Denni112 Denni112 komentáře u knih

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Tuhle knihu jsem četla již před lety a je to jedna z těch, ke kterým se moc ráda vracím. Kombinace futuristického světa, kde se žije mnohem víc ve virtuálním světě než v tom reálném a kultury 80. let, funguje prostě skvěle. Kniha je plná referencí na staré videohry, filmy, seriály a hudbu. Příběh má trošku pomalejší rozjezd, ale konec stojí za to.

13.06.2023 5 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

(SPOILER) Doufala jsem, že pokračování této duologie bude o něco lepší než první díl a zpočátku mi to tak opravdu přišlo (což možná bylo tím, že se tam skoro neřešila zápletka s draky, nebo co to vlastně mělo být), ale nakonec byl možná ten první díl lepší. Opět bych chtěla vidět trochu víc politiky Ravky (a Fjerdy) a mnohem míň... no toho všeho okolo. Ninina zápletka, která mě v předchozím díle bavila o něco více, byla naprosto strašná a tak nějak mi přišlo, že mi k Nině prostě nesedla. Celá romantická linka mezi Ninou a Hanne, mi přišla absoultně nesmyslná. Nebo spíš uspěchaná. K Hanniným schopnostem se raději vyjadřovat nebudu. (Aneb kde k ním jako netrénovaná griša sakra přišla, protože jak stihla přetvořit dvě těla k nepoznání za tak malou chvilku, bez žádných zkušeností?) A ten konec? Radši bez komentáře. Co se týče Nikolaie a Zoyi. Tak tam jsem taky půlku nechápala, protože Nikolai se v půlce knihy najednou rozhodl, že vlastně král vůbec být nechce. (I když to byl jeho největší životní cíl.) Zoya se stala z ničeho nic drakem a shrábla všechny různý další schopnosti. (Za což byl Temnyj a dokonce i Alina kritizováni. Ale najednou je to v poho?) A pak se z ničeho nic stala královnou, protože proč ne? To že se nemůžu rozhodnout, která dějová linka byla zbytečnější, o téhle knize říká mnoho. Ale jakoby pravděpodobně vede asi Temnyj. Byla jeho dějová linka jen příležitost, aby se mohla znovu objevit Alina s Malem? Protože já fakt netuším. Chvíli to vypadalo, že se Leigh snažila o jeho nápravu, ale pak byl najednou zase strašně zlý. A já vážně nepochopila její záměr. Celá linka v Šuhanu, byla neuvěřitelně rušivá. Kaz, Jesper, Wylan a Inej byli asi to nejlepší, co se zde přihodilo, což říká hodně, vzhledem k tomu, že se objevili dohromady tak v čtyřech kapitolách. No líbilo se mi také, že se Leigh rozhodla věnovat problematice války a jak ovlivňuje lidské životy. Škoda, že to pak i hned rychle opět shrábla ze stolu. Takže hodnotím asi takhle, Leigh by udělala mnohem lépe, kdyby se rozhodla věnovat jedné dvoum dějovým linkám a né deseti najednou. Na druhou stranu plusový bod za styl psaní, protože děj jsem si vůbec neužila, ale četlo se to docela dobře.

09.07.2022 2 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Čteno v originále:
Za mě jedna z těch knih, který si každý musí přečíst. Úžasná kniha plná zajímavých myšlenek a emocí. Celá kniha je psaná formou dopisů, na což jsem si sice chvíli zvykala, ale ve výsledku jsem to velmi ocenila, dodalo to knize na originalitě a pomohlo to hlouběji pochopit Charlieho pocity. Prostě naprosto skvělá knížka, které na mě určitě zanechala velmi silný dojem. Jo a pro zájemce, existuje i film a ten je také velmi moc dobře provedený ;)

06.03.2023 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Originálně tak trochu temn příběhy zpracované na motivy známých pohádek. Pro mě taková odechovka, krátké povídky, když nebyla chuť ani čas pouštět se do něčeho dlouhého. Některé pohádky se mi samozřejmě líbily méně, ale všechno se to tak nějak dobře četlo a já se ráda vrátila do autorčina světa. A nemůžu zapomenout, že ta kniha je nádherná, jak zvenku tak zevnitř. Od barevného písma až k úžasným ilustracím je tohle určitě ozdobou mé knihovny.

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Jedna z mých oblíbených sérií. Nápínavý děj, spoustu akce, velice propracované postavy, originální svět. A tak nějak nikdy nevíte, co se stane. Za mě pecka.

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Bohužel musím přiznat, že jakkoliv mám Leigh Bardugo jako autorku ráda, celá tahle série byla velké zklamání. A to jsem neměla velká očekávání. Což o to kniha se dobře četla, mně prostě autorčin styl psaní neskutečně sedí. Ale to bylo u téhle knihy možná tak všechno. Celá zápletka se svatými, nebo co to jako mělo být, mi přišla naprosto zbytečná a přemrštěná. Jako kdyby se Leigh snažila přinést do jejího světa něco nového a úžasného, ale u mě to v konečném důsledku přineslo víc škody než užitku. Moc to nedávalo smysl v souvislosti s věcmi a pravidly, které stanovila v předchozích knihách a prostě to Zjizveného krále pro mě úplně zazdilo. Nakonec musím dodat i některá pozitiva... Hodně jsem si užívala náhled do politiky Ravky, což je možná tím, že mě takové věci baví. Za mě škoda, že jí tam nebylo víc, přece jenom bych to od knihy, která měla být zaměřená na krále čekala.

09.07.2022 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Skvělé stejně jako první díl. Narozdíl od něho je tu ale trochu méně akce a trochu více plánování. Dozvídáme se toho spoustu o hlavních postavách a jejich minulosti. Takže i ty postavy, které jsem měla o trochu mín v Šesti vranách, jsem si zamilovala. Prouzkomáváme také trochu víc Kettredam. Kniha se skvěle čte, mě ten autorčin styl psaní prostě sedí. Takže shrnuto akce trochu méně, za to se více seznamujeme s postavami a prostředím. Za mě super.

Kluci ze hřbitova Kluci ze hřbitova Aiden Thomas

V této knize je naprosto originálním způsobem zpracovaná problematika přijetí transexuálních lidí do společnosti, se klterou se sám autor potýkal. Příběh se odehrává v prostředí latinskoamerické mytologie (Paní Smrti, Dias de los muertos…), což je za mě rozhodně neotřelé téma, které se v knihách moc často nevidí. Je to milý příběh plný magie, přátelství, lásky a někdy i nějaké akce. Za mě velmi milá oddechovka, kde děj není nijak převratný (koneckonců hlavní zápletka je velmi lehce odhadnutelná), ale za to téma je velmi originální. Jediné co mi možná trochu vadilo byla absence jakéhokoliv překladu španělských frází. Neberte mě špatně líbilo se mi, jak se v knize španělština objevilo, dotvářelo to atmosféru, ale ocenila bych alespoň malý slovníček vzadu či poznámku pod čarou, abych neustále nemusela otevírat překladač, to mě popravdu trochu rušilo, ale chápu, že tady jde spíš o preferenci ;)

20.01.2023 4 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Tak nejprve musím začít tím, že jsem si úplně zamilovala atmosféru celé knihy a toho vílího světa, který prozkoumává. Ze začátku je příběh sice velmi pomalý, ale ke konci se začne vše rychle odvíjet. Za ten zvrat na konci dávám hvězdičku navíc, protože mě dokáal neuvěřitelně nalákat na druhý díl.

31.05.2022 4 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Zakončení celé série byl pro mě spíše zklamáním než cokoliv jiného. A nejde o to, že by ta kniha byla sama o sobě špatná (i když za mě asi nejslabší z celé triologie), ale od samotného konce jsem prostě čekala něco více.

31.05.2022 3 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Tahle kniha se mi líbila asi více než předchozí díl a to díky tomu, že se zde konečně objevují postavy, které mám ráda a není mi jejich osud naprosto lhostejný. Opět se v knize objevil dobrý začátek, prostředěk, kdy se nic nedělo, a akční konec. Hlavní postavy, Alina a Mal, jsou pořád nijaké, značná část knihy se točí kolem jejich vztahu. Zachraňuje to však autorčin styl psaní (ten se mi čte opravdu dobře), Nikolaj a jeho humor a také to, že je kniha mnohem propracovanější než první díl.

30.01.2020 3 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Kniha měla dobrý začátek. Pak přišel prostředek o ničem. A na konci se zase začlo něco dít. Svět, který autorka stvořila je pěkný, ale kniha se na něj moc nezaměřuje, jelikož jde především o hlavní hrdinku. Postavy nejsou špatné, jen mi vlastně bylo jedno, co se jim stane. Objevuje se tu milostný trojuhelník (ten pro mě naštestí nebyl zas tolik rušivý) a vztah mezi hlavní hrdinkou a jejím vyvoleným mi přišel hodně nepropracovaný, přišlo mi jako by v podstatě vznikl z ničeho nic, když se to autorce zrovna hodilo.
Ale musím uznat, že se mi kniha četla dobře. Autorčin styl psaní se mi líbil, takže pokud neočekáváte žádné zázraky, je to i docela fajn knížka.

30.01.2020 3 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Tahle kniha se mi líbila více než předchozí díl. Rozhodně jsem si zamilovala Roranovu dějovou linku, která byla plná akce a emocí. Jeho kapitoly jsem vždy zhltla a těšila se na ni. Ani hlavní dějova linka, která se týkala Eragonova výcviku, nebyla špatná, ale nikdy při jeho kapitolách nenastalo, že bych knihu nemohla odložit.

Podlý král Podlý král Holly Black

Za mě asi nejlepší díl ze série. Teď když se Jude dostala k moci, je hodně objevována politika celého světa, což mě neskutečně bavilo. Zároveň zde ale nechybí nějaká ta akce i spoustu nepředvídatelných zvratů. Dále autorka více poodhaluje postavu Cardana a vztah mezi ním a Jude. Takže pokud se vám líbil první díl, tohle pokračování si určitě užijete.

31.05.2022 4 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Tahle kniha se mi líbila a to hodně. Z počátku mě trochu rušila dějová linka ohledně Nasaudy, ale to po chvíli přešla a já začala mít vůdkyni Vardenů i ráda. Arya ani Eragon mi sice nikdy k srdci úplně nepřirostou, ale zamilovala jsem si kapitoly z pohledu Safiry. Nicméně konec byl opravdu špatný. Čekala jsem hodně akce a emocí a ten konec byl takový nijaký. V podstatě byla každá z předchozích bitev mnohém více napínavá než úplné vyvrcholení celé série. Což je škoda!

30.01.2020 4 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

V teto knize je méňe akce než v předchozích, ale přesto jsem se při čteni nenudila. Je tu pár napínavych částí, trochu více jsem se seznamili s některými postavami a politikou tohoto světa.

Eragon Eragon Christopher Paolini

Tahle kniha se mi velmi líbila. A ačkoliv mi Eragon, jakož to postava moc k srdci nepřirostla, zamilovala jsem si Saphiru, pouto draka-jezdce a svět, který Paoloni stvořil.