Domca1 Domca1 komentáře u knih

Sedembolestná Panna Mária v slovenských dejinách Sedembolestná Panna Mária v slovenských dejinách Róbert Letz

Vydarený počin historika Róberta Letza, ktorý prehľadne a vyčerpávajúco predstavuje históriu úcty k Panne Márii Sedembolestnej v slovenskom prostredí - od najstarších čias až po temer súčasnosť. Venuje sa simultánne viacerým aspektom tejto širokej témy- celoeurópskemu kontextu mariánskeho kultu naprieč dejinami, mariologickým otázkam z hľadiska etymológie a religionistiky, ikonografii, významným mariánskym pamiatkam na Slovensku, legendám, cirkevným dejinám, úlohe mariánskej úcty v národnostnom zápase Slovákov, najvýznamnejším slovenským mariánskym ctiteľom a v neposlednom rade dôležitým miľníkom súvisiacim s patrocíniom Sedembolestnej Panny Márie - patrónky Slovenska. Text je bohato doplnený obrázkovou prílohou (farebnou i čierno-bielou) a historickými dokumentmi. Kniha je obsahovo hutná a ľahko čitateľná a pritom vďaka pomerne malému rozsahu (160 strán) ju prečítate za krátky čas. Môžem len odporúčať.

30.12.2021 5 z 5

Plukovníkovi nemá kto napísať Plukovníkovi nemá kto napísať Gabriel García Márquez

Mám v živej pamäti, ako som nadšene hltala Sto rokov samoty so všetkými Aureliánmi a José Arcadiovcami , so zlatými rybičkami a s jeho sugestívnou cyklickou fatalitou. Neviem, možno som mala priveľké očakávania, možno je chyba vo mne, ale Plukovník ma trochu sklamal. A možno bol pre mňa problém skôr vo forme a štýle (teda v prevedení) tejto novely, než v jej hlavnej idei. Neodvážim sa tvrdiť, že by bol príbeh plochý či tuctový, to nie. Aj postavy boli vydarené, aj symbolika majstrovsky ukotvená... A predsa mi to prišlo nemastné-neslané. Asi mi chýbal ten kúsok magična, čosi v jazyku, povestná iskra alebo tak... A možno sa týmto zaradím medzi absolútnu menšinu, ale.... nepáčil sa mi ten záver. Vážne, podľa mňa to bolo hrozné. A celkovo, nie som zástanca čierneho humoru, čo zrejme pri tomto príbehu nie je práve komfortná pozícia. Takže za mňa som sa s výberom sekla, ale stále uznávam široký interpretačný záber diela.

25.10.2021 3 z 5

Slovenčina na každý deň Slovenčina na každý deň Sibyla Mislovičová

Ideálny darček pre každého slovenčinára a praktický sprievodca pre každého používateľa slovenčiny. Kolektív autoriek z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV na čele s ikonickou popularizátorkou slovenčiny Sibylou Mislovičovou vytvoril jasnú, prehľadnú a zrozumiteľnú príručku, v ktorej sa dámy zamerali nielen na bežné jazykové pochybenia a lapsusy, ale aj na lingvistické lahôdky pre fajnšmekrov. Aký je rozdiel medzi disfunkciou a dysfunkciou? Expirácia či exspirácia? Čomu sa nadáva partitívny genitív? Žijeme na Liptove alebo v Liptove? Odpovede nielen na tieto úskočné otázky sa dozviete po prečítaní Slovenčiny na každý deň.

26.09.2021 5 z 5

Majster Pavol a jeho oltár: Hlavný oltár Majstra Pavla v Levoči Majster Pavol a jeho oltár: Hlavný oltár Majstra Pavla v Levoči Mária Novotná

Vizuálne perfektne zvládnutá brožovaná knižôčka, ktorá ponúka stručný, no pritom výstižný a podnetný prehľad o živote Majstra Pavla, o dobe, v ktorej tvoril a predovšetkým o jeho vrcholnom diele: hlavnom oltári v levočskej Bazilike sv. Jakuba, ktorý je najvyšším dreveným gotickým oltárom sveta. Oltár je opísaný pomerne podrobne (v rámci možností vzhľadom na menší rozsah knihy a na žáner populárno-náučnej literatúry) a jednotlivé jeho časti sú pekne detailne fotograficky zdokumentované. Autorka dlhoročne pôsobí ako riaditeľka Spišského múzea v Levoči, je vyštudovanou historičkou umenia a osobnosť Majstra Pavla je jej hlavným predmetom výskumu, čím je garantovaná odbornosť publikácie a historická relevantnosť v nej uvedených faktov. Kniha určite ozdobí domácu knižnicu a poteší azda aj ako milý darček na narodeniny či na Vianoce. Oplatí sa minimálne si ju prelistovať a pokochať sa pohľadom na skvost stredovekého slovenského rezbárskeho umenia.

17.09.2021 5 z 5

Zvolila som si lásku Zvolila som si lásku Scarlett Lewis

Na jednej strane kniha ponúka silný príbeh matky, ktorá prišla o svojho syna, a predsa našla silu odpustiť a "zvoliť si lásku". Jej svedectvo je veľmi pôsobivé a neviem si ani zďaleka predstaviť, čo musela Scarlett a ďalšie matky, ktoré postihol podobný osud, prežívať. Smútok je zo stránok textu cítiť, ale je prebitý nádejou, odpustením a láskou - presne tak, ako si to autorka priala. Hlavnou ideou jej iniciatívy je čo zmeniť čo najviac našich hnevlivých myšlienok na myšlienky naplnené láskou a dobrotivosťou. Velmi sa mi tiež páčil spôsob, akým sa s tragédiou vyrovnal Scarlettin starší syn J.T.: začal v škole pracovať na zbierke pre chudobné deti v Rwande, aby im pomohol zabezpečiť kvalitné vzdelanie.

Na druhej strane ma vyrušuje viacero nezrovnalostí, ktoré sa mi videli už trochu mimo realitu. Autorka v duchovnej rovine mieša všetko so všetkým. Od modlitby posvätného ruženca cez reiki, médiá, hypnózu a dalajlámu až po videnia "bytostí z číreho svetla". Naozaj sa nechcem nikoho dotknúť, ale nie som, napríklad, úplne schopná uveriť tomu, že autorkin zavraždený syn s ňou po smrti komunikoval cez nápisy z dymu na oblohe.

12.08.2021

Včely Včely Piotr Socha

Milá knižôčka plná rozkošných veľkoformátových ilustrácií, ktorou sa pokochajú nielen ratolesti, ale aj ich rodičia a - napokon - všetci dospelí knižní labužníci. O včielkach sa hravou a zábavnou formou dozviete všetko možné i nemožné: ich históriu a úlohu v spoločnostiach starého Egypta a Grécka, organizáciu úľa a práce včiel, zistíte, kto prežil najväčší počet včelích bodnutí, čo je to biomimetika, kto je patrónom včelárov, čo je to svadobný let a ako sa prejavuje včelí tanec. To všetko okorenené množstvom kuriozít a krásnych pestrofarebných obrázkov.

15.07.2021 5 z 5

Příběhy obrazů a soch Příběhy obrazů a soch Štěpánka Sekaninová

Milá, jemná a nápaditá knižôčka, z ktorej sa čo-to dozvedia hádam i dospelí čitatelia. Akurát neviem, či by som do publikácie o umení pre deti vybrala práve Avignonské slečny... Teda viem: nevybrala. Inak úplne súhlasím s komentárom milamarus, chýba len viac kapitol, takže ak by sa niekedy chystal diel dva, určite po ňom siahnem:-)

22.05.2021

Lekárka Mária Jasenková Lekárka Mária Jasenková Martin Ližičiar

Veľká česť pani doktorke Jasenkovej a klobúk dole pred tým, čo dokázala vo svojom celoživotnom (stále pokračujúcom) úsilí. Z rozhovoru je cítiť obrovskú dávku múdrosti, skúsenosti, ale najmä pokory a vyrovnanosti, čo je vzhľadom na jej pole pôsobenia vzácne sa vyskytujúca kombinácia. Nádherná duša, odporúčam dodatočne si vyhľadať aj ďalšie jej verejné výstupy, rozhovory a prednášky, v ktorých odhaľuje hĺbku toho, čo ju život a smrť naučili.

"Život sa naplní, keď doprajeme iným, čo sami máme alebo čo nám samým nikdy nebolo dopriate."

22.03.2021 5 z 5

Tajná záhrada Tajná záhrada Frances Hodgson Burnett

Prevažnú väčšinu čítania Tajnej záhrady som strávila v nemom úžase a kochaní sa nežným, pomaly plynúcim príbehom a dychberúcimi ilustráciami Ingy Moore. Zatiaľ čo v Malej princeznej čistá duša a nekonečná fantázia malej Sáry premenila nehostinné prostredie a chudobu na bohaté rozprávkové komnaty, v Tajnej záhrade sa deje presný opak a atmosféra jarnej záhrady premieňa skazené povahové vlastnosti rozmaznanej Mary a jej bratranca Colinsa na životaplnosť samú. Naozaj som si myslela, že tomuto azda ani nemožno nič vytknúť. Žiaľ, celkový dojem mi pokazila záverečná motivická línia (bielej) mágie, tzv. Veľkého dobra, zvláštnych všadeprítomných magických síl, stotožňovania kresťanského Boha s akousi podivnou mágiou a pod. Neviem, z akých myšlienkových hnutí autorka vychádzala, ale doslova ezoterické vyznenie celého duševného prerodu hrdinov hraničiace s panteizmom si podľa môjho názoru rozhodne mohla odpustiť.

21.03.2021

Warren Trinásty a trinásťročná kliatba Warren Trinásty a trinásťročná kliatba Tania del Rio

Záverečný diel tejto milej trilógie svojím spracovaním ostáva na štandarde, ktorý vytýčili jeho knižní predchodcovia. Či už ide o dobrodružný príbeh, krásne ilustrácie alebo rôzne interaktívne detaily, oproti prvým dvom dielom sa nič nemení. Zároveň to ale znamená istú stagnáciu - ohúrenie z originality, ktoré sprevádzalo čítanie prvej časti, už dávno opadlo, prostredie, postavy aj celkový štýl textu je čitateľovi veľmi dobre známy a wow-efekt už veľmi netreba očakávať. Skôr je to príjemný návrat do známych dobrodružných vôd, ktorý zhltnete za jeden večer, necháte sa očariť pútavým vizuálom a je Vám tak pekne a dobroprajne na srdiečku. A nedá mi nepochváliť nádhernú sýtu modrú farbu obálky, och, kochám sa:-) A to už nehovorím o tej farebnej kanonáde, keď si všetky tri krásky postavíte pekne vedľa seba.

10.03.2021

Svadobné šaty Svadobné šaty Rachel Hauck

Po knihe som siahla na základe sľubnej anotácie. Štyri nevesty v priebehu jedného storočia, krásna obálka a vidina zamotaného romanticko-dramatického príbehu ma očarili. Išla som do toho aj s tým rizikom, že klasická romantika nie je nič pre mňa, verila som, že originálny námet preváži. Žiaľ, nestalo sa.
Príbeh sa venuje predovšetkým Charlotte a Emily (nevesta zo súčasnosti a z roku 1912), zvyšné dve nevesty sú menej výrazné a ich osudom sa zaoberá podstatne menšia časť knihy. Prvé mínus. Horšie ale je, že kniha sa vlečie slimačím tempom. Emily si vyberá medzi dvoma šatami a dvoma ženíchmi, Charlotte váha, či sa jej svadba vôbec uskutoční. Okolo týchto otázok sa točí celá kniha (pričom už na začiatku sú odpovede zrejmé). Dej sa nikam neposúva, rozhovory sa neustále opakujú a nevesty sú čím ďalej, tým nerozhodnejšie. Tretina knihy je za nami a hrdinka ešte stále nevie, že v kufri sa skrývajú svadobné šaty (čo čitatelia vedia už z anotácie). Zvláštne mi okrem iného prišli aj momenty, kedy sa nevesta rozprávala so svojimi šatami a k celkovému dojmu nepridávalo ani klišé, akým bol napríklad predvídateľný ľúbostný trojuholník.
Napriek vyššie uvedeným výhradám však netvrdím, že Svadobné šaty sú vyslovene zlá kniha. Len sa musí dostať do rúk tej správnej romantickej duše, ktorá nehľadá prepracovaný dej, ale jednoduchú oddychovku. Čo sa týka prepojenia s vierou a kresťanstvom, niektoré momenty sú pekné, dá sa z nich vziať poučenie či príklad. Ale pán vo fialovom na mňa pôsobil trochu zvláštne, aj keď tuším, kam autorka mierila.

11.06.2020 3 z 5

Dievča zo Sieny Dievča zo Sieny Louis de Wohl

Pútavo vyrozprávaný príbeh malej a predsa veľkej svätice. Mám rada tento typ kníh, ktorý vás núti vyhľadať si o danej osobnosti aj niečo viac, zisťovať historické reálie... Musím tiež vyzdvihnúť nádhernú jemnú obálku v tónoch nebeskej modrej. Niekedy som sa však strácala v záplave mien talianskych šľachticov, mešťanov, rehoľníkov, hodnostárov atď., tie mi naozaj dali zabrať.

22.05.2020

Krásna Hedviga Krásna Hedviga Jožo Nižnánsky

Kniha zbrklá a splašená, ako sa len tak často nevidí. Hlavné postavy (naozaj - všetky) sú také horkokrvné, že to v konečnom dôsledku vzbudzuje pomerne nelichotivý dojem z celej knihy.
Obaja bratia spolu s krásnou Hedvigou menili svoje rozhodnutia z kapitoly na kapitolu a ich správanie postrádalo akúkoľvek logiku a zmysluplnosť. Najprv sú Rafael a Ján nepriateľmi na život a na smrť, o pár riadkov by za seba navzájom položili život, ale o kapitolu neskôr sa idú pozabíjať v ruvačke. Hedviga tu miluje, tu nenávidí, raz toho, raz iného (rovnako aj ďalšie postavy), žiadna trvácnosť či rozvaha, len prudké, vznetlivé a nezmyselné konanie všetkých postáv. Opakovanie podobných scén (napríklad Rafaelove zápasy, bujaré pijatiky, pri ktorých sa zistilo, že aj rozvážne a racionálne pôsobiaci Ján je skutočnosti ľstivý pôžitkár, opakované výlevy, pri ktorých Hedviga/Rafael/Ján túžili po skorej smrti a o pár riadkov nato sa už radovali zo života) tiež nepridalo na kvalite.
Je to moje prvé stretnutie s autorom. Rozhodne nemôžem povedať, že by ma navnadilo na ďalšie jeho romány, ale aj vzhľadom na hodnotenia iných jeho kníh mu možno ešte dám šancu.

17.06.2019 2 z 5

Svedectvá i výzva Svedectvá i výzva Ján Ličko

"Život nemáš ani pred sebou,
ani za sebou - máš ho v sebe."

Inšpirujúca zbierka nevidiaceho autora Jána Lička, ktorý v nej vyjadril svoje životné postoje, pevne ukotvené v silnej viere v Boha a v hodnotách lásky, rodiny a nádeje. Pohladilo na duši.

05.10.2018 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

K prečítaniu novely ma motivoval rovnomenný brilantný československý film z roku 1959 (I. Mistrík, D. Smutná). Musím však konštatovať, že v tomto prípade sa (podľa môjho názoru) uplatňuje výnimka, kedy kinematografia prevyšuje literatúru.
V knihe oproti filmu absentuje zopár výrazných postáv a niekoľko menších (ale nemenej podstatných) scén. Nemôžem ani povedať, že by ma obzvlášť uchvátil štýl autora, pohyboval sa niekde medzi opismi a reflexiami, ktoré ma ale v tomto prípade nijako mimoriadne nezaujali. Keďže ide o novelu, dej je pochopiteľne slabý, čím kniha stráca aj v tomto ohľade.
Nepochybne sa ale zaoberá dôležitou témou, ktorú je potrebné si neustále pripomínať. Kniha mala aj silnejšie pasáže, úseky vedúce k zamysleniu a plne rozumiem, prečo patrí ku českej klasike.
Čisto z osobného hľadiska sa však vrátim zrejme už len k sfilmovanej podobe.

28.06.2018 3 z 5

Náměstí svaté Alžběty Náměstí svaté Alžběty Rudolf Jašík

Citlivá práca s jazykom, vycibrený štýl, pôsobivé myšlienky hodné zamyslenia, brilantne napísané charaktery a premyslená psychológia, uveriteľná a realistická atmosféra, tiaživý pocit pri opise zla...dalo by sa pokračovať.
Jašíkov najznámejší román svojou kvalitou dosahuje štandardy svetovej literatúry velikánov svojej doby.

24.06.2018 5 z 5

Svätá Terézia z Lisieux Svätá Terézia z Lisieux Anton Hlinka

Svätá Terezka z Lisieux bola veľká osobnosť, ktrorej skutky a spôsob života by mal byť vzorom pre každého (ne)kresťana. Dve slová, ktoré ho charakterizujú sú láska a skromnosť. Žiadne neuskutočniteľné zázraky, ale s láskou prežívaná každodennosť.
Kniha rozpráva o konkrétnych udalostiach z jej života, bežných situáciach, aké prežívame i my a nebolo by na škodu vziať si z tejto nevšednej hrdinky príklad. Stačí naozaj málo, aby sme sa stali aspoň o niečo lepšími.

24.06.2018

Habermannův mlýn Habermannův mlýn Josef Urban

V mnohom sa stotožňujem s kometármi nižšie. Štylisticky a slohovo je kniha podpriemerná, obsahuje neskutočné kvantum zbytočných opisov, plno metaforických klišé a neoriginálnych vetných omáčok na úrovni priemerného stredoškoláka. Aj tých sotva dvesto strán, ktoré kniha ponúka by som s pokojom v srdci skresala na polovicu. Dej je v prvých cca troch štvrtinách v podstate o ničom, vskutku len opis na opis. Koniec je už o niečo lepší, hoci literárne tiež žiadna sláva.
Ak by som ale mala hodnotiť námet a pozadie skutočných udalostí, na ktorých je dielo založené, znela by moja recenzia už pozitívnejšie. Isteže je zamysleniahodný spôsob, akým si autor pravdepodobne pozmenil fakty, ale pravda je, že nikto z nás nepozná tú skutočnú pravdu a zrejme sa ju ani nikdy nedozvieme. Oceňujem však poukázanie na problematiku Nemcov v ranej staronovej republike, ako aj predstavenie Habermana a jeho života, nech za jeho vraždou stojí ktokoľvek.

Ako sa vyjadril samotný Urban: zločiny nepáchajú Česi ani Nemci, ale konkrétni zločinci.

06.06.2018 2 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Kniha, ktorá predčila všetky moje očakávania.
Popravde, téma počítačových hier ma odradzovala a tým viac som po prečítaní tohto úžasného kúsku nadšená.
Napínavá, dobrodružná, prekvapivá,nápaditá ... áno, pokojne si dosaďte ďalšie superlatívy. Proces hrania Erebosu bol prerozprávaný tak presvedčivo, až som si vôbec neuvedomovala, že ide o hru, skôr som mala pocit, akoby som čítala kvalitné fantasy.
Ako celok pôsobí kniha veľmi kompaktne, prvky fantasy, trileru, drámy a psychológie dokonale ladia a všetko do seba nakoniec zapadne.
Už teraz sa teším na ďalšie autorkine knihy.

04.10.2017 5 z 5

Malomocný kráľ Malomocný kráľ Zofia Kossak-Szczucka

Malomocného kráľa od Zofie Kossakovej som si kúpila v antikvariáte za pár drobných po tom, čo som nedávno videla film Nebeské kráľovstvo, venujúci sa rovnakému obdobiu, hoci vykresľujúc predmetné postavy a udalosti v úplne inom svetle. Kniha mi prišla kvalitou trochu nerovnomerná, niektoré kapitoly/epizódy/postavy/dialógy boli slabšie (napr. scény odohrávajúce sa vo Francúzsku, niektoré intrigy, zjavné historické nepresnosti a pod.), iné naopak výborné. Za obrovské plus považujem nádherné a farbisté vylíčenie stredovekého Jeruzalema, života jeho obyvateľov, zachytenie jeho koloritu, jeho senzuálnej krásy i mystickej podstaty. Z knihy silno cítiť, že Blízky východ v križiackom šate bol autorkinou srdcovkou. Čo sa týka formovania postáv, väčšina z nich je skôr šablónovitého typu (Sibyla- zvodná rebelka, Benigna- hyperaktívna mamička, Vít - rojko bez autority, vodca templárov - prefíkaný zloduch, atď.), vyniká však titulná postava malomocného kráľa Balduina IV., ktorej psychológia je zvládnutá ozaj bravúrne. Mimoriadne silná, priam až transcendentne pôsobiaca, bola pre mňa predovšetkým scéna jeho návštevy Svätého hrobu, kde prijal svoj osud hľadiac na osud svojho Pána a Boha... Rovnako jeho počíňanie počas bitky pri Montgisarde a vôbec jeho vážnosť a tichá noblesa z neho činia pre mňa jeden z najkrajšie napísaných charakterov, s akými som sa v historických románoch doteraz stretla.

13.01.2024 4 z 5