desert.fox desert.fox komentáře u knih

Brány Meonu: Magická legenda o 20. století Brány Meonu: Magická legenda o 20. století Jozef Karika

Nezdá se mi, že by tak mladý autor mohl mít všechny své poznatky, které v knize uvádí, skutečně prověřené či prodiskutované s jinými, podobně smýšlejícími.

05.01.2018 3 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Inspirativní, lehce záhadný příběh. Výborně napsaná sci-fi.

02.09.2016 5 z 5

Nemoc jako cesta Nemoc jako cesta Ruediger Dahlke

Starší knížka, která je pěkným úvodem do psychosomatiky. Knížku znám už dlouhé roky, a tak mohu říct, že ne všechno je tak jednoduché, jak autor popisuje. Ale začít se od tohoto díla dá.

20.04.2024 4 z 5

Tak už se pusť! Tak už se pusť! Paul Williams

Když se knihou poctivě promeditujete, vstoupí do vás Das Energi.

22.06.2023 4 z 5

Stav ohrožení Stav ohrožení Viveca Sten

Osvěžující. Přidávám se k těm, kdo mají za to, že vyšetřovací tým byl nedovtipný.

03.02.2023 5 z 5

Tiché vody Tiché vody Viveca Sten

Dobře napsaná konzumní detektivka. Seriálové zpracování je oproti knize dost cukrkandlové.

03.02.2023 4 z 5

Magické eseje I. Magické eseje I. Sebastián Jahič (p)

Raritka pro ty, kdož vědí, oč v thelémě jde, tedy určena spíše úzkému okruhu čtenářů. Knížka neurazila ani nepotěšila.

03.02.2023 2 z 5

Návrat z ráje Návrat z ráje Čestmír Vejdělek

Jedna z mých prvních sci-fi, která ve mně nechala nesmazatelně dobrý dojem. A protože mé dětství bylo plné takových z dnešního hlediska nemoderních knih, jsem vůči jejich mírně rozvláčnému stylu tolerantní. Asi se mně dokonce líbí. V knihách těchto časů jde víc o filosofii, o myšlenky nebo o zeitgeist, než o brilantní psaní nebo o příběh bez logických chyb.

03.02.2023 5 z 5

Vrah v šarlatu Vrah v šarlatu Josef Volák

Oblíbená kniha mého raného mládí. Upřímně řečeno je to víc dívčí román než detektivka - autor popisuje bohémské prostředí a značně nesocialistický způsob života (kniha vyšla 1976 - až se divím, že ji nezakázali kvůli narušování morálky), a na vykreslení podrobností chování aktérů si dává záležet mnohem víc než na rozpracování detektivní zápletky. Tehdejší večírky ale dík knize před vnitřním zrakem ožívají.
Poznámka pro ostatní komentující: Ano, tehdy se skutečně tolik kouřilo - od rána do večera a všude. Taky se dost pilo.

22.01.2023 3 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Je to klasika, vím..., ale tento styl mi neleží.

14.10.2022 3 z 5

Aleister Crowley - Šelma v Berlíně: Umění, sex a magie ve výmarském Německu Aleister Crowley - Šelma v Berlíně: Umění, sex a magie ve výmarském Německu Tobias Churton

Je to výborně napsané! Před očima vidíte tehdejší poměry v Německu, stáváte se součástí bohémy (nevím, proč mám pocit, že každý znal každého...) a Crowleyova povaha se vám předestře jak vysypaný šuplík.
Nebylo mi známo, že taky maloval.

25.11.2021 5 z 5

Bezejmenná oběť Bezejmenná oběť Ruth Rendell

Pěkné. Mám přemýšlivé detektivky ráda. Příběh je místy nepřehledný, musím se v textu vracet, kdo je kdo, proto doporučuji psát si při čtení seznam postav (pro lepší orientaci to leckdy dělám).

27.08.2021 3 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Knižní předloha se mi v určitém smyslu líbí víc než film s Davidem Suchetem - i když všechny ty filmy jsou nádherně výpravné. V knize lépe ocením konstrukci zápletky, film má vizuální kouzlo.

16.06.2021

Necronomicon a jeho Zaklínací kniha Necronomicon a jeho Zaklínací kniha neznámý - neuveden

Magická klasika. Knížce škodí dětinská grafika a ne zcela kvalitní překlad.

16.06.2021 3 z 5

Dům se schodištěm Dům se schodištěm Ruth Rendell

Velmi pěkné, se zasněnou atmosférou, bádáním v minulosti a nezralými vztahy.

25.05.2021 5 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Jako zapomenutý dárek stála knížka v knihovně pár let. Když konečně přišla na řadu, příjemně překvapila. Zamrzel zlom v příběhu a změna hrdinů. Konec je trochu nemastný neslaný. Občas je vyprávění zbytečně rozvláčné a popisné.

05.04.2021 4 z 5

Temné matky a jejich dcery Temné matky a jejich dcery Lucie Jandová

Zajímavé téma, ale právě toto zpracování mi nesedlo. Něco na knize není upřímné - jestli je to zacházení s příběhem? nebo doporučení odborníků, která mi mnohdy přišla moc sluníčková? nebo pocit, že knížka je psaná účelově proto, aby vyvolala rozruch místo aby zpracovala téma? Určitá povrchnost knihy?
Na podobné téma je mnoho dalších knih, které pokládám za lepší a odbornější.

01.04.2021 1 z 5

Theléma Aleistera Crowleyho: Magie, mysticismus a etika Nového aeonu Theléma Aleistera Crowleyho: Magie, mysticismus a etika Nového aeonu Sebastián Jahič (p)

Přehled ortodoxní thelémy určený hlavně pro ty čtenáře, kteří se o thelému zajímají.

17.03.2021 4 z 5

Velký Thothův tarot Velký Thothův tarot Angeles Arrien

Bohužel je tato příručka hodně zavádějící. Na propracovaný systém Thothova tarotu přikládá svévolně vlastní významy, odvozené z jungiánské psychologie - které se tam, bohužel, ne vždy hodí. Dochází tak ke zmatení obou nauk - jak Crowleyho thelémy, tak nauky o archetypech.

17.03.2021 1 z 5

Planetární sekce venušského klifotu Planetární sekce venušského klifotu Josef Veselý

Nemám potřebu se tímto tématem hlouběji zabývat (tj. planetární sekcí venušského klifotu), knihu ale nemohu vynechat. Jednak pro neopakovatelný autorův styl, jímž o vlastní praxi píše, a jednak... co vím, které poznatky se mi kdy budou hodit?

13.01.2021 5 z 5