Dejvid Dejvid komentáře u knih

V síti dezinformací V síti dezinformací Jiří Táborský

Pokud se o téma dezinformací a kognitivního zkreslení zajímáte, nejedná se o knihu nikterak přelomovou. Mnohé (především z části 2. Jak měnit realitu) budete vědět už z jiných zdrojů (ostatně autor velmi často cituje Zimbardův Luciferův efekt). Co je ale určitě zajímavé je zasazení této problematiky do českého kontextu, kdy jsou jako příklady brány různé případy a kauzy z nedávné doby, kterou má člověk ještě v poměrně živé paměti. Některé uváděné příklady, jako třeba zpráva o bojeschopnosti německé armády, jsou skutečně zajímavé a krásně ukazují propagandu/manipulaci především z ruské strany. Pokud se zajímáte o fungování médií a kladete si otázku, co za lidi diskutuje na Novinkách a jiných serverech, knihu určitě doporučuji.

04.01.2021 4 z 5

Jak žít a nezbláznit se Jak žít a nezbláznit se Lidmila Pekařová

Kniha určitě užitečná a rodičům se moc líbit nebude v tom smyslu, že (pokud nejsou naprosto dokonalí) v ní najdou věci, které ve výchově dělají špatně. Líbí se mi příběhy z psychologické poradny paní autorky, které dávají to, o čem píše, do kontextu. Co se mi na knize nelíbí je její stereotypizující pohled (muži bordeláři, ženy pořádné atd.), tak nějak mi trochu přijde, že autorka zamrzla někdy tak před třiceti lety. A to jak z pohledu dělení prací na mužské a ženské, tak v pohledu na moderní techniku, kterou v podstatě ignoruje a nějaké rady co a kdy v tomto ohledu až na pár výjimek chybí (kniha je sice trochu starší, ale počítače v roce 2006 už běžnou součástí domácností byly).

28.12.2020 4 z 5

Algoritmy pro život Algoritmy pro život Brian Christian

Souhlasím s již uvedeným, kniha není pro laiky, opravdu doporučuji vystudovaným informatikům, případně s vystudovaným jiným technickým vzděláním. Některé části je třeba číst opravdu důkladně, aby to člověk pochopil. A spíše než dopodučení pro život jsem to bral jako takový průvodce různých oblastí informatiky s celkou řadou zajímavých historek ohledně vzniku různých algoritmů či řešení. Co mě neskutečně iritovalo je chybný překlad celé jedné kapitoly, kdy předpokládám překladatel přeložit celkem běžně užívaný termín ze světa strojového učení, přeučení (overfitting) jako přeurčení, což opravdu nedává smysl. Nechápu, že něco takového mohlo dojít až do tisku.

29.11.2020 4 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Knihu jsem nakonec přečetl, ale nebavila mě. Nevím, celkově mi přišlo, že se tam nic neděje + díky velmi dlouhým větám se to nečte zrovna nejlépe. Holt tohle nebude můj žánr.

31.10.2020 2 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Ano, opravdu jednoduché a krátké sci-fi, které bych doporučil jako oddech mezi nějakými intelektuálně náročnými tituly... Jinak robokata jsem si celou dobu tak nějak představoval jako trochu drsnějšího Krytona :-D

04.10.2020 3 z 5

I mně vadil zbytečně expresivní styl psaní, na druhou stranu co čekat od knihy, která má sprosté slovo už v názvu :-) Knihy o osobním rozvoji nečtu, tohle byla první. Tak mi přišlo, že autor jde trochu jiným, takovým více osvěžujícím směrem než takové ty kecy "jsi nejlepší, probuď v sobě tygra" apod. Na druhou stranu nadšený jsem z knihy také nebyl. Kdybych měl vyzdvihnout jednu kapitolu, byla by to ta poslední, A potom zemřeme. Tam mi přišla zajímavá, jak autorova osobní zkušenost, tak opisovaný příběh Ernesta Beckera.

21.09.2020 3 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Já nevím. Četlo se mi to docela dobře... Ale nějak mi přijde, že tomu něco chybí. Nedokážu přesně říct co, tak nějak šmrnc. Nicméně asi jsem ovlivněn tím, že mám ještě celkem v paměti vynikající sérii Vzpomínka na Zemi, s tím se dá málo co srovnávat.

09.08.2020 3 z 5

Takhle bych si představoval výuku dějepisu. Fakta, ale v souvislostech. Ne povídání o izolovaných událostech, ale tok událostí, které se navzájem ovlivňovali. Za mě to je opravdu výborná kniha, mnohé své (zastaralé) znalosti jsem si "přepsal" - například hned v úvodní kapitola o rodu Homo nebo následující o zemědělské revoluci, kde je velice zajímavá myšlenka o tom, jak si nás pšenice zotročila :-) Možná jenom ten konec mi přišel takový zbytečně pesimistický a obecně snahy o predikci budoucnosti většinou nebývají moc úspěšné.

19.07.2020 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Člověk si při čtení představuje, že takhle nějak to opravdu bylo. Střídání období hojnosti a období hladu. Je fajn, že se příběh prolíná se skutečnými nálezy, které byly učiněny především v okolí Dolních Věstonic a Pavlova. V této souvislosti doporučuji navštívit Archeopark Pavlov, pokud máte knihu v živé paměti, dodáte Vaší představivosti další impuls, se kterým pracovat.

19.07.2020 4 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Fascinující příběhy z lékařské praxe Ruska počátku minulého století. Příběhy o frustraci člověka z města na zapadlém venkově, o naprosté nevědomosti a ignoranci pacientů... Ale překvapivě ne o bezmoci. Dost mě překvapilo, jak jsou příběhy vlastně pozitivní ve smyslu záchrany pacientů. Čekal bych, že zde bude umírat každý druhý, o tom se ale nedočteme. Vlastně všechny příběhy končí dobře, což je před objevem antibiotik a celé řady další lékařských postupů upřímně dost nepravděpodobné. Holt si Bulgakov vybíral pouze ty příběhy se šťastným koncem :-)

25.05.2020 5 z 5

Nejsem sice z knihy až tak nadšený, abych ji doporučoval jako povinnou literaturu do škol, nicméně opravdu obsahuje docela dost informací vyplývajících z mnoha proůzkumů a šetření, které se jinde v takto ucelené podobě nedočtete. První tři kapitoly, tedy Chudoba, Školství a Menšiny a radikalismus vysvětlují mnohé fenomény a problémy Česka dnešních dní. Za další velmi zajímavou kapitolu považuji Volby a výzkumy o tom, proč se předvolební výzkumy mohou (tolik) mýlit. Co mi přišlo trochu nadbytečné, obzvlášt v kontextu podnadpisu knihy "o chudobě, vzdělávání, popuslimu a dalších výzvách české společnosti", bylo časté věnování se situaci v USA. Jasně, Daniel má manželku pocházející z USA - o tom se ostatně mnohokrát nezapomněl zmínit, ale když dám podnadpis, že se kniha věnuje české společnosti, mohl bych se české společnosti opravdu výhradně věnovat :-)

18.05.2020 4 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Mně si kniha líbila. Určitě to není takové whow jako Vzpomínka na zemi, nicméně ke konci se to také pořádně rozjede. Jak píšou ostatní, je to takový autorův (velice slučný) rozjezd. A co je skutečně osvěžující je číst příběh z čínských reálií.

11.04.2020 4 z 5

Zkouška ohněm Zkouška ohněm James Rollins (p)

Pořád stejné, pořád dobré. V hlavním tématu, umělá inteligence, mám relativně přehled, autor se s tím celkem popasoval, je vidět, že si nějakou rešerši udělal. Co mi ale přišlo legrační bylo jednak velikost toho kvantového počítače + že šel napíchnout do standardní zásuvky a jeho propojování s nějakým normálním notebookem, který bez poblémů vykresloval fotorealistickou krajinu a vůbec s tou AI čile komunikoval. Pár nedostatků v ději by se také našlo, třeba nevím, proč tu AI nepoužili pro vyhledání Valjy, když s nimi komunikovala přes tablet. Nicméně dobrý, přečetl jsem za dva dny.

25.01.2020 4 z 5

Parazit Parazit David Koepp

Sice to je opravdu béčko, ale četlo se mi to celkem dobře (po mnoha intelektuálně celkem náročných titulech fajn odpočinek :-) ). Nápad s vysoce agresivní smrtící houbou dobrý (i když biologové a chemikové by při četbě nejspíše chtěli spáchat harakiri), děj zbytečně předvídatelný, občas nějaká nelogičnost... Nicméně ty tři hvězdy tomu dám.

07.01.2020 3 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Přidávám se k velmi pozitivním komentářům - příběh o skutečném odhodlání, píli a obrovském nasazení Tomáše Etzlera, který toho již stihnul hodně. Zároveň mnoho zákulisních informací o fungování CNN a postupné změně fungování investigativní žurnalistiky. Navíc se toho T. Etzler nebojí, voliče Trumpa, Zemana a další nazve omezenými hlupáky, Gretu za urputnou svazačku. Čtení to je skutečně tak zajímavé, že bych také, jak zde psal kitja, klidně zvládnul větší rozsah.

02.01.2020 5 z 5

Věda podle abecedy Věda podle abecedy Petr Koubský

Kniha se věnuje na zhruba třech až sedmi stranám vybranému problémů kromě termínu "úrok" výhradně z oblasti přírodních věd. Většinou se jedná o skutečně náročnou problematiku a Petrovi Koubskému se často opravdu daří problém relativně jednoduchým jazykem vysvětlit/přiblížit (někde mi však přišlo, že stručnost kapitoly je na úkor srozumitelnosti). Líbí se mi, některé kapitoly jsou psány tak trochu formou příběhu, kdy je představena osobnost z vědeckého světa, která s daným problémem zápolila.

02.01.2020 4 z 5

Všichni lžou Všichni lžou Seth Stephens-Davidowitz

Kniha určitě je zajímavá a stojí za přečtení. Hlavní myšlenka je poměrně triviální - že se člověk navenek prezentuje jinak, než co si opravdu myslí a co si myslí. A to, co si ve skutečnosti myslí, vyhledává přes Google. Takže ano, souhlasím s ostatními komentáři, že se toto hlavní téma neustále opakuje, ale je prezentováno na celé řadě různých příkladů, které jsou v mnohých případech skutečně zajímavé. Nicméně mi přijde, že autor bere trochu moc dogmaticky rovnici "co si myslím = to vyhledávám", jaké jsou skutečné pohnutky k vyhledávání konkrétních klíčových slov je nezjistitelné, proto bych byl trochu opatrnější v dělání celkových závěrů o společnosti pouze na základě zadávání klíčových slov do vyhledávače.

08.12.2019 4 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Výborná kniha, která pravděpodobně vyvrátí mnohé vaše "zažité pravdy" o světě. Třeba hned první kapitola mi přijde jako jedna z nejzajímavějších, i já jsem měl zastaralý názor na členění světa, na rozvojové a rozvinuté země. Roslingovo členění na čtyři příjmové kategorie je intuitivní a dává větší smysl, protože je jasně definovaná hranice mezi jednotlivými úrovněmi, což v případě rozvojových a rozvinutých zemí není. Je opravdu velice užitečné si uvědomit, jak krátce mnoha zemím trvalo se dostat z nejnižší úrovně na úroveň třetí či čtvrtou a jaké to má souvislosti s budoucím rozvojem například zemí Afriky (především v souvislosti s porodností). Některé kapitoly se věnují víceméně kognitivním zkreslením, o kterých se můžete dočíst s jistými obměnami v mnohých knihách, nicméně ve Faktomluvě se jimi autor nezabývá na individuální úrovni, ale spíše na celospolečenské (resp. na úrovni jednotlivých skupin, kterým Rosling přednášel). Je vážně fascinující, jak špatné mínění díky našim kongnitivním zkreslením a zprávám z médií o světě máme a jak moc se mýlíme. Nicméně souhlas s tím, že neustálé omílání šimpanzů je trochu otravné :-)

30.10.2019 5 z 5

Superinteligence Superinteligence Nick Bostrom

Dílo nepochybně náročné, na pomezí computer science a filozofie. Přelouskával jsem jej hodně dlouho a to se tématem strojového učení zabývám. Je třeba ocenit autorův obrovský rozhled v problematice. Nicméně celkově mi kniha přijde jako trochu věštění z koule. Je tam naznačeno mnoho scénářů, jak by se vývoj mohl ubírat, ale ze zkušeností z minulosti většinou různé extrapolace zrovna moc nevycházejí. A navíc autor často píše, že by superinteligence pravděpodobně přišla s jiným řešením, na které primitivní lidské mozečky nemají šanci přijít. Navíc je poměrně velká část odborníků skeptická k tomu, zda vůbec může něco jako obecná umělá inteligence vzniknout.
Trochu otravný je rovněž obrovský poznákový aparát, který zabírá skoro čtvrtinu celé knihy. Nevím, proč by to bylo možné buď zařadit přímo do textu, nebo vynechat. Ale to neustálé přeskakování na konec knihy...

20.10.2019 3 z 5

Záblesk v temnotě Záblesk v temnotě Richard Dawkins

Na úvod, (překvapivě) lepší číst pokud znáte Dawkinsovi knihy (což není můj případ), protože podstatná část textu jsou odkazy na jednotlivé části jeho knih, polemika s kritiky apod. Jednotlivé kapitoly jsou různorodé, jedna se věnuje autorově výuce na Oxfordu, jiná jeho biologickým experimentům, další o různých debatách a setkáních... Některé se mi četly lépe, jiné hůře. S komentářem "sysndrom falešné skromnosti" souhlasím, někdy mi to také přišlo trochu moc, na druhou stranu, kdy být neksromný než ve vlastních pamětech :-)

25.07.2019 4 z 5