Plukovníkovi nemá kto napísať přehled

Plukovníkovi nemá kto napísať https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56338/bmid_plukovnikovi-nema-kto-napisat-KxV-56338.jpg 4 191 191

Novela Plukovníkovi nemá kto napísať (1961) bola druhou vydanou knihou Gabriela Garcíu Márqueza. Kniha vznikla v období avantgardných východísk ranej autorovej tvorby, keď nadväzoval na tvorbu Franza Kafku, Williama Faulknera a ďalších svetových modernistov. Novela len náznakovo predstavuje rozprávačské postupy neskoršieho magického realizmu. Vyše sedemdesiatročný plukovník a jeho žena prežívajú starobu v upadajúcom, malom kolumbijskom mestečku v strašných životných podmienkach. Postupne predávajú rodinné dedičstvo, aby mali čo jesť a zúfalo očakávajú doručenie listu, ktorý ohlási začiatok vyplácania penzie. Symbolom vyše pätnásťročného čakania a nadľudskej výdrže i vzdoru strádajúceho jednotlivca sa stane kohút, ktorého rodičom zanechal záhadne stratený syn. Brilantná kompozícia príbehu dvojice jednoduchých ľudí, ktorí sa napriek každodenným útrapám nevzdávajú, patrí k prvým vrcholom spisovateľovej rozsiahlej prozaickej tvorby.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Ikar (SK)

El coronel no tiene quien le escriba , 1961

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Plukovníkovi nemá kto napísať. Přihlašte se a napište ho.

Kabuky
03.12.2022 5 z 5

Výborná kniha.

mysa.cek
01.08.2022 5 z 5

nuž, nie je to "Sto rokov samoty", ale jedna z prvých noviel. tréning robí majstra, a tak to pánovi Màrquézovi nemám za zlé. napriek tomu má tá kniha všetko, prečo ho nekriticky milujem - atmosféru aj skvelý štýl. mňa veľmi baví ten typický, màrquezovský flow, keď čas v jeho knihách pokojne, nezastaviteľne plynie na pozadí krásne nakreslených, uveriteľných postáv.
čo ma úplne dostalo, bol záver knižky. taký nečakaný, že som sa musela nahlas rozosmiať... veľmi si cením, že aj napriek tomu, že Màrqueza poznám už pár rokov, ma dokázal prekvapiť :)

Mosula
27.12.2021 3 z 5

Krátká jednohubka tak za tři a půl hvězdičky. Začátek mi přišel skvělý, užívala jsem si každou větu, nadšení se ale postupně vytrácelo a nedotažený konec tomu nepřidal.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Plukovníkovi nemá kto napísať v seznamech

v Právě čtených2x
v dalších seznamech6x