Dopietzsche Dopietzsche komentáře u knih

Směrnice Směrnice Julius Evola

...tak tohle nejsem schopen ohodnotit. Samozřejmě jsem při čtení myslel na (JK Rowlingovou "fašistku", kterou na Twatteru už roky kamenují za to, že si dovolila prohlásit, že ženská je biologicky vzato prostě ženská, byť obrazně/kulturně vzato může bejt klidně nučačo, což bych podepsal, tečka)) Nietzscheho, protože Evolův text -v těch lepších pasážích-Nietzscheho připomíná, a i autor sám se na něj odvolává. Jenže xD zatímco u Nietzscheho ("nacisty") jsem si jist, že je to génius hodný následování a stojím na sto procent za vším, co napsal, jakkoliv se to komukoliv může zdát zahořklé, tak u Evoly (fašisty? "fašisty"?) mi asi chybí kontext zbytku jeho díla. Ale xD každopádně si od něj prečtu ještě něco jiného, než jen tuhle Jedinou Jeho Knížečku Co Jsem Stáhnul Zadara, protože minimálně z poloviny bych se pod Směrnice taky podepsal. Protože z té poloviny vyplývá to, co by podle mě měl vědět každý, ale každý to rozhodně neví. Tedy, že bychom vážně neměli lézt do zadku a brát jako vzor Zem Svobody vybudovanou na genocidě původních obyvatel, čtyřista letech otrokářství, frašce, manipulaci a ideálu bezpáteřní, povrchní líbivosti a zmr*ství. Home of the brave, land of the free, jasně.

29.03.2024

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Já bych pouze podotknul, že verze ČRo je (stejně jako třeba Swiftův Skromný návrh) sice skoro stejně úžasná, jako kniha sama, ale je oproti knize zkrácená. Aneb Přečtěte si to. Nebo ne. Tak jako tak jsme všichni zprasení. Hlava 22!)

29.03.2024

Tatínek píše paměti Tatínek píše paměti Tove Jansson

Neposlouchejte Bambuly. Přečetl jsem si to po čtvrt století, a je to ještě úžasnější, než kdysi! Doporučuju! (& dávám znovu plný počet hvězd, i když jsem hodnotil už na minulém profilu! Hlídači parku ať si nakašlou! Už jen Pipla si plný počet hvězd zaslouží!)

26.03.2024 5 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

Poznámka k mému kolegovi Radečkovi, který by si měl zopakovat učivo základní školy (mně/mě): JiříK je dozajista legendou českých amatérských rétorů, ale... přijde ti fér veřejně odsoudit knihu, kterou jsi NEČETL, jenom proto, že jsi ji NEČETL, a tudíž jsi se v ní ztrácel, jelikož ti (díky audio formě) uniklo členění textu? Řečnická otázka. Z tebe by Spider Jerusalem moc radost neměl, lol

24.03.2024 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Opravdová Hermiona chce, abychom všichni šli do knihovny a bez předsudků si přečetli něco od Julia Evoly, a já to beru! xD

23.03.2024 5 z 5

Zakletý duch Zakletý duch Jonathan Swift

...samozřejmě, že první část mne bavila více, než následné dopisy miláčkům, Ale xD je to chytrý, je to vtipný, je to zadarmo, tak co ti je. P.s.: přiznávám, že mě stálo spoustu gůglování osob i událostí, abych se v druhé části zorientoval (dr. Shit zde rozhodně předstihl dobu fejsbuků v tom, že vše navíc prokládá poměrně podrobným popisem toho, co kde snědl a vypil) a stejně to nakonec vedlo akorát k tomu, abych si opět stáhl kompletní diskografii kapely Vanessa, ale i tak. Co ti je

13.03.2024 5 z 5

Pinocchiova dobrodružství Pinocchiova dobrodružství Carlo Lorenzi Collodi

Dostal jsem od mámy vydání s ilustracemi od H. Zmatlíkové a poznámkou "Tohle jsem jako malá nenáviděla". Tak jsem si to během dne přečetl a... No, upřímně se jí nedivím. Asi jsem syn své matky, lol

04.03.2024 2 z 5

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

Upíři, jak mají být. Žádní Cedrikové-homo-"batmani" (při vší účtě k Andymu Warholovi), ale pořádní evil-junkie-volume-666 feťáci (opět při vší účtě k Drellovi, lol). No, trvalo mi delší dobu, než mi došlo, že žádná řeka Ockerwee ve skutečnosti není, ale stálo to za to.

21.02.2024

Dracula Dracula Bram Stoker

Doopravdy jsem se bál. Naozaj. Když jsem četl první Minin dopis, doopravdy jsem se bál, že se to zvrhne v Jane Austenovou. Naštěstí se tak nestalo. Nářez!
P.s.: opravdu se mi ulevilo, když zemřela nejzápornější postava knihy... A tím myslím Lucyinu paní máti. Ach, ty matky. Musíš je mít rád/a, ale!

21.02.2024 5 z 5

Háčkování našich babiček  1. Háčkování našich babiček 1. Helena Hladká

Ale no tak. Všichni se můžou podělat z džendrový vyváženosti, tak jak jako Chceme tuto knihu uchovat pro budoucí generaci žen a dívek? Já se narodil jako příslušník toho druhého ze dvou lidských pohlaví (ano, dvou, XX, XY, to jsou dvě, to zvládne spočítat i člověk, co má matiku na háhu, lol) a taky se mi to líbí. Co takhle to uchovat pro příští generace drsnejch háčkařů? Fňuky fňů. Nonic. Pěkná a zajímavá kniha vzorů, na jejichž háčkování pidiháčkem sice nemám nervy, ale dají se rozhodně vykrást a využít k rukodělné radosti a větší slávě našich babiček, RiP. Všem háčkařům a háčkařkám můžu na požádání zaslat její elektronickou verzi zdarma, oba díly, stihl jsem ještě na uložto, RiP. Žalujte mě, lol

16.02.2024 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Mistrovské dílo. Smekám. Je úžasné, jak kvalitní scifi vypovídá o skutečnosti víc, než rádoby skutečné slátaniny jakoby ze života typu Ordinace v růžové zahradě, lol. Je zde spousta skvělých vhledů nejen do psychologie, ale i do fungování například organizovaného náboženství, či politiky a jejího patolízalského pejska- policie, máte-li mozek na to je chápat. Takhle život opravdu funguje, kupole nekupole. Rennie a jeho Hitlerjugend, to se povedlo. ALE. Sapkowského Marigold pravil, že básníci musí být kovaní ve všech oborech, aby se nezesměšnili. Totéž platí o překladatelích. Linda Bartošková je mizerná. Ponechme stranou, že zjevně neví nic o metamfetaminu, to bych jí odpustil. ALE "sladký domov Alabama- zahrajte tu písničku od Dead band"? To jako vážně? Mělo by to být "zahrajte tu písničku od mrtvé kapely". To nikdy neslyšela o Lynyrd Skynyrd a tragédii letadla s jejími členy? Tomu říkám kulturní mezery, lol

08.02.2024 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Pokud to ještě nevíte, tak v Prachu se dozvíte, že věřící lidé jsou retardovaný mr*ky. Ehm. POZOR, SPOILER: Udělalo mi strašnou radost, že z Julči se vyklubala docela kravka. A to jsem jí v prvním dílu měl rád... A dokonce jsem kvůli ní vzal na milost holky s blbym jménem Julča. Ale tady Julča "nezklamala", juhu. Až na uspěchaně působící happyend dobrý, ale... postavy si vlastně ten happyend aspoň z půlky zasloužily a dál už to utrpení protahovat by asi taky nebylo úplně přínosné, takže... Dóbrý.

03.02.2024 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Silo jsem přelouskal během tří dnů a tří nocí... Turnus jsem četl snad tři týdny. Bylo mi z toho špatně od žaludku, lol. Když jsem se vcítil do Donnieho. Dovolil bych si polemizovat s kolegou pode mnou ohledně jeho omezenosti... Vždyť on neměl na výběr. Tím rozhodně nechci omlouvat lidský odpad typu dozorců v koncentráku a příslušníků PČR a klasické kecy o pouhém plnění rozkazů... Narozdíl od nich Donnie netušil, do čeho se nechal navézt, a jakmile mu to došlo, bylo pozdě, ale v tu chvíli už rozhodně snadno manipulovatelný a poslušný přeci nebyl. Narozdíl od fízlů. Co na tom nedává smysl?) ...no, příjemné čtení to nebylo, ale kvalitní literatura ano. Posuďte sami.

03.02.2024 5 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

Nějak v tom pořád nevidím ten věčně zmiňovaný totální rozklad osobnosti. Hlavní hrdina to má v hlavě poměrně srovnané. Chápe, že To svět se pos*al. Bojuje s tím, jak může, navzdory vědomí o zbytečnosti svých/číkoliv činů. Kdyby se s tím prostě jen jakoby vyrovnal, smířil a neudělal nic, to by ho přece teprve doopravdy rozložilo. To dá rozum, ne?

Píseň pro Lyu Píseň pro Lyu George R. R. Martin

Tahle sbírka?
...tak, jako u Písečníků a Nečekaných variací, zdá se mi. Za mne Martin neskutečně zaje*al už ve svých čtyřiadvaceti letech, titulní povídkou o touze o překonání nepřekonatelné lidské izolace, nebo tak něco. Doufám, že pak už se tak necítil. Tak často. Kdyby to koupil netflix a přidal k tomu instrumentálku písně Isolation od Joy Division, tak bych sice tradičně nadával, ale možná bych jim přeci jen trochu odpustil, jak zprznili mou milovanou knížku o králíčkách. Ale k věci. Tahle sbírka? Pecka za peckou. A to se mi jen nezdá

Soumrak na Worlornu Soumrak na Worlornu George R. R. Martin

Líbí se mi ta poměrně propracovaná budoucnost naší galaxie, kterou Martin ve svých scifi románech a povídkách (ano, je jich víc, mí kolegové)) vytvořil. Nevim, jak vy, ale já všech těch jeho tisíc světů žeru & vlastně až u Worlornu mě napadlo, že tzv. Hra o trůny je jen další scifi sága z ujeba*ný fantasy planety. Lol. Googloval jsem to & Martin to mimochodem popřel. Kecka, dělá, že je lepší než Bob Heinlein, haha. Každopádně tohle byla krásná deprese. Naštěstí to nebyla žádná love story. I ten otevřený, či - přesněji řečeno- nedořečený konec se ke knize celkově hodil. Jediným zklamáním je český překlad názvu. Rage, rage against the Dying of the light! Jak si sakra mohli nechat uniknout příležitost citovat Dylana Thomase? Nechápu. Nechápu ani naprostou většinu předchozích komentářů. Nevadí. "Ač moudrý ví, že tma zvítězí i příště,
neb slova bleskem nerozčísla proud;
do dobré noci neodcházej tiše.

A dobrák, jehož nářek s vlnou pozdní slyšen,
jak křehké činy mohly na zátoce plout;
běsní a zuří, když světlo stěží dýše.

A divoch, co na zpěv chytl slunce, leč ve své pýše
až pozdě uzřel, že uniklo mu s pout;
do dobré noci neodcházej tiše.

A vážný, jehož zrak zjasní blízko smrti skrýše,
jak meteory září oči, jež oslepnou;
běsni a zuř, když světlo stěží dýše.

A ty, můj otče, tam z té smutné výše,
za kletby modlím se, za slzí vzteku soud.
Do dobré noci neodcházej tiše,
běsni a zuř, když světlo stěží dýše!" ...Krásný, krásný, krásný

Fuente Ovejuna (Ovčí pramen) Fuente Ovejuna (Ovčí pramen) Lope De Vega

Inu, souhlasím se vším, co tu bylo napsáno (až na ty právnické kecy, ale... co čekat od někoho, jehož povolání reálně spočívá hlavně v obhajování zm*dečků. Takže na německý národ, který si svobodně a demokraticky zvolli Hitlera se kolektivní vina svalovat nesmí, a přitom žijeme v době, kde všechno, co je ruské -včetně sportovců, pamatuješ?- je automaticky špatné a i za to, jak s námi naše vláda vyje*bává může stopro Putin, lol), a jen bych vyzdvihl podíl Otokara Fischera. To byl frajer. No nic. Od první chvíle skvělá knížečka. Fuentíčka Ovejuna!

16.01.2024 5 z 5

Herák Herák Melvin Burgess

Tuhle knížku měl bývalý kamarád na záchodě a já jí četl pokaždé, když jsem u něj šel na velkou. Vzhledem k jejímu obsahu by mi onen výše zmíněný kamarádíček asi měl poděkovat, že jsem rovnou nevytrhal listy a nevytřel si s nimi tyvíšco... Byť by to rozhodně nebyla žádná velká škoda.

18.12.2023

Silo Silo Hugh Howey

...tak jsem zjistil, že Hugha Howeyho nenávidím. Takhle vybudovat napětí skoro k nevydržení, a pak PUF! přeskočit někam jinam, a zas, a znova... Parchant. No nic, jdu si přečíst cobylopředtím/Turnus, abych si mohl přečíst cobylopotom/Prach. Dík Criosphinxx za skvělé doporučení. A Howeymu za sdílené revoluční nadšení. Vy parchanti.

21.11.2023 5 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Jako puberťák jsem žil s přesvědčením, že Hamlet byl puberťák, a nijak zvlášť mě to nebralo. Hanba mi. Na druhou stranu... oni v té knize Hamletovi křivdí snad všichni, takže co už. Teď jsem třicátník, tak jako Hamlet, a miluju ho. Tu postavu (ehm, čistě bratrsky, ehm). I tu hru. Přijde mi to jako nečekaně aktuální (v Anglii jsem tehdy nežil) a (hanba mi!)) nečekaně vtipný komentář naší planety, společnosti, politiků, všeho. Nevěř si, že slunce hřeje, ale ono na tom Shakespearovi nakonec asi vážně něco bude.

19.11.2023 5 z 5