a tehdejší způsob myšlení. Cestujete po skutečných končinách německé říše i italského území. Studium toho všeho muselo stát spoustu času a sil... A ty je třeba patřičně ocenit. Za mě skvěle napsaný a sestavený historický román, který stojí za to zhltnout.

12.02.2021 5 z 5

Rebelka Rebelka Jana Pronská

Trošku mě mrzí, že jsem se k četbě této knihy dostala až po pubertě. Před těmi několika lety bych ji asi docenila mnohem víc, než dnes. Cecílie mi byla v určitých chvílích blízká, protože sama také celý život bojuji s předsudky ohledně žen a jejich dovedností. Nicméně její až příliš velká naivita mi trochu lezla na nervy. Stejně tak mi nesedělo ani Cecíliino rychlé vystřízlivění... Ale chápu, že vzhledem k rozsahu knihy to bylo potřeba trochu uspěchat (slovo "román" mi ke knize proto úplně nepasuje).
Co mě ale velice mile překvapilo byl reálný základ celého příběhu. Cecílie i Štefan byli skutečnými historickými postavami, které při bitvě o Golubac opravdu zachránili Zikmundovi zadek. Tím pádem musím zase jednu hvězdičku přidat, protože dokážu ocenit zpracování historie do příběhového pojetí. A "Holubí" pevnost je mimochodem nádherné místo, na které se určitě chci jednou podívat. Díky autorce za tip na výlet.

07.02.2021 4 z 5

Případ šíleného tambora Případ šíleného tambora Jaromír Jindra

Ano, tak toto byla knížka přesně pro mě. Syrová a až krutě upřímná, neberoucí si žádné servítky. Katova Intermezza mě občas dokázala i na chvíli pozastavit a donutit k přemýšlení, ale v zápětí už mě zase strhával napínavý děj. I když od začátku tušíte, že bude hlavní záporák jednou dopaden a postaven před soud a následně pod šibenici, dokáže Vás příběh udržet celou dobu v pohotovosti. Jediné, co mi přišlo tak trochu navíc, byla Čertova kazatelna... Lidé sice byli v této době velice pověrčivý, ale myslím si, že se dalo s tímto faktem vyrovnat i poněkud méně ve fantasy stylu.
Uvítala bych i přesnější časovou dataci. Jediný údaj, který v knize najdete, je rok 1641. Nedá se z něj ale usoudit, jak moc je vzdálen od hlavní dějové linky, která se mimochodem táhne několik let, které se musíte v hlavě srovnat sami.

29.12.2020 5 z 5

Skandál století Skandál století Vladimír Přibský (p)

Rukopis královédvorský, rozdělující tehdejší i dnešní společnost na dva tábory. Je pravý? Není pravý? Pan Příbský nám ve své knize naplno servíruje pravost rukopisu, ale svým projevem a postavením příběhu rozdělil na dva tábory mou čtenářskou duši. Milovník historie dychtící po příběhu, který je obestřen tajemstvím, které nikdo nikdy neodhalí X milovník literatury a českého jazyka a jeho četby... Tolik blbých a nucených fórů - úplně jsem slyšela ten kýčovitý smích, co se přidává do seriálů... Rychlý spád a posun děje, ale přitom máte pocit, že stojíte pořád na stejném místě a nikam se nehýbete. A když se tak ohlédnu zpět - je to vlastně pravda. Kroků vpřed bylo pomálu a vlastně po většinu knihy stojíte na místě a vše se jen tak motá okolo. Závěr je také úplně o ničem. Autor uvádí, že jde o první dějství, ale druhé je tedy kde? Mám zůstat zklamaná?

18.10.2020 3 z 5

Krvavá Máry a jiné strašlivé historky Krvavá Máry a jiné strašlivé historky Petr Janeček

Velice mě potěšila grafická úprava knížky. Bylo znát, že si autoři skutečně vyhráli a nechali na tom kus práce. Ale jinak mě kniha příliš nenadchla. Jako milovníkovi českého jazyka mi leckdy skřípal jazyk a kroutil se mezi zuby nad slohovou úpravou. Chápu autorův záměr v autentičnosti, ale pokud mu s tím (jak píše) pomáhali jeho vysokoškolští studenti, mohli si dát tu práci a jazykově si s povídkami vyhrát. Rozhodně by pak byly poutavější a uvěřitelnější. Zaujala mě asi jen jediná - Tajemné auto, a to svou vtipností a reálností (víceméně úplně odlišná od ostatních). Nechám knihu kolovat světem. Jen kvůli krásnému grafickému zpracování si ji nechávat nebudu... Škoda. Potenciál byl cítit...

30.08.2020 3 z 5

Asi nedokážu ocenit, co měl autor za lubem. Ano, některé pasáže jsou skvělé, vtipné, odlehčující, člověk se musí chtě nechtě pousmát nad příhodami, které si ze svého vlastního života dokáže velice dobře představit. Ale to neustálé narušování děje vedlejšími historkami mi po pár kapitolách začalo silně lézt na nervy... Anglický humor ano, ale zlatý pan Wodehouse...

30.08.2020 3 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Upřímně jsem čekala něco úplně jiného, takže jsem byla trochu zklamaná. Ale i tak měla knížka co nabídnout. Některé informace mi přišli jako pro fanouška Přátel úplně mimo mísu, o některé autorka jen zavadila a dále nerozvíjela, což mi opravdu vadilo. A nikde ani jedna fotka nebo obrázek? No nic... knížka poputuje dál, nemá smysl si ji nechávat...

24.05.2020 2 z 5

Vláčen, věšen a rozčtvrcen Vláčen, věšen a rozčtvrcen Jonathan J. Moore

Vím, záliba ve studiu práva útrpného je zvláštní, ale člověk je díky tomu neustále fascinován vynalézavostí svých předků. Jen to chce trošku silnější žaludek. Kniha se poměrně široce zaobírá různými oblastmi mučení a poprav, ale i přes to mi tam určité skutečnosti chyběly. Třeba zmínka o českých zemích a našem Katu Mydláři, který byl "katem průkopníkem", ale nejen o něm. Naše země mají v tomto ohledu poměrně dost černou minulost a když už se mohl autor věnovat francouzské gilotině a americkému elektrickému křeslu, mohl o nás také ztratit slovíčko. Vím, že to není nic, na co bychom měli být hrdí, ale je to součástí naší historie. Před tou se neutíká.

23.04.2020 4 z 5

Skutečné zločiny na Ostravsku Skutečné zločiny na Ostravsku Ivana Žáková

Trošku jsem se bála vyprávění z pozice novinářky, ale paní Žáková je očividně velmi zkušená a díky svým zkušenostem ví, jak podat čtenáři příběh co nejzáživněji. Chvílemi mi při čtení opravdu nebylo dobře, ale to je přesně pocit, který musíte u takové knížky čekat. Musím říct, že to bylo mnohem lepší čtení než díl skutečných zločinů z Plzeňska. Ostrava je opravdu region rázovitý...

02.02.2024 5 z 5

Slavné pražské mordy Slavné pražské mordy Jitka Kačánová

Pouze základní důležité informace o mnoha slavných případech. O některých jsem doteď ještě nečetla ani neslyšela a to se v této problematice pohybuji často. Jediné, co bych vytkla, je chybějící chronologie případů. Když už bych já psala takovou knihu, začala bych od nejstarších po nejmladší. Když vám na víceméně novodobý případ naváže další z válečného období a pak zase skočíte skoro do současnosti, není to úplně příjemné. Zajímal by mě systém, jakým autorka příběhy seřadila. Grafická úprava naprosto super.

23.12.2023 4 z 5

Temní ilumináti Temní ilumináti Jan Pohunek

Příliš dlouho mi trvalo se do knihy začíst, jelikož má očekávání byla zprvu úplně jinde. Když už jsem ale akceptovala to, že né všem výrazům v knize rozumím a snažila jsem se jen pochopit samotný příběh, jehož fantastičnost byla hodně ujetá, tak se to nakonec docela dalo. Přeci jen - představa, že se pod našima nohama odehrávají tajemné a děsivé příběhy, je vzrušující.

23.12.2023 2 z 5

Karel IV. a koruna římských králů Karel IV. a koruna římských králů Jaromír Jindra

Nemůžu si pomoct, ale přemáhají mě spíše smíšené pocity... Podle názvu knihy byste přesně očekávali, co bude hlavním dějem. Ale právě naopak. Všechno ostatní je vlastně mnohem důležitější a Karel IV. je tu dost vedlejší postavou. Také mi vadí, jak se část knihy zaobírá jedním "stěžejním" příběhem, ale poté najednou klik cvak a děj je zase někde úplně jinde a hlavní postavou zase někdo jiný. Celá sága je tak rozporuplná, že vlastně nevím, jak se k ní postavit Autor se snaží o něco, co se mu prostě nedaří. Ale dám tomu šanci a dočtu i zbývající díly. Přeci jen to má občas i světlejší chvilky.

12.11.2023 3 z 5

Pouštní přísaha Pouštní přísaha Oliver Bowden (p)

(SPOILER) Z mého pohledu zatím nejslabší díl z celé série... Vůbec jsem se nedokázala vžít do děje a ani se spojit s žádnou z postav. Přehršel namyšlenosti, absence pokory, postavy, které všechno ví a znají ale "nesmí" nic říkat, jen naznačovat... Zázračné porozumění si otce se synem ve chvíli, kdy jeden z nich umírá. Nebo že by mi nakonec vadilo i prostředí, ve kterém se příběh odehrává? Egypt si člověk přeci jen představuje trochu jinak...

21.07.2023 2 z 5

Jednota Jednota Oliver Bowden (p)

(SPOILER) Tohle bylo konečně pojetí další části příběhu svárů mezi templáři a asasíny podle mého gusta. Bizarní snaha o totální propojení hry a knihy zmizela a před čtenářem se tak objevuje jen příjemně rozpracovaný příběh z dalšího století. Jen si tedy musím přiznat jedno - doteď jsem se vždycky dokázala vnitřně propojit s hlavní postavou a pochopit její činy a vnitřní myšlenky. Elise mi sice z počátku seděla, ale její totální zahlcení pomstou mě postupně znechucovalo víc a víc... Mnohem větší sympatie jsem chovala k Arnovi, a proto mi byl osud nezodpovědné templářky na konci příběhu vlastně lhostejný. No a co bude tedy s tou jednotou? Hm?

11.05.2023 4 z 5

Tajná křížová výprava Tajná křížová výprava Oliver Bowden (p)

(SPOILER) Konec dobrý, všechno dobré. Altair je vlastně takový brouk pytlík - všude byl, všude se vyzná, všechno umí a od všeho má klíče (nebo aspoň všude se umí dostat). Vlastně pro něj nic není překážkou, ničeho se nezalekne, do všeho jde s plnou vervou. Upřímně mě chvílemi strašně štval :D. Přeci jen v předchozích dvou dílech hlavní hrdina sem tam něco podělal a odnesl si následky. Altair udělá pár chyb na začátku a pak už jen výš a výš za získáním uznání a uspokojení ega mistra asasína. Všechny najde a pobije až příliš snadno a rychle... Trošku mě to mrzelo, ale spád děje tím nabíral neskutečné obrátky. Na těch skoro 300 stránkách prožijete spolu s mistrem celý jeho dlouhý život. Škoda, že některé pasáže už autor víc nerozpracoval podle svého a striktně se držel děje hry. S tím by se dalo tak vyhrát... Co přinese další díl?

10.03.2023 3 z 5

Renesance Renesance Oliver Bowden (p)

(SPOILER) Původně jsem nejdříve začala sbírat knížky celé série Assassin`s Creed s tím, že je nezačnu číst, dokud nebudu mít všechny. Ale dříve, než se mi to povedlo, se mi do rukou dostala herní konzole a příběh Ezia Auditoreho v herním světě. Je bohužel znát, že kniha vznikla až po hře, nikoliv obráceně. Vlastně mi to ale příliš nevadilo. Na stránkách jsem se vracela do míst, kde jsem se dříve rozčilovala nad složitým řešením situace ve hře. Prožívala znovu příběh, nad kterým jsem strávila několik napjatých hodin s již jasnou představou, jak jednotlivá města, postavy i situace vypadají. Autor se ale do knihy pokusil nacpat úplně všechno, což některé čtenáře neznalé hry bude dosti mást. Styl, jakým se Ezio učil svým dovednostem, vypadá v knižním podání hrozně komicky... Ale což, pousmála jsem se a hltala dál. Scenérie s létajícím Leonardovým strojem mi zasáhla vzpomínky asi nejvíce. Další díl jsem už naštěstí nehrála, proto se na pokračování těším přeci jen o něco více.

06.01.2023 3 z 5