DooFooS DooFooS komentáře u knih

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Čtvrtá kniha v řadě a poprvé se zadrhla. Výjimka byla pouze na začátku, kde se zodpověděla otázka s konce minulé knížky. Dlouho jsem se nemohl dostat do děje a pak se to začlo ještě kombinovat a tak nějak z toho nemám pocit, že bych si knížku užil stejně, jako ty předešlé. Pořád ale platí, že autor umí v knížce předvést napětí, které mě nutí číst na nejvyšší rychlost.

31.10.2022 4 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Převážně příjemně čtivá a napínavá pohádka, která Vás nenechá nadechnout. Hlavní hrdině je trochu střelec, který se do všeho vrhne po hlavě a jedná pak pod tlakem. Stále platí, že to je parádní oddechovka.

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Ze začátku jsem se chvíli pral s pocitem, že takhle detektivka vypadat nemá, ale pak jsem to přijal jako fakt a začal se bavit. Hlavní hrdina je sice asi nesmrtelný, ale vše je napsáno tak, že mu to každou chvíli nevěřím. Stupňování napětí a jeho udržování má autor zvládnuto opravdu dobře. Příběh je překombinovaný, ale co se musí nechat je fakt, že všechny postavy jsou v knize představeny v průběhu a nakonci se neobjeví žadný nový záporák, jen byste to z té strany fakt nečekali. Za mě je to parádní oddechovka.

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Tady už jdu najistotu. Nechte rozum odpočívat, informace přijímejte tak, jak jsou a knížku si parádně užijete v napětí a nejistotě, jak to dopadne. Výborná oddechovka

31.10.2022 5 z 5

První povinná literatura u které jsem zjistil, že povinná neznamená nudná a odstartoval si tak čtecí koníček, který stále trvá. Ještě teď si pamatuji, jak se mi kniha zdála odpudivě tlustá a jak jsem byl rozmrzelý, když jsem ji dočetl. Sledovat dospívání a život Sinuheta se všemi životními kotrmelci je všechno, jenom ne nudné a nezáživné. Egypt díky knize vnímám nejen jako dovolenkouvou destinaci s pyramidami, ale hlavně, jako zemi plnou nevšední historie s neustálým bojem o moc, s vrcholně intrikánskou diplomacií a se vším, co k úspěšné velmoci patří …a navíc také s pyramidami.

18.11.2014 5 z 5

Tsunami blues Tsunami blues Markéta Pilátová

Tak tahle knížka mě, dle mého chlapského názoru, zavedla do ženského myšlení asi nejdál. To bylo něco! Víc k tomu napsat nemůžu, to bych totiž hodnotil něco, čemu nerozumím. Příběhová linie je fajn, neotřelý děj, ale co z této knihy u mě dělá absolutní nadstandard je popis toho, co se honí ženským postavám v hlavě. Smekám!

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Po dlouhé době kniha, kterou jsem nedočetl, ale vůbec první kniha, kterou jsem nedočetl, proto, že je výborně napsaná. Tak působivý popis všech bobligových prasáren mě zastihl v nedbalkách a napřipraveného na to všechno lidské svinstvo, že se budu muset chvilku vzpamatovat a sbírat odvahu k dočtení.

Královny nemají nohy Královny nemají nohy Vladimír Neff

Bez slitování Bez slitování Tim Weaver

Pátá kniha se opět vrací ke standardu. Opět tu máme příběh, který je překombinovaný, ale ne přitažený za vlasy. Hlavní hrdina je stále stejný srdcař, který nejdříve jedná a pak přemýšlí, ale nakonec mu to vždycky dojde a dostaví se i štěstí. Opět parádní oddechovka, kde nechybí skvěle sepsané napětí a dopředu neodhadnutelné rozuzlení.

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Kniha je jak časosběrný dokument o životě sourozenců. Pěkně akčních a osudem zmítaných sourozenců, se kterými se život ani trochu nemazlil. Dva příběhy z pohledu Veroniky a Jáchyma, které se protínají a zase rozcházejí, si dokážu představit i jako zcela samostatné knihy a ani u jedné bych se nenudil. Druhý rozměr, který knize dodává náhled na příběh z jiné strany je fajn. Pravdou je, že některé krkolomné eskapády mi připadaly až za hranou možného, ale život je pes, občas se to asi semele. Začal jsem Veronikou a jsem za to rád, mám pocit, že Jáchymův příběh by mi některé překvapivé zvraty prozradil dopředu. Jáchymův příběh je více samostatnější a při průletu tím Veroničiným jen vyjasní některé dopady jejího jednání, které si do té doby můžete jen domýšlet. Inu, za mě dobrý.

01.05.2017 5 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Postupné budování atmosféry s popisem i těch nejtitěrnějších detailů je úžasná práce. Jako detektivní příběh to rozhodně nevnímám, to je jen doplněk úžasného světa, kde jsem hned zatoužil chvíli pobýt, tedy jako minimálně šlechtic, samosebou. Příběh je vláčný, pomalý, postupně stavěný a u jiných knížek bych vytkl slabý děj, ale tady ne. Tady mělo všechno svůj smysl a řád a nic mě nenutilo hltat stránky, už abych se dozvěděl, kdo, nebo co je hybatelem a v klidném tempu jsem si vychutnával každou stránku. Klobouk dolů!

03.01.2016 5 z 5

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

Hlavní hrdina mi ze všeho nejvíce připomíná vesmírného Colomba. V každém příběhu se každý div ne plácá po rameni, jak to s Tufem koulí a nakonec, ti, kteří přežijí, vždycky zapláčou. Výborný decentní humor a sympatie k hlavnímu hrdinovi mi z knihy udělaly nevšedně příjemnou záležitost. V neposlední řadě mám také první vlastní zkušenost s tím, že i G.R.R. Martin umí knihu dopsat a ukončit.

29.07.2014 5 z 5

Krásná čarodějka Krásná čarodějka Vladimír Neff

V celé trilogii mě nepřestávala překvapovat originální kombinace historie a smyšleného příběhu a to do nejmenších maličkostí. Příběhy nafuky Petra z Kukaně jsem si užíval a jeho dospívání a zrání mě bavilo, rozesmávalo a napínalo a nutilo číst a dál a rychleji a zvědavěji. Závěrečný díl je místy rozvleklý a vše spěje do nevyhnutelného finále, které mě netěší a při druhém čtení jsem poslední knihu raději odložil pár stránek před koncem a udělal si otevřený konec… Ono přeci jen, život svatbou většinou nekončí.

Honicí psi Honicí psi Jørn Lier Horst

Klasická detektivka ze současné Skandinávie, kde tak nějak od začátku tušíte, kdo je tady ten zlý. To ale to nebrání postupnému vyprávění děje i stupňování napětí. Především pak oceňuji uvěřitelnost postav a uzavřenost příběhu, který je odvyprávěn celý bez jakéhokoliv přesahu, či odkazu na další knihu.

09.04.2018 5 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

V době, kdy se příběh odehrává, bych žít nechtěl, ale po přečtení knížky snad i chtěl. Je to prostě paráda, když někdo umí popsat dobu svého dospívání tak, aby mu ostatní záviděli snad i to zlé. Po dlouhé době se povedlo i zfilmování tak, že je příjemným a nerušivým doplňkem knihy. Závěr je ale pro mě jasný: Dospívání nejni žádnej med nikdy!

Tkáč iluzí Tkáč iluzí Ewa Białołęcka

Začátek knihy mě navnadil na pomalu vystavované vyprávění, které se ale kdesi v polovině krapet zvrhlo v Rychlé šípy disponující kouzly a draky namísto pejskem Bublinou. Další vadou na kráse pro mě znamenaly napínavé pasáže knihy, kdy jsem až na jednu čestnou výjimku měl dopředu jasno, jak vše dopadne, neboť ji vypravoval ten, který byl v ohrožení života a já tak neměl možnost držet palce postavě v ohrožení. Na druhou stranu, jako pohádka je to funkční a důstojné a na prvotinu autorky pak dvojnásob.

09.07.2014 3 z 5

Prsten Borgiů Prsten Borgiů Vladimír Neff

V celé trilogii mě nepřestávala překvapovat originální kombinace historie a smyšleného příběhu a to do nejmenších maličkostí. Příběhy nafuky Petra z Kukaně jsem si užíval a jeho dospívání a zrání mě bavilo, rozesmávalo a napínalo a nutilo číst a dál a rychleji a zvědavěji. Druhý díl se nese v diplomatickém duchu a považuji ho za zajímavý opět především z pohledu historického kontextu.

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Dovolím si politicky okomentovat: Bez komentáře. A to všechno jen proto, že i teď po těch letech, se stále při vzpomínce na napětí a všechno to dobrodružství neustále jen blbě a zasněně culím.

18.11.2014 5 z 5

Tanec s draky 2 Tanec s draky 2 George R. R. Martin

Tři měsíce a čtyřitisícešedesátjedna stránek zpátky jsem si myslel, že Hra o trůny je historický seriál z doby utváření Anglie a pak mi nějaký dobrák řekl, že se pletu a stejně jsem se pletl i podruhé, když jsem tvrdil, že není možné věnovat tolik času a stránek zemi, která ani neexistuje a se zaujetím si pročítat jejími dějinami.

Hra o trůny mi toho nabídla "mnoho a ještě více" (ani nevím, jak se mi tenhle obrat dostal do běžného používání) a stále mě udržuje ne ani tak v napětí, jako spíše ve zvědavosti, jak tahle nekonečně podrobná sága skončí. Nebudu se zastavovat nad tím, že hrdinové mi umírají, či odcházejí, kdykoliv se autorovi zlíbí a ty padouši až chvíli po nich a někteří dokonce ani to ne, pravdou ale je, že za nejslabší knihu považuji Hostina pro vrány, kdy jsem se málem uchýlil i k přeskakování textu. Je fajn, že jsem se dozvěděl o každé drobnosti, to by mě ovšem taky všechny ty drobnosti museli zajímat. Inu, když už toho ale přečtu tolik, nemám ani na výběr, protože každá zmíněná drobnost může být kdykoliv v budoucnu použita.

A takhle bych mohl pokračovat i nadále - spousta pro a proti výtvoru tohoto grafomana nemění nic na faktu, že šestou knihu budu louskat stejně pečlivě a trpělivě a mám tak trochu strach, že ani sedmá nemusí být poslední a jsem taky jenom rád za to, že se Martin podělil o zamýšlený konec své ságy i s někým jiným, protože kdyby natáhl bačkory předtím, než se dozvím, jak to dopadne, byla by jeho sága v mých očích stejně zbytečná, jako bradavky na hrudním plátu :-)

30.06.2014 5 z 5

Podivuhodná dobrodružství Jonatana Gullibla Podivuhodná dobrodružství Jonatana Gullibla Ken Schoolland

Úžasná kniha a to jsem o ni zakopl ouplnou náhodou a teprve pak si zjistil, jak slavná je, a které všechny ocenění získala. Kniha je sestavena z několika příběhů, které na sebe volně navazují a v každém z příběhu je jasně, stručně a poutavě vylíčen absurdní stav společnosti, která obývá ostrov Corumpo a jeden by se u toho i bavil, kdyby mu záhy nejezdil mráz po zádech ze zjištění, že v takové společnosti už také z části žije. Ekonomické otázky, otázky svobody a otázky společenského tlaku pravidel a zákonů jsou zde prezentovány tak krystalicky a čistě až jsem žasnul, jak jednoduše a přitom účelně to jde. Kniha je zrcadlem dnešní doby a nejednou jsem si u ni vzpomněl na Evropskou unii a jiné demokratické uskupení, abych byl ke konci ujištěn, že nejhorší gangsteři jsou demokrati, protože když vás chytí a obklíčí, tak vás nakonec i přehlasují a to už jde i o život :-)

03.03.2014 5 z 5